2018 Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

 

PTT İle Ehliyet Belgemin Nerede Olduğunu Nasıl Sorgularım?

Nüfus müdürlüklerinde işlem yapılırken sizden "adres" ve "cep telefonu numarası" isteniyor. Ehliyet belgeniz bu adrese gönderiliyor, gönderi takip numarası ise cep telefonunuza. İşlemler sırasında size herhangi bir barkod numarası verilmiyor.

Yeni ehliyetiniz basım merkezinde üretildikten sonra "PTT Kargo Aracılığıyla" vermiş olduğunuz adrese gönderiliyor. 

Basım işlemi bitip yeni ehliyetiniz kargoya iletildiğinde "cep telefonunuza" mesaj yoluyla "barkod numarası" gönderilmektedir. İşte bu barkod numarasıyla ehliyetinizi online olarak nerede olduğunu görebilir ve elinize ulaşmadıysa nereye iletildiğini sorgulayabilirsiniz. 

Kargonuzu takip etmek için PTT gönderi takibi sorgulama yapmanız gerekmektedir. Altta verdiğimiz takip linkine tıklayınız.

PTT gönderi takibi

 

Ehliyetiniz elinize ulaşmadıysa ne yapmanız gerekir?

PTT görevlisi 2 defa adrese teslim edemediği durumlarda ehliyet belgeleri 7 gün süre ile PTT şubesinde bekletilecek, PTT görevlileri beyan sırasında verdiğiniz telefon numarasına ulaşmak suretiyle belgenizi almanızı isteyecek. Telefon ile ulaşılamaması durumunda ise ehliyet belgeniz başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir. Aynı zamanda PTT görevlisi gönderiyi teslim edemediğinde kapınıza "sizi adresinizde bulamadığına dair kağıt" yapıştırmaktadır. Yakınınızda teslim alabilir. PTT görevlisinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. 

Tabi ki takip numaranızla ehliyetinizin durumunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Ehliyetim kaç günde elime ulaşır?

Ehliyetler en geç "1 hafta" içerisinde kişinin elinde olacağını tahmin ediyoruz. Eğer ehliyetiniz gelmediyse ve cep telefonunuza barkod için SMS gönderilmediyse, öncelikle baskı işlemleri yapılmamış olabilir ya da cep telefonu veya adresinizi işlemler esnasında hatalı vermiş olabilirsiniz.

Eğer çok süre geçti ve ehliyetiniz gelmediyse "PTT Müşteri hizmetlerini" aramanızı öneririz.

 

Geçici ehliyet belgesi kaç gün geçerli?

Ehliyet belgesi için başvuru yapanlara trafik tescil şubesi tarafından  Ek-50 Belgesi (geçici ehliyet belgesi) verilmektedir. Geçerlilik süresi 15 gündür. Muhtemelen 15 gün olmadan yeni ehliyetiniz gelir. Ehliyetiniz geç gelirse ve araç kullanmanız gerekirse trafik tescil şubesine uğrayarak geçici belgenin süresini uzatınız.

Geçici ehliyet belgesi nedir? Ek-50 Örneği

 

1 1 1 1 1