Araç Muayene Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

araç muayene

Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezası artırıldı. Çeşitli sebeplerden dolayı araç muayenenizi yaptırmadınız mı? O halde herhangi bir uygulama esnasında trafik denetimine takılırsanız, muayene cezası ile karşılaşabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene işleminin yapılabilmesi açısından hemen randevu almalı, böylelikle kısa süre içerisinde araç muayenelerinizi tamamlatmalısınız.

Muayene Cezası Ne Kadar

Ceza Kodu: 34/a

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde:

Araç Muayene Cezası: 951 TL

İndirimli ödeme: 713,25 TL

Ceza puanı: 10

Muayenesiz araç bağlanır mı?

Sürücüler şu soruyu çok fazla merak ediyor. Muayenesiz araç bağlanır mı? İlk yakalanmada araç bağlanmaz ama trafikten men edilir. Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre(7 gün) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını en geç 7 iş gününe kadar muayeneye sokması istenir. Eğer araç sahibi verilen süreyi aşar ve tekrardan denetimlere denk gelirse Karayolları trafik kanununa göre 34/b ceza kodu uygulanır ve  1.979 TL ceza öder, aracı trafikten men edilerek ve en yakın trafik istasyonuna çekici ile gönderilir. Her defasında Ek-33 belgesi düzenlenir ve sürücü her defasında ceza ücreti öder. Özetle muayenesiz şekilde araç yakalanırsa 7 gün içerisinde muayeneye sokulmalıdır. 

Araç muayene ile ilgili ayrıca ilgili kanuna geçen yıl yeni bir madde daha eklendi. Bu eklenen madde ile muayene denetimlerinin daha da takip edilebilir hale geleceğini tahmin ediyoruz. İlgili madde:

Araç muayene sonuçları, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokol çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşılır.” 

Egzoz muayene yaptırmamanın cezası, araç muayene yaptırmama cezasından çok daha yüksek olduğunu biliyor musunuz? Ayrıntılar için tıklayınız.


Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?

Son araç muayene geçerlilik tarihinin sonuna gelmenize rağmen muayenenizi yaptırmadınız mı? Bu durumda uygulama yapılsa da, herhangi bir ceza almadıysanız, TÜVTÜRK’e gittiğiniz an itibariyle gecikme bedeli tarafınıza işletilecektir.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir:  Bir gün geçse dahi faiz işler. 150 gün kadar bir gecikme oldu. Yani 5 ay demek! Gecikme cezası hesaplanırken her ay için %5’lik bir oran işlenir. TÜVTÜRK araç muayene ücretine göre bu rakam üzerinden %5’lik gecikme faizi alınır, 5 ay ile çarpılır ve sizlere ortalama bir ceza sunulur. Ne kadar faiz uygulandığını randevu alırken görebilirsiniz. Ödenmesi gereken tutar otomatik olarak ruhsat bilgileri girildiğinde çıkıyor.

10 puanlık bir cezanın yanı sıra, 951 TL’lik bir polis cezası ile karşılaşacaksınız. Tanınan süre içerisinde eğer hala muayeneyi tamamlamazsanız, bu durumda aracınız trafikten men edilmektedir. Eğer men edilmesine rağmen hala aracı kullanıyorsanız aracınıza aracınız bağlanıyor. Bu sebeple hemen muayenenizi yaptırmanızı öneriyoruz.

TUVTURK muayene randevusu nasıl alınır?

Bu adresten direkt olarak muayene randevusu alabilirsiniz. Sistem sizler için en uygun tarih ve saati vermektedir. Yoğunluğun her geçen gün artış gösterdiği TUVTURK, sizlerin muayenelerini geniş kapsamlı yapabilmek adına randevu sistemini bu ölçütte çalıştırmaktadır. Sorunsuz bir şekilde randevunuzu alabilir, dönemsel olarak ödenecek harçları ise TUVTURK’e nakit bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Yurtdışındaki araçların durumu

Yurtdışında ki araç sahipleri için muayene gecikme cezası ile alakalı farklı yöntemler uygulanmaktadır. İkametgahı yurtdışında olan vatandaş ülkeye giriş yaptığı an itibariyle, 1 ay içerisinde muayene yaptırması gerekmektedir. 

Günümüzde bazı sürücüler çeşitli sebeplerden dolayı muayene yaptırmaktan kaçınıyor. Arabalarına yaptırdıkları teknik değişiklikler sebebiyle muayeneden onay alamayacaklarını farkında olan araç sahipleri, ceza almamak adına muayene yaptırmayı aksatıyorlar. Herhangi bir trafik denetiminde, hem sizin; hem de diğer sürücülerin can ve mal güvenliğini korumak amacıyla caydırıcı olması amacıyla 34/a ve 34/b olmak üzere muayene cezası uygulanıyor.

Ayrıca İnceleyiniz:

https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/arac/136-tuvturk-randevu-nasil-alinir-ucreti-ne-kadar.html