Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2022 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Sınav zor direksiyon rahat geçerim diye düşündüm ama sınav ilk geçtim direksiyon dosya yakdım anlamadım bu işden bir şey
Cevap
Ben 8,kez direksiyona girdim,hocalarla hiç hatasız calistim yasimdan dolayi mufettisler parktan gecirmexi.cok zor geldim gittim, evde kucuk arabamı var,kullaniyorum,ama yakalanirsam.sayin cumhurbaşkanımdan sayin milli egitim bakanimdan yardim istiyorum.ben yalnizim.bir ekmege muhtacim.ben cok guzel park yapiyom.resimler duruyor,yardim istiyorum
Cevap
3 kere direksiyon kaldım 4 sınava girmedim dosyam yanmışmıdır
Cevap
Merhaba 4 defa direksiyon sınavından kalınırsa ne olur dosya yanarmı yoksa
Cevap
Slnav ucreti kac sefer veriliyor diroksn dahilmi
Cevap
Ben asker gıdecem direksiyon sınavı da kalıdım 45 gün sonra sınav var1 ay sonra da asker gıdecem nasıl olcak
Cevap
Rapor alacağım bu hafta için ama bu hafta harici haftalarda sınav günü var eğer rapor alırsam haftayami girerim yoksa gelecek aymı girerim ehliyet sınavına
Cevap
Ben 4defa direksiyon sınavına girdim ilk sınavımda bitişte kurye önüme çıktı bıraktı kuryenin hatasını bana yıktı çarpmadım frene bastım sonrakilerde park etmelerde bıraktı en. Son sınav hakkımdadsa ilk sınavdaki komisyon geldi çok indafsızlar
Cevap

Yorum ekle