2021 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2021 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 130 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 130 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 130 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 300 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 300 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 300 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 130 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2021'de ne kadar oldu?

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2021 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 100 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

MERHABA. 12.09.2021 TARİHİNDE ÜÇÜNCÜ DİREKSİYON SINAVIMA GİRDİM. İLK İKİSİNDE AŞIRI HEYECANLI OLDUĞUMU, BU ŞEKİLDE DEVAM EDEMEZSİN GİBİ CÜMLELER KURARAK BEŞ DAKİKA İÇİNDE ARAÇTAN İNDİRDİLER. ÜÇÜNCÜ SINAVIMDA İSE DUBALAR ARASI PARK YAPARKEN KÖR NOKTASI AYNAM ÇOK HAFİF BİR ŞEKİLDE DUBAYA DEĞDİ. KOMİSYON DİREKT EL FRENİNİ ÇEKTİ. BİLDİĞİNİZ YALVARDIM ADAMA BU BENİM ÜÇÜNCÜ SINAVIM YARDIMCI OLUN FALAN DİYE AMA YOK. BEN BU KOMİSYONLARDAKİ KÜÇÜK DAĞLARI BEN YARATTIM EDASINI DA HİÇBİR ŞEKİLDE ANLAMLANDIRAMIYORUM. BİRİLERİNİN PARAYA İHTİYACI VAR GALİBA KEYİFLERİNE GÖRE, KÜÇÜCÜK TOLERANS GÖSTERİLEBİLİR HATALARDA İNSANLARI BIRAKIYORLAR. ARTIK CİDDEN NE DİYECEĞİMİ BİLEMİYORUM. YORUMLARI OKUDUĞUMDA HERKESİN AYNI ŞEYLERDEN ŞİKAYETÇİ OLDUĞUNU GÖRMEM BENİ ŞAŞIRTTI AÇIKÇASI. MEB'İN BU KONUYLA İLGİLİ ACİL DÜZENLEMELER GETİRMESİ GEREKİYOR. BAŞKA TÜRLÜ ÖNÜ ALINMAZ BUNUN.
VE ARKADAŞLAR ŞAŞIRDIĞIM BİR DİĞER NOKTA İSE KURSU ARADIM BİR DAHAKİ SINAV NE ZAMAN DEDİM 16-17 EKİMDE DEDİ. BUNU GEÇTİM 12.09.2021 TARİHİNDE SINAVA GİREN 48 KİŞİDEN 45İ KALMIŞ. EL İNSAF YA. HERKESİ KAFASINA GÖRE BIRAKMIŞ İNSANLARDAN BAHSEDİYORUZ. CİDDEN KORKUNÇ BİR DÜZEN.
Cevap
Çok doğru söylüyorsun düzeltme getirmeleri gerek sınav gerçekten zor duba parklarını hocalar zor yapar durumda bide kalmış ki biz 0 bilgiyle komple hatasız yapalım.
Cevap
Arkadaşım nerden öğrendin bu kadar kişinin kaldığını
Cevap
Bugün 3. sınavımdan kaldım paralel parkta dubaya çarparak diğer 2 sınavımda paralel parkı tecrübe edememiştim hiç hep onun öncesinde kalmıştım. Diğer sürücü kursları adaylarını sınav öncesi 2 3 tur attırıyorlar bizimkiler öyle bişe yapamayız diyorlar kesinlikle her ne kadar iyi görünselerde onlarda dört gözle bizim kalmamızı bekliyor çünkü her kaldığımızda 2 ders saatine 200 250 lira cebe atıyorlar ne diyim Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşaallah 4. hakkımda alabilirim. Okursanız bana da duanızı eksik etmeyin:))
Cevap
Bugün sabah 8de ilk direksiyon sınavımdan kaldım , direksiyon dersime giren hoca tır şoförüymüş resmen tır hocasından eğtim aldım parelel parklarda her seferinde farklı bir teknik gösteriyordu sınav günü cok panik yaptım 2cm sarı çizgiye uzak park ettim diye sınavımı iptal ettirdiler bütün emeklerm çöp oldu Allah bu sistemi getirenlerin belasını versin para tuzagındn baska bişey değil
Cevap
Hep rezalet bugün 4 sınava girdim paralel park yapicaktim yaklastik komisyon üyesi bana vitesi 2 ye almamı söyledi yaklaştık bire alaym derken gireceğim yönü kaçırdım en ufak şeyde hemen arabadan indiriyorlar para tuzagi resmen lanet olsun haram olsun
Cevap
Benim direksiyona üçüncü girisim olcak haftaya cidden ben de bıktım paralel parkta kaldım iki defa. Her girişe para yatiriyoruz ama egitimin karşılığını adam gibi hakkiyla veren gercekten yok herkes paranın kopegi olmuş.
