Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2023 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

2021 de yazılı sınavı geçtim direksiyon sınavına hiç girmedim hakkım yanmış mıdır
Cevap
Yazılı sınava iki kere girdik 2 ücret ödedik 3 .sınavda da ödeyecek miyiz hakkımız 4'te bitiyor mu...
Cevap
Teorik sınavda 1. Girdim kazanamadım 2. Girdim kazanamadım peki sürücü kursuna belli bir ücret vermem gerekiyor mu 250 civarında ilk verdiğim dışında yoksa büyük bir mebla mı vermem gerekiyor
Cevap
Sürücü kursuna sadece sınav ücreti ödersiniz
Cevap
Sinavdan kalan arkadaşlar cimer'e yazip sikayetinizi dile getirin. Herkes ayni yerde kaliyor. Üstelik her sinavda kursa 900 tl para ödemekte nedir? Resmen soyguncular. Kadir gecesi tüm kalbimle diliyorum bu mevzuati yapanlarda müfettis denilen yobazlarda gün yüzü görmesin insallah.
Cevap
Forklift sınavına girdim freni bozuk araç getirmişler 30 40 kg güç uygulamazsan aracı durduramıyorsun koltuk ayarı yapılamıyor emniyet kemeri bozuk olduğu için takamıyorsun frene bastığım halde aracı durduramadım ve palet serme işlemini yaparken paletleri kaydırdığım için sınavım iptal oldu fren çalışsaydı sıkıntı yaşamayacaktım eğitim aldığım araç farklı sınava girdiğim araç farklı hadi onu da geçtim neden freni bozuk araç getirdiler.......
Cevap
Allah'ım böyle saçma sapan asalak sömürgeci sistemleri üreten benimseyen yardım ve yataklık edenlerin binbir belasını versin. Kasıtlı olarak bırakıyorlar. Kalma nedenim çok komik son aşamaya kadar sorunsuz geldim. Paralel park alanına doğru ilerliyorum. Önümde bekleyen 3 tane sınav aracı var durdum vites boşta ayak frende bekliyorum. Başka kurstan hocamıdır nedir allahsızlar işaret ediyor en öne git diye. Yanımdaki kahpe eniği de sinyal ver en öne git dedi neyse gittim yanaştım. Neymiş efendim söyledikleri numaraya yanaşmamış ileri gitmişim kaldırıma boyayla rakamlar yazmışlar solmuş okunmuyor da 6&8 ne olduğu bellisiz daha park aşamasına geçmeden el frenini çekti tamam dedi. Yer yatak bulamaz inşallah Cennet yüzü görmesinler. 1-2 dk bekletip arkadan çıkan aracın yerine girmiş olsaydım başarı ile bitireceğime emindim.
Cevap
İlk direksiyon sinavimdan kaldım ücret ödemeden 3 hakkım daha var mı
Cevap
Her girişinde hem sınav ücreti hemde sana iki kez daha araç kullandıracaklar ve bunun için bir ücret ödemen gerekiyor yani 1000 tl civarı bir şey
Cevap
iki kere değil tek ders veriliyor yanlışınız var
Cevap

Yorum ekle