Ehliyet, Pasaport ve Kimlik Harçları İnternetten Ödeme

Sürücü Belgesi, Pasaport Bedeli ve T.C Kimlik Kartı ücretlerini internet üzerinden ödeyebilir miyim? GİB üzerinden harç ödeme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartıyla harç ücreti ödenebilir mi?

Son bir yıldır, Emniyet Müdürlüklerince dağıtımı yapılan ehliyet ve pasaportların tüm işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından yetkilendirilen nüfus müdürlüklerince yapılmaktadır. Yani şu an Ehliyet, Pasaport ve T.C. Kimlik kartı alacaklar iş ve işlemlerini nüfus müdürlüklerinde yapmaktadır.

Nisan 2018 itibariyle harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) internet sitesi üzerinden ödenebilecektir. 2019 yılında uygulama devam etmektedir.

Pasport ve kimlik ücretlerini sorunsuz bir şekilde GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Sürücü belgesi yenileyeceklerin ve ilk defa sürücü belgesi alacakların dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek ücretler birer harç ücreti olmadığı için GİB üzerinden ödenmemektedir. Sürücü belgesi ve Değerli kağıt ücretlerini GİB internet sitesinden ödeyebilirsiniz ama vakıf payını bankalar aracılığıyla ödemeniz mümkün. Ehliyet harç ücretleriyle ilgili sayfanın en altında bulunan açıklamayı okumayı unutmayınız!

Harç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

1- Altta verdiğimiz adrese giriş yapınız.

 

2- Gelir idaresi sitesinde “HARÇ VE DEĞERLİ KAĞITLAR” linkine tıklayınız.

Bu başlık altında:
Pasaport için: “PASAPORT HARCI ÖDEME” ve “ PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi için: “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” ve “SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” işlemlerinin ödemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Bununla birlikte “Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına” ödenecek ücretleri banka aracılığıyla ödemeniz gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı için: “TC KİMLİK KARTI BEDELİ ÖDEME” ödemesi yapılmaktadır. Kimlik kartlarında sadece değerli kağıt bedeli ödenmektedir. Ehliyet ve pasaport gibi ekstra bir ödeme bulunmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Harç Ücretleri Ödenebilmektedir

Artık ödemelerin GİB’e geçmiş olmasından dolayı ödemeler internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra:
- Kredi Kartı
- E-Banka Hesabı
- Garanti Pay
- Foregin Key olarak ödemeler yapılabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır! Ehliyet harç ücretleri 3 kalem ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete) 

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

İlk iki ücret GİB üzerinden ödenebiliyorken Hizmet bedeli için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Yani GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız bile ayrıca hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu üç ödemeyi birden ya direk anlaşmalı bankalarda gişe işlemi olarak veya yine anlaşmalı bankaların ATM veya İnternet Bankacılıklarıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

 BÜYÜTMEK İÇİN ALTA Kİ RESME TIKLAYINIZ. İNTERNETTEN VE BANKAMATİKTEN ÖDEME BİLGİLERİ.

 

 

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorumlar

Sürücü belgesi değiştirme ücretini 2017 de yatirdim makbuzlari elimde ancak ehliyet değiştirmeye şimdi gideceğim sorun olurmu acaba bilgisi olan varmı
Cevap
ehliyet 2016 yılından öncesi ehliyetse ve sadece yenileme işlemi 15 tl ödediyseniz sorun olacağını düşünmüyorum. gene de alo 199 u arayın
Cevap
Merhabalar sürücü harç ve değerli kağıt ücretlerini GİB'ten yatırdım şimdi ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. Şu hizmet bedeli trafik vakfına bu kaldı
Cevap
Garanti bankası ödemesi nasıl yapılıyor yapılan açıklama yeterli değil
Cevap
Merhaba bir haftadır değerli kağıtları sitede bulamıyorım siteden kaldırılmış olabilir mi bahsettiğiniz linki kopyalabilir misiniz ?
Cevap
burada tuğçe hanım
https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-harc-ucretleri.html
Cevap
Merhaba , internetten kimlik yenıleme ıcın odeme yapmak ıstedıgımde sadece 6 vergı daıresı cıkıyor hangısıne odemedıgım onemlı oluyor mu acaba bılen varmı ?
Cevap
Evinize yakın vergi dairesini seçin. Onun amacı oldu da harç ödemelerinizde sorun oldu vs. Ödemenizle ilgili işlemleri yapabilmeniz için bir vergi dairesinden ödeme yapılmış olması gerekli sonuçta.
Cevap
ben ehliyet yenileme yapacağım gib de tc numaram ile sorgulama yaptığımda 613 tl ödeme gösteriyor. ama benim ehliyetim var ilk defa almıyorum ki ne yapmam gerekiyor?
Cevap
Değerli kağıt bedeli ödemesi yap sadece
Cevap
Kredi kartına taksit yapıyorlr mı harç için ?
Cevap
Ben 803 tl olan ehliyet harcını halk bank atm den yatırdım ama sorun çıkarırlar mı
Cevap
Siz toplu olarak mı ödediniz acaba bende yatırmak istiyorum.Nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.
Cevap
Ehliyet harcı internet garanti bankasına nasıl yatırlır.GIB sitesinin verdiği örnek ile olmuyor.
Cevap
Online ödeme de vergi müdürlüğü seçiniz diyor.herhangi birini seçsek sıkıntı olur mu
Cevap
Herhangi bir vergi dairesini seçebilirsiniz.
Cevap
Internetten odeme yaptiktan sonra size indirmeniz icin bir sayfa veriliyor. Onu indirip yazıcı ile bastirirsaniz dekont yerine gecer.
Cevap

Yorum ekle