İlk Defa Pasaport Çıkarma İşlemleri 2019

pasaport çıkarma

Ülkemiz tarafından yapılan anlaşmalar doğrultusunda dünya genelinde birçok ülkeye vatandaşlarımız vizesiz olarak seyahat edebilmektedir. Bunun yanında yurt dışında tatil yapabilmek, öğrencilerin eğitim alması gibi birçok alternatifi değerlendirmek isteyenler ilk olarak pasaport sahibi olmaları gerekmektedir. Bu makalede detaylı biçimde 2019 yılı için ilk defa pasaport çıkarma işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatılacaktır.

Pasaport Çıkarma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Yurt dışındaki çeşitli imkanlarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak bir adet T.C. pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir. Pasaport çeşitleri; umuma mahsus(bordo) pasaport, hususi(yeşil) pasaport, hizmet(gri) pasaport ve diplomatik(siyah) pasaport olarak sınıflandırılmıştır. T.C. vatandaşlarının doğrudan alabildiği ve en çok kullanılan pasaport çeşidi umuma mahsus(bordo) pasaporttur. Bu pasaporta sahip olmak isteyen bireyler Nüfus Müdürlüklerine randevu alarak bizzat yapacakları başvuruyla işlemlerini başlatabilirler. İlk defa pasaport alacak vatandaşlarımız sırasıyla; 1. Randevu almaları, 2. Pasaport için evraklarını hazırlamalı ve 3. Pasaport başvurusunu yapmalıdır. 

 

Umuma Mahsus(Bordo) Pasaport Nedir?

Bordo pasaport olarak da bilinen hizmet, hususi ve diplomatik pasaport başvuruları için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartların dışındaki kişilerin alabileceği pasaporta denir.

 

Pasaport İçin Randevu Nasıl Alınır?

İlk defa bordo pasaport başvurusu yapacak vatandaşlarımız Nüfus Müdürlüğü tarafından hazırlanan online randevu sistemi üzerinden başvuru işlemleri başlatabilirler. Randevu almak için

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al 

sayfasında yer alan “pasport randevu al” ekranını kullanarak kendilerine uygun il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden herhangi birinden randevu alabilirler. Randevu işlemi için kullanılacak olan ekrandaki bilgileri dikkatli bir şekilde okuduktan sonra gerekli yerlerin doldurulmasına dikkat edilmelidir. Pasaport randevusu için uygun tarih ve saat son ekranda yer almakla birlikte kendilerine en uygun randevuyu seçebilirler.

 

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlk defa pasaport alacak olan vatandaşlarımız online randevu işlemini gerçekleştirir gerçekleştirmez hiç vakit kaybetmeden aşağıdaki gerekli evrakları hazırlamalıdır.

- T.C. nüfus cüzdanı aslı

T.C. kimlik numarası bulunan

- 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş, 5x6 cm ebat ve arka fonu beyaz)

Son 6 ayda çekilmiş

5 x 6 cm ebatlarında

Arka fonu beyaz

- Yurt içinde eğitim/öğretimine devam edenler için

Harçsız öğrenci pasaportu için öğrenim gördükleri kurumdan talep edecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devletten alınacak 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi.

- Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır.

Daha önceden parmak izi kaydı bulunmayan kişilerden pasaporta başvuru sırasında başvuru sahibinden parmak izi alınacaktır.

Mevcut parmak izi bulunan kişiler parmak izi alındığını belgelendirmeleri halinde yeniden vermelerine gerek yoktur.

- İlk defa pasaporta başvuru yapacak olanlar için 18 yaşını doldurmamış olanlar en fazla 5 yıl; 18 yaşını doldurmuş olanlar için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.

-Pasaport Cüzdan Bedeli olarak alınan ücretin anlaşmalı bankalara veya Maliye Veznelerine yatırıldığını gösteren dekontun aslı

Cüzdan ücreti adına pasaport çıkarılacak kişinin adına yatırılmalı

Yatırılan ücrete ait dekontun üzerine tahsil edilmiştir kaşesinin vurulmuş olması

Cüzdan ücretine ait dekontun en üst kısımda bulunan 1. nüshanın müracaat sırasında verilmesi

Cüzdan ücretini tahsil eden kişinin dekont üzerine ıslak imzasını atmış olması

-Pasaport Harç Bedelinin olarak alınan ücretin anlaşmalı bankalara veya Maliye Veznelerine yatırıldığını gösteren dekontun aslı

Pasaport harcı adına pasaport çıkarılacak kişinin adına yatırılmalı

Yatırılan ücrete ait dekontun üzerine tahsil edilmiştir kaşesinin vurulmuş olması

Pasaport harcı bedeline ait dekontun en üst kısımda bulunan 1. nüshanın müracaat sırasında verilmesi

Pasaport harcı bedelini tahsil eden kişinin dekont üzerine ıslak imzasını atmış olması

Umuma mahsus pasaportlar en az 6 ay en fazla 10 yıl olmak üzere; 1, 2, 3, 4 ve 5 yıllık olarak düzenlenir.

- İlk defa veya mevcut pasaportu yenilemek için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre pasaport başvuruları bizzat şahsen yapılmalıdır.

0 yaş gurubu da dahil olmak üzere tüm başvurular şahsen yapılacaktır.

 

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk defa pasaport almak için gerekli evrakları hazırlayan vatandaşlarımız, online olarak aldıkları randevu tarih ve saatinde ilgili il veya ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Gerekli evrakları inceleyecek olan şube müdürlükleri olumlu sonuçlanan başvurulardan sonra pasaportun ilgili kişiye teslimatı gerçekleştirilmektedir.

 

Pasaport Teslimat İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Pasaport başvurusu yapıp olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız başvuru esnasında vermiş oldukları adrese kurye veya kargo aracılığıyla teslimatları gerçekleştirilmektedir. Pasaportların teslimat süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmakla birlikte talepte bulunan kişinin başvuru tarihinden 5 ila 7 iş günü içerisinde muhataba ulaştırılmaktadır.