2019'un En iyi hibrit otomobiller listesi - Top 10

Kısa zaman önce dünya genelinde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere otomobil üretiminde dizel ve benzinli araçların üretimine sınırlama getirilmesi hatta 2040 yılına kadar üretimlerinin tamamen durdurulması kararı alınmıştı. Ülke yönetimleri tarafından alınan bu karar doğrultusunda otomotiv dünyasının daimi üyeleri araç üretimlerinde alternatif yakıt teknolojisine geçiş yapmaya başladı. Sektörün içerisinde melez araçlar olarak tabir edilen hibrit teknolojisine sahip otomobiller markaların en gözde modelleri olmaya başlamıştır. Bizlerde dünyanın birçok ülkesinde üretilen ve ülkemizde de satışları gerçekleştirilen markaların hibrit modellerini sizler için tanıtmaya çalıştık.

BMW İ8

Dünyada hibrit teknolojisinde fazlaca söz sahibi olan BMW markasının bu piyasaya çok iddialı girdiğini söyleyebiliriz. Hem spor otomobil tutkunu olan hem de çevreci bir araç isteyenleri için hibrit yakıt sistemine sahip İ8 modeli üretti. Yukarı doğru açılan kapıları, şık ve farklı tasarımıyla rakiplerine fark atan bu model aynı zamanda ülkemizde satışa sunulan en pahalı hibrit otomobil olma özelliğine de sahiptir. Markanın bu modeli 1.146.400 TL’lik fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmenin yanı sıra 0-100 kilometreye sadece 4,4 saniyede çıkarak etkileyici bir performans ortaya koymaktadır. BMW İ8 ortaya koyduğu bu performansı 3 silindirli 1,5 litre hacme sahip çift turbolu 231 beygirlik benzinli ve 131 beygir güce sahip elektrikli motorundan almaktadır. Toplamda 362 beygir güce sahip olan bu model 320Nm torku benzinli motorundan elde ederken, elektrikli motoru da 250Nm gücünde tork üretmektedir.

BMW 740Le xDrive iPerformance

BMW markasının hibrit teknolojisine sahip bir başka modeliyse 7 serisine aittir. Konfor ve kaliteyi performansla birleştirmeyi başaran marka, 1 milyonun üzerine çıkabilen fiyatıyla 740Le xDrive iPerformance modelini markanın meraklıları için üretti. BMW bu modelinde 2 litre hacme sahip çift turbolu 4 silindirli ve 258 bg’lik güce sahip benzinli ve 250Nm güç üretebilen 113 bg’lik elektrik motoru kullanmıştır. Bu arasında benzinli motoru 400Nm değerinde tork üretmesi ve aynı zamanda akıllı dört çeker sistemine sahip olmasının yanında 100 km de sadece 2,1 lt yakıt tüketimiyle ne kadar ergonomik olduğunu göstermektedir.

 

Hyundai IONIQ Hybrid

 

Güney Koreli otomotiv üreticisi olan Hyundai hibrit teknolojisine yeni giriş yapan markalar arasındadır. Sektörde bende varım demek için ilk adımı atan marka IONIQ Hybrid modeliyle iyi bir giriş yapmıştır. Markayı bu sektörde farklı kılan hibrit yakıt sistemine sahip en uygun fiyatlara araç satışını yapan firmalardan biri olmasıdır. Anahtar teslim fiyatı 133 bin olan bu model 0-100 km’ye sadece 11,1 saniye çıkmaktadır. Yakıt tüketimi noktasında da son derece cimri olan Hyundai, maksimum hızı 185 km/h olan bu araca 100 km de 3,9 litre tüketim değerinde tutabilmektedir. Hyundai bu modelinin kaputunun altında 1,6 lt GDİ teknolojisine sahip 105 beygirlik güce sahip benzinli ve 43,5 beygirlik güce sahip elektrik motoru vardır. Aracın ilk kalkışında etkileyici bir ivmelenme sağlayan elektrik motoru yüksek hızlarda da kullanıcısına ekstra güç desteği sunmaktadır.

 

KIA Niro

Uygun fiyatı ve etkileyici tasarımıyla crossover meraklılarına özel olarak KIA tarafından üretilen Niro safkan melez bir araçtır. KIA, hibrit teknolojisini geniş iç mekân, büyük bagaj hacmi ve yüksek sürüş özellikleriyle buluşturmayı başarmıştır. Marka bu modelinde 1,6 litre hacme sahip 4 silindirli ve 105 beygirlik bir güce sahip benzinli ve 170Nm torka sahip 43,5 beygirlik güce sahip elektrikli motoru kullanmıştır. 6 ileri DCT sistemine sahip şanzıman kullanan KIA aracın hızını 0-100 km’ye sadece 11,5 saniyede çıkarırken aynı zamanda ortalama yakıt tüketimini 100 km de 3,8 litre seviyesinde tutabilmiştir. Bu sınıfta en büyük rakibi olan Toyota RAV4 hibrit modeline göre kullanıcılarına daha düşük yakıt tüketimi sunmasının yanında çok daha uygun fiyatlara sahip olmasını sağlamaktadır.

