2023 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

direksiyon sınav ücretleri

2023 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 295 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 295 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 295 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 1000 TL verdim, kimi si 1200 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 1000 ile 1200 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 1000 TL ile1200 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 295 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti yıllara göre

2023 yılı direksiyon sınav ücreti 295 TL'dir.

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2023 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Direksiyon sınavı ikinci 4 hak tamamlama ücreti ne kadar?

4 hak sonunda direksiyon sınavından başarısız olan aday dilekçe vererek +4 hak sahibi olur. Sürücü adayı direksiyon eğitimini ücretini kursa ödeyerek yeniden alır. Direksiyon sınavı +4 hak tamamlama ücreti 3500-4500 TL arasındadır. Hak tamamlama ücretleri her ilde valilik komisyonlarınca belirlenmiş fiyatlara göre değişmektedir. Bağlı bulunulan kurstan +4 hak tamamlama ücretlerini öğrenenilebilmektedir.

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 160 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

İlk direksiyon sınavında daha yürümeden aynadan baktım omuz bakışı yapmadın dedi sağa çek dedi bıraktı omuz bakışına daha vardı 2.sınavda önümde sınav aracı vardı sol sinyali verdim omuz bakışı yaptım çıktım sağ sinyal verip sağa geçtim yine sağa geç dur dedi bıraktı 3. Sınavda hatalıydım ayağım titredi L parkta stop ettirdim 4.sınavda paralel park park yaparken kapı koluna dubayı denk getiriyoruz biraz geçtim parklarda 1 hakkımız olduğunu biliyorum dedim sesli olarakta söyledim hocamızın öğrettiği gibi yapayım dedim yaptım parkımı tamamladım hiç bir yere çarpmadım parkım da güzeldi yine bıraktı dosyam yandı şimdide 8.500 para istiyorlar ilk yazıldığımın yarısını ödemiyormuyuz kafam karıştı ehliyet almaktan vaz geçtim
Cevap
Bendede aynı oldu bilerek tam öğretmedi hocalar 4 defa kaldım 10 bin istiyorlar diğer 4 hak için haram zıkkım olsun 9 bine an son indiler
Cevap
Gelir kapısına çevirmişler insanları mağdur ediyorlar
Cevap
Mevcut sistem, bu sistemin parçası olan kişiler tarafından bir gelir kapısına dönüşmüş. Şu an herhangi bir sınava girdiğinizde sınavın bütününe bakılıp puanlandırma yapılarak durumunuz değerlendirilirken, mevcut sistemdeki direksiyon sınavında ilk hatanızda bırakılıyorsunuz. Sınava her girişiniz için hem ehliyet kursuna ek ders ödemesi yapıyorsunuz hem de sınav ücreti ödüyorsunuz böylece sistem ve bu sistemin parçası olanlar oara kazanırken siz hem para hem zaman hem de hevesinizi kaybediyorsunuz. Parklarda lastik kaldırıma ya da dubaya milim değdi diye bile bırakıyorlar. Sürüş ve direksiyon hakimiyeti vs hepsi gözardı ediliyor bu noktadan sonra. Ehliyet alma niyetiniz varsa bir kursa yazılmadan önce bir araç bulup bol bol pratik yapmak daha mantıklı. Çünkü kursun vereceği ders sayısı ve saati mevcut sistem ile araba kullanmayı öğrenmeniz için yeterli gelmiyor ancak sınav sırasında sizden profesyonel sürücü performansı bekliyorlar. Kurs hocaları bile sistemin meb'in gönderdiği gözetmenlerce gelir kapısı haline geldiğini söylüyorlar. Çünkü bu gözetmenlik işinden ekstra para kazanıyorlar. O yüzden saçma sapan sebeplerden insanları sınavda bırakıyorlar. Bir ehliyet kursuna yazılmadan önce bol bol pratik yapıp kursa yazılırsanız en azından sınava hazırlıklı girersiniz ne oaranıza ne zamanınıza ne de emeğinize yazık olur.
Cevap
2. Girişimde yine kaldım L parkta dubalara çarptım sistem çok mantıksız parklarda bırakmak nedir sen bırak subayı surusume bak sürüş boyunca tek bir hata bile yapmadim kurallara isiga işaretlere yaya geçidine insana hayvana saygılı oldum virajlarda yavaş dönüp tumseklerde hoplatmadim tam parkurun bitme noktasında L parka girerken arka dubalara carptigim icin bıraktılar. Eğitim sisteminde 2 eksik var 1.sistem 2. Egitim! Trafik harekettir trafikte sürüşümle var olacağım parklarimla değil tek hamlede hatasız girmek ne büyük bir mantıksızlık usta şoförler bile yapamıyor bazen. Ülkemizdeki ezberci sistem değişmeden sürücü kursları milleti daha coook tokatlar her kalma başı 1200 TL geçen sınavımda 40 kişiden yalnızca 2 kişi geçti günah paraya emeğe çabaya ağlayanlar saga sola yikilanlarla dolu arena.. çıkın su duba mantigindan artık puanlama sistemi getirin parkları ve dubaları niye sınavın merkezine koyiyorsunuz. Hatasız sürüş yapan insanların emeğini o dubalar yüzünden çöpe atıyorsunuz. Ülkemiz böyle iste liyakata değer vermek yok.
Cevap
Burda inanılmaz para yeniyor hoca kendi söyledi komisyon hocalar bu işi gelir kapısı yapmış bu para yeme işi olduğu sürece bu iş olmaz en ufak bir şeyde bırakıyolar piskolojimizi yerle bir ettiler lütfen devlet bu işe el koysun bizi sömürüyorlar kan emiciler
Cevap
4.sinavimda da kaldım malesef tüm parkuru tamamladım paralel parkı tam yaptım bitti kazandım diye sevindim çıkış yapacaktım geri viteste olduğu için geri dupaya carptim.aslinda paralel park son onu yapınca bitirmeliler çıkışı beklememeliler insan seviniyor kazandım diye bir anlık heyecan bitiriyor.ne o başladığım yere getir
Cevap
Normal sürüş yaparken çok rahatken sınav zamanı toplu taşıma sayesinde az daha geç kalıyordum bundan dolayı panik ver stres yaptım. Zaten panik yaptım mı her şey bitti. Fakat anlamadığım kırmızı ışıkta geçmediğime eminim adam diyor ki zaten kırmızı da geçti bilerek durdurmadım heyecanını yensin diye ama eminim sarı yanmıştı
Cevap

Yorum ekle