2019 Araç muayene yaptırmama cezası ne kadar?

araç muayene

Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezası artırıldı. Çeşitli sebeplerden dolayı araç muayenenizi yaptırmadınız mı? O halde herhangi bir uygulama esnasında trafik memuruna yakalanırsanız, sizleri yüksek meblağlarda cezalar karşılayabilir. TÜVTÜRK araç muayene işleminin yapılabilmesi açısından hemen randevu almalı, böylelikle kısa süre içerisinde araç muayenelerinizi tamamlatmalısınız.

Kanun: 2918 Karayolları Trafik Kanunu

Madde: 34 - 26/10/2018 tarinde değişiklik yapıldı.

Ceza Kodu: 34/a

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde:

Ceza miktarı: 235 TL

İndirimli ödeme: 176,25 TL

Ceza puanı: 10

Not: Araçlar trafikten men edilir. Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre(7 gün) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını ivedilikle muayeneye sokması istenir. Eğer araç sahibi verilen süreyi aşar ve tekrardan denetimlere denk gelirse Karayolları trafik kanununa göre 34/b ceza kodu uygulanır ve  488 TL ceza öder, aracı trafikten men edilerek ve en yakın trafik istasyonuna gönderilir. Her defasında Ek-33 belgesi düzenlenir ve sürücü her defasında ceza ücreti öder.

Ayrıca ilgili kanuna yeni bir madde daha eklendi. Bu eklenen madde ile muayene denetimlerinin daha da takip edilebilir hale geleceğini tahmin ediyoruz. İlgili madde:

“Araç muayene sonuçları, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokol çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşılır.” 

Egzoz muayene yaptırmamanın cezası, araç muayene yaptırmama cezasından çok daha yüksek olduğunu biliyor musunuz? Ayrıntılar için tıklayınız.


TUVTURK muayene randevusu nasıl alınır?

Bu adresten direkt olarak muayene randevusu alabilirsiniz. Sistem sizler için en uygun tarih ve saati vermektedir. Yoğunluğun her geçen gün artış gösterdiği TUVTURK, sizlerin muayenelerini geniş kapsamlı yapabilmek adına randevu sistemini bu ölçütte çalıştırmaktadır. Sorunsuz bir şekilde randevunuzu alabilir, dönemsel olarak ödenecek harçları ise kredi kartınızdan veya TUVTURK’e nakit bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Araç muayenelerini aksatmak, sizlerin ve diğer sürücülerin trafikte sıkıntılar çekmesine neden olabilir. Bu sebeple aracınızın muayenelerini aksatmayın, istenen süreçlerde mutlaka hizmetlerden faydalanmaya çalışın. 

Ne kadar gecikme cezası uygulanıyor?

Son araç muayene geçerlilik tarihinin sonuna gelmenize rağmen muayenenizi yaptırmadınız mı? Bu durumda uygulama yapılsa da, herhangi bir ceza almadıysanız, TÜVTÜRK’e gittiğiniz an itibariyle gecikme bedeli tarafınıza işletilecektir.

Örneğin 150 gün kadar bir gecikme oldu. Yani 5 ay demek! Gecikme cezası hesaplanırken her ay için %5’lik bir oran işlenir. Yani TÜVTÜRK araç muayene ücretine göre bu rakam üzerinden %5’lik durum alınır, 5 ay ile çarpılır ve sizlere ortalama bir ceza sunulur.

10 puanlık bir cezanın yanı sıra, 235 TL’lik bir polis cezası ile karşılaşacaksınız. Tanınan süre içerisinde eğer hala muayeneyi tamamlamazsanız, bu durumda aracınız trafikten tamamen men edilmektedir. Eğer men edilmesine rağmen hala kullanıyorsanız aracınıza devlet tarafından el konulmasına kadar olay uzayabiliyor! Bu sebeple hemen muayenenizi yaptırmanızı öneriyoruz.

Yurtdışındaki Araçların Durumu

Yurtdışında ki araç veya araç sahipleri için gecikme cezası ile alakalı alternatif yöntemler uygulanmaktadır. İkametgahı yurtdışında olan ve yurtiçinde ki kişilerin giriş yaptığı an itibariyle, en kötü ihtimal 1 ay içerisinde muayene yaptırması gerekmektedir. Çünkü böylelikle %5’lik bir cezadan tamamen kurtulmuş olacaksınız. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği günle alakalı, her standart araç gibi ödeme yapabilirsiniz.

Günümüzde birçok kişi muayeneden çeşitli sebepler ile kaçıyor. Arabalarına yaptırdıkları makyaj sebebiyle muayeneden onay alamayacaklarını farkında olan araç sahipleri, bu durumda araçlarıyla alakalı cezalar yememek adına muayene yaptırmayı aksatıyorlar. Bu durumda ise herhangi bir trafik memuruna yakalanırsanız, hem sizin; hem de diğer sürücülerin can ve mal sağlığını korumak açısından katı bir ceza durumu sizleri bekliyor olacaktır! Ayrıca bu cezalara ilişkin herhangi bir indirim de yapılmıyor! Bu durumlarla karşılaşmamak açısından önemli olan faktör, daima ceza almamak açısından muayeneleri kaçırmamaktan geçiyor.

Ayrıca İnceleyiniz:

Tüvtürk Muayene Ücretleri 2019

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)