2019 Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ne kadar?

egzoz muayenesi

Günümüzde birçok araç sahibi, Egzoz muayenesi yaptırmamasından kaynaklı olarak trafikte sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu alanda ise Egzoz muayenesi yaptırmanın ücreti katma değer vergisi dahil 65 TL olarak uygulanıyor.

Egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası ise 2019 yılı itibariyle 1250 TL olarak uygulanıyor. Bu sebeple yüklü miktarda cezaların ödenmemesi adına mutlaka Egzoz muayenesi yaptırmayı önemsemelisiniz. İstenen periyot aralıklarında muayeneleri tamamlamanız dahilinde ise herhangi bir uygulama esnasında 1250 TL civarı olan cezadan tamamen kurtulabileceksiniz. Şimdi sizler için ne tür bir periyot takvimi uygulandığına değinelim!

ÇEVRE KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Madde 5 / a bendi:

1) Ek 4 üncü madde uyarınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.250 Türk lirası, ancak aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu taşıt sahibine 2.500 Türk lirası,

2) Taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine 1.250 Türk lirası,

Egzoz Muayene Ücretleri İçin Tıklayınız.

Egzoz muayenesi periyotları!

  • Özel otomobiller için ilk üç yaş sonunda yapılmalı, devamında ise 2 yılda bir yapılmalıdır.(Yeni otomobillerin alınmasından itibaren 3 sene boyunca egzoz muayenesi yaptırılmasına gerek yoktur.)
  • Resmi otomobiller için ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir yapılmalıdır.
  • Diğer motorlu taşıtlarda ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir yapılmalıdır.

Yeri gelmişken uyaralım! Araç muayenenizin yapılabilmesi için egzoz muayenenizin de yapılmış olması gerekmektedir. Lütfen bu noktaya dikkat ediniz!

Egzoz muayenesi nerede yapılabilir?

Egzoz muayenesi yaptırmak için TÜVTURK’ten randevu almanız yeterli olacaktır. Burada kısa süre içerisinde muayeneniz tamamlanacak, eğer aracınız sürüşe elverişli ise sizlere yıllık olarak sağlanan muayene yapıldığına dair ruhsat verilecektir. 2010 yılından itibaren zorunlu hale dönüştürülen bu Egzoz muayenesi emülsiyonları, trafikte seyreden araçların yapması zorunlu olan bir uygulama olarak göze çarpıyor.

Egzoz muayenesi herhangi bir sanayide yetki verilmiş ölçüm merkezlerinde yapabilirsiniz. Tüvtürk gibi randevu almanıza da gerek yok. Ayrıca o kadar kalabalık olmuyor. Genelde tercih sanayiden yana oluyor. 

TÜVTURK’ten nasıl randevu alabilirim?

Bu siteden istenen boşlukları doldurarak, sistemin sunacağı en müsait güne göre randevularınız tamamlanmaktadır. Günümüzde birçok araç sahibi, yıllık olarak egzoz ve diğer tüm muayenelerini yaptırabilme konusunda randevu sisteminden faydalanmaktadır. Eğer herhangi bir randevudan kaçma veya istenen süreçler zarfında muayeneleri yaptırmama durumunda trafik polisleri katı bir uygulamayı tabii tutuyor, sizlere yüksek oranlı cezalar kesebiliyor! Bunlarla karşılaşmamak açısından önemli olan faktör, cezalarla karşı karşıya gelmemek açısından muayene süreçlerini aksatmamaktan geçmektedir.

E-devletten egzoz emisyon ölçümü sorgulanabiliyor!

E-devlet üzerinden aracınıza ait emisyon ölçümünü sorgulayabilirsiniz.(01.01.2018 tarihinden sonraki kayıtlar)

https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama

Egzoz gazı ölçümleri sonucunda artık pul verilmiyor!

Arık ölçümler sonucunda eskiden verilen pullar verilmiyor! Bu nedenle egzoz gazı ruhsatı tarih oldu. Bunun yerine artık "Egzoz gazı emisyon ölçüm raporu" verilmektedir.

Egzoz muayenesinin önemi 

Türkiye standartlarında araçların büyük bir bölümü, yıllık olarak egzoz ve diğer muayene süreçlerine tabii tutuluyor. Herhangi bir aksaklık durumunda ise beklenmedik cezalar ile karşı karşıya gelme durumu muhtemel bir hal almaktadır. Türkiye’de uygulanan bu sistem, araçların böylelikle yola elverişli bir rapor almasını sağladığı gibi, aracın aksamlarından kaynaklı bir trafik kazası ile karşı karşıya kalmanızı tamamen önlemektedir. Hem sizin, hem de diğer sürücülerin can ve mal sağlığını koruyabilmek açısından muayeneleri aksatmamalı, yıllık olarak aracınızın bu muayene süreçlerini takip etmelisiniz. Aksi halde beklenmedik kazalardan dolayı yaşanacak can ve mal kayıplarından tamamen sorunlu tutulabilirsiniz!

 

Ekler:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181210.pdf