Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2023 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Engelli ehliyeti e.sınav yardımcı olur mu
Cevap
manuel direksıyondan 4 defa kaldım tekrardan manuel hakkı varmı
Cevap
Gerçek de çok acimasizlar resmen bunu ticarete donusturmusler en ufak birşeyde eliyorlar artık psikolojim kaldırmıyor yaa .Adamlar hiç bişey bilmeden başımıza komisyon olarak geliyorlar.
Cevap
Ben yazılı sınavından 2 defa kaldım yazılı sınavına kaç tane girme hakkım var bnim yardımcı olursanız sevinirim
Cevap
Elektronik sınavdan 4 kere kaldı acaba dosyam yanıyor mu
Cevap
Kalırsın kardeşim tekrar yazılı sınava girmen gerekir başarılar dilerim azim zıcan duvarı deler miş :)
Cevap
3 kez direksiyon sınavından kaldım 2 kes istop ettim bende duyuyorum 3 kere istop edenler sinyal vermeyi unutanlar geçebiliyor bu nasil oluyor anlamadım parkları yapıyoruz dubalara vurmuyoruz biraz anlayiş lùtfen emeklerinize yazik
Cevap
Merhaba, direksiyon sınavından kaldım. 2. Sınav bir sonraki ay olabileceğini aynı ay iki sınava göremeyeceğim söylendi öyle mi yoksa hemen sonraki sınava girebilir miyim bilgi verir misiniz
Cevap
Hemen giriliyor ben 1ay icinde 3 cuye girecem
Cevap
Merhaba ben bugün 2. Sınavdan kaldım Şubat'ın ilk haftasını mı beklerim aynı ay içinde giremiyorsun diye biliyorum ama
Cevap

Yorum ekle