Arabaya Cam Filmi Çekmek Yasak Mı? Cam Filmi Çektirirken Nelere Dikkat Edilir?

arabaya cam filmi

CAM FİLMİ KONUSUNA AÇIKLIK GETİRİYORUZ! Geçtiğimiz yılın ilk döneminde yasaklanan, ardından kaldırılan, ardından tekrar yasaklanan cam filmi ile ilgili muammaya nihayet açıklık getirildi. Araba cam filmi yasak mı 2019 yılında diye merak edenler görüşü engelleyecek şekilde cam filmi çekerlerse 235 TL ceza ile karşılaşacaklar. Yönetmeliğe göre diğer hallerde cam filmi takmanın herhangi bir cezası bulunmuyor.

Hangi Durumlarda Cam Filmi ve Renkli Cam Kullanmak Sakıncalı?

Oto cam filmleri aracın içinden dışarısını net bir şekilde gösteren fakat dışarıdan aracın içini çok az ya da hiç göstermeyen malzemelerden yapılırlar. Cam filmlerinin kullanım amacı güneş ışınlarının yansımasını önlemektir. Bu yüzden göz sağlığı için son derece faydalıdırlar. Fakat filmlerin görüşü engelleyecek ve görüntüyü engelleyecek kadar koyu ya da kalın olmaması gerekiyor. Araçlarında r43 cam filmi olanlar ise cezadan muaf tutuldu. Bilindiği gibi r43 cam kendinden filmli bir cam çeşididir ve görüşü hiçbir şekilde engellemez.

Cam Filmi Cezası

Ceza Kodu: 30/1-b

Ceza Tanımı: Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak,

Ceza Tutarı: 235 TL

İndirimli Hali: 176,25 TL

Ceza Puanı: 20

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 63

“Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” denilmektedir.

Cam Filmi Son Durum 2019

Avrupa Birliği standartları esas alınarak oluşturulan düzenlemeye göre arka camlarda cam filmi serbest olurken ön camlarda film kullanmak yasaklandı. Ön camı filmi olan araçlar muayenelerde ağır kusurlu sayılırlar ve muayeneden geçemezler. Cam filmi numaraları içinde 4 numara filmin tamamen yasaklanmasının nedeni 4 numaranın camları tamamen karartması ve görüşü engellemesidir. 4 numara film sadece ön camlarda değil yan ve arka camlarda da yasaklandı.

Ön yan camlar için belirlenen oran, yüzde 30’un üstüne çıkmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bunun anlamı ön yan camların yüzde 70 oranında geçirgen olması gerektiğidir. Sürücü 180 derecelik ön görüş alanındayken, sağ ve sol tarafındaki yan camlarla birlikte toplam ışık geçirgenliği en az yüzde 70 olmalıdır. Camların ışık geçirgenliğinin en az %70 olması güvenliğin artması ve olası kazaların engellenmesi için son derece önemlidir.

Acil çıkış camlarında da cam filmi uygulanması yasaklandı. Özellikle yolcu taşıyan araçlarda acil çıkış camlarına film uygulanamaz. Arka camlarda ise içerisi görünecek şekilde cam filmi kullanılabilir.

Tüvtürk Hangi Cam Filmini Onaylıyor?

Tüvtürk’ün onayladığı cam filmleri şu özelliklere sahip;

- Cam filmi üreten firma AİTM onayı almış olmalıdır.

- Aracın ön camında cam filmi olmamalıdır.

- Film yalnızca camın içinden uygulanmalıdır.

- Camın dıştan ışık yansıtma oranı yüzde 15’i aşmamalıdır.

- Cam film kalınlığı en çok 80 µm olmalıdır.

- Cam filmleri en az yüzde 98 UV korumalı olmalıdır.

- Sürücünün arka görüş alanındaki camlara uygulanan cam filmleri en az yüzde 20 ışık geçirgenliğine sahip olmalıdır.

- Aracın hem sağında hem de solunda arka görüş sistemi olmak zorundadır.

- Cam filminde hiçbir şekilde PVC malzeme kullanılmamalıdır.

- Kaplama sırasında akrilik esaslı yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

Yüzde 70 Cam Filmi Kaç Numara?

Cam filmi numaraları ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de %70 cam filmi kaç numara sorusudur. Cam filmleri ışığı geçirgenliklerine göre numaralandırılırlar. Buna göre;

- %85 cam filmi 1 numara

- %70 cam filmi 2 numara

- %55 cam filmi 3 numara

- %40 cam filmi ise 4 numaradır.

Arabaya kaç numara cam filmi çekilebilir? Yönetmelikte izin verilen cam filmleri 1 ve 2 numaralı filmlerdir.

Ayrıca Bakınız

http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/SSS/33.aspx

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&MevzuatIliski=0