Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar? Tüvtürk Emisyon Ölçüm Fiyatı Ne Kadar?

Trafikteki araçların egzozlarından havaya karışan gazların yol açtığı hava kirliliğinin önlenmesi için egzoz emisyon ölçümleri yapılmaktadır. Hem çevre hem de insan sağlığı açısından egzoz gazının büyük bir tehdit oluşturmaması için ölçümlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Egzoz Muayene Ücreti 2024

Egzoz emisyon fiyatı 2024 yılı için 256 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat, 1 Ocak 2024'ten itibaren uygulanmaya başlanmış olup, Tüvtürk istasyonlarında yapılan ölçümler için geçerlidir. Tüvtürk dışında pek çok yetkili serviste de egzoz emisyon ölçümü yapılmaktadır. Bu servisler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolünde olup tüm motorlu taşıtlar için egzoz emisyon ölçümü yapmaya yetkili yerlerdir.

Dışarıda yapılan egzoz muayene ücreti de aynı şekilde 256 TL'dir. 

Araç sahipleri Tüvtürk muayenesi öncesinde zorunlu olarak yaptırmaları gereken egzoz emisyon ölçümünü Tüvtürk’te yapabilecekleri gibi başka yerlerde de yaptırabilirler. Muayeneden ağır kusurlu olarak geçmemek için egzoz gazı normalden daha koyu renkli ise bakımı mutlaka yaptırılmalı ve araç, muayeneye öyle getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmadan araçlar muayeneden geçemezler.

Egzoz muayenesinden kalmak

Egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti, ölçümden önce peşin olarak verilir. Eğer aracın egzoz gazı emisyon ölçüm değerleri sınır değerler arasında çıkmazsa 30 gün içinde aynı yerde ücretsiz olarak tekrar ölçüm yapılır. İkinci ölçümde de sonuçlar sınır değerler arasında değilse araç sahibi aynı yerde üçüncü ve son kez ücretsiz olarak ölçüm yaptırabilir.

Başka bir yerde ölçüm yaptırmak isteyen araç sahipleri egzoz emisyon ölçüm ücretlerini tekrar vermelidirler. Yetkili istasyonlarda yapılan ölçümler sonucunda aracın bakımları tamamlanarak egzoz muayenesinden geçmesi sağlanır.

Egzoz Gazı Ne Zaman Ölçülmelidir?

Binek ve resmi otomobiller için 3 yaş bitiminde ve 3 yaştan sonraki her 2 yılda bir, diğer motorlu taşıtlar içinse 1 yaş bitiminde ve sonraki her yıl egzoz emisyon ölçümü yapılması gerekir.

Egzoz Muayene Ücreti Yaptırmayanlara!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz muayene yapılmayan araçları tespit ettiğinde bu araçlar için cezai işlem uygulamaktadır. Egzoz gazı sadece çevre sağlığını değil insan sağlığını da tehdit eden bir gazdır. Bu nedenle ölçümlerinin zamanında ve düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

2010 yılına kadar araçlarda egzoz emisyon ölçümü zorunlu değildi. Fakat son yıllarda kontrollerin artması ile birlikte egzoz emisyon ölçümü zorunlu olmuş ve ölçüm yaptırmayan araçlar ağır kusurlu olarak görülmüştür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı denetlemelerde egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlara 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesinin 1. fıkrasının A bendine göre 9.943 TL ceza kesilmektedir. Bunun dışında egzoz emisyon ölçümlerini, standartların dışında yaptıran araç sahiplerine 19.847 TL ceza uygulanır. Egzoz muayene gecikme cezası altında araç sahiplerine bir ceza kesilmemektedir. Ancak araçların rutin Tüvtürk muayenesinden geçebilmeleri ve trafiğe kusursuz bir şekilde çıkabilmeleri için egzoz emisyon ölçümlerini aksatmamaları gerekir.

Egzoz Muayene Yaptırmama Cezası

Egzoz Emisyon Ölçümünden Hangi Araçlar Muaftır?

Egzoz muayene istasyonlarında;

  • Model yılı 1979 ve daha öncesi olan dizel araçlar
  • Tarım ve orman traktörleri
  • Hidrojen yakıtı olan taşıtlar
  • Motosikletler ve mopedler
  • Hibrit araçlar ve elektrikle çalışan araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri yaptırmaları gerekmez.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında ya da yetkili servislerde egzoz emisyon için gerekli belgeler şunlardır;

  • Araca ait trafik ve tescil belgesi
  • Üzerinde T.C. kimlik numarası yazan kimlik

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

Egzoz emisyon sorgulama yapmak için e-Devlet kapısı kullanılabilir. Bunun için öncelikle turkiye.gov.tr adresine girilmeli, arama kutucuğunun altındaki “E-Hizmetler, Kurumlar, Belediyeler, Firmalar, Hızlı Çözüm” menüsünden “Kurumlar” seçilmelidir. Açılan sayfadan Ç harfine tıklanmalı ve sayfa aşağı kaydırılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı seçilmelidir. Burada “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” linkine tıklanarak e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Araç plakası girilerek araca ait egzoz gazı emisyon bilgileri görüntülenebilir.

1 Ocak 2018 tarihinden sonra egzoz emisyon ölçümlerinden sonra araçlara pul ve ruhsat düzenlemesi yapılmamaya başlanmıştır. Bu nedenle araç sahiplerine ölçümden sonra ölçüm sonuçları rapor halinde verilir.