"GEÇİCİ BELGE" NE İŞE YARAR? NASIL ALINIR? NEREDEN ALINIR? GEÇİCİ BELGE İLE TRAFİĞE ÇIKILIR MI?

2019 Yılında ehliyetlerini yenileyenlerin,kaybedenlerin ve sınıf ekleyenlerin sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla "Nüfus tarafından geçici sürücü belgesi" verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

12/07/2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanun ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun sürücü belgelerine ilişkin maddelerinde değişiklik yapılmıştır. Yapılan düzenleme ile sürücü belgesi sınıfları, geçerlilik süreleri, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları ile aday sürücülük uygulamasının yönetmelikte belirlenmesi hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddelerinde yapılan değişiklikler 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlük tarihi 01/01/2016 olarak belirlenmiştir

İlk defa sürücü belgesi alanlar ve yeni tip ehliyet için başvuruda bulunanlara sürücü belgesi teslim edilinceye kadar ki sürede vatandaşların mağdur olmamaları adına sürücü belgesi yerine geçen ve 15 gün süre ile geçerli geçici belge ( Ek-50 Belgesi ) verilecektir.Sürücü belgesi teslim alındığında bu belge geçersiz sayılacaktır. Bu belge ile trafiğe 15 gün boyunca çıkabilirsiniz.

Geçici Belge(Ek-50 Belgesi) Üzerinde neler yer almaktadır?

 1.   En sağ üst taraf biyometrik fotoğrafınızın yer aldığı bölümdür.
 2.   Kimlik bilgilerinize göre sırasıyla "Soyadınız, Adınız, Doğum Tarihi ve Yeri" yer alıyor.
 3.   Veriliş tarihi başvurunuzun onaylandığı güne aittir.
 4.   Geçerlilik süresi başvurmuş olduğunuz/sahip olduğunuz ehliyet sınıflarına göre farklılık göstermektedir.
 5.   (M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.)
 6.   Belgeyi veren makamın adı, başvuruda bulunduğunuz il ya da ilçe ismini belirten bölümdür.
 7.   T.C. Kimlik numaranızın yer aldığı bölümdür.
 8.   Belgenize ait olan numaranın belirtildiği bölümdür.
 9.   Sürücü Belgesi Sınıfı, kullanabileceğiniz araç sınıflarını belirten bölümdür.
 10. Kısıtlamalar bölümü "(varsa)" sağlık raporunda  belirtilmiş kısıtlamalardır. ( SADECE GÖZLÜKLE ARAÇ KULLANABİLİR GİBİ) Kısıtlama kodları için tıklayınız  
 11. Kan grubunuzun belirtildiği bölümdür.
 12. En sağ altta işlem tarihi ve işleminizi gerçekleştiren memurun onay için atacağı imzanın yer aldığı bölümdür. Ayrıca kaşe de basılmaktadır.

           

Geçici Sürücü belgenizi  "30 gün" süreyle kullanabilirsiniz. Şayet sürücü belgeniz size ulaşmaz ve belgenizin geçerlilik süresi biterse araç kullanabilmek için tekrar bu belgeyi almanız gereklidir. Ayrıca geçici belge ücretsizdir.

 

Geçici belgeyi indirmek için tıklayınız.

Ehliyet Belgesi PTT Sorgulama