Motosikletlerde Motorların Silindir Hacminin Önemi Nedir? Kaç CC Motor Alınmalı?

Günümüzdeki kullanımları her geçen gün artarak devam eden motosikletler adrenalin ve hız tutkunlarının ilk tercih ettiği motorlu taşıtlar arasında gelir. İki tekerlekli bu araçlar kimileri tarafından pratik bir kullanım aracı olarak kullanılırken kimileri içinde agresif bir sürüş aracı olarak görülmektedir. Motosiklet kullanıcıları her ne amaç için kullanırsa kullansın sahip oldukları araçlardan tam performans alabilmek için motor hacimlerini ideal ölçülerde olmasına dikkat etmelidir. Bu noktada kullanıcıların motor silindir hacminin ne olduğunu tam olarak anlaması gerekmektedir.

Motor ve Silindir Hacmi Nedir?

Üretilen ve kullanılan motosikletlerin halen büyük bir bölümü içten yanmalı benzinli motorlardan oluşmaktadır. Otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de tek güç kaynağı motordur. Motorun performansı, gücü ve torku taşıtta kullanılacak olan motorun hacmine ve beygir gücüne bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Motor hacmi; motoru oluşturan tüm silindirlerin toplam hacmidir. Silindir hacmiyse; pistonların silindir içerisinde alt ölü ve üst ölü nokta olarak tabir edilen aradaki hareketinden dolayı oluşan hacimdir. Silindir hacmi büyük olan motorlar her zaman daha güçlü ve başarılı bir performans ortaya koyarlar.

 

Silindir Hacminin Motosikletlere Etkisi Nedir?

Motosikletlerin silindir hacimleri kullanıcılarına performans, yakıt tüketimi, ergonomi ve vergisel bazlı olarak etkiye sahiptir. Performans açısından etkisine bakılacağı zaman kullanıcının sahip olmayı düşündüğü motosikletten beklentisinin ne olduğunun tespitinin yapılıp ona göre yüksek ve düşük silindirli bir motor seçimi yapmalıdır. Hız ve adrenalin tutkunları için yüksek hacme ve beygir gücüne sahip motorlar tercih edilirken, şehir içi trafiğinde pratik bir kullanım için daha düşük silindir hacmine sahip motorlar tercih edilebilir.

Yakıt tüketimi ve ergonomi açısından bakıldığında silindir ve motor hacmi büyük motorlar tercih edildiğinde; yakıt tüketiminin, motorun ilk alımındaki ve belirli kilometrelerdeki bakımlarındaki maliyetlerin artış göstereceği göz ardı edilmemelidir. Büyük hacimli motorların yedek parça maliyetlerinin de yüksek olduğu ergonomi açısından dikkate alınması gereken bir başka konudur.

Motosikletlerin motor ve silindir hacimlerinin büyük olması vergisel bazlı olarak da etki etmektedir. Büyük hacimli motorların 6 aylık vergilerinin de yüksek olacağı kullanıcıları tarafından dikkat edilmesi gereken bir başka husustur.

Örneğin; 2018 verilerine göre Motorlu Taşıtlar Vergilerinde 0-99 cc hacme sahip her yaş grubundaki motorlardan herhangi bir vergi talebinde bulunulmazken, 1-3 yaş grubu arasındaki 100-250 cc hacimli motorlarda yıllık vergi 139 TL, 251-650 cc arası 288 TL ve 651-1200 cc arasının 739 TL olduğunu belirtmek gerekir.

 

Motosikletlerde Kullanılan Silindir Hacimleri Nelerdir?

Motosikletlerdeki silindir hacimlerinin genel neler olarak neler olduğu konusunda en net bilgiyi piyasada kullanılan motorlara ve halen seri olarak üretimlerini gerçekleştiren markalara bakarak anlayabiliriz. Bu sayede motosiklet satın almak isteyenler için kaç cc’lik bir hacme sahip motor alması gerektiği konusunda da bilgi aktarabiliriz.

Ülkemizde kullanılan ve halen üretimi devam eden motosiklet ağırlıklı olarak 125 cc ile 650 cc arasında değişkenlik göstermektedir. Silindir hacimleri kişinin tercihine ve kullanım amacına göre genel olarak 125-250 cc arasında yoğunluk gösterirken, orta sınıfın üzerinde performans isteyen ve çeşitli seyahatlerde kullanılan motosikletler 250-650 cc arasında değişkenlik göstermektedir. Bu aralıkta yer alan motosikletler genellikle çift silindirli olarak üretilirken, daha düşük hacme sahip motorlar tek silindirli olarak üretilir. 

Yüksek performans isteyen hız tutkunları için motosiklet hacimleri 650-1300 cc arasında değişkenlik göstermektedir. Bu hacme sahip içten yanmalı benzinli motorlar genellikle otomobillerde olduğu gibi 4 silindirli olarak üretilmektedir. Bu kadar yüksek hacme sahip motosikletlerin yakıt tüketimleri ve maliyetleri neredeyse otomobiller ile yarıştığını da söylemek gerekir.