Egzoz Muayenesi Yaptırmama Cezasında Önemli Artış

egzoz muayenesi

Bazı sürücüler araçlarına egzoz emisyon ölçümü işlemini yaptırmamayı tercih edebiliyor. Egzoz emisyon ölçümü çevreyi ilgilendiren bir ölçümdür. Bu nedenle Çevre Kanunu'na göre egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadan trafik denetimine takılan sürücülere egzoz muayene cezası uygulanmaktadır. Çevreyi ilgilendiren cezalar bir hayli yüksektir. Ceza miktarı yüksek iken egzoz emisyon ölçümü ücreti katma değer vergisi dahil 180 TL olarak uygulanacak. 

Egzoz muayenesi cezası 2023 yılı itibariyle 6.275 TL olarak uygulanacak. Yüklü miktarda ceza ödememek adına mutlaka Egzoz muayenesi yaptırmayı önemsemelisiniz. İstenen periyot aralıklarında muayeneleri tamamlamanız halinde herhangi denetim esnasında 6.275 TL idari para cezasında tamamen kurtulabileceksiniz. 

Sürücülerin en çok merak ettiği bir diğer husus ise egzoz muayenesini geciktirme durumunda egzoz muayenesi gecikme cezası uygulanıyor mu sorusudur. Egzoz emisyon ölçümü ücretinin 180 TL olduğundan üstte bahsetmiştik. Bu ücrete özel herhangi bir gecikme cezası yok denetimlerde yakalanma durumunda üstte bahsi geçen 6.275 TL idari para cezası uygulanır.

ÇEVRE KANUNUNA GÖRE EGZOZ EMİSYON CEZALARI

Madde 5 / a bendi:

1) Ek 4 üncü madde uyarınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 6275 Türk lirası, ancak aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu taşıt sahibine 12.557 Türk lirası,

2) Taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine 6.275 Türk lirası,

Egzoz Muayene Ücretleri İçin Tıklayınız.

Egzoz muayenesi periyotları!

  • Özel otomobiller için ilk üç yaş sonunda yapılmalı, devamında ise 2 yılda bir yapılmalıdır.(Yeni otomobillerin alınmasından itibaren 3 sene boyunca egzoz muayenesi yaptırılmasına gerek yoktur.)
  • Ticari araçlar için ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir yapılmalıdır.

Yeri gelmişken uyaralım! Araç muayenenizin yapılabilmesi için egzoz muayenenizin de yapılmış olması gerekmektedir. Lütfen bu noktaya dikkat ediniz!

Egzoz muayenesi nerede yapılabilir?

Egzoz muayenesi yaptırmak için TÜVTURK’ten randevu almanız yeterli olacaktır. Burada kısa süre içerisinde muayeneniz tamamlanacak, eğer aracınız sürüşe elverişli ise sizlere yıllık olarak sağlanan muayene yapıldığına dair ruhsat verilecektir. 2010 yılından itibaren zorunlu hale dönüştürülen bu Egzoz muayenesi emüsyonları, trafikte seyreden araçların yapması zorunlu olan bir uygulama olarak göze çarpıyor.

Egzoz muayenesi herhangi bir sanayide yetki verilmiş ölçüm merkezlerinde yapabilirsiniz. Tüvtürk gibi randevu almanıza da gerek yok. Ayrıca o kadar kalabalık olmuyor. Genelde tercih sanayiden yana oluyor. 

TÜVTURK’ten nasıl randevu alabilirim?

Bu siteden istenen boşlukları doldurarak, sistemin sunacağı en müsait güne göre randevularınız tamamlanmaktadır. Günümüzde birçok araç sahibi, yıllık olarak egzoz ve diğer tüm muayenelerini yaptırabilme konusunda randevu sisteminden faydalanmaktadır. 

E-devletten egzoz emisyon ölçümü sorgulanabiliyor!

E-devlet üzerinden aracınıza ait emisyon ölçümünü sorgulayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama

Egzoz gazı ölçümleri sonucunda artık pul verilmiyor!

Arık ölçümler sonucunda eskiden verilen pullar verilmiyor! Bu nedenle egzoz gazı ruhsatı tarih oldu. Bunun yerine artık "Egzoz gazı emisyon ölçüm raporu" verilmektedir.

Egzoz muayenesinin önemi 

Trafikte haddinden fazla araç var. Bu kadar aracın çevreye etkisini hiç düşündünüz mü? Kanunun yapıcılar bunu düşünerek ekzos emisyon ölçümünü zorunlu tutuyor. Bu kurala uymayanlara ise egzoz muayenesi cezası uyguluyor. Türkiye standartlarında araçların büyük bir bölümü, yıllık olarak egzos ve diğer muayene süreçlerine tabii tutuluyor. Türkiye’de uygulanan bu sistem, araçların yola elverişli bir rapor almasını sağladığı gibi, aracın aksamlarından kaynaklı bir trafik kazası ile karşı karşıya kalmanızı da önlemektedir. Hem sizin, hem de diğer sürücülerin can ve mal güvenliğini koruyabilmek açısından muayeneleri aksatmamalı, yıllık olarak aracınızın bu muayene süreçlerini takip etmelisiniz. Aksi halde beklenmedik kazalardan dolayı yaşanacak can ve mal kayıplarından tamamen sorumlu tutulabilirsiniz! 

Ekler:

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2872.pdf

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/12/20221229-14.htm