2019 YILINDA EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM ?

direksiyon sınav hakkı

2019 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Musabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

Yorumlar

Direksiyon sınavından kaldım ikinci hakkımı farklı bir tarihte kullana biliyor muyum
Cevap
merhaba arkadaşlar ilk direksiyon sınavımdan kaldım. İkinci hakkıma biraz çalışıp girmek istiyorum.4 hakkımız olduğu söylenildi. şimdi sormak istediğim şu ikinci hakkıma kendim istediğim yani kenidimi hazır hissettiğim zaman girmek istiyorum sınav açtıklarında ve ben girmediğimde ikinci hakkım yanmış oluyor mu? cevap verirseniz çok sevinirim.
Cevap
Aynen cevaplarsanız sevinirim
Cevap
Ben teori sinavini gectim ama direksiyona girmedim ne kadar zamanim var
Cevap
Arkadaşlar 2017 yılında ehliyet için yazılı sınava girdim ve iki kere kaldim ve diğer iki hakkımı girmedim 4 hakkım bitmismi oluyor tekrar dosya açmam gerekiyormu lütfen bilgi sahibi olanlar yazabilirmi
Cevap
24 Mart 2019’da girdiğim ilk direksiyon sınavında arabanın teknik özelliğinden dolayı 1.vites ve geri vites aynı noktaya takıldığı için bir kafa karışıklığı yaşadım ve bu hatamdan dolayı direksiyon sınavında başarısız sayıldım.
5 Mayıs 2019 tarihinde yapılan 2. direksiyon sınavında sınav günü sabahı Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından geri L dönüşlü ve sadece çizgiler ile çalıştığımız manevra alanına dubalar konulduğunu gördük. Bu nedenle ben dâhil birçok arkadaşım sınavda başarılı olamadık.
25 Mayıs 2019 günü yapılan 3. ve son girdiğim direksiyon sınavında haksız bir şekilde başarısız sayıldım. Girdiğim direksiyon sınavında süremi yaklaşık sadece 4-5 dakika aştığım için kaldım. Gayet güzel hatasız sürdüm ama park yerine gelince ufak bir göz yanılmasıyla park edemedim. Yanımdaki Komisyon Üyesi’ne; “2 manevra hakkım var. Park edebilirim” dedim. Komisyon Başkanı bana yolda gelirken süremin azaldığını belirten herhangi bir uyarı yapmadı ancak tam bu 4 duba arasına park yapma anında; “Süreyi geçtin” diyerek beni sınavda başarısız saydı.
Sınava girenler kadar müfettişlerde incelemeli neden bırakmaya bu kadar hevesliler.
Direksiyon sınavına giren Komisyon Üyeleri tarafından mağdur edildiğimi düşünüyor ve sınavdan bırakılma kararına itiraz ediyorum.
Cevap
Arkadaşlar tüm yorumları okudum.çok üzüldüm..Bende çok üzgünüm 3 kere direksiyon sınavına girdim.. 3'ünde kaldım..ben son hakkımı başka bir kursta kullanmak istiyorum. bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Başka kursa geçmede ne gibi işlemler yapılıyor..
Cevap
Eyliyet sınavı yazılımda 3 sünde geçtim ama her şey çalışmakta bitiyo direkson da malesef geçemiyorum git gelskldm dilerm herkez gecer
Cevap
Aldıklari para zehir zıkkım olsun herkez zor para kazaniyor yarim cm ile iki defa parkatan elediler. Kimsenin ahı kimsede kalmaz torpili olan geciyor ama bizlere gelince para yiyorlar haram olsun haram
Cevap
Dün 4. Defa direksiyon sınavına girdim ve sinyali unuttum için kaldım bu sefer çok üzülmedim alıştım heralde
Ve şimdiye kadar direksiyon hakimiyeti ve yol güvenliği istop ettirme hibi nedenlerle kalmıştım şimdi dün okadar güzel surdumki ve çok rahattım panik yapmadım sakindim ama sinyali affetmediler bu kadar çok para almasalar her defasında 300 lira yazık günah ben çalışmıyorum ev hanımıyım ve bu beni çok zorluyo dosyam yandı şimdi nolcak
Cevap
Üzülmeyin bende bugün 5. Direksiyon sınavını kaybettim
Cevap
Dosya actirip sil baştan basliyorsun ve ilkinde ödediğin ücretin yarısını oduyosun diye biliyorum
Cevap
Bende bugün direksiyon sınavından çıktım yanımda oturan bayan hoca sürekli elini direksiyona atıp müdahale edince panik yaptım rampada stop eti araba ikinci bir hakı tanımadılar hakkım haram olsun bu heyetekiler hep hak yiyiyor lar
Cevap

Yorum ekle