Ehliyet, Pasaport ve Kimlik Harçları İnternetten Ödeme

Sürücü Belgesi, Pasaport Bedeli ve T.C Kimlik Kartı ücretlerini internet üzerinden ödeyebilir miyim? GİB üzerinden harç ödeme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartıyla harç ücreti ödenebilir mi?

Son bir yıldır, Emniyet Müdürlüklerince dağıtımı yapılan ehliyet ve pasaportların tüm işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından yetkilendirilen nüfus müdürlüklerince yapılmaktadır. Yani şu an Ehliyet, Pasaport ve T.C. Kimlik kartı alacaklar iş ve işlemlerini nüfus müdürlüklerinde yapmaktadır.

Nisan 2018 itibariyle harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) internet sitesi üzerinden ödenebilecektir. 2019 yılında uygulama devam etmektedir.

Pasport ve kimlik ücretlerini sorunsuz bir şekilde GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Sürücü belgesi yenileyeceklerin ve ilk defa sürücü belgesi alacakların dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek ücretler birer harç ücreti olmadığı için GİB üzerinden ödenmemektedir. Sürücü belgesi ve Değerli kağıt ücretlerini GİB internet sitesinden ödeyebilirsiniz ama vakıf payını bankalar aracılığıyla ödemeniz mümkün. Ehliyet harç ücretleriyle ilgili sayfanın en altında bulunan açıklamayı okumayı unutmayınız!

Harç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

1- Altta verdiğimiz adrese giriş yapınız.

 

2- Gelir idaresi sitesinde “HARÇ VE DEĞERLİ KAĞITLAR” linkine tıklayınız.

Bu başlık altında:
Pasaport için: “PASAPORT HARCI ÖDEME” ve “ PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi için: “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” ve “SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Bununla birlikte “Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına” ödenecek ücretleri banka aracılığıyla ödemeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı için: “TC KİMLİK KARTI BEDELİ ÖDEME” ödemesi yapılmaktadır. Kimlik kartlarında sadece değerli kağıt bedeli ödenmektedir. Ehliyet ve pasaport gibi ekstra bir ödeme bulunmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Harç Ücretleri Ödenebilmektedir

Artık ödemelerin GİB’e geçmiş olmasından dolayı ödemeler internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra:
- Kredi Kartı
- E-Banka Hesabı
- Garanti Pay
- Foregin Key olarak ödemeler yapılabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır! Ehliyet harç ücretleri 3 kalem ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete) 

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

 BÜYÜTMEK İÇİN ALTA Kİ RESME TIKLAYINIZ. İNTERNETTEN VE BANKAMATİKTEN ÖDEME BİLGİLERİ.

 

 

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorumlar

Arkadaşlar ben PTT den yatırdım.Kimlik için 22,50 TL Ehliyet için 13+2 TL yatırdım.Ehliyet için iki kağıt alıyorsunuz.Eski ehliyeti yeni ehliyete çevirmek için.Ayrıca Kimlik içinde eski kimliği yeni kimliğe çevirmek için diyorsunuz.2020 yılına kadar müddeti var kimlik ve ehliyet değiştirmenin.
Cevap
Kredi kartından ödeme yaptığım takdirde taksitlerndirme yapabiliyor muyum ?
Birde bankadan direkt taksitlendirme yapabiliyor muyum kredi kartından ödersem ?
Cevap
Garanti ye yatırılmıyor. Ziraat ve halkbankın atmainden diğer ödemelerden vergi ve haçlardan yatırılıyo
Cevap
Eski tip Ehliyet yenileme harcı 613.30 TL çıkıyor bir yanlışlık var mı? Daha önce hiç yenileme hakkımı kullanmadım. Bilenler yardımcı olabilir mi?
Cevap
İki ödeme bankadan diğer polis teşkilatı için yapılacak ödemeyi nereye yapacagız acaba bilgisi olan var mı işlem sıralamısı nedir ayrıca ehliyeti ilk defa almak için bilen varsa yardımcı olabilir mi ?
Cevap
HALKBANKASININ İNTERNET BANKACILIĞINDAN İKİ ÜCRETİDE YATIRABİLİRSİNİZ. YADA ANLAŞMALI BANKALARIN ATM LERİNDEN YATIRABİLİRSİNİZ. YADA ANLAŞMALI BANKALARA GİDEREK YATIRABİLİRSİNİZ.
Cevap
Harcı ödemek için direk bankaya gidin. Diğer seçenekler çalışmıyor
Cevap
sisteme giriş yapmak gerekmiyormuş. sisteme giriş yaparak linki aradığım için bulamadım.
Bahsettiğiniz Linkler Site de Mevcut Değil! Sanırım Kaldırıldı.
Cevap
Türk Polis Teşkilatına nasıl ödeme yapılıyor bulamadım diğer ikisini ödedim ancak bunu ödeyemiyorum yok
Cevap
Hocam üstü az okusan "İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir."
Cevap
Vakıfbank mobilden Kağıthane bedelini yatıra bildim diğer polis vakfı ve ehliyet vergisini yatıramadım işlem TM diyo ama para hesaptan eksilmiyor Kağıthane bedeli kesildi sadece bilgisi olan varsa cvp yazsın
Cevap
Vakifbank mobilden sadece hizmet bedelini odeyebilirsiniz
Cevap
Aynı konuyu bende merak ediyorum.siz öğrenebildiniz mi neden hesaptan para düşmüyor
Cevap
2017 yılından g sınıfı dosyam var bu yıl da c sınıfı aldım ıkisi için ödemem gereken tutar ne kadardir
Cevap

Yorum ekle