2020 YILINDA EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM ?

direksiyon sınav hakkı

2020 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Musabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

MERHABA ; BEN DİREKSİYON SINAVINDAN 3 KEZ KALDIM VE SON HAKKIMI ŞU AN KULLANMAK İSTEMİYORUM İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİ İLE DONDURMAK İSTİYORUM DOSYAMI ŞU ANKİ SÜRÜCÜ KURSUNDAN ALIP GİDECEĞİM YERDE ANLAŞTIĞIM SÜRÜCÜ KURSUNA VERİP SON HAKKIM OLAN DİREKSİYON SINAVINA GİREBİLİR MİYİM?KOLAY GELSİN
Cevap
İkinci direksiyon sınavı ücreti yatırdım 300 TL ancak sınav 1 subattaymis ben de 25 ocak 25 Şubat Arasi başka şehirde olacam.
Hoca sağlık raporu alırsan hakkın yanmaz 120 TL sınav ücreti ödersin dedi ama ben sağlık raporu alıp sınava girmezsem ek 2 saat ders alabilecekmiyim yoksa onun için yine para mı vercem.
Cevap
Bir Sağlık Sorununuz Yoksa Sağlık Raporu Verilmez, Onun Dışında Rapor Alırsanız Bunu Sürücü Kursunuza Bildirirsiniz Onlar Gerekeni Yapacaktır, Sınav Ücretiniz Ve Hakkınız Yanmadan Ertelenecektir.
Cevap
Merhaba, daha onceki yazìsmama ek olarak bilgi edinmek istedigim bi konu var, 8 direksiyon sinavindan kalinca ayni kurs yerine tekrar devam ederek 4 direksiyon sinav hakkim daha var mi?, ve bunun icin tekrar teorik sinava girmem gerekmiyor mu? Tesekkurler
Cevap
Merhaba, Aynı Sürücü Kursuna Devam Ederseniz Kurs Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alırsınız Ve Yazılı Sınava Girmezsiniz.
Cevap
Peki aynı kurs yerine devam etmem gerek mi? Yani ben kursumdan memnun değilim değiştirebilir miyim?
Cevap
Merhabalar ben Ağustos 2019'da teorik sınava girip geçtim ve Sürücü Kursumda bana seneye yaz aylarında direksiyon sınavına girebileceğim söylendi. Şimdi de yönetmelik değişti sınav haklarınızı kullanmanız gerek diyorlar, böyle bir yönetmelik değişikliği nasıl olabilir aklım almıyor.
Cevap
Merhaba, Böyle Bir Yönetmelik Zaten Yok Siz Yazılı Sınavı Geçtiyseniz Dersleri Aldıktan Sonra Max 2 Ay Sonra Direksiyon Sınavlarına Girmeniz Gerekmektedir , Haklarınız Boşuna Yanmamasını İstiyorsanız Sınavlara Girmeniz Gerekmektedir.
Cevap
Merhaba , ehliyet almak için bi kurs yerine basvurdum yil 2018 kasim , 2019 ocakta sinava girdim, 90 aldim, direksiyon derslerim direksiyon derslerim nisan 2019 basladi, sinavin 2 sinden kendim kaldim, 3. Sinavda komisyonun egosundan, 4. ise kurs hocasinin sorumsuzlugu,tekrar direksiyon icin 4 hakkim vardi ama kurs yerinin sorumsuzlugundan 3 sinav hakkim yandi, bana aday yogunlugu var, diye erteleyip benim sinav hakkimi yakti ve bana yeni sinav sistemi 6 hak diye yalan soylediler, simdi tekrar teorik sinava gircem sizce bu durumda ne yapabilirim, psikolojim bozudu maddi ve manevi olarak, tesekkurler
Cevap
Merhaba, Teorik Sınav (E - Sınavdır) Yazılı Sınava Girdiyseniz Tekrar Girmezsiniz (Aynı Sürücü Kursuyla Devam Ediyorsanız) , Yazılı Ve Uygulamalı Sınav Hakları 4'dür Toplam'da 4+4 = 8 Ediyor, Onun Dışında Sizi Bilerek Kimse Bırakamaz, Aday Yoğunluğu Var Diyerek Sınav Ertelenemez, Çünkü Girecek Kişiler Bellidir, Hocanız Bunlara Şahit Olduysa Sürücü Kursunuz'la Beraber Şikayet'de Bulunabilirsiniz.
