2020 YILINDA EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM ?

direksiyon sınav hakkı

2020 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Musabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Mrb Hocam direksiyon sınavında kavşak dönüşüne gelmeden sol sinyalimi verdim. Kavşaktan dönüş yaparken sinyalim kapandı diye sınavdan kaldığımı söylediler. Sinyal kapanır kapanmaz tekrar vermen gerekirdi dediler. Kavşaktan döner dönmez karşı yola giriliyor. Çok saçma geliyor bana. 2 hafta sonra tekrar sınava girmem gerekiyor. 2 sınava girmeyip 3. cü sınava girsem olurmu. Böyle saçma bir bahane den kaldığım için moral olarak hiç iyi değilim. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Cevap
Düz Yolda Şans Tanıyabilirler, Ama Kavşakta Sinyal Vermemek Kazaya Daha Fazla Yol Açacağından Direk Bırakabilirler, Zaten Sinyal Vermeme Kırmızı Hatadır. Bir Sonraki Sınavlarınızda Her Dönüşte Sinyal Vermeyi Ve Kurallara Uymayı Unutmayın Başarılar.
Cevap
Hocam direksiyon sınavının birincisinden kaldım. İkincisinin parasını yatırdım fakat ameliyat oldum sınava giremedim raporumu da ilettim. Hakkın yanmıyor dediler. Peki param yanıyor mu?
Cevap
Sınavdan Önce Raporu Gönderdiyseniz Yanmaz Ertelenir.
Cevap
Direksiyon Sınavında aşırı heyecan ve stres yapıyorum psikolojik bir belge tarzı bir belge alsam girmeden geçebilirmiyim.
Cevap
Hayır, Öyle Bir Ayrıcalık Kimseye Tanınmıyor, Heyecanınızı Ve Stresinizi Yenmelisiniz Yoksa Herkesin Canını Tehlikeye Atacağınızdan Geçemezsiniz.
Cevap
Direksiyon sınavında kaç kere arabayı stop ettirebiliriz
Cevap
Bende adayım ve sınav parkurumuz hem sınav araçları ile hemde adaylarla doluydu bütün parkları geçtim kavşağa geldim önümüzdeki aday arkadaş aracı istop ettirdi ve geri kaçırdı bende panikledim ve aracı 2 kez istop ettirince kaldım :'( 2 kezmiş istop ettirme hakkımız
Cevap
1 Kez ( Sarsıntısız) 2 Defa Stop Ettirirseniz Kalırsınız Sarsıntılı Stop Ettirirseniz 2 Hak Bile Vermeyebilirler.
Cevap
Merhaba direksiyon sınavının olduğu gün sınav saatinden 1 saat önce amcamın ölüm haberini aldık ve babam haberi alınca fenalaştı. Bende sınava gidemedim. Ölüm belgesi ve babamın hastane raporunu alsam bile sınav ücreti olan 300 tl yi yine de ödemek zorunda mıyım?
Cevap
Merhaba, Başınız Sağolsun Raporları Sınavdan Önce İletmelisiniz Sonrasında Geçerliliği Olmuyor.
Cevap
Merhabalar. Yazılı sınavı ilk sınavda geçtim fakat direksiyon sınavına hiç girmedim. Bir sene geçti üstünden şuan sadece direksiyon sınavına girebilir miyim yoksa tekrar sınav mi olmam gerekiyor ?
Cevap
2020 direksiyon ücreti 120 tl meb. Ödememiz gerekiyor bunun dışında benden 80 tl para isteniyor oda direksiyon sınavına girecegın zaman 2 saatlik bir dersin parasıymıs bu dogrumu..
Cevap
Sınavdan Kaldıysanız Ders Ücreti + Sınav Harçı Ödersiniz.
Cevap
Merhaba, Muhtemelen Dosyanız Yanmıştır, Sürücü Kursunuzla İletişime Geçin.
Cevap
3.kez sınava gireceğim.Sadece sınav harcı yatırsam olur mu?
Cevap
Direksiyon Sınavından Bahsediyorsanız Eğitim + Harç Ücretini Ödemek Zorundasınız.
Cevap
Hocam merhaa ben 4. kez direksiyon sınavında kaldım kursa ilk yazıldığımda ödediğim gibi bir miktarmı ödeyecegim 5. sinava girmek icin yoksa 300 küsüratlı bir ücretmi verecegim?
