Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Resmi hak kaçtır?

direksiyon sınav hakkı

2021 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. 

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim ?

Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. 

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?

Teorik sınavdan başarılı oldunuz diyelim. Bu durumda 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip olursunuz. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olursanız kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatinizi doldurarak 4 defa daha sınava girme hakkı kazanırsınız. 

Sonuç olarak: 

Bir aday 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4  toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

Özel Durumlar (Sağlık Raporu, Afetler, Yakınların Durumu, Spor Müsabakaları)

a) Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremezse durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

Bu koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

Direksiyon sınav ücretleri

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün

Yorumlar

Tekrar dosya actirmam icin korsu deyiştirebilirmiyim
Cevap
direksiyon egitiminde7gunde basariz oldum daha park yapmayi ogrenemedim ben direksiyon sinavina nasil girecegim yardimci olursaniz sevinirim
Cevap
Ben teorik sınavdan geçtim. Pandemiden dolayı sınavlara ne müracaat edebildim. İşimden dolayıda görüşemedik de. Kayıtlara göre hiç direksiyon sınavına için listede ismim yok. Yinede 4 hakkım yanar mı yani baştan başlamam gerekir mi ?
Cevap
merhaba. pandemi dolayisiyla yurtdisinda kalanlarin da hakki yaniyor mu yoksa ozel durum sayiliyor mu biliyor musunuz? ve iptal olan sinav aralik ayindaki miydi? ben eyluldeki ilk hakkimi raporla kullandim. ekim, kasim yandi sanirim ama aralik da mi yanmis oluyor? yoksa ocak 3. hakkim mi oluyor araliktaki iptal olduysa? cevap icin simdiden tesekkurler.
Cevap
Merhaba, ben 2020 senesinde C sınıfı ehliyet için başvurdum. SRC aldım, 1 direksiyon sınavına girdim ama geçemedim. Daha sonra da sınava tekrar girmedim. Şuan 2021 senesinde direksiyon sınavına girebilir miyim?
Cevap
sürücü kursuna kaydımın silinmesi için dilekçe yazdım fakat aylar sonra halen kurstan bana mesaj geliyor sınava girin diye kaydımın silinip silinmediğini nasıl kontrol edebilirim ne yapmam lazım
Cevap
90 TL teorik sınav ücreti yatırdım fakat sınava giremedim (4taksit şeklinde ödemem vardı 1.taksiti yatırmadım diye ) daha sonra kalan sınavlar için ücret yatırmadım fakat bütün haklarım yanmış sınav hakkım kalmamış denildi doğru mu
Cevap
Evet benim başıma da geldi
Cevap
Oncelıkle çok teşekkür ederm 24 aralıkta sınava girdim burdan sınava calıştım ve 85 puanla geçtim şimdi direksiyon sınavı var o nezamn olur acaba
Cevap
Teorik sınava girdikten ne kadar süre sonra direksiyon dersi veya sınavına girme zorunluluğumuz var. Şu an direksiyon sınavları iptal oldu ama başlasa bile ben daha geç derslere başlayıp daha geç sınava girebilir miyim
Cevap
Merhaba birinci sınavdan kaldım ikinci sınav için henüz başvuru yapmadım ve para yatırmadım hakkım yanarmı acaba
Cevap
Merhaba, teorik sınavını geçtim ve direksiyon eğitimlerim ocağın ilk haftası başlayacakmış. Ancak özel durumlar nedeniyle eğitime de sınava da katılamayacağım. Yine de ücret ödemem gerekir mi? Ve tekrar girmek istediğimde elektronik sınava da girmem gerekir mi? Yoksa direksiyon hakkımdan mı başlarım?
Cevap
merhaba, teorik yazılı sınav için yapılan başvuru ile direksiyon sınavına girebilir mi , yoksa yeni başvurumu yapmam gerekir
Cevap
Olmaz ikisi ayrı farklı sınav ücretleri ödenir
Cevap
Merhaba yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçtim fakat sınavların ertelenmesi sebebiyle direksiyon sınavı askerliğime denk geleceği söyleniyor. Erteleme şansımızın olmadığı söylendi. 4 sınav hakkım yandıktan sonra tekrar başvuru yapıp ücretini verip girebiliyorum galiba 4+4'te olan 2. hakkıma başvurmam için ne kadar sürem var ? 4 hakkım yandıktan sonra diğer hakkım için hemen mi başvurmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim kursa sordum fakat net bir cevap alamadım
Cevap
Merhaba, Haklarınız Kayıt Olduğunuz Günden İtibaren İşler Yani Üst Üste Olan Sınavlarda Haklar Yanar.
Cevap
Direksiyon sınavına gireceğim 12 Aralık'ta sınavlar ertelendi. 24 Aralık'ta askere gitmem gerek.askerden sonra girme şansım var mı.
Cevap
Merhaba, Sürücü Kursunuzla İletişime Geçiniz.
Cevap
aynı sıkıntı benimde başimda var kurs parayi yakıcağını söylüyor sonuna kadar haklarimi araştircam şikayet vsvs
Cevap
4 defa direksiyon 4 defada teorik sınav hakkımız var dimi 3deva tedon kaldığımız zaman son hakkdan geçersek 1 kez mi direksiyon sınav hakimiz varmı yoksa gene 4 defami. ?
Cevap
Hakkınız 4 Seferdir .
Cevap

Yorum ekle