2021 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2021 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 130 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 130 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 130 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 300 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 300 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 300 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 130 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2021'de ne kadar oldu?

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2021 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 100 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Tezgah iyi her sefer devlet ve kurs sahipleri .Bizleri boyle soyacak.Hata yapmayani dahi harc ve telafi dersi parasi almak icin komisyonlar birakiyor.Eger hataniz olmadigini anlarsaniz telefonla resimleyin .
Cevap
Direksiyon egitimi dahi almadım. Yazılı sınavı gectim şimdi harç ücretlerini ödemem gerektiği bekirldi

Direksiyon sınavına ne zaman. Girecegim belli degilken şimdiden ücretler toplanıyor mu
Cevap
Merhabalar direksiyon dersinden kaldım haftaya bidaha giricem benden 430 TL ödemem yapmamj istediler normali sizce ?
Cevap
Çok bence itiraz et adanadq 230 toplam mebE yatırılan PARA ILE BIRLIKTEDIR 230
Cevap
Direksiyon sınavında kaldım .sürücü kursundan memnun değilim başka bir kurs la girebilir miyim
Cevap
18 .01.2021 direksiyon sınav ücretine Sürücü kursu 170 lira aldı sonra öğrendim 130 liraymus sürücü kursuna dönüş yaptım biz böyle alıyoruz diye yanıt verdiler nereye şikayet ederseniz edin diye yanıt verdiler İlk defa direksiyon sınavına girecem
Cevap
Hangi il veya ilçede iseniz oranın milli eğitimine şikayet edelbiirsiniz, 170₺ alamaz yasak
Cevap
Merhaba, bugün direksiyon harç ücretini yatırmaya çalıştım ama bir türlü yatıramadim acaba hangi bankadan ve nasıl yatırmak gerekir?
Cevap
Kpss için 240 TL isterler. Kıçı kırık ehliyet için 300 TL yazılı sınav için isteniyor.
Cevap
Girdiğim ilk yazılı sınavdan kaldım 2.si için ne kadar sınav ücreti ödemem gerekiyor
Cevap
300 TL bende ödedim malesef
Cevap
Bana 400 dediler net ücret ne kadar da üstüne bu kadar eklemiş bizim zekiler acaba
Cevap
Direksiyon sinavına ilk girişim ne kadar ücret alınacak ben 260 die biliyorum ama sesler yılbaşı zamı geldi ortalar ne kadar olur
Cevap
İlk sınava giriyorsan 130₺,
Kaldıysan 300₺ sakın fazla vermeyin, il milli eğitime şikayet edebilirsin
Cevap
Merhaba. Ben direksiyon sınavından ilk girişte kaldım. İkinci girişte sınav ücreti daha fazla mı oluyor. 300 TL tam olarak nedir? Kursa telafi ücreti ne kadar yaptırmam gerekiyor? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.
Cevap
120 tl ilk direksiyon sınavları
Cevap
2021 yılı için 130₺ olmuş.
Cevap
Teorik sınav ücreti : 90 ₺ den 100 ₺ oldu.
Direksiyon sınav ücreti : 120 ₺ den 130 ₺ oldu.
Cevap
2021 direksiyon sınav tarihi ne zaman yapılacaktır
Cevap
Tarihler daha belli değil hafta sonu yasakları kalkması bekleniyor.
Cevap
23-24 Ocak 2021 ilk sınavlar
Cevap
hocam ben d sınıfı ehliyet için direksiyon sınavı ücreti 250 tl ödedim kalirsan 350 tl daha ödersin dediler normal mi
Cevap
Merhaba ben yeni başvuru yaparsam ilk önce ne kadar ücret ödemem gerekiyor
Cevap
Bilindiği üzere koronavirüs tedbirleri kapsamında direksiyon sınavlarına ara verilmişti. Bu ay içinde tekrar başlanır mı sizce?
Cevap
Direksiyon Dersi için çağırdılar beni bu hafta
Cevap
Direksiyon telafi ücreti sadece 2. Sınava mı özel yoksa her sınavdan da ayrı ayrı alınıyormu
Cevap
Direksiyondan sınavından her kaldığınızda 250 TL ödeniyor kursa. Bunların içinde 2 saat telafi ücreti de dahil.
Cevap
Kalırsanız, Her Kalışta Ücret Alınır.
Cevap
Ertelenen Aralık ayı sınav tarihleri ne zaman belli olur?
Cevap
Sürücü Kursunuzla İletişime Geçiniz.
Cevap
21 11 2020 tarihinde ilk direksiyon sınavına girdim ve geçtim kurs benden direksiyon sınav ücretini elden ve 200 tl olarak tahsil etti ama ilk sınav ücretinin 120 tl olduğunu internette gördüm sonuçta kalmadım ekstra eğitim talebımde olmadı bu yasal mı ben tüketici hakem heyetine şikayette bulundum ama sizin görüşünüz nedir bu konuyla alakalı sizin bilgilendirmenizde bu şekilde çünkü eğer ilk sınavsa 120 tl den fazla alamazlar demişsiniz sizde
Cevap
Merhaba, Ücretin Nedenini Sadece Sınav Olarak Aldıysalar Şikayet Edebilirsiniz, Başka Bir Durum Varsa Aranızda Çözebilirsiniz.
Cevap

Yorum ekle