Ehliyet, Pasaport ve Kimlik Harçları İnternetten Üzerinden Ödeme

Sürücü Belgesi, Pasaport Bedeli ve T.C Kimlik Kartı ücretlerini internet üzerinden ödeyebilir miyim? GİB üzerinden harç ödeme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartıyla harç ücreti ödenebilir mi?

Son 3 yıldır, Emniyet Müdürlüklerince dağıtımı yapılan ehliyet, kimlik ve pasaportların tüm işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ)bağlı olarak yürütülüyor. Yani şu an Ehliyet, Pasaport ve T.C. Kimlik kartı alacaklar iş ve işlemlerini nüfus müdürlüklerinde yapmaktadır.

Ehliyet, kimlik ve pasaport harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) internet sitesi üzerinden banka kartı veya kredi kartıyla ödenebiliyor.

Pasport ve kimlik ücretlerini sorunsuz bir şekilde GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Sürücü belgesi yenileyeceklerin ve ilk defa sürücü belgesi alacakların dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek ücretler birer harç ücreti olmadığı için GİB üzerinden ödenmemektedir. Sürücü belgesi ve Değerli kağıt ücretlerini GİB internet sitesinden ödeyebilirsiniz ama vakıf payını bankalar aracılığıyla ödemeniz mümkün. Ehliyet harç ücretleriyle ilgili sayfanın en altında bulunan açıklamayı okumayı unutmayınız!

Harç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

1- Altta verdiğimiz adrese giriş yapınız.

Not: Sanal POS ile 02:00-23:45 saatleri arasında ödeme yapılabilmektedir.

2- Gelir idaresi sitesinde “HARÇ VE DEĞERLİ KAĞITLAR” linkine tıklayınız.

Bu başlık altında:

Pasaport için: “PASAPORT HARCI ÖDEME” ve “ PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi için: “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” ve “SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Bununla birlikte “Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına” ödenecek ücretleri banka aracılığıyla ödemeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı için: “TC KİMLİK KARTI BEDELİ ÖDEME” ödemesi yapılmaktadır. Kimlik kartlarında sadece değerli kağıt bedeli ödenmektedir. Ehliyet ve pasaport gibi ekstra bir ödeme bulunmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Harç Ücretleri Ödenebilmektedir

Artık ödemelerin GİB’e geçmiş olmasından dolayı ödemeler internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra:

- Kredi Kartı
- E-Banka Hesabı
- Garanti Pay
- Foregin Key olarak ödemeler yapılabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır! Ehliyet harç ücretleri 3 kalem ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete) 

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

 BÜYÜTMEK İÇİN ALTA Kİ RESME TIKLAYINIZ. İNTERNETTEN VE BANKAMATİKTEN ÖDEME BİLGİLERİ.

 

