2021 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2021 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 130 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 130 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 130 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 300 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 300 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 300 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 130 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2021'de ne kadar oldu?

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2021 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 100 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Dün 2.sınavıma girdim ilk sınavda hiç yapmadığım parkı heyecandan yapamadım 5karış geri gelsem olacak dısardan tamammı demeleriyle evet dedim kaldın in tamam dünki olayım aşırı yağışlı birgün parkurlar full sağ parkurdan çıkan vatandaş yolun ortasına attığı gibi kendini kapıları açan komisyonun hayatını tehlikeye atmamak adına hocamın dediğine göre şahane bir manevrayla kurtardım arabayı arkamı serite zaten bakıyorum neden vermedin sinyal in dedi şimdi soruyorum kendisinede sordum cimere şikayette bulunucam ben seritimde giderken omu hatalı bakmadan yola çıkıyor son hamleyle sinyal vermem mümkün degil bukadar kolay olmamalı ve arkadaki komisyon ne iş yapıyor bana dermisiniz onun hiçmi söz hakkı yok ben esnek olabilirdim görmezden gelinebilirdi aferin denilcek bir hareket yaptığımı belirtti ben hakkımı helal etmiyorum .yazıklar olsun cidden bu insanların eline kaldıysak biz daha çok uğraşırız .
Cevap
okuyan çıkarsa diye kendi hikayemi anlatayım; öncelikle oto yazıldım sonra 7 ders aldım kurstan ve sınav günü paralel parkta arabanın ön tamponu ufak bir dubaya değdi diye bıraktı.(ikinci girişimdi bu tabi ilkinde de neymiş ani frenden çıkarken bir sinyal vermedim dahi diye indirdi beni, hadi sollama veya dönüş olsa neyse ben ztn parkurdan çıkıyordum be mr. sevgili komisyonerler) Buraya kdr okey diyelim hadi. Sonra ben kursa gittim bana yine telafi ders+harç 350 dediler. Ama bir de bana dediler ki sevgili asilzadeler her zaman kapımız açık özel ek ders de alabilirsiniz! Yani kursa o kadar para verdim osu busu diye bir de ondan bağımsız ek ders teklifi yapıyor. Yani anlıycağınız bu komisyonerler sürücü kurslarıyla ortak çalışıyor da olabilir benim varsayımım. Dürüst ve iyi insanları tenzih ederim ama bana göre boyle kötücül şeyler de başınıza gelebilir. Bir daha aklım olsa ben yazılmazdım ama buraya kadar getirmişken mecbur sürdürücem. Ama bu ehliyet işinin eskisi gibi çantada keklik olmadığını bilin diye yazdım.
Cevap
Yazılı sınavdan kalanlar ikinci sınava ne kadar ödüyor
Cevap
Hep para tuzağı başka birsey değil
Cevap
Kasım’ın 21.2021 bende dün kaldım 2 hakımdı ilkinde de paralelde kaldım dünde zaten komüsyon kalalım diye her şeyi yapıyor L park yapıcam bas bas diyor çizgiyi ayarlamaya çalışıyorum arka cama bakıp dubayı görüp ayarlicam bana diyor sağ dikiz aynasına bakıp ayarlicaksın diyor iyi kötü l yaptım paralele geldim sağ beyaz cizgiyi ayarlıyorum banandiyor sağ aynaya neden bakıyorsun diyor sol yaptırdı tekrar sağ yaptırdı zar zor ayarladım çizgiyi dubayı yarım ayarlamışım girerken dubaya vurdum kasise yaklaşmışım adam bana bas diyo 2 vitesle geçsem kaldın dicek 1 atıp geçtim kasisten güzel kulanıyorum bu kadar parkı zorlaştırmanın ne gereği var insan evladı değiler sanki haram zıkım olsun kayıt yaptırdıma pişman oldum Yemin ederim çocuklara eve zor yetişiyorum o kadar zaman ayırıp derslere gidiyorum sınav günü elerinden geleni yapıyorlar 130₺ doyacaklar ahirete sığmasınlar insallah
Cevap
Merhaba 2 sınavdır kalıyorum. 3. Sınava girmek istemiyorum. Sınac ücretimi ödemezsem ek derslerimi almazsam yinede sınav hakkı mı keybetmiş mi olurum?
Cevap
Hakkın yanmış olur sadece. Son sınav hakkın kalır .