Cevap
4 kez kaldığinız için ilk kursa kayıt olduğunuz zaman ne kadar ücret verdiyseniz o kadar ücret ödemeniz gerekmektedir kursunuza sonrasında 14 saatlik bi ders alicaksiniz tekrardan sonrasında +4 hak daha almış olucaksiniz
Cevap
Merhaba 2019 da Kasım ayinda yazılı sınava girdim geçtim daha sonra iş yogunlugumdan ders alamadım 2020 Ocak ayında derslere başladım ve Şubat geldi hala sınava girmedim derslerimde bitmedi benim kaç hakkim yanmış oldu . Kurs da benimle hiç iletişime geçmesi
Cevap
Siz İletişime Geçiniz.
Cevap
Merhaba ben Mayıs 2019 da ehliyete yazıldım ve yazılı sınavdan geçtim 23 haziranda direksiyon sınavından kaldım ve yurtdışına çıktım 3 ay yurtdışında stajımı yaptım ardından türkiyeye geldim fakat çok kısa bir süre kaldım ve o süreçte sınav yoktu ve eğitim için tekrardan yurtdışına çıktım ve diğer sınavlara giremediğim için hakkımın yandığını söylediler ve aradan şuan 6 ay kadar bir süre geçmiş oldu bu aşamada yapabileceğim bir durum var mıdır ?
Cevap
Merhaba, Yapabileceğiniz Bir Durum Yok Çünkü Sınavlara Gitmesenizde, Harç Yatırmasanızda Başvuru Yaptığınız Günden İtibaren İşlenir, Tekrar Kayıt Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alacaksınız.
Cevap
İyi akşamlar.Hocam bugün kar nedeniyle kapanan köy yolundan dolayı direksiyon sınavına yetişemedim.Kursu aradım karayolundan yolun kapalı olduğuna dair rapor almam istendi.Fakat karayolları böyle bir rapor vermediğini söylüyor.Bu 3.hakkımdı Ne yapmam gerekiyor.
Cevap
Malesef Bu Tür Şeyleri Kursiyerin Hesaplaması Gerekiyor Erken Çıkarak Sınav Alanına Gidecektiniz Diğer Hakkınızla Gireceksiniz.
Cevap
Karayollarından rapor alamadiysaniz eğer imkânınız varsa sağlık ocağından rapor almanızı tavsiye ederim imkânınız varsa tabi hakkiniz da böylelikle yanmamış olur
Cevap
Hocam ben 8 hakkımı da bitirdim bilmiyorum ben kendim araç kullandığım da sıkıntı yok ama sınava girince bi şeyler oluyo bana tekrar katılmak için ne yapmalıyım bi daha katılırsam şartlar nedir acaba
Cevap
Daha Önce +4 Hak Aldığınız Gibi Kurs Ücreti Vererek Hak Alacaksınız, Onun Dışında Direksiyon Sınavı Bu Kadar Zor Değildir Heyecan Yapmayın Manuel Olarak Giriyorsanız Bu Sefer Otomatik Olarak Girin.
Cevap
Kurs ücretini tekrar ödeyip 8kez kaldığımız için tekrar e-sinava girip 70 puan üzerinde not almanız ve Tekrar 14 saatlik ders alıp direksiyon sınavına girebilirsiniz bu şekilde 8kez kaldığıniz için dosyanızın yanmış bulunma umarım geçersiniz bende 4.kes giricem bidahaki ay sınava inşallah gecerim
Cevap
Merhaba direksiyon sınavından bir kez kaldım sonra 330tl yatırdım bana telafi dersi olarak 1 ders verdi kursum aslında iki ders vermesi gerektigini biliyorum ama talep ettigim halde vermediler.ve sonra internetten araştırmama göre 14 saat ders almam gerekiyormuş sınava girmeden önce ama bana sadece 9 saat 20 dk eğitim verdiler ne yapmalıyım
Cevap
İlk kez direksiyon sınavına giricekseniz 14 saat verilmesi gerekiyo doğru ama eğer direksiyon sınavından 1kere kaldiysaniz 2.hakkiniza giricekseniz eğer 2 ders yani 2 saat direksiyon telafi dersi almanız gerekiyo size sınava ilk giriceginiz zaman 14 saatlik bi ders verilmedimj
Cevap
Hayır verilmedi ilk gireceğim sınavdan önce 9 saat 20 dk ders verdiler sınava girdim ve geçemedim ikinci sınava gireceğim zaman 330tl yatırdım ve 1saat ders verdiler yine geçemedim
Cevap
9 saat olması imkânsız ama bi hafta ders almanız gerekiyor ki bi haftalık dersi bu durumda siz almış bulunmaktasiniz bi günlük ders saati 2 saattir ama bu bazı kurslarda değişiklik gösterebilir şöyleki bi günlük ders saati toplam 80 dakikadır 40 dakika sonra bi 10 dakikalık mola verilir 10 dakikalık mola bitiminde bi 40 dakikalık ders daha alınır sonra ders biter unutmayın ki 2 ders saati 100 dakikadır
Cevap
İyi günler. 2018 yılında direksiyon sınavına 1 kez girdim ve kaldım. Bu tarihten sonra bir daha girmedim. Tekrar direksiyon sınavına girebilir miyim?
