Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2023 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

İki kere sınava girdim zaten heyecanlıyım birde yanımda suratsız zeballak gibi adamlar daha çok geliyorlar insanı bu nedir gir sınava yatır para sonra kaldın küçük hata da l parktan çıkarken sinyal vermemisim iyide çıkmadımki daha parkı tamamladım hocaları almak için durdum hocaları alıp sinyalimiverip cikicam l parktan çıkarken vereceksiniz kaldınız dediler sanirim milli eğitimin paraya ihtiyacı var o asık suratlı adamları ondan koyuyorlar
Cevap
Valla sırf para tuzağı komisyonlar küçücük bı hatada birakiyolar halbuki meydan kasapcilarla dolu
Cevap
Yazılı sınava 3 defa girmedim son hakkıma girdim sadece 4.girdiğimde kaldım tekrar girebilir miyim diğerlerine girip kalma durumun olmadı sadece giremedim kaldı olarak görünmüyor
Cevap
2021 de yazılı sınavını verdım 2 defa direksiyondan girdim veremedim tekrar yazılı sınava girmem gerekiyormu aradan 2 sene geçti ?
Cevap
Ben bir yılda irdefa direksiyon sınavına gıre bildim defalarca terminlerimi iptal etdiler gerekceler suresi bitenler var diyorlar ve benimde surem bitdi bir yıl gecerliymis okullar dolandirici bunlar denetleyen kimse yok kafalarına göre almanyada devlet tırafik felan umurlarında defil
Cevap
Bize ehliyet vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar tamamen para kazanmak sırtımızdan bende 3 defa girdim direksiyon sınavına sic yardımcı olmuyor komisyon zaten heyecan oluyor birde kendileri en küçük hatada bırakıyorlar
Cevap
Aynen bende dördüncü hakkıma girecem bir hatada bırakıyorlar sanki biz yıllardır araba kullanıyoruz bu kadar zamanda bu kadar öğrendiğimize Şükür
Cevap
Üniversite için şehir değiştirmek zorundayım yazılı sınavı geçtim ama direksiyon sınavına yetişemiyorum süreyi uzatıp Ocak ayı gibi geldiğimde haklarımı kullansam olur mu?
Cevap
Bende şu an aynı durumdayım keşke dondurabilme gibi bir hakkımız olsa
Cevap

Yorum ekle