Yorumlar

S.a ben yeni ehliyet aldım ne kadar gider bütün masraflara ona göre hareket edecem de
Cevap
Yeni bitirdim. Kursa 1.600+ dınav100+sınav130+1090tl vergi harcı ödedim
Cevap
3.aşama olan hizmet bedelini ödemeyi bir türlü bulamadım onu nereden ödeyebilirim diğer 2sini ödedim
Cevap
Selam ben 820 lira ve 225 lıra olan öcretlerı tek tek odedım turk polıs vakfı odemesı kaldı 45 tl bunu nasıl odeyebılırım
Cevap
Bunu banka uzerınden odemen gerekli yani anlaşmalı bankaya gideceksin
Cevap
Selam, site üzerinden 13 tl ödedim ancak sürücü belgesi harcı sectiğimde 2TL'lik bir ödeme bulamadım. (ehliyet yenileme için)
bir de polis vakfına yapılacak bağış ne kadardır?
Cevap
HARÇ FARKINI ÖDEMEK İSTEYENLER,
Arkadaşlar ben buradan 13 lirayı yatırdım, vakfa yatırılacak 2 lira başıma dert oldu. Vergi Dairesinin sitesine e-devletle giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sürücü Belgesi yazdım. Gelen iade dilekçesi kısmına tıklayıp 13 liramın iadesini istediğimi yazdım. Sonra gidip Ziraat Bankasının internet bankacılığından; Ödemeler, Vergiler ve Resmi Kurumlar, Sürücü Belgesi Tahsilatları kısmına tıkladım. Farklı bir hesaptan girmiş olsanız bile başkasının 15 liralık harç ücretini ödeyebiliyorsunuz. (Kendi hesabınızdan girip aile üyelerinizin harcını ödeyebilirsiniz.) Şu an iademi bekliyorum gelmezse de sorun değil yeter ki ödemek için uğraşmayayım. Herkese kolay gelsin. Dekontunuzu her işlemden sonra almayı sakıııın unutmayın.
Cevap
TSK açıklamanız için
Cevap
ehliyet sinavini 3 yil önce kazandim dosyam elimde ödemesini yapip alma imkanim varmi lütfen bilgi verirmisiniz
Cevap
Merhaba 2 yıl süresi var sanırım baştan sınava girmeniz gerekiyor
Cevap
Dosyanın geçerliliği 2 sene kardeşim. Geçmiş olsun
Cevap
Sertifikanın geçerlilik süresi 2 yıldır
Cevap
2 yıl zamanaşımı var diye biliyorum
Cevap
1 yıl o süre arkadaşlar 2 yıl değil
Cevap
2 yıl sure 1 yıl degıl
Cevap
B sınıfı ehliyetim dosyası elimde yasaktan önce internet üzeri islemimi halledebilirmiyim dosya bende iken Ziraat mobil bankaciligindan 1090 yazıyor ödesem işlem tmm olurmu yani başka birşey gereklimi
Cevap
Şu alınan vergilere bak. Vatandaşı soymanin yasallasmis halidir şu vergiler. El kadar ehliyete istenen paralar vatandaşın bir aylık maaşıdir neredeyse. E ehliyetim vardı A ve G ehliyetine gucellemek istedim ve aldıkları vergi 2 bin küsür. Ayrıca kursa verdiğim 3 bini de sayarsak toplam 5 bin.. Yazıktır günahtır ya ülke de yaşanacak durum kalmadı. Üretmeyen, vergilerle ayakta kalan devlet ve soyulmaya mahkum bir millet haline geldik. Her alanda böyle.. Köleleştirmeye yönelik bir sisteme döndük ve dahası da geleceğine artık eminim. Bizi bu hale getirenlere hakkımı helal etmiyorum..
Cevap
Sanki ilk defa vergi oduyosun koalisyon hükümetleri zamanında niye sesin cikmiyor sizlerin
Cevap
alışmak böyle birşey işte...herşey normal gelir
Cevap
Arkadaşlar ce belgem ve g belgem var tek harç ile ikisini birden ehliyete işletme imkanım varmı.
Cevap
arkadaşlar hanımın ehliyeti yeni ehliyetle değiştirmek için aylar önce 15 tl lik ücreti ödedik ama devamını getirmedik. randevuya gitmedik şimdi aylar geçti yeniden para yatırmamıza gerek var mı yoksa onların sisteminde yatırılan önceki para görünür mü? ödeme makbuz da yok ortalıkta maalesef.
Cevap
Merhabalar, aynısı bizim de başımıza geldi. Tam bir sene önce yatırdık bir daha da devamını getiremedik. Telefonla konuştuğumda vergi dairesinde gitmem gerektiği söylendi. Vergi dairesine gittim tekrar yatırıp yatırmamam gerektiğini sordum, iadesini istedikten sonra yatırabilirsiniz dendi. 15 lira ödemiştik, 2 lirası bir yerlere gidiyomuş, sırf 13 lira için form doldurttular. Ertesi gün arandım makbuzunuzu getirin 13 liranızı iade edelim dediler. 1 sene önce işlem yaptığımı elimde makbuzun olmadığnı söyledim. Bulursunuz diye ısrar ettiler. En sonunda bu parayı almak istemediğimi sadece 15 liralık harcı yatırmak istediğimi söyledim, çünkü elimde makbuz yoktu. O zaman gidin ödeyin gibi sert bi tepki aldım. Başta iadesini istedikten sonra yatırabilirsiniz denmişti. Boşu boşuna yordular. Şimdi gidip 15 lirayı ödeyeceğim. Birilerinin başına gelmiştir diye yazmak istedim. Burdaki tecrübeme dayanarak sorular sorabilirsiniz vergi dairesine.
Cevap
vargi dairesine gidin.
Cevap
şu pandemi sürecinde kapı kapı dolaşıp tek tek para yatırmak nedir yaa zülüm resmen tek yer söyleyin topluca yatıralım işte..
Cevap
Arkadaşlar bi sorum olacak yardımcı olabilirmisiniz kıbrıs ehliyetini türkiye ehliyetine değişim ücreti nedir d sınıfı
Cevap
B SINIFI 1900 TL, YİNE DE VALİLİĞE SORMAKTA FAYDA VAR.
Cevap
Şimdi sınavı geçtim evraklarım hazır harçı yatırmak için belirli bir zamana kadar aınır varmı 1 sene geçerli diyorlar
Cevap
iki sene knk benim dosya 1 senedir elimde dün kursu aradım 1 sene daha varmış
Cevap
İki sene içinde ehliyetini alamasan dosyan yanar bir sene değil iki senedir
Cevap
B- sinifi.Ehliyet için Ziraat mobilden 1090.10 tl odedim .linkde okudum bişeylere ayry ayry odeme yapmam gerekyomuş,acaba yalnişmi yaptim yardemci olurmusunuz .
Cevap
Makbuz götürmeye gerek var mı yoksa sistemden ödendiği anlaşılıyor ve yetiyor mu?
Cevap
ya ben gib üzerinden 225tl kağıt bedelini ödedim geri kalanını atmden ödeyeceğim bi sıkıntı olmaz dimi vakıf ve ehliyet harcını atmden değerli kağıt parasını gibden yatırabiliriz dimi ben gibden sadece değerli kağıdı yatırdım yarında atmden kalnını yatırdığımda karşıma ödediğim 225 yine çıkmaz ödemek zorunda kalmam dimi
Cevap
hocam nasıl yapabildiniz?
Cevap

Yorum ekle