Cevap
Sevgili arkadaşlar, ehliyet sınavlarının meb verildiği 1987 yılından emekli olduğum 2006 tarihine kadar komisyonlarda görev aldım. 1975 yılından beri aktif araç kullanıyorum. 2 Src var ve bir Src kursunda trafik öğretmeniyim. Çok ama çok haklısınız. Böyle rezil bir duruma güzel ülkem nasıl geldi. Komisyon üyesi olarak görev alanların %99 u o istedikleri şeyleri kendileri de yapamaz. 100 komisyon üyesini sınava tabi tutalım enaz 95 i kesinlikle kalır. Böyle rezil bir uygula olur mu? Maalesef durum bu. Hangi akla hizmet ediliyor, amaç öğretip eğitmek mi, yoksa soyup soğana çevirmek mi anlayamıyorum. Önceden 30 fena puanı tamamlayan başarısız olurdu. Şimdi, aday aynaya bakmadı in aşağı. Ya sen baktığını görmedinse! Ne istiyorsun, aynada saçını mı tarasın veya makyaj mı tazelesin ki sen de göresin. Kardeşim aynaya göz ucu ile bakılır. O an komisyon gözünü kırptı ise fark edemez. Böyle saçma ve anlamsız sebeplerden adayın sınavına son verilir mi? Bu uygulamayı çıkaranlara, yetersiz kişileri sınavda görevlendirenlere ve insanların cebinde bile olmayan paraya göz dikenlere lanet olsun. Hakkın huzurunda hepsinden davacıyım. Sevgili adaylar beni bağışlayın.
Cevap
Ah hocam daha fazla param gitmesin boşa diye 3. Kez giremedim sınava, yandı dosya gitti bi ton para
Cevap
Yazılı sınav nasıl 70 barajla oluyorsa direksiyon sınavında da bir baraj puan olmalı. O kadar emek ver uğraş. En ufak bir eksiklik veya heyecanla yapılmış bir hatayla hoopp in arkaya otur geçmiş olsun. Ne güzel ya. Psikolojin altüst olsun. Birdaha ücret öde bir daha zaman harca. Üstelik kalanların yarıdan fazlası bayan. Hiç olmazsa bayan adaylara biraz insaflı olunur. Hiç adil değil direksiyon sınavları. Böyle puanlama olmaz.
Cevap
tekrar tekrar ücret almak için gibi geliyor bana
Cevap
Kesinlikle düzeltilme yapılmalı komisyon görevlisi daha nazik kibar ve sakin olmalı adam düşman gibi davranıyor daha çok geriyo insanı bende herkes gibi paralel parktan kaldım dubaya çarpmadım çok güzel bi şekilde Park ettim sadece tekerler sarı çizgiden 3 4 cm uzakta kalmıştı bu kadar ufak şeyler tolere edilmeli ayrıca ehliyeti olan usta şoförler bile çoğu zaman saçma sapan parklar yapıyorlar yani görüyoruz bu kadar detay neden boşu boşuna vakit çalıp strese sokuyorlar bizi birde 350 tl ücret ödemeliymişim
Cevap
Komisyon görevlileri bazen kendilerini kaybedebiliyorlar. Işıklara geldiğimizde araç çalışır vaziyette vites boştayken yeşil ışığın yanmasını beklerken bana aracın stop ettiğini söyledi. Araç çalışır durumda olduğunu ısrarla söylememe rağmen kontağı çevirdiğimde araç bu sefer stop etti. Tekrar çalıştırdığımda ise devam et dedi ve o esnada kırmızı yanmıştı. Kavşakta olduğumuz mecbur geçmek zorunda kaldık. Bu sefer beni dikkatsizlikle suçlamaya kalktı. Arka koltukta kurstan bir görevli ve başka bir komisyon üyesi benim haklı olduğumu söylediklerinde susup devam etmemi söyledi. Demem o ki bazı komisyon üyeleri sırf gıcıklık olsun diye fazla ücret ödeyelim diye böyle yollara başvurabiliyorlar yani. Çok şükür bugün ehliyetimi aldım. Darısı tüm adayların başına
Cevap
Ben bugün 2ci girdim ve daha yola çıkmadık arabayı yerinden çıkardım sadece adam direk yeterli diyip bıraktı ufağın ufağı birşey için hadi ilk sınavda benim hatamdı aynaların ayarını yapmadım unuttum ondan arkadan duba çaptım ilk L parkta ama bugün bütün ayarları yaptım ve bu sefer parklarda yapıcama emindim ama mal adam kalkışıma laf buldu 2dk birşeydi göz yummadı belki gerisi iyi olacaktı ama direk bıraktılar şaka gibi dalga geçer gibi oldu resmen ben bunu hak etmedim
Cevap
Geçmiş olsun dün bende kaldım...kursa9kez gittim sorunsuz hatta öğretmenin deyişiyle 40yillik şoför gibi kullanıyordum tek sorun sarı cizgiye bazen degemiyordum... umidimi kirmadim..gece heyecandan pek uyumadim..erken kalktım sehre 40dk yurudum.yarim saat minibuslee gittim ...10dk daha yurudumsinav alanına 40dk erken vardim..9da sınav başladı ..9.02de arabadan indirildim.arabanın marşı çalışmadı..sonra çalıştı 1dk.sonraa sağa çek in dedi..neden dedim.size güvenmiyorum canımı tehlikeye atamam dedi..hayal kırıklığımi anlatamam. Kurs parasını anca denklestirip 35yasinda üç cocugumu biraz büyütüp anca kursa gidebilmistim.. İndim gittim..sinirimden ağladım.. özgüvenin yerlebir tekrar sınava girmem Bodrum'da 450tl...
