2022 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

direksiyon sınav ücretleri

2022 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 160 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 160 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 160 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 500 TL verdim, kimi si 550 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 450 ile 550 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 450 TL ile 550 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 160 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti yıllara göre

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2022 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 130 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Benim kzim ilk sinavdan kaldi tekrar 460 tl yatirdi bugun tekrar kaldi tekrar para bune ya haram zikkim olsun tekerin biri sari cizgiye gelmemis diye yaziklar olsun soyguncular fitil fitil burnunuzdan gelsin cocugumun gözyaşları nda bogulun inşallah
Cevap
İlk defa direksiyon sınavına gireceğim ve sınav ücreti 280 TL istediler bu doğrudur.
Cevap
Direksiyon egitimi almak istemiyor genede 500 TL vereceksin yazıklar olsun bu düzene hakkımı helal etmiyorum yaşasın cehennem
Cevap
Direksiyon sınavı ilk kez giriyorum 350 TL istediler 160 TL değilmiydi bu ücret?
Cevap
Madem 160 lirası direksiyon sınav ücreti benden 160 lirayı ayrı alıp 573 lira ayrı zorunlu eğitim ücreti aldılar Allah bu düzenbazlarin belasını versin devlet eliyle aracılara veriliyor
Cevap
Direksiyon sınavına kendi motorumuzla girebiliyorsunuz?
Cevap
A2 ehliyetim var b almak istiyorum nekadar ücret aceba hepsi
Cevap
A2 VAR B İSTİYORSANIZ ŞEHİRDEN ŞEHİRE FİYATLAR DEĞİŞMEKTEDİR. AMA 2000 TL KURS ÜCRETİNİ GÖZDEN ÇIKARIN
Cevap
4 kere direksiyondan kaldım. Tekrardan 3000+160 TL istiyorlar. Doğruluk derecesi nedir?
Cevap
MERHABALAR SİZDEN TEKRAR DOSYA PARASI İSTEMİŞLER. KURSUN İLE GÖRÜŞÜP YAZILIYA GİRMEDEN 4 DİREKSİYON HAKKI TALEP EDİN DAHA UYGUN BİR FİYAT OLACAKTIR.
Cevap

Yorum ekle