Cevap
Peki sınav kaç günde tekrarlandı
Cevap
o değişiyor bazen 1 ay bazen 1 buçuk ay da bir oluyor. hatta ben temmuzun 2. haftası girmiştim o sınavdan kaldım ağustos ayında yapmadılar eylülün 11 inde girdim 2 ay da geçebiliyor yani. MEB'in canı ne zaman isterse o zaman oluyor herhalde:)
Cevap
İlk hakkımdı paralel parktan kaldım, dubalara değmemiş araba, sırf tekerler sarı çizgiye değmedi diye bıraktılar, çizginin içinde kalsa da tekerler park geçerli sayılmalı, soygunculuğa döndürüyorlar resmen
Cevap
Bunların dini imanı para olmuş bugün 4hakkimdi oda gitti hatasız kullandım perelel parka kaldırımda 30 santim vardı Manevra hakkibile veremediler komisyon indirdi benden önceki kaldırıma vurmuş onu geçirmiş Ler adaletmi bu şimdi
Cevap
Çok haklısınız aynısı benimde başıma geldi sadece alacakları parayı düşünüyorlar eğitimi verirkende eksik veriyorlar. Direksiyon eğitiminde verilmesi gereken eğitim süresini iyice öğrenin eksik eğitim verip sizi sınava öyle sokuyorlar sınavda kalınca saati 350 tl den ücretli eğitim vermek istiyorlar benim parklarda sorunum var ve 1 hafta daha eğitim almam gerektiğini söylediler ilk sınavda parktan kaldım şimdi tekrar eğitim verirlermi yoksa böyle sınava girermiyim bilimiyorum
Cevap
Aracı güzel bir şekilde sorunsuz kaldırdım sağa döneceğim yerde diğer araçlar gibi geçerken komisyonda bulunan kişi durduk yere frene bastı aracı stop ettirdi.Sebebini sorduğumda ise araçlar geliyor görmüyor musun ben aracı sağ şeritten götürüyorum yanımda ki diğer adaylarda benimle aynı hamleyi yaparak geçti onların araçlarında ki üyeler müdahale etmedi.İlk stop hakkımı yedi böylelikle.Paralel parkı yapıp yaya geçidi olmayan bir yerde üstelik yayalarda ben daha yanaşmadan geçeli 4-5 adım olmuşken sen yayaları mı ezeceksin diyerek beni indirdi.İlk aracı durdurduğunda anlamıştım zaten bahane arayacaklarını dediğiniz gibi para için bırakıyorlar bazıları.