 

Lexus RX 450h

Lüks sınıf araç üretimiyle dikkatleri üzerine toplayan Lexus, Toyota tarafından otomotiv sektörü içerisinde satış stratejisi olarak geliştirilmiş bir markadır. Toyota da ayrı bir otomobil üreticisi olarak hizmet veren Lexus piyasaya sürdüğü tüm modellerinde hibrit teknolojisini alternatif olarak sunmaktadır. SUV sınıfında yer alan RX 450h modeli de markanın hibrit sisteme sahip bir aracıdır. Lexus RX 450h modeli 3,5 litre hacme sahip 6 silindirli V ve 193 beygirlik güç üretebilen benzinli motor, 335Nm tork ve 167 beygirlik güce sahip ön elektrikli motora ve 139Nm tork ve 68 beygirlik güce sahip arka elektrikli motorlardan oluşmaktadır. Güçlü bir performans ortaya koyan bu araç 2210 kg’lık ağırlığa rağmen 0’dan 100 km’ye sadece 7,7 saniyede çıkarken 200 km/h maksimum hıza sahiptir. Kullanıcılarına mükemmel bir performans sunan bu modelin satış fiyatı tescil masrafları hariç 142.515-180.680 Euro arasındadır.

 

Lexus CT 200h

Lexus markasının kompakt sınıfında yer alan CT 200h modeli de melez bir otomobil olup benzinli ve elektrikli motorun aynı anda kullanıldığı bir araçtır. Hibrit tutkunlarına özel olarak markanın uygun fiyatlara satışa sunduğu bu model 1,8 litre hacme sahip 4 silindirli 73 beygirlik güç üretebilen benzinli motoru bulunmaktadır. Benzinli motoruna ekstra güç ve düşük yakıt tüketimi sunabilmesi adına hem önde hem de arka da elektrik motorları bulunmaktadır. 82 beygirlik güçleriyle her biri 207Nm tork üretebilen ön ve arka elektrik motorlarına sahiptir. Etkileyici tasarıma sahip olan bu model station wagon sınıfında yer alıp tescil masrafları hariç 190.775-230.390 TL arasında satış rakamlarına sahiptir.

 

Toyota Yaris Hybrid

Hibrit teknolojisini kendi modellerine en hızlı şekilde uyarlayan markalardan biri de şüphesiz Toyota’dır. Lüks sınıf araç üretiminde kullandığı Lexus markasıyla bunu uzun süredir herkese gösteren marka, 1998 yılından beri piyasada bulunan Yaris modelini kullanıcılarına hibrit versiyonuyla da sunmaktadır. B segmentinde yer alan bu model 1,5 litre hacme sahip 74 beygirlik 4 silindirli benzinli motora ve 170Nm tork üreten 60 beygirlik elektrik motoruna sahiptir. Şehir içi trafiğinde kullanıcılarına büyük avantaj sunan bu model ayrıca 100 km de ortalama 3,6 litrelik bir yakıt tüketimi sunmaktadır. Hibrit yakıt teknolojisine sahip araçlar içerisinde 105,900 TL’lik satış fiyatıyla göz odağı olmayı başarmıştır.

 

Toyota C-HR Hybrid

C-HR Hybrid, Toyota markasının crossover sınıfında yer alan ve şu ana kadar ülkemiz pazarında ciddi satış rakamlarına ulaşan hibrit versiyonu da bulunan bir araçtır. İki motor seçeneğiyle kullanıcılarına sunulan C-HR modelinin en etkili versiyonu şüphesiz e-CVT şanzımana da sahip1,8 litre hacme sahip hibrit seçeneğidir. Markanın bu modelinde kaputunun altında 1,8 litre 98 beygir güce sahip benzinli ve 72 beygirlik güce sahip elektrikli motoru saklamaktadır. Maksimum 170 km/h hıza çıkabilen bu araç 0-100 km hıza da 11 saniye de çıkabilmektedir. Yakıt tüketimi noktasında son derece cimri olan bu araç 1420 kg’lık boş ağırlığa rağmen 100 km de sadece 3,8 litre yakıt tüketimi ortaya koymaktadır. Hibrit yakıt sistemine sahip araçlar arasında satış fiyatı noktasında da iyi bir değere sahip olan bu model 121.650-133.400 TL arasında değişen anahtar teslim fiyatlarına sahiptir.  

 

Toyota Prius

Benzersiz tasarımının yanı sıra hibrit teknolojisine sahip ve aynı zamanda dünyanın ilk seri üretim melez otomobili olan Toyota Prius, hibrit teknolojisine yön veren model olarak da görülmektedir. Toyota Prius birçok özelliğinin yanında Toyota’nın kullanıcılarına kişiselleştirme imkanını da tanıdığı bu modelinin anahtar teslim fiyatı tescil masrafları hariç 44.950-48.550 Euro arasındadır. Markanın bu modeli 1.8 litre hacme sahip benzinli 4 silindirli ve 98 beygir güç üreten motoru ve 163Nm tork üreten 53 beygirlik elektrik motoruna sahiptir. Toyota Prius 0-100 km hıza sadece 10,6 saniyede çıkabilirken yakıt tüketimi noktasında da son derece başarılı bir değer olan 3,6 lt değerine sahiptir.

 

Volvo XC90

Hibrit teknolojisine sahip lüks SUV arayanlar Volvo XC90 ile tanışmalıdır. Etkileyici performansının yanında düşük yakıt tüketimi ve kaliteli bir kullanım sunan bu model sektörün en iddialı modelleri arasındadır. Volvo tarafından dizel motor seçeneğinin yanında sunulan tüm benzinli modelleri elektrik motor desteğiyle birlikte geliştirilmiştir. Safkan melez 4x4 olan bu araç; 2.000 cc ve 320 beygir gücü sahip benzinli bir motora ve 87 beygir gücünde elektrik motorundan oluşmaktadır. Volvo dört farklı hibrit versiyonu bulunan bu aracın satış fiyatını 633.990-987.120 TL arasında değişen anahtar teslim rakamlarından görücüye çıkarmaktadır. Yüksek güvenlik donanımlarının yanında boyutları ve boş ağırlığına bakıldığında 100 km de sadece 2,1 litre yakıt tüketimiyle hibrit dünyasında adeta devrim yapmıştır...