2020 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2020 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Son dakika! 2020 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafından belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 120 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 120 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 120 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 250 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 250 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 250 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2020'de ne kadar oldu?

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

2019 yılında 110 TL olarak ödeniyordu.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2020 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 90 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Merhaba hocam. Diyelim ki direksiyon sınavından 4 defa kaldık. Başka bir ilde başka bir sürücü kursuna kayıt yapabiliyor muyuz en baştan?
Cevap
Merhaba, Yapılır Ama En Baştan Yazılı Sınavlara Girersiniz.
Cevap
Hocam beni haksız yere bıraktılar ikinci hakkim di rampada 5 kere durdum kalkış YAPTIN sonra tam çıkıcam yanındaki hocalar bana müdahale etti 3 birden üstüme geldiler debriyaja bas bende basıyordum zaten kavramayı yaptım araba kalkmıyordu nedense sonra ben onlara rica ETTİM müdahale ETMEYİN beni heyecanlandiriyorsunuz diye neyse araba çok az geri kaydı hemen frene bastım çıktım rampadan kolay bir şekilde komisyon başkanı sağa çek dedi ben hata yapmadım dedim haksız yere indirmeyin dedim yolun ortasında durdurdu KENDİ bastı frene ama araba en az 50 santim kayması gerekiyordu sonra ben kızdım hakkımı yemeyin diye bi baktım yapmadigim hataları yapmışım diye saymaya başladılar VE ben hatasız gittim boşu boşuna bıraktılar beni bana yorum yaparmisiniz lutfen
Cevap
Siz Kimin Ne Dediğine Bakmayacaksınız Sadece Parkur Komutlarına Uyun Örnek Yani Park Yapacağız Diyorlarsa Parkınızı Bildiğiniz Gibi Yapın, Komisyonla Sözlü Tartışmaya Girmeyin, Eğer Şikayet Etmek İstiyorsanız MEB'e Başvurunuz.
Cevap
Hocam ben ilk direksiyon sınavından kaldım tekrar yazılı sınava giricemmi ?
Cevap
Hayır, Kalan 3 Hakkınızla Direksiyon Sınavına Devam Edeceksiniz, Kurs Ücreti + Direksiyon Harç Bedeli 300 - 350 TL Arası Bir Rakam Yatıracaksınız.
Cevap
Ben direksiyon sınavından basit bir hata yüzünden kaldım diğer direksiyon sınavına en yakın direksiyon sınav tarihinde girmek zorunda mıyım yoksa istediğim tarihte girebilir miyim
Cevap
İstediğiniz Tarihte Girme Diye Birşey Yoktur, MEB Belirler O Tarihte Girersiniz.
Cevap
Hocam ben direksiyon 4 defa kaldım dosyam nanarmı geri ne kadar odemeliyim
Cevap
4 Hak'da Kalınınca Yanmış Oluyor, Genel Kurs Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alacaksınız.
Cevap
Park yerinde en az iki hakkın olması gerekli aday heyecan yapabiliyor ben normalde yapabildiğim parkı 3.defsdır heyecandan yapamadım buna bir düzenleme gelemezmi
Cevap
Ayni benimda boyle durumya. Ne yapacagm artik bilmyorum.
Cevap
Gelmez, Çünkü L Ve 4 Duba Parkta Komisyon Aşağı İner Ve Müfettiş Sınavı Denetler, Aday Park'ı Başarıyla Yaptıktan Sonra Çıkmak İçin Zaten Birden Fazla Hakkı Vardır.
Cevap
Hocam 4. Sinavima gireceğim kalırsam tekrar girmek için ödeme yapacak mıyım
Cevap
Evet, Genel Kurs Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alırsınız.
Cevap
Ben henüz sınava girmedim ama cok heyecanlıyım tek korktuğum sinyal unutursam 1 yada iki kere bırakırlar mı yasa kaç hata hakkımız var
Cevap
Sinyal Vermek Trafiği Ve Araçları Riske Atmamak Demektir Size Angarya İş Gelmemeli Her Dönüşte Parkta Sinyal Verin Hiç Hata Olmadan Komisyona Bağlı 2 Sinyal Vermemede Bırabilir Araç Sunumunda Mavi Hata Varsa Tek Sinyalde de Bırakabilir.
Cevap
Ben bugün direksiyon2. kez sınavına girdim ani frenle sarı çizgiyi çok az geçti ve indirdiler 3. Sınavda kendime güvenemiyorum ne yapmam lazım
Cevap
3. Sınava Daha İyi Hazırlanıp Heyecan Stresinizi Yenmelisiniz.
Cevap
Ben bu gün 2. direksiyon sınavına girdim ani frenle sarı çizgiyi biraz geçtim ve indirdiler 3. Sınavda ne yapmalıyım kendime güvenim kalmadı.
Cevap
Biraz önce direksiyon sınavından çıktım ve 1kere sinyal unuttum diye bıraktılar 2.sınava giricem mecbur 300 tl imiş aslinda sinav ücreti 120 tl yine 180 tl kursa vericem 2saat ders almak için ama ben o 2 saatlik derside istemiyorum sonuçta ben sinyali unuttum o dersin bana bi faydasi olmicak zorunlu mu yani sadece sinav ücretini neden vermiyoruz
Cevap
Yasalara Göre Ders Almanız Zorunludur, Tek Sinyalle Kalmazsınız Muhtemelen Araç Sorularında Yada Başka Birşeyde Sarı Mavi Hatalarınız Vardı.
Cevap
Hocam ben teorik sınavdan kaldım ve sürücü kursum benden 300 TL talep ettiler ve sunuda belirtimki ben kayıt olurken direksiyon eğitimi almak istemedigimi belirttip hatta ona göre indirim yaptılar şimdi bu 300 TL yi istemelerinden yasal bir dayanak varmı ve süreç nasıl olmalı ?
Cevap
Direksiyon Eğitimi Yasal Olarak Verilmeli İstememe Gibi Bir Lüks Yoktur.
Cevap
4 hak satın almak ne kadar yardımcı olabilir misiniz?
Cevap
Kursunuzla İletişime Geçiniz, Genel Kurs Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alınır.
Cevap
Direksiyon sınav ücreti için benden 130 tl istediler yalnız ilden ile değişmiyor emin misiniz
Cevap
Harç Ücretleri Sabittir, Kurs Ücretleri İl'den İl'e Değişir.
Cevap
Birtane kafası kırık hocaya denk geldim , yazılı sınava 21 ocakta girdim daha önce de araba hiç kullanmadığımi belirtmeme rağmen ,sınava 5 gün kala aradılar araba kullanmasını biliyor musun diye ,yok dedim şimdi 5 gün içinde araba öğretmeye kalkıyorlar haliyle clsistiramayinca kötü davranan hoca var, "daha önce traktör kullanmadım mi ? Diye azarlayan ,yoldan geçen araclarla kavga eden değişik hoca , muhtemelen bu adamla yumruk yumruğa kavga edeceğim ,yazılı sınavı yakmadan kursu değiştirme imkanı var mı ? Hiç direksiyon sınavına girmedim ,zaten girsemde kalırım.
Cevap
Tüm Haklarınız Bitmeden Başka Bir Kursa Geçemezsiniz, Ama Hoca Değiştirebilirsiniz, Onun İçin Kurs Müdürüyle İletişime Geçin.
Cevap

Yorum ekle