2020 YILINDA EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM ?

direksiyon sınav hakkı

2020 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Musabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Beşiktaş'ta aylar önce yazılı sınavdan 70 aldım. Uygulamada kazanamadım. Pandemi nedeniyle marttan beri başka şehirdeyim. O şehirde devam edebilir miyim? Uygulama sınavları arasında süre aşımı var mı? Para konusu ne şekilde yapılır? Direksiyon eğitim hakkım var mı? Direksiyon sınavlarına pandemi nedeni ile ailem göndermediğinden bailemin yanındaki bir sürücü kursunda devam edebilir miyim?
Cevap
Kayıt Olduğunuz İl'den Başka Bir Yerde Sınava Giremezsiniz Ve Girmesenizde Haklarınız Yanacaktır.
Cevap
Ben şubatta kursa yazıldım. Dersler bitti tam yazılı sınava gireceğimiz hafta kapandı. Şu an da memleketimde olduğumdan giremiyorum sınava. Kursu aradığımda 4 hakkınız var ve her hakkınız arası 45 gün dedi. 45 gün olduğu doğru mu?
Cevap
İl Ve İlçeye Göre Farklılık Gösterebilir, Kayıt Olduğunuz İl'den Başka Bir Yerde Sınava Giremezsiniz Ve Girmesenizde Haklarınız Yanacaktır.
Cevap
Ben hastalıktan dolayı sınavdan 2 gün önce rapor aldim .
Raporu kurs yerine verdim .
Direksiyon sınavım ertelendi
Peki sınava tekrar gireceğim bunun için yine direksiyon sinavi icin para yatıracak miyim?
Cevap
Raporlu Ertelemelerde Harç Bedeli Ödenmez 1 Seferliktir.
Cevap
Merhaba hocam sürücü kurslarınınin 1hazirandan sonra eğitime başlanacağı söylenmişti ama daha kursumuz eğitimlere başlamadı nezamqn baslicak net bi tarihi varmı kursun ne zaman başlıca na dair
Cevap
Merhaba, Net Bir Tarih Yok, Kurstan Kursa Değişiklik Gösterebilir.
Cevap
merhaba ben direksiyon sınavına girdim 4kez kaldım bana 45 gün içinde tekrar kayıt yap 4 hakkını da kullan dediler virüs nedeniyle kurs kapandı şimdi aıldı aradım hakkın bitti dediler diğer 4 hakkımı kullanmadım
Cevap
Merhaba, +4 Hak Almanın Süresi Yoktur, Genel Kurs Ücreti Ödeyerek Alırsınız, Tekrar Kayıt Yenilemezseniz, Dosyanızı Başka Bir Kursa Taşıyabilirsiniz.
Cevap
Merhaba ben direksiyon sınavından 2 defa kaldım. Geriye 2 hakkım daha var ama onlara girmek istemiyorum. O sınavlara girmeyip +4 eğitim almak istiyorum tekrar alabilir miyim? +4 eğitim için ilk dört sınava illa girip kalmak mı gerekiyor? Sınava girmek istemiyorum haklarımda yansın baştan eğitim almak istiyorum mümkün mü
Cevap
Merhaba, Kursunuza Bu Şekil'de Anlatın Onlar Size Randevu Alır Gitmezsiniz Haklarınız Yanar Ama Sınav Harç Bedellerini Ödeyecesiniz, 4 Hakkınız Bittiğinde +4 Hak Alabilirsiniz.
Cevap
DİREKSİYON SINAVINA BAŞVURMAK İÇİN KURSA PARAYI VERDİM , TAHMİNİ KAÇ GÜN SONRA GİREBİLİRİM
Cevap
Kac defa dosya yakama haki var bilgi verirseniz sevinirim
Cevap
Ilk dort yandiktan sonra sonraki dort icin zaman surem ne zamn biter cevap verirseniz sevinirim
Cevap
Merhaba ben şubat ayında sınava girdim ve başarısız oldum.Simdi haziran da kalirsam iş nedeniyle bulunduğum şehirden ayrılmak zorundayım.Sormak istediğim haklarımı erteleyebiliyor muyum?Yada iki hakkım yandığında +4 alabilir miyim?Cevap verirseniz çok sevinirim.
Cevap
Merhaba, Ölüm Doğum Hastalık (Raporlu) Mazeretler Harici Erteleme Yapılmaz.
Cevap
Merhabalar Hocam, 2 gün sonra teorik sınava giricem sınavdan sonra sezonluk işe gidicem, direksiyon derslerini 3 ay erteletme hakkım varmıştır? İyi günler
Cevap
Merhaba, Ölüm Doğum Hastalık (Raporlu) Mazeretler Harici Erteleme Yapılmaz.
Cevap
İyi günler kolay gelsın direksiyon sınavının ilk sınavında kaldım iş dolasıyla diğer sınavlara giremedim uzerınde yaklaşık 7 gıbı zaman geçiyor dosyam yanıyor mu yoksa yenıden direksiyon sınavı ucretıni yaptırırmam mı gerek
Cevap
Evet, Hakkınız Yanmıştır, Sürücü Kursunuzla İletişime Geçiniz.
Cevap
İyi günler Ben Izmir de memurum. Atanınca kursa yazıldım. Teorik sınavı geçtim. Direksiyon dersine hiç başlamadan. Kursa virüs nedeniyle ara verildi. Tayinim başka şehre cıktı. Artık İzmir de yaşamayacağım . Gittiğim ilde yazılı sınava tekrar mı gireceğim. Benim elimde olan bir durum değildi. Kursa verdiğim ücret ne olur ?Kolaylık sağlarlar mı?
Cevap
Kayıt Olunan Yer Haricinde Sınava Girilmez.
Cevap
Merhaba Mart ayinda surucu kursuna kayit oldum teori derslerimiz pandemiden dolayi yarida kaldi simdi 2 haziranda kursalarin baslayacagini haber verdiler.Ben memleketime dondum tabi.Simdi zorunlu donmem gerekiyor diyorlar boyle bi sey olabilir mi ben haziran ayinda isteseydim zaten o zaman kayit yaptirirdim kursu dondurma gibi bibhakkim olabilir mi kayit oldugum ile gitmem mumkun degil
Cevap
Merhaba, Kayıt Dondurma Yok, Haklarınız Bitince Sildirebilirsiniz, Kayıt Olunan Yer Haricinde Başka Yerde Sınava Girilmez.
Cevap
2 yıl önce yazılı sınavı geçtim. Direksiyon sınavını 2 kez girdim geçemedim. Eğitim için farklı bir ile gittiğim için 2 hakkımı kullanmadım. Yazılı sınav puanım geçerlimidir, direksiyomsımavşaeına girebilirmiyim. Yoksa yeni dosyamı açtıracağız.
Cevap
Yeni Dosyayla Baştan Başlayacaksınız.
Cevap

Yorum ekle