Cevap
Beni de dördüncü girişimde bıraktılar. İnerken hakkımı helal etmiyorum Allah sorsun diyip kapıyı çarptım yuzlerine
Cevap
Bazi komisyon baskanlari gercekten idteyerek birakiyorlar asilsiz soru doruyorlar yani geriyorlar insani gercekten once komisyon başkanlari denetlenmeli yazik bedava girmiyoruz ya okadar saçmaki bana dosyadaki baskasinin imzasini soruyor bu imza sizinmi diye ne alaka geri zekali
Cevap
Bugün ilk direksiyon sınavımdan kaldım. Hem de gayet iyi sürüyordum, parklarımı hatasız yaptım. Ama ben sağ şeride geçecekken sağ şeritteki araba sola geçicekti. Sinyalimi yakıp hızlanıp tepe aynasından bakarak geçtim. Son durak yerine devam edicektim ki komisyon durdurdu. Sağ taraftaki aynaya bakmadığım için kaldığımı söyledi. Zaten suratları sınavın başından beri asıktı. Asla güler yüz göstermediler. Buna rağmen başarıyla bitirmek üzereydim. İnsanlar nelerle geçiriliyor bu sınavlardan. Gerçekten para için bıraktıklarını düşünüyorum.
Cevap
Ya bişey sorucam para için bırakıyorlar diyorsunuz ya parayı kursa yatırıyoruz komisyonlara vermiyoruz ki nasıl para için bırakmış oluyorlar onu anlamadım.Eleştirmek için sormuyorum gerçekten merak ettiğim için soruyorum.Çünkü bende 4 kere kaldım ve bu sorumun cevabını merak ediyorum eğer öyle bişey varsa gereğini yapmak lazım :(
Cevap
25 eylülde direksiyon sınavına girdim acaba .direksiyon sınavını şubat ayına erteleyebilir miyim
Cevap
Aslında kursla görüşmen gerekir o tarihte hem fiyat farkı hemde direksiyon sınavı yapılır mı onlar iyi biliyor
Cevap
2 gün önce sınava girdim Hocam da komisyonda çok iyilerdi paralel parkta kendim heyecan yaptım duaya çarptım hemde 1 haftadır parklarda hiçbir sıkıntı yasamamama rağmen sadece kendi hayatınıza yenildim ama sağlık olsun insan hata yaptığı şeyden tecrübe ediniyor bundada vardır bir hayır 2 sınavım 1 ay sonra banada dua edin
Cevap
SINAVA GİRENLERİN HEPSİ ÖĞRETMEN...MEB ONLARA SINAV PARASI ÖDÜYOR, TIPKI EK DERS ÜCRETİ GİBİ DÜŞÜNÜN...DOLAYISIYLA SINAVDAN NE KADAR KALDINIZ O KADAR ÇOK KÖFTE YER ÖĞRETMENLER...ANLADINIZMI...BUNLARA O ARPALIĞI SUNAN DEVLETTİR...
CİMER E SÜREKLİ YAZIN, SOSYAL MEDYADA SÜREKLİ DİLLENDİRİN...HEM TİWİTER BAKANLIĞINDA TT OLMAYAN KONU YADA ÖĞLE KUŞAĞINDA KADIN PROGRAMINA ÇIKMAYANLAR ASLA ADALETLE TANIŞAMAZ...ÜLKE ÜLKE DEĞİL TIMARHANE...KİM SOKTUYSA O ÇIKARSIN YANİ
Cevap
Size katılıyorum gerçekten kendileri geçse o direksiyon başına acaba araba kullanmayı biliyorlarmi bu gün 4 son hakkim sınava girdim herşey çok güzel parelel parki yaptım fakat yaptığım halde komisyon bana hazır olduğunda tamam dediğinizde cikiriz diyor bende bir eksiklik var diye ileri geri debeleniyorum meğer ilk hamlede yapmışım insan evladı olsa tmm guzel çıkalım dese olcekmi hepsini Allah cezasını versin inşallah
Cevap
Ayni seyi bende yasadim dun paralel parki tek hamlede yaptim oldumu diye sordum yanimdaki mufettise ben bilmem diye cevap verdi sanki cikalim dese cokmu zordu parki bozdum tekeri kaldirima vurdum olmadi diye
Cevap
Ben ilk direksiyon sinavina girdim 135 tl ödedim araçi başlangiç noktasindan başladim l park 25 metre geri yukuş kalkiş yaptim bitiş noktasina geldim paraler parki yapcaktim kaldin dediler şimdi 350 tl vercem 2 ci sinava gircem hakmidir adaletmidir
Cevap
Ben ilk sınavda park yaparken tekeri kaldırıma değirdin diye hoca beni sınavdan geçirmedi dedilerki ikinci sınava gireceksin bağlı bulunduğum sürücü kursu benden 450 lira talep etti şimdi ben bunun adına sougunculuk derim arkadaş devlet kurumları bu soygunculuğu görmezden geliyorsa dahada diyecek sözüm yok
Cevap
130tl devlet alıyor geri kalanını kurs alıyor ek ders veriyor bedende istiyorlar kursa hakkımı helal etmiyorum
Cevap
Yaz cimere bende yazcam böyle herkez ehliyet alamazki bu devlet ehliyet alsinmi diye almasin deyemi uğraşiyorlar anlamadim
Cevap

Yorum ekle