Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

PTT İle Ehliyet Belgemin Nerede Olduğunu Nasıl Sorgularım?

Nüfus müdürlüklerinde işlem yapılırken sizden "adres" ve "cep telefonu numarası" isteniyor. Ehliyet belgeniz bu adrese gönderiliyor, gönderi takip numarası ise cep telefonunuza. İşlemler sırasında size herhangi bir barkod numarası verilmiyor.

Yeni ehliyetiniz basım merkezinde üretildikten sonra "PTT Kargo Aracılığıyla" vermiş olduğunuz adrese gönderiliyor. 

Basım işlemi bitip yeni ehliyetiniz kargoya iletildiğinde "cep telefonunuza" mesaj yoluyla "barkod numarası" gönderilmektedir. İşte bu barkod numarasıyla ehliyetinizi online olarak nerede olduğunu görebilir ve elinize ulaşmadıysa nereye iletildiğini sorgulayabilirsiniz. 

Kargonuzu takip etmek için PTT gönderi takibi sorgulama yapmanız gerekmektedir. Altta verdiğimiz takip linkine tıklayınız.

PTT gönderi takibi

Ehliyetiniz elinize ulaşmadıysa ne yapmanız gerekir?

PTT görevlisi 2 defa adrese teslim edemediği durumlarda ehliyet belgeleri 7 gün süre ile PTT şubesinde bekletilecek, PTT görevlileri beyan sırasında verdiğiniz telefon numarasına ulaşmak suretiyle belgenizi almanızı isteyecek. Telefon ile ulaşılamaması durumunda ise ehliyet belgeniz başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğüne gönderilecektir. Aynı zamanda PTT görevlisi gönderiyi teslim edemediğinde kapınıza "sizi adresinizde bulamadığına dair kağıt" yapıştırmaktadır. Yakınınızda teslim alabilir. PTT görevlisinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. 

Tabi ki takip numaranızla ehliyetinizin durumunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. 

 

Ehliyetim kaç günde elime ulaşır?

Ehliyetler en geç "1 hafta" içerisinde kişinin elinize ulaşır. Eğer ehliyetiniz gelmediyse ve cep telefonunuza barkod için SMS gönderilmediyse, öncelikle baskı işlemleri yapılmamış olabilir ya da cep telefonu veya adresinizi işlemler esnasında hatalı vermiş olabilirsiniz.

Eğer çok süre geçti ve ehliyetiniz gelmediyse "PTT Müşteri hizmetlerini" aramanızı öneririz.

Geçici ehliyet belgesi kaç gün geçerli?

Ehliyet belgesi için başvuru yapanlara trafik tescil şubesi tarafından  Ek-50 Belgesi (geçici ehliyet belgesi) verilmektedir. Geçerlilik süresi 30 gündür. Ama zaten ehliyetiniz en geç bir haftada gelir. Ehliyetiniz geç gelirse ve araç kullanmanız gerekirse trafik tescil şubesine uğrayarak geçici belgenin süresini uzatınız.

Geçici ehliyet belgesi nedir? Ek-50 Örneği

Yorumlar

6 ay önce başvuru yaptım gelmedi hala
Cevap
Ben ehliyetimi aldım ve eve gönderilecektir evde abim olmasına rağmen kimse yok diyip aramadan gidilmiş ve kapıyada bilgilendirme kağıdı bırakılmamıştı. Daha sonra bir sms geldi ve bilmediğim yakınımda olmayan bir şubeye gönderilmiş ve çalıştığım için oraya gidip alamadım. Bu durumda ehliyetim kaymakamlığa geri gönderilmiş işten fırsat bulup gidip alamadım ve şuan korona yüzünden de gidemiyorum yaklaşık 5 aydır ehliyetim orada ve kayıp olmuş mudur? Yada ehliyetimi alırken bir ücret daha ödemek zorunda kalır mıyım? Yani orda kaldığı süre için bir borçlandırma durumu olur mu?
Cevap
arkadaşlar bugün başvuru yaptım e devletten baktığımda başvurunuz iptal edilmiştir diyor ne demek bu
Cevap
banada aynısını söylüyor tekrar randevuda alamıyorum sürekli dolu gösteriyor
Cevap
Bende de aynı şey diyor. Corona sebepli mi yoksa bir problem mi var. Bilen veya başına gelen cevap verirse sivinirim.
Cevap
2 hafta oldu ama ehliyet gelmedi ve bir bilgilendirme mesajı gelmedi
Cevap
Ehliyet çıkardım ama 2 hafta oldu hala elime geçmedi
Cevap
Dijital ehliyete basvurdum ne zaman gelir elime
Cevap
Arkadaşlar merhaba Bir şey sormak istiyorum karakoldan ehliyeti alırken neler yapılıyor
Cevap
Karakoldan ehliyet alınmıyor songül hanım
Cevap
Arkadaşlar bir şey sorucam.Ben memleketimden başka şehirde üniversite okuyorum ehliyeti okuduğum şehirde almaya karar verdim.Herşeyi hallettim her sınavıda geçtim.Bugün dosyamıda aldım.Fakat aklıma takılan şu ikamet kaydım başka şehirde ehliyet nereye gider.
Cevap
Vereceğiniz adrese gönderilir
Cevap
Sen nüfusta adresi nereye verirsen oraya gider sana ikametgah adresini söylüyolar zaten sen orda dersenki eğer ora değilde ben şu adrese istiyorum diye dediğin yere gönderirler
Cevap
Gecici ehliyeti almak icin para yatirmak gerekirmi
Cevap
Hayır dün aldım bende dosyakri verdikten sonra onay ediyor ondan sonra geçiciyi e devletten çıkarabilirsiniz
Cevap
Sistemde sorun var yazıyor senede öylemi
Cevap
19.02 de başvuru yaptım ne zaman gelir kaç gün sürer cevap varmı?
Cevap
Geçici sürücü belgesi almış olmalıydınız 30 gün süreli ehliyetiniz 30 gün geçti ve hala gelmedi ise trafik tescilden geçici ehliyetin süresini uzatın..
Cevap
benim ehliyet eve gelmiş tam işim vardı kağıtta bırakmamışlar ne yapmam gerek
Cevap
Yeni ehliyete başvurdum 14 gün oldu gelmedi. Ve pazartesi günü yurt dışına aracım ile çıkmam gerek. Ne yapmalıyım
Cevap
Geçici ehliyet kağıtı vermiş olmalılar
Cevap
Ben 6 Ocakta ehliyet başvurusu yapmıştım , bugün kişiselleştirildi, dağıtıma hazir yazıyor. İnşa allah pazartesi teslim alırım.
Cevap
Merhaba
Arkadaşım, ehliyetiniz aldın mı?
Ne zaman ulaştı?
Benimki de bugün kişiselleştirilmiş, sezce ne zaman gelebilir?
Cevap
Aynen bende baktım şimdi e devletten aynısı yazıyor acaba salıya kadar gelir mi
Cevap
31. De başvurdum bugün elime ulaştı sabredin gelecek
Cevap
7 ocak işlem yaptım ama gelmedi
Cevap

Yorum ekle