Cevap
Hocam merhaba. Ben 3. Kez girdim bugün. Araba sürmemde herhangi bir problem yok gayet güzel fakat sınav zamanı illaki bir heyecan oluyor insan da . Bugün kü sınavda otobüs duruyor yolda herkes sola sinyal verip önüne geçti otobüsün 20 araç geçtiyse 5 i sınav aracıydı. Fakat bende geçtim sinyal verip komisyon sağa çek yer değiştirin trafik ihlali dedi direk . Ee onumdeki 5 araç geçti onlara değil de bana mı trafik ihlali dedim saçma sapan konuşuyor lar. Keyfiye bırakıyorlar bundada bıraktılar. Şimdi 4 e giricem bununda ne olacağı belli değil. Bütün hevesim kendime inancım gitti resmen. Sürücü kursu baana gelip trafik ihlalinden bahsetmiyorki komisyon gelip bunu öne sürüp beni bırakıyorlar. Keyfiye bırakıldim resmen bahane üretemediler neymiş heyecanliymis trafik ihlaliymis kendileri kurguladı ortaya attı. Giden paramami acıyım kırılan hevesimemi helal etmiyorum o para mi bi sınav 300 lira olamaz.
Cevap
Aynısını bende yaşadım...artık hevesim ,ümidim kalmadı 4.hakkımı kullanacak gücüm yok nasıl yapıcam bilmiyorum....
Cevap
3. Kez kalmayı bu gün ben de yaşadım. Her şeyi yaptım L parkı da yaptım paralel parkta en son geri yaklaşırken tekerlek hafif bir şekilde kaldırıma değdi ve kaldın in dediler ama benden önce giren bir kaç kişi daha kötü hatalar yaptıkları halde geçtiler. Komisyon üyeleri tamamen kendi kendilerine kurallar koyup ona göre hareket ediyorlar. Bu gün akıttığım gözyaşlarının hesabını Allah onlardan sorsun başka bir şey demiyorum. Artık 4. Sınava girmeye hevesim falan kalmadı...
Cevap
Hocam ben bu ay 19 unda sınava giricem sizce direksiyon sınavına ne zaman girerim geçersem yazılıyı
Cevap
Merhaba, Bu Durumda Halinizi Anlıyoruz Ama Siz Başka Araçlara Bakarak Araç Sürmemelisiniz, Onların Doğru Veya Yanlış Yaptığını Tecrübe Edindikçe Anlayacaksınızdır, Sürücü Kursunun Derslerine Katılıyorsanız Ek Olarak Verilen Kitaplarıda İnceleyin, Heyecan Ve Şerit değiştirirken zamanında sinyal vermiyor
Şerit izleme kuralına uymuyor (şerit çizgilerinin içinde araç kullanmıyor)
Araç kullanırken güvenlik şeridini ihlal ediyor
Şerit değiştirirken ayna kontrolü yapmıyor
Trafiği kontrol etmeden şerit değiştiriyor.
Sollama yaparken arkadaki ve diğer şeritlerdeki araçları tehlikeye atıyor. Hızlarını dikkate almıyor
Gibi Kurallar Malesef Kırmızı Hatadır, Derslerinize Yoğunlaşarak Heyecan Yapmayın Başarılar.
Cevap

Yorum ekle