Drift Atma ve Yanlama Cezası Yeni Yılda Yükseldi!

Geçmiş yıllarda trafikte drift atma cezası kanun maddelerinde yapılan değişikliklerle birlikte katı biçimde artırılmıştı. Drift cezasına 2023 yılında yüzde 122,93 oranında yeni zam eklendi. Trafikte drift, spin veya yanlama yapacakların artık bu ceza ve ağır yaptırımları göz önünde bulundurması faydalarına olacaktır. Her ne kadar drift atma eğlenceli ve adrenalin dolu bir şey olsa da bunun yaptırımı olduğunu lütfen biliniz. Alt kısımda bu ceza miktarlarına ulaşabilirsiniz. 

drift atma

Ceza Kodu 67/1-d
Ceza tanımı: Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi yasaktır. 
Drift Cezası 20.342 TL
İndirimli Hali 15.256,50 TL
Drift Ceza Puanı Yok
Tebliğ tarihi itibariyle 15 gün geçmeden ödenirse indirimli tutardan ödenir.

Drift Yapana Sadece Para Cezası Yok!

Üstte belirtilen kusuru işleyen sürücünün kanuna göre 60 gün süreyle ehliyetine el konulacak. Bunun yanında araç bağlanarak 60 gün boyunca trafikten men edilecek. Drift yapmanın cezası bu kadarla bitmiyor. Sürücüler psiko-teknik değerlendirmesi ve psikiyatri muayenesinden geçmeden ehliyetlerini geri alamayacaklardır. Eğer üstte belirtilen psikoteknik değerlendirmesi ve psikiyatri muayenesinden geçilmiş olsa dahi idari ceza ödemelerinin yapılmış olması gerekecektir.

Tabi üstte yazılanlar birinci basamakta verilen drift cezalarıydı. Eğer sürücü aynı cezayı geri dönük 5 yıllık süre içerisinde ikinci defa yaparsa sürücü belgesi iptal edilecek. Bu durumda sürücü kursuna sıfırdan kaydolup ehliyet ve direksiyon sınavına tekrar girecektir. Drift atana ceza puanı yok çünkü bunun yerine ehliyetine el konuluyor.

İlginizi Çekebilir-> https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/abart-egzoz-cezasi-ne-kadar.html

Drift Cezası İçin Geçmişte Ne Kadar Ödeniyordu?

Trafikte drift atanlar veya yanlama yapanlar eskiden trafiği tehlikeye düşürmekten cüzi bir miktar ceza öderken Resmi gazetede yayınlanan değişikliklerle birlikte Trafik Kanununda yer alan en ağır cezalara dönüştürülmüştür. Trafik güvenliğini zedeleyen ve kaza riski yüksek bu tarz tehlikeli davranışları sergilemeden evvel bu cezaları hesaba katacağınızı umuyoruz.