Osmangazi Köprüsünün 2019 Yılı Geçiş Ücretleri Ne Kadar?

2019 Yılı için Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri belli olmuştur. Alt kısımdan köprü geçiş ücretlerinin ne kadar olduğuna bakabilirsiniz. 

Köprü Ve Otoyollar İçin Araç Sınıfları

1. Sınıf Araçlar: Aks aralığı 3,20 m’den küçük iki akslı araçlar

2. Sınıf Araçlar: Aks aralığı 3,20 m ve 3,20 m’den büyük iki akslı araçlardan UKOME kararı gereği geçebilen ve geçemeyen araçlar

3. Sınıf Araçlar: Her türlü 3 akslı araçlar

4. Sınıf Araçlar: Her türlü 4 ve 5 akslı araçlar

5. Sınıf Araçlar: Her türlü 6 ve üstü araçlar

6. Sınıf Araçlar: Motosikletler

Araç Sınıflarına Göre Köprü Geçiş Ücretleri

osmangazi köprüsü geçiş ücreti 2019

KÖPRÜDEN SONRA KULLANILACAK OTOYOL ÜCRETLERİ NE KADAR?

Köprüyü kullanacak bir kişi aynı zamanda otoyol kullanım ücreti de ödemektedir. Örneğin bir otomobil Osmangazi köprü ücretini ödedikten sonra en uzak nokta olan bursa kuzey gişesinden çıkış yaptığında 33,50 TL otoyol ücreti ödemektedir. Aynı durum Bursa Kuzey üzerinden gelen bir kişi için de geçerlidir.

En uzak noktaları araç sınıflarına göre gösterelim:

Sınıf

Osmangazi Köprüsü - Bursa Kuzey Çıkışı

1. Sınıf 33,50 TL
2. Sınıf 53,65 TL
3. Sınıf 63,70 TL
4. Sınıf 84,50 TL
5. Sınıf 106,60 TL
6. Sınıf 23,45 TL

Not: En uzak noktalar baz alınmıştır. KGM üzerinden, Diğer bütün otoyol kullanım bilgisi için Tıklayınız.

Aynı zamanda köprü geçişi işin hesaplama robotu da bulunmaktadır. Tıklayınız.

Zamlar Yeni Yıl İtibariyle Arttı

Yeni bir yıla girmenin heyecanıyla birlikte günlük hayatta kullandığımız her şeye zam geldi. Köprü ve otoyol geçişleri de yapılan zamlardan nasibini alanlar arasında yer alıyor. Yapımı henüz yeni biten köprülere olan ilginin artmasıyla birlikte geçiş ücretleri 2019 yılına göre yeniden belirlendi. İhtişamlı görüntüsü ve kullanıcılarına sunduğu imkanla birlikte Osmangazi Köprüsünün geçiş ücretleri de belirlenenler tarifeler arasındadır.

Osmangazi Köprüsü Özellikleri?

İstanbul-İzmir arasının 3,5 saate indirme çalışmaları kapasında Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol çalışmalarının en önemli projelerinden biri de şüphesiz Osmangazi Köprüsü veya diğer adıyla İzmit Körfez Köprüsüdür. İki süper büyükşehir olan Bursa-İstanbul arasını da neredeyse yarı yarıya düşüren bu köprü sayesinde birçok araç sahibi yakıttan ciddi derecede tasarruf sağlıyor ve aynı zamanda araçlarının yıpranmasına engel oluyor.

İstanbul-İzmir otoyol çalışmaları kapsamında yaklaşık 39 ayda bitirilen bu köprü yaklaşık olarak 2,6 km uzunluğunda ve dünyanın dördüncü en uzun açıklığa sahip asma köprüsüdür. Köprü tam olarak İzmit Körfezinde bulunan Dilovası Dil Burnu mevkiiyle Altınova Hersek Burnu arasına inşa edilmiştir. Yap-işlet-devret modeliyle hizmete sunulan bu köprü normal olarak kullanılan devlet yolunu 95 km kısaltmayı başarmıştır.

Osmangazi Köprüsü Sınıfları

Her yıl düzenli olarak zamlanan köprü ve otoyol geçişleri 2019 yılına özel olarak fiyat tarifesi değiştirildi. Kısa adı YİD projeleri olan Yap-İşlet-Devret aracılığıyla yapılan Osmangazi Köprüsünün bu yılki köprü geçiş ücretleri araç sınıfına göre belirlendi. Motorlu araçların 6 sınıfa ayırarak belirlenen geçiş ücretlerinin en yüksek tarifesi 5. sınıf araçlara aitken en düşük ücret tarifesi 6. sınıf araçlara aittir. En fazla kullanılan motorlu taşıt olan otomobillerse 1. Sınıfta yer almaktadır. Ücret tarifesini araç sınıfına göre belirleyen Karayolları Genel Müdürlüğü sınıflandırmayı şu şekilde yapmaktadır.

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)