Ehliyet, Pasaport ve Kimlik Harçları İnternetten Üzerinden Ödeme

Sürücü Belgesi, Pasaport Bedeli ve T.C Kimlik Kartı ücretlerini internet üzerinden ödeyebilir miyim? GİB üzerinden harç ödeme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartıyla harç ücreti ödenebilir mi?

Son 3 yıldır, Emniyet Müdürlüklerince dağıtımı yapılan ehliyet, kimlik ve pasaportların tüm işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ)bağlı olarak yürütülüyor. Yani şu an Ehliyet, Pasaport ve T.C. Kimlik kartı alacaklar iş ve işlemlerini nüfus müdürlüklerinde yapmaktadır.

Ehliyet, kimlik ve pasaport harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) internet sitesi üzerinden banka kartı veya kredi kartıyla ödenebiliyor.

Pasport ve kimlik ücretlerini sorunsuz bir şekilde GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Sürücü belgesi yenileyeceklerin ve ilk defa sürücü belgesi alacakların dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek ücretler birer harç ücreti olmadığı için GİB üzerinden ödenmemektedir. Sürücü belgesi ve Değerli kağıt ücretlerini GİB internet sitesinden ödeyebilirsiniz ama vakıf payını bankalar aracılığıyla ödemeniz mümkün. Ehliyet harç ücretleriyle ilgili sayfanın en altında bulunan açıklamayı okumayı unutmayınız!

Harç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

1- Altta verdiğimiz adrese giriş yapınız.

Not: Sanal POS ile 02:00-23:45 saatleri arasında ödeme yapılabilmektedir.

2- Gelir idaresi sitesinde “HARÇ VE DEĞERLİ KAĞITLAR” linkine tıklayınız.

Bu başlık altında:

Pasaport için: “PASAPORT HARCI ÖDEME” ve “ PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi için: “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” ve “SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Bununla birlikte “Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına” ödenecek ücretleri banka aracılığıyla ödemeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı için: “TC KİMLİK KARTI BEDELİ ÖDEME” ödemesi yapılmaktadır. Kimlik kartlarında sadece değerli kağıt bedeli ödenmektedir. Ehliyet ve pasaport gibi ekstra bir ödeme bulunmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Harç Ücretleri Ödenebilmektedir

Artık ödemelerin GİB’e geçmiş olmasından dolayı ödemeler internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra:

- Kredi Kartı
- E-Banka Hesabı
- Garanti Pay
- Foregin Key olarak ödemeler yapılabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır! Ehliyet harç ücretleri 3 kalem ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete) 

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

 BÜYÜTMEK İÇİN ALTA Kİ RESME TIKLAYINIZ. İNTERNETTEN VE BANKAMATİKTEN ÖDEME BİLGİLERİ.

 

Yorumlar

Değerli kağıt ve Ehliyet Harç ücretini internet vergi dairesi (gib.gov.tr) den yatırırsak 3. ödeme olan Hizmet bedelini (trafik Vakfına) 145 TL yi nasıl yatıracağız ?
Cevap
Sürücü Belgesi Harç ödemesi yapmak istiyorum hangi bankarın atm lerinden ödeme yapabilirim
Cevap
Malum yeni yılda harçlara zam gelecek. şu an kurs devam ederken daha sınava girmeden mevcut rakamlar üzerinden ödeme yapılsa, bu ödeme dekontları ocak ayında kullanılabilir mi?
Cevap
Yeni yılda harçlara zam geldiğinde ödemiş olduğunuz harcın zam farkını ödemeniz gerekecektir.
Cevap
İnteraktiften 13 tl ödemeyi yaptım banka mobilden 2 tl yi ödemek için girdiğimde 15 tl borç gözüküyor o nasıl olucak
Cevap
Merhaba benim B ve A2 ehliyetim mevcut yeni ehliyet çıkarmak için ne kadar ve nasıl para yatirmam gerekiyor
Cevap
B sınıfı ehliyet yenileme için 13 TL yatırdım. Kalan 2 TL için internet bankası yetkisi olan bankalarda hesabım yok, ATMden ödeyebilir miyim? Nasıl? 2TL için gişeye gitsem herhalde beni sopayla kovalarlar.
Cevap
Benim ehliyet e sınıfı eski tip yeni tip ehliyet için ne kadar ödeme yapacağım
Cevap

Yorum ekle