Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2024 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Merhaba ben 3kez sınava girdim ve kaldım eger 4 uncude de kalırsam başka bır kursa başvuru yapabilir ıyım yoksa kendı kursuma mecbur uyum
Cevap
Başka bir kursa kayıt yaptırabilirsiniz fakat dosyanız yanmış olur
Cevap
Bugün 2. Kez girdiğim direksiyon sınavından kaldım. Benim sorum komisyondaki hocalar sınav esnasında debriyaj ve frene müdahale edebiliyor mu? Ayağımı frene basmak için harekete geçirdiğinde frenin basılı olduğunu fark ettim. Araba stop etti eğer bu durumdan komisyon hocası sorumluysa hakkımı kesinlikle helal etmiyorum. Emeklerim zamanım çok üzgünüm...
Cevap
merhaba ben direksiyon sınavımdan 3 kez kaldım 1 hakkım kaldı eğer ondanda kalırsam tekrar teorik sınavamı gircem yoksa sadece direksiyon sınavı oluyormu
Cevap
Ilk direksiyon sinavindan kaldim, ikinci direksiyon sinavina en yakin ne zaman girebilirim, kurstan ayni ayda iki kere giremezsin dediler, doğru mu?
Cevap
Doğru 1 ay geçmesi lazım
Cevap
Dırekson sınavına gırdım 4 kaldım bır hakkım daha oluyormuş yoksa muracat edip 4 hak kazanayımı lütfen soruya cevap verın
Cevap
4 Hakkında başka kurs yerden alabilir miyim
Cevap
Merhaba , ben birinci sınavdan kaldım 2.sınava başvuru yapmazsam olur mu ? Biliyorum hakkım yanıyor ama yine de başvuru yapmam gerekiyor mu ?
Cevap
20.01.2024 de direksiyon sınavım var aynı gün aöf sınavım var ve çakışıyorlar.Kurs yapabilceğimiz birşey yok dedi sınava gitmeyip rapor mu almam lazim hastaneden raporu kolay veriyorlar mı
Cevap
SInav soruları çok zor biraz merhamet 3.kez girecem çok korkuyorum nasıl başarılı olurum
Cevap
Ben teorik sınavdan kaldım bir daha teorik sınava girerken para yatırmam gerekiyor mu?
Cevap
Evet yatırmanız lazım. Bende 3.kez kaldım. 17ü0 TL yatırdım
Cevap

Yorum ekle