2022 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

direksiyon sınav ücretleri

2022 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 160 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 160 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 160 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 500 TL verdim, kimi si 550 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 450 ile 550 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 450 TL ile 550 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 160 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti yıllara göre

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2022 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 130 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Hocam diyelim yazılı sınavdan kalirsak tekrar yazlili sinav giriş ücreti ne kadar alıyorlar
Cevap
130 tl ödeniyor tekrardan ATM’ye yatırılıyor
Cevap
Direksiyon sınavına 3 kere girdim kaldım ilkinde raporlu olduğum için giremedim ama onuda kaldı olarak satmışlar normal mi
Cevap
teorik sınavdan kaldım simav ne zaman tekrarlanır
Cevap
Ben 5.ci kez direksiyon dersime girecem bir saatlik ders istedim 250 tl denildi 160 tl de sınav harcı toplam benim ödemem gerek tutar normalda 410 olması gerekirken 580 dediler neymiş 5.kez sınava giriyorsun diyee ama atıştırdigima göre sınav harcı sabit heryerde 160 deniliyor bu. Nasıl birşey anlayamadım
Cevap
160tl devlete verilecek para dıger kısmı kursun verdıgı ek egitım parası
Cevap
Aynı durumu bende yaşıyorum A2 ehliyet alıcaktım ilk direksiyon sınavından kaldım 2.sine girmek istemedim ücret felan da ödemedim. 3. Süne girmek için de 600 tl fiyat çektiler ne yapacağım bilmiyorum
Cevap
Sınıfta kaldım 2 tur ne kadar ücret öderim direksiyon
Cevap
Merhaba, 4 defa direksiyon sınavdan kaldım şimdi yeni dosya açtırmak istiyorum size sorularım
1- kursa kayıt olurken anlaştığımız ücret üzerinden mi yeni dosya açtırmalıyız yoksa yeni dönem üzerinden mi şuan ki kurs ücretimiz budur bu fiyat üzerinden dosya açabiliriz ibaresi ne kadar doğru? Ben aralık ayında kursa 1650 toplamda 2950 tl kayıt yaptırdım. Telefonla arayan kişi 3500 tl istedi.
2- yasal olan 45 gün içindeki müracaat için haftasonlarıda sayılıyor mu yoksa iş günleri mi geçerli? 26 haziranda son sınavdan kalmıştım. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim
Cevap
Merhaba Zeynep, pandemi nedeniyle 45 gün olan süre 60 güne çıkarıldı diye biliyorum. Yine de kursa sorabilirsiniz. Ayrıca direksiyon yasal olarak 14 saati yeniden almalısınız. Yani kursun sizden talep edeceği ücret 14 saat direksiyon sınav ücreti kadar olmalıdır. Fiyatı kursa tekrar sorabilirsiniz. Biraz fazla istediklerini düşünüyorum.

