Ehliyet, Pasaport ve Kimlik Harçları İnternetten Üzerinden Ödeme

Sürücü Belgesi, Pasaport Bedeli ve T.C Kimlik Kartı ücretlerini internet üzerinden ödeyebilir miyim? GİB üzerinden harç ödeme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartıyla harç ücreti ödenebilir mi?

Son iki yıldır, Emniyet Müdürlüklerince dağıtımı yapılan ehliyet, kimlik ve pasaportların tüm işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ)bağlı olarak yürütülüyor  Yani şu an Ehliyet, Pasaport ve T.C. Kimlik kartı alacaklar iş ve işlemlerini nüfus müdürlüklerinde yapmaktadır.

Nisan 2018 itibariyle harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) internet sitesi üzerinden ödenebiliyor.

Pasport ve kimlik ücretlerini sorunsuz bir şekilde GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Sürücü belgesi yenileyeceklerin ve ilk defa sürücü belgesi alacakların dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek ücretler birer harç ücreti olmadığı için GİB üzerinden ödenmemektedir. Sürücü belgesi ve Değerli kağıt ücretlerini GİB internet sitesinden ödeyebilirsiniz ama vakıf payını bankalar aracılığıyla ödemeniz mümkün. Ehliyet harç ücretleriyle ilgili sayfanın en altında bulunan açıklamayı okumayı unutmayınız!

Harç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

1- Altta verdiğimiz adrese giriş yapınız.

 

2- Gelir idaresi sitesinde “HARÇ VE DEĞERLİ KAĞITLAR” linkine tıklayınız.

Bu başlık altında:
Pasaport için: “PASAPORT HARCI ÖDEME” ve “ PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi için: “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” ve “SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Bununla birlikte “Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına” ödenecek ücretleri banka aracılığıyla ödemeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı için: “TC KİMLİK KARTI BEDELİ ÖDEME” ödemesi yapılmaktadır. Kimlik kartlarında sadece değerli kağıt bedeli ödenmektedir. Ehliyet ve pasaport gibi ekstra bir ödeme bulunmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Harç Ücretleri Ödenebilmektedir

Artık ödemelerin GİB’e geçmiş olmasından dolayı ödemeler internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra:
- Kredi Kartı
- E-Banka Hesabı
- Garanti Pay
- Foregin Key olarak ödemeler yapılabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır! Ehliyet harç ücretleri 3 kalem ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete) 

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

 BÜYÜTMEK İÇİN ALTA Kİ RESME TIKLAYINIZ. İNTERNETTEN VE BANKAMATİKTEN ÖDEME BİLGİLERİ.

 

Yorumlar

harç ve değerli kağıt bedelini ivd üzerinden , vakıf bedelini banka üzerinden ödeyip de olan var mı?
Cevap
Gelir idaresi resmi sitesinden defalarca kimlik ücretini ödemek istedim fakat sistem kabul etmiyor! sistem çok pasif ve hatalıdır!
Cevap
bu nasıl iş arkadaş. Muhsasebecimiyiz biz ya, onu oraya yatır bunu buraya yatır, oradan arta kalanı başka yere ödet. nasıl kafa ya bu.
Cevap
Aynen insana kafayı yedirttiler resmen bir kerede al kendi içinde paylaș ama yok illa uğraștıracaklar.
Cevap
ARKADAŞLAR DEĞERLİ KAĞIT VE SÜRÜCÜ HARÇ ÜCRETİNİ HANGİ BANKAMATİKTEN YAPTINIZ
Cevap
Direksıyon sınavından gectım fakat daha hıcbırsey yapmadım ehlıyete daır acaba yardımcı olurmusunuz mesela parayı nereye nerden yatırmam lazım daha sonrasında nereye basvurmam gerekır felan yardımcı olursanız sevınırım.
Cevap
bu iki tl nereye nasıl yatırcam yardımcı olur musunuz netten yatırılmıyor mu garanti 13 tl cekti
Cevap
harç ve değerli kağıdı ziraat kredi kartı ile ödesem ve vakıf payı da ziraat internet bankacılığından ödeyebilir miyim ? bu vakıf payı kuveytturk ve albaraka'dan ödenmiyor.ziraatte buldum ama ödeme otomatik gelmiyor.kendin giriyorsun elinle miktarı. acaba sakata gelir miyiz diye yapmadım henüz. bilgisi olan aydınlatırsa makbule geçet
Cevap
Rendevu aldım yenileme için başka neler lazım
Cevap
Sadece vakıf batı 37tl yı vakıfbank atm sinden de yatıramadım nüfusa gidince elden ödeme yapabiliyormuyuz bilgisi olan varmı
Cevap
Nüfus müdürlüğüne herhangi bir ücret ödeyemiyorsun. 37tl yi bn ptt şubesinden yaptım
Cevap
hayır elden alınmıyor
Cevap
Sadece vakıf payı (37 lira) yatıracaklar Vakıfbank Atm'lerinden yatırabilirsiniz Halkbank ve Ziraat Bankası tüm parayı toplu(990 lira) alıyor.
Cevap
Gib üzerinden iki ödeme yapabildim Türk polis teşkilatının 37 lirası kaldı onu vakıf bank atmlerimden yatırsam sorun oluyormu??
Cevap
Ben de bunu meak ediyorum. Sorun oldu mu acaba?
Cevap
Ben 13 TL net üzerinden yatırdım. Ama 2 TL ti nerden yatıracağım ? Bi türlü bankalardan yapamadım
Cevap
Bende aynı durumdayım çözüm yolu bulan var mı acaba
Cevap
Vakıfl bankta yatırabilirsiniz
Cevap
14 Mart 2002 doğumluyum ehliyete 1 ay önceden kayıt yapsam oluyor mu yaşıma girdikten hemen sonra sunacak girmek için 1-10 Mart arasında kayıt olduğu için erken kayıt yapmak istiyorum oluyor mu
Cevap
Sürücü kursları kendi ücretini önceden tahsil edebiliyor ama önermem sonradan sıkıntı çıkarmayacakları pek malum değil en iyisi elinde tut zamanı gelince ver. ( 14 mart doğumlu olduğun için 1-10 nisan arasında sürücü kursuna kayıt yaptırabilirsin bu arada) Devlete ödenecek para sınavları geçtikten sonra ödeneceği için onu alcaklarını pek sanmıyorum isterlersede verme zaten onu gerek yok
Cevap
Ehliyet harcının farkını nereden yaptırabilirim
Cevap
Eski ehliyeti yenisine değişim harç ücreti nekadar oldu 2020 yılında
Cevap
2019 da harç paralarını yatırdım.randevuyu 2020 de aldım.arada oluşan zam farkını odedim ama polis vakfını odemeyedim birtürlü.bütün bankalara gittim ptt ye gittim kimse almıyo.7. tl parayı yatıramadım.sistem açılmamış.nereye yatıyor bu para.
Cevap
Kuveyttürk'e yatırabilirsin
Cevap
murat ben bu gün yatırdım halk bankasının önündeki atm den yatırılıyor içerde vezneden almıyorlar
Cevap
hallettinizmi işinzi bende şimdi ptt ye gidicem vergi dairesinden ptt ye dedilernasıl almıyorlar 7 TL hi
Cevap
Hocam bende aynı sizin gibi yapmıştım zam farkını nereye ödediniz acaba yardımcı olur musun?
Cevap
Zam farkını nereye ödediniz ne kadar ödediniz ben öncekini 15 tl ödemiştim ne kadar daha ödemem gerekecek
Cevap

Yorum ekle