2019 YILINDA EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM ?

direksiyon sınav hakkı

2019 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Musabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

Yorumlar

Kim hak yiyorsa haksiz yere kursiyer bırakıyorsa Allah b.....versin
Cevap
Milli eğitim bakanlığının uyguyamasını çok yanlış buluyorum adı üzerin sürücü adayı hiç hatasız olması imkansız hiç araba kullanmayan biri isi için 14 saatlik eğitim sonra tek hamlede park isteniyor bugün trafikteki kaç kişi acaba tek seferde park yapabiliyor ayrıca bunun en önemli unsur sayılması saçma hiç trafik kazalarında park yapılırken ölümcül kaza oranı kaç acaba böyle bir saçma bir uygulama ile neriye varılmaya çalışılıyor ayrıca sınava giren sorumlular çok itici sanki insanları yargılargibi konuşuyor iletişim sıfır orta bir hizmet veriliyor karşılığında para alınoyor insanlara daha olumlu ve eğitici olmasalı gerekmiyormu bunun için sürücüleri herşiye istiyorsunuz sürücü bir tüketici olduğuna göre onun hakları olması gerekmiyormu 100 puan üzerenden değerlendirilsinin 70 alan aday geçsin
Cevap
Eşimle ikimizde çalışıyoruz ödemelerimizi yapmak icin o kadar zor durumdayken birde her sınavda 300 tl ödüyorum ve girmediğim derslerin parası iade edilmiyor yerinede ders yazılmıyor 3.sınava bugün girdim ve bu sınavdan da kaldım bu kadar sorunsuz ve hatasız olmamızı bekleyen bu sisteme sesleniyoruz verdiğimiz 3000 tl para ısrarla para almaya devam ediyorlar onun yerine öğretmeye çalışmaları lazım 6 ders almış hayatında 6 defa arabaya binmiş bir insanın usta şöför gibi kullanmasını bekliyorlar buradan yetkili kişilere sesleniyoruz lütfen bu konuyla ilgili biraz daha hassas olun bu devirde bu para kolay kazanılmıyor.
Cevap
4 direksiyon hakkın yandıktan sonra dilekçe verilip 4 sınav hakkı kazanıyormu bilgisi olan var mı? Kurs ücretleri çok yüksek yazık en küçük bir hatta direk bırakıyorlar.
Cevap
mılet 700 tl verıyor bız 1750 tl verıyoruz 700 veren adamlar bıze anlatıyorlar lk kurstan bız arba sürmeyi ögretiyorlar dıyorlar bız 1750 tl verıyoruz sınavı gecmeden araba kualandırtmıyorlar ben buna cok karsyım ya bunu düzeltin yada ehliyetin fiyatını düsürun ...
Cevap
Hepinize merhaba ben Kasım’ın 22’sinde yazılı sınava girdim birinci hakkım yandı İkinci hakkım vardı ama ikinci sınava giremeden üçüncü Sınava gireceğim yani ikinciye giremedim ne yapmam gerekiyor kimse bilgi vermedi Sistem hatasıymiş dediler ben şu an şok
Cevap
bende bu yapılan haksızlığa cvp veriyorum direksiyon sınavında en ufak bi durumda hemen araçtan indiriliyoruz bu uygulama bencede yanlış ben hatasız bi şekilde 7km lik parkuru bitirdim son 300mt kala aracı dubalardan çıkarırken stop etirdim hemen sınavı bitirdiler ve sınavda bıraktılar 40yıllık şöför hata yapıyor ben 9günlük bi sürücü adayıyım beni ve arkadaşlarımı sınavda bıraktılar toplam 20 kişi girdik bir kişi tek aldı bu uygulamanın daha iyi bir şekilde yürütülmesi gerektiğine inanıyorum benim boş yere harcıyacağım param yok bu şimdide 300 tl istiyorlar benimde hakkım varsa haram zıkkım olsun.
Cevap
Para kolay kazanılmıyor saulsunlar hükümetimiz oyverdiğimiz partiye bak hata etmişiz yazıklar olsun para kazanmak için elinden geleni yapıyor haram zıkkım olsun o verdiğimiz paralar soydunuz sovana çeviriniz milleti ehliyetinde sizide Allah'a havale ettim bir gün hesabını soracak size
Cevap
Benim B ehliyetim var. A ehliyeti almak için kursa kayıt yaptim fakat sınavlarına şehir dışı görevlendirmemden (subayım) kaynaklı giremedim. Ve döndüğümde 5 kere sınav yapılmış. Sanırım hakkım yandı. Ne gibi bir yol izleyebilirim?
Cevap
Madem sınav yapılıyor sınav neden haber verilmiyor. Çok enteresan bir durum. Yani sürücü kursu burada tedbirsizlik yapmış. Siz de takip etmemişsiniz.
Bu durumda yapabileceğiniz şey sürücü kursuyla görüşüp ekstra 4 hak daha alabilirsiniz. Direksiyon sınavı eğitim ücretlerini ödeyererek. Kursla anlaşma yoluna gidip ucuz yollu halletmeye çalışsanız iyi olur. Çünkü onların da hatası var.
Cevap
Ben Direksiyon sınavlarında yaşanan üzüntüleri ve zaman kaybını ve haksızlıklara tanık olduğumdan direksiyon sınavının yazılı sınavı gibi 70 puan üzerinden değerlendirilmesi ve tarafımıza yazılı sınav sonucunu belirten sınav sonuç belgesi verilmeli.Bir sınav için 300 tl yatırıyoruz 35 dakika hakkımız var emniyet kemerini takmayı heyecandan unuttun in.Unuttuysam kes 10 puanımı hakkaniyeti bu ama yapmazlar.Saygılarımla.
Cevap

Yorum ekle