(4) (Değişik:RG-19/10/2017- 30215) Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersinin dört sınavı sonunda da başarısız duruma düşenlere, istemeleri hâlinde girdiği son sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç (Değişik ibare:RG-22/2/2018-30340) 60 gün içinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersini almaları şartıyla bu kursiyerlere dört sınav hakkı daha verilir. Direksiyon eğitimi dersini tekrar alan kursiyerler, en az bir hafta önce Özel MTSK Modülü üzerinden onay verilerek il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince sınava alınırlar.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18408&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
Cevap
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum:)
Cevap
Teorik sınavı geçtim. Direksiyon sınavında kaldım. Direksiyon sınav ücreti 160₺ Başarısız aday direksiyon eğitim ücreti 350₺ olmak üzere 510₺ para talep edildi.
İkinci kez direksiyon sınavında başarısız oldum. Yine aynı ücretler talep edildi. Fakat şöyle bit durum var ben her iki durumda da telafi direksiyon dersi talep etmedim yinede ücret isteniyor. Şimdi tekrar direksiyon sınavına gireceğim yine 350 ₺ eğitim ücreti talep ediliyor kurs tarafından; ödemediğim takdirde sınava giremeyeceğim şeklinde mesaj atıldı.
Yasal dayanağı nedir .?
Cevap
Sınavdan kalan her adayın telafi eğitimi alması zorunluluğu var. Kurs doğru söylüyor. Düzenlemeler bu şekilde. Dilerim sonraki hakkınızda geçersiniz.
Cevap
gereksiz yere beni yeni gelen bi komisyon müfettişi bıraktı ve pedallarla oynayıp sürekli telaş yapma gibi cümleler kullandı onun yüzünden bi kez istop ettim ve bana yavaşla dediğinde 3. vitesteydim 15 saniye geçti geçmedi 1 dakika olmadan aracı sağa çek in dedi diğer komisyon üyesi bile eminmisinşz diye 3 kez sordu ve sonrasında arkamdan 4.vitese takmadım diye gibi cümleler kullandı bu ne saçmalık anlayamadım
Cevap
Kurslar hiç birşey yapmıyorlar trafik sağlık sınavı ders dahi vermiyorlar yalandan canlı ders saati veriyorlar bir hoca anlatıyor ne dediğini ben allamadim benim çocuk anlasın direksiyon eytimi için 14 saat dediler 5 gün içinde hergün 1 saat ders görüyor evden alıyorlar tekrar eve bırakıyorlar 1 saatlik ders 3 saat yazıyorlar ve benim anladığım özel ders vermek için kursiyer ile ilgilenmiyorlar allahtan ben 2005 almışım ehliyeti bu saat ile itiraz edebilir miyim
Cevap
Ben 2 kez direksiyon sınavından kaldım 2.direksiyon sınavında 500 TL ve 160 TL ücret ödedim şimdi yine kurs benden aynı şekilde toplam 660 TL ücret istiyor MEB'in 2022 belirlediği ücret 160 TL 160×2+160=480 TL ödemem gerekmiyor mu 2 saatlik telafi dersi ve sınav ücreti dahil 500 TL olması gerekirken benden 160 TL fazla sınav ücreti aldılar
Cevap
Merhaba , Sürücü kurslarının MEB'e bildirdiği telafi eğitim ücretini nereden öğrenebilirim? sürücü kursum 600TL talep ediyor, yasal olan 550 ise 50TL için gerekli tüm yasal işlemleri başlatacağım.
Sınav esnasında mafya sohbeti edip tüm dikkatimi dağıtılar bi dur bi kalk dediler, onların yüzünden kaldım. bir de ekstra telafi ücretinden paramı yiyemezler, lütfen bilen birisi aydınlatsın.
Cevap
160 TL direksiyon sınav ücreti. Üstüne 2 ders saati telafi ücreti var. Bu da her sene başında ilan ediliyor. Kursun ilan ettiği ücretleri direk kendilerine sorabilirsiniz. Ama aşağı yukarı bu ücretler isteniyor kursiyerlerden. Anlıyorum ki fazlaca sinirlenmişsiniz. Siteye, sizin gibi 100 lerce insan bir çok konuda yazıyor. Gerçekten direksiyon sınavları oldukça zor. Sonraki sınavda sınavın daha başında hocalara rica edebilirsiniz konuşulunca dikkatim dağılıyor lütfen bana sessiz bir sınav ortamı oluşturur musunuz diye. Allah sabır versin.
Cevap
merhaba ben sinava girdim cok sakindim komisyon cok sakindin hic sitres yok dedi sasirdilar kaput bagas ic dis hepsini ildim cok hizlisin dedi sinyal verdim yola ciktim l paekta xok çok yanasmadigim halde olmdi cok yanasti dediler hakkim helel etmiyorum
Cevap
Merhaba, ilk direksiyon sınavından kaldım ikinci sınav ne zaman olur
Cevap
Ortalama 1 ay sonra. Daha geç te olabilir.
Cevap
Merhabalar direksiyon sinav tarihi icin aricaz dediler 1 ay oldu acaba harc parasini ondrn yatirmammi lazimdi anlamadim yoksa direksiyon dersine girdikten sonrami yatircagiz harc parasini
Cevap

Yorum ekle