Cevap
Merhaba, kurs yerinin yapmìs oldugu sorumsuzluk yüzünden 3. Sínav hakkim yandi yani bi teorik sinav ve 8 direksiyon sinavi girmis bulunmaktayim, bu durumda tekrar , teorik sinava girmem gerekiyor mu?,ve ben sinavdan kaldigimda komisyon yuzunden ayni gun tutanak tuttum, sonuc alamadim, kurs yerine de hocanin sorumsuzlugu nedeniyle tutanak tuttum yine sonucsuz, son olarak yeni sinav tarihi icin gittim 3 sinav hakkin yandi , girmedigim sinav hakkimlarim nasil yanabiliyor anlamadim
Cevap
Merhaba, Yazılı Sınavı Geçtiyseniz Ve Aynı Sürücü Kursuna Devam Ediyorsanız, Tekrar Yazılıya Girmezsiniz Direksiyon Sınavına Girersiniz, Onun Dışında Siz Harç Yatırsanızda Yada Sınavlara Gitmesenizde Hakkınız Yanacaktır Açık Öğretimde ki Gibi Düşünebilirsiniz Gitmediğinizde Döneminiz Yanıyor.
Cevap
Merhabalar direksiyon sınavına 3.kez girişim olacak 14 saat direksiyon hakkknız var demişsiniz anlayamadım ben kursa bana 3.kez girişim olduğu için devlet sana 2 kez direksiyon hakkı veriyor yani 2gün içinde 2saate denk getiriyorlar benim kaç hakkım var yardımcı olur musunuz ? yeterli uygulamalı ders göremiyorum ne yapmama lazım lütfen cvp verin acil ?
Cevap
Merhaba, Günde 1 Saat Ders Alıyorsanız 14 Gün Direksiyon Dersi Ve 2 Saat Similatör Eğitimi Alacaksınız Demektir.
Cevap
Ama Kalıp Ders Alırsanız Bu 2 Saat Eğitim Demektir.
Cevap
Sinava girmeden dirreksiyon sinavindan gecip ehliyet alabilir miyim??
Cevap
Sınava Girmeden Derken Daha Önce Bir Sınava Girmediyseniz Alamazsınız.
Cevap
2014 sınava girdim 4 sefer hakkim varmış bundan haberim yoktu 1 sefer diye biliyordum kimsede bana birşey demedi sene 2020 hakkim yanmismidir
Cevap
Sınavlar Hakkında Size Bir Şey Söylenmiyorsa Sizin Bilgi Almanız Gerekmektedir, Dosyanız Yanmıştır Ve 6 Yıl Sonra Sınava Girmeniz İmkansızdır, Yeniden Kayıt Ücreti Ödeyerek Sınavlara Gireceksiniz.
Cevap
Meraba ben 2 kez direksiyon sınavına girdim fakat geçemedim şuan sağlık sorunundan dolayı bu sınava girmek istemediğimi bildirdim fakat kurs bana sınava girmesenizde sınav ücretini ödemek zorundasınız dedi yoksa bi daha ki sınava giremezmişim ücreti ödemek zorundamıyım sınava girmiyeceğim halde bilgilendirir misiniz
Cevap
Merhaba, Sağlık Sorununuz Hakkında Rapor Alırsanız Sınavınız Ertelenir Hakkınız Ve Ödediğiniz Ücret Yanmaz, Raporsuz Girmezsenizde Ücret Ödemesenizde Hakkınız Yanacaktır.
Cevap
merhaba ben eğer direksiyon sınavından kalırsam kurs kaydımı iptal ettirmek istiyorum nasıl yapabilirim?
Cevap
Merhaba, Normal'de 4 Hakkınızıda Kullanmanız Gerekmektedir, Yada Kurs Kabul Ederse Sınav Bedelerini Yatırarak Dosyanınızı Kapatabilirsiniz.
Cevap
Pazar günü yapılacak direksiyon sınavı için ücretimi yatırdım ama rapor alıp sınava girmezsem hakkım yanmıyormuş bunu biliyorum. Peki yatırdığım para yanar mı? Bir sonraki gireceğimde tekrar mı sınav ücreti yatırmalıyım?
Cevap
Herhangi Bir Sağlık Sorununuz Varsa Sağlık Raporu Alıp Kursunuza Götürüp Bilgi Verirseniz Sınav Gününüz Ertelenir Hakkınız Ve Paranız Yanmaz.
Cevap
Dört direksiyon sınavından kadık diyelim aynı dosya ile başka bir kursa başvurabilirmiyim
Cevap
1sene boyunca basvuru yapamiyosun herhangi bi kursa belgende yaniyor
Cevap
Başka Bir Kursa Başvurursanız Baştan Sınavlara Girersiniz.
Cevap
Berhava ben direksiyon sınavında 8hakkımı kullandım tekrar sınava girme hakkım varmı
Cevap
8 Hakkımı Kullandım Derken? 8 Defa Direksiyondan mı Kaldınız? Eğer Öyleyse Kursa Kayıt Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alacaksınız, Ve Sınav Harçlarınıda Her Hakkınızda Yatıracaksınız.
Cevap
Evet 8 defa girdim ama kazanamadım teorik sınavada girmem gerekiyor mu
Cevap
Aynı Kurs'a Devam Ediyorsanız Yazılı Sınava Girmeden, Kursa Kayıt Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alacaksınız, Ve Sınav Harçlarınıda Her Hakkınızda Yatıracaksınız.
Cevap
Yazili sinavi gectim ama direksiyon sinavlarina hic girmedim ve hakkim yanmis ole diyo kurs,ben tekrardan kurs ucreti odemek zorundamiyom
Cevap
Hiç Girmedim Derken Kaç Ay Yıl Girmediniz Bunu Belirtmemişsiniz, Ayrıca Gitmeseniz de Haklarınız Yanacaktır, Sürücü Kursunuz Haklarınız Yandı Diyorsa Tekrar Kayıt Ücreti Ve Sınav Ücretleri Ödeyeceksiniz.
Cevap
Gittiğim kurs ders saatlerimi hep eksik verdi 8 ders 16 saat için anlaştık ama hep 1,5 saat ders verdiler bugün ikinci direksiyon sınavıma girdim ama yine kaldım ders saatleri konusunda ne yapabilirim şikayet etsem?
Cevap
1 Ders, 2 ders kelimeleri saat olarak algilanabilir. 1 ders saati 50 dk+ 10dk mola şeklindedir. Maalesef eğitim güzergahına gidip gelme sürelerini ekleyen kurslar da oluyor. Bu da mağduriyet doğuruyor.
Cevap
Yasal Olarak 14 Saat Direksiyon 2 Saat Similatör Hakkınız Var, Bu Bir Günde 16 Saat Ders Yapacaksınız Demek Değildir, Günde 30 - 45 - 1 2 - Dakika - Saat Gibi Bir Kaç Güne Bölüştürülerek Toplam 14 Saat Alırsınız, Eğer ki Sürücü Kursu Buna Uymuyorsa Şikayet Edebilirsiniz.
Cevap
Direksiyon sınavına 3. kez giriş hakkım olacak yalnız kurs beni 1 günde 1saat çalıştırdı toplam 4 günde 4 saat oluyor. Direksiyon sınavına 3.kez giren kişilere devlet 2saat çalışma hakkı veriyormuş kurs öyle söyledi doğru mu ? Bana devletin tanıdığı hakkın fazlasını vermişler ben anlamadım ? 1hafta çalıştırma zorunlu değil mi ?
Cevap

Yorum ekle