Cevap
Selam, Malesef sürücü kursları, eğitim vermek değil bu işi ticarete çevirmişlerdir. Sözde direksiyon dersi vereen hoca , ders değil sohbet etmek istiyorsu ve sürekli özel sorular soruyordu, aynı gün kurs müdürüne giderek bu hocanın değiştirilmesini istedim başka hoca olmadığını söyleterek, böyle bir şikayetin ilk defa benden geldiğini belirttiler. Mecbur devam ettim, fakat adam asıl mesleği TIR ŞOFÖRÜ olmasına rağmen, eğitimle alakası bile yoktu. İlk sınavda kaldım, 2 cide yine aynı 3 cüde bütün ısrarlarıma rağmen başka bir hoca getirdiler 75 yaşında::::::)))) elleri titriyor adamın ve oda emekli trafik polisi, diğer kursların bayan hocaları şort giymişler diye , bunlar hepsi dul dul diyordu. Tövbe tövbe ya, neyse 3. cü sınavdada paralel parkta sarı çizgi sdışında kaldım. Dörtte delirdim, bana mükafat olarak 2 hafta tam profosyenel hocalardan ders verdiler. Ben aslında araba kullanıyorum 2005 yılında ehliyetim vardı fakat dostyamı ehliyete çevirmemiştim 10 yıl dolduğu için dosya sürem doldu. Neyse 4. cü ve son hakkımda 25 mt girerken sağ sinyal vermediğim için kaldım. BU ADALET DEĞİL ARKADAŞLAR, SINAVLARIMIZA GİREN SORUMLU KİŞİLER, SANKİ EHLİYETİ ALIP KOŞA KOŞA TRAFİĞE ÇIKACAKMIŞIZ GİBİ USTALIK BEKLİYORLAR BİZDEN O ZAMAN BİZİ EĞİTEN HOCALARINDA ACABA O KURS YERİNDE ÇALIŞMA BELGELERİ VARMI VARSA NE KADAR EĞİTİM VERME KAPASİTELERİ VAR, YADA BU SINAVA GİREN SÖZDE BAKANLIĞIN, YADA MİLLİ EĞİTİMİN GÖREVLENDİRDİĞİ KİŞİLER KURSLARIN VERECEĞİ BİR ÖĞLE YEMEĞİ İÇİNMİ BİZİ BIRAKIYORLAR ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR. BU KİŞİLERİN SÜREKLİ GÖREVLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BU ŞEKİLDE YAPAN KURSLARI CİMERE VE TÜM KURUMLARA ŞİKAYET EDİLMESİ GEREKİR. ÖNCÜLÜĞÜ BEN YAPACAĞIM ARKADAŞLAR. TEŞEKKÜRLER.
Cevap
ÇOK HAKLISIN. SANKİ YILLARDIR ARAÇ KULLANIYORMUŞUZ GİBİ PROFOSYONELLİK BEKLİYORLAR. HADİ ÖYLE BİR ŞEY BEKLİYORSUN TAMAM. SANKİ ONA GÖRE EĞİTİM VERİYORLAR.
Cevap
Kursta çalıştığım araçla sınava girdiğim araç değişince maalesef bende kaldım moralim çok bozuk kurs bu konuda yanlış uygulama yapıyor bence
Cevap
İlk sınavdan kaldım. İkinci sınav için kurs 400 TL istedi çok değil mi Allah aşkına
Cevap
Aynen bizdede aynı durum oldu hatta 500 lira istiyorlar hocalar desen ayrı bir havada resmen ticarethaneye çevirmişler sürücü kursunu
Cevap
Sırf bırakıp para kazanmak için yapmayacaklari şey yok el frenini çekip in aşağı demek neyin nesi herşeyi bir üslubu var l parkı yapıp paralelde teker hafif kaldırıma değdi diye bırakıldım
Cevap
Aynı şekilde bende kaldım dosyam yandı
Cevap
Arkadaşlar bugün girmiş olduğum direksiyon sınavından bütün parkları 25 mt sorunsuz hatasız yapmama rağmen park alanından çıkarken derste çıkış yaptığım şekilde u dönüşü yapıp aracı usta öğreticiye orada teslim edeceğimi düşünerek yaptığım hareketten dolayı bırakıldım tamamen derste çalışılan hareket yüzünden boşu boşuna emeğim çöp oldu
Cevap
Ya bunların derdi para sen ne kadar iyi kullanırsan kullan en ufak hata da bile bırakıyorlar
Cevap
Rampada arabayı geri kaçırmadan kaldırdım önüm boştu düz bir şekilde ilerleyecektim sola sinyal vermedim diye bıraktılar ben hayatımda bu kadar sakin olmamıştım yoksa o hocaya sinyal lambasını yedirirdim nasıl sakin kaldım ona şaşıyorum nerden çalacaklarını bilmiyorlar hakkımı yedilerse boyunları tekerin altında kalsın diyeceklerim bu kadar.
Cevap
Önüm boş sağa döneceğim sinyalimi verdim dönerken hoca frene bastı aracı stop ettirdi.Hiç beklemiyordum ne oldu diye sordum araç geliyor görmüyor musun dedi.Araç orta şeritten gidiyor ben en sağa geçiyorum aramızda hiç alaka yokken ilk stopu yaptırdı