KAN GRUBU KARTI

Yeni ehliyet alırken veya yenilerken, pasaport işlemlerinde ve iş başvurusu sırasında muhatap olunan kişilerden kan grubu kartı istenmektedir. Peki, kan grubu kartı nereden ve nasıl alınmaktadır? Kan grubu kartı için ne kadar ücret ödemeniz gerekiyor? Tüm bu soruların yanıtı yazımızın devamında yer almaktadır.

KAN GRUBU KARTI 

Kan Grubu Kartı Nedir?

Kan grubu testini yapılan kişinin kan grubunun ne olduğu konusunda kurum tarafından muhatap alınan kişiye verilen resmi ve bilgi içerikli karta kan grubu kartı denir. Kan grubu kartlarında kişinin kimlik ve adres bilgileriyle birlikte kan grubunun ne olduğu bilgileri paylaşılır.

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Herhangi bir ihtiyaç doğrultusunda kan grubu kartı almak isteyen vatandaşlarımız çeşitli sağlık kuruluşlarına başvuru yapabilirler. Kan grubu kartı aile sağlık merkezleri başta olmak üzere özel sağlık merkezlerinden, Kızılay’dan, özel ve devlet hastanelerinden alınabilir. Sağlık kuruluşuna kan grubunuzu öğrenmek için başvuru yaptığınızda aynı zamanda kan grubu kartınızı da istediğiniz belirtmelisiniz. Kan grubunu öğrendikten sonra birkaç dakika içerisinde onaylı belge niteliğinde olan kan grubu kartınızı alabilirsiniz. Kan grubu kartına acil ihtiyacı olan vatandaşlarımız için en hızlı yol özel sağlık kuruluşları ve hastanelerdir. Kan grubunun ne olduğunu ve kartını almak isteyenler için en kolay yolu ise aile sağlığı merkezleridir.

 

Aile Sağlığı Merkezinden Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Kan grubu kartına ihtiyaç duyanlar veya kan grubunu öğrenmek isteyenler için aile sağlığı merkezleri sizlere çözümler sunuyor. Ülkemiz genelinde il ve ilçe merkezlerinde her mahallede bulunan sağlık merkezleri hafta içi her gün öğleden önce 8 ile 10 saatleri arasın kan alımı yapmaktadır. Toplanan tüm kanlar sağlık merkezinin bağlı bulunduğu devlet hastanesinde incelenerek sonuçları birkaç gün içerisinde merkeze bildirilmektedir. Kan grubu sonucu gelen bireylerin talep etmeleri halinde aile sağlığı merkezi hekimleri tarafından ön veya arka yüzü onaylı kan grubu kartı verilir.

 

Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

İhtiyaç doğrultusunda sağlık merkezlerinden talep edilen kan grubu kartlarından talep edilen yere göre ücret talep edilmektedir. Özel sağlık kuruluşu veya hastaneden kan grubu talep eden vatandaşlarımız bu talepleri için cüzi bir ücret ödemek durumundadırlar. Özel sağlık kuruluşuna göre değişiklik göster kan grubu kartları 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Aile sağlığı merkezi aracılığıyla kan grubunu öğrenmek isteyen veya kan grubu kartı almak isteyen vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret alınmamaktadır.