2019 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2019 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?  Son dakika! 2019 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafında belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 110 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 110 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 110 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 200 TL verdim, kimi si 250 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 200 TL ile 300 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 200 TL ile 300 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 110 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2019'da ne kadar oldu?

2019 yılı direksiyon sınav ücreti 110 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2019 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 85 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

Yorumlar

Bende dün girdigim direksiyon sınavından kaldım bayırda anayola çıkarken stop ettirdim komisyon hemen in dedi indim ama çok sert ve acımasızlar buda bana ekstra stres ve gerginlik yarattı biraz empati yapıp öğrenciyi rahatlatmaları gerekir araca binince kendimi kurbanlık koyun gibi hissettim
Cevap
Bende de birebir aynısı oldu, hiç stres bile yapmamışken onların enerjisi baya modumu düşürdü...Geçmiş olsun size de
Cevap
Bugün 14 Nisan sınava girdim 4.sınavım oldu kadın hoca vardı yanımda ışıklarda sinyallerde hiç sorun olmadı sonra yaya yolla girdi çıktı bende baya uzaktı hızımı normal tuttum diye sağa çektirdi korktum dedi beni indirdi arabadan allah belasını versin bunların.
Cevap
Bugün girdiğim sınavda gayet güzel kullandım arabayı geri gelme sinyal yokuş kalkışı L park hepsi iyidi son park etme de sarı çizgiye az bişey mesafe de malesef kaldınız denildi bence çok acımasızca güzelce arabayı kullan trafiği tehlikeye atacak bir durum olmasın sarı çizgi az bişey içerde kaldığın için kal bence bu sitem yanlış park hakkı iki kere olması lazım çok saçma vicdansızlık sonuç olarak girdim mi duba arasına girdim sarı çizgiye illa tekerlek değecek
Cevap
Hepsi para tuzağı.en azından iki hak verilebilir.
Cevap
Bencede çünkü trafiği mal ve can kaybına yol açacak her hangi bir sorun yapmadım parkta neden tek hak veriyorlar anlamıyorum zaten onu kafama taka taka girdim sınava orda da kaldım şok oldum zaten en iyi sürücü bile yeri geliyor parkta sorun yaşıyor tek seferde parkı yapamıyor biz adı üstün de acemiyiz parkı dört dörtlük yapamayız tek sefer nedir yani bu değiştirilmeli bence
Cevap
Bugün direksiyon sınavının ilk günüydü hepsini yaptm l parkta arabayı tamamen döndürdükten sonra kaldırama deydi diye indirdi daha direksiyonu düzlememe izin vermedi verseydi elim kadar mesafe olucaktı hemem arkaya geç dediler bu nasıl anlayış anlamadim hic insaf yok tekrar paraode
Cevap
Bende bugün direksiyon sınavında kaldım. Güzergahı karıştırdım diye. Yanımdaki komisyon olur sıkıntı yok dedi ama arkadaki olmaz in dedi. 65 yaşında komisyon arabayı salladın dedi. Bu yaşta komisyon olmaz bence... Şikayet edeceğim bunları
Cevap
arkadaşlar kursla konuştum, sadece 110 tl dışında para ödemicem dedim ama kursa ve komisyona hiç güvenim kalmadı, bu pazar (14 nisanda) sınava giricem
Cevap
mili egitime verelim tum parayi mili egitim egitsin sinav kalksin okul gibi olsun hic olmazsa 300 3oo 1ooo tl kazanamadi 300 daha biktik be yeter artik duzene binsin bu iş gecirmeyen mili egitim 110 tl sinav parasi aliyor ya kalinca 1 daha aliyor hususi koyuyorlar terbiyesisler bu mili egitim hocalari
Cevap
Herkese merhabalar, ilk direksiyon dersimde hoca çok beğendi, iyi bulduğu için mi başka hesaplar için mi bilmiyorum, hemen eğitim aldığım haftanın devamındaki cumartesine sınav başvurumu yapmışlar. tabi ben itiraz ettim çok erken, hazır değilim dediysem de baldır kuldur sınava soktular. komisyon üyelerinin ukalalıklarını mı desem, sınav öncesi bilgileri yükledikleri tabletleri arızalandı onun stresini mi desem. ben iyice gerildim ve parkuru tamamlaya yakın düz park çıkısında istop ettirdim ve kaldım, bitirmeye çok az kaldığı için iyice sinir oldum. Bu arada kalırsam eğer 1 direksiyon dersi sözü verdiler ve kursu aradım 300 tl vermeniz gerekiyor dediler. zorunlu ders ücreti ve harç ücretiymiş . iyi dedim bi sözünuz vardı onu alırım artı sınav ücretini veririm dedim, Bana dedikleri 300 tl nın PEŞİNE Mİ DÜŞÜYORSUN. çok sinirlendim ama o kadar terbiyesiz ve seviyesizler ki daha fazla muhatap olmak istemiyorum. ALLAH a havale ediyorum . bu akşam iş çıkısı gidip konuşucam
Cevap
Bende 3.kez kaldım.Derslerde çok iyi olmama rağmen sınavda başarısız oluyorum.ilkinde paralel parkta ikincide L parkta üçüncü de tekrar paralel parkta kaldım.ikincide dubayı sıyırdın dediler ki o kadar aynalara bakmama rağmen görmedim.Arabadan indirdirdiler inince baktım arabayla duba arasında bir metre var nerdeyse sürücü kursunun hocası bakıyorum diye kızdı sert bir uslupla bin arabaya dedi.Üçündede komisyon iyi değildi.Hiç konuşmadılar hatta selam verdim selamıma bile karşılık vermediler.Hiç yardımcı olmuyorlar.İki farklı hocayla çalışıyorum ikiside çok şaşırıyor kalmama.
Cevap
Ne olamamak bizim halimiz sıkıntı büyüktür uğursuz 2019
Cevap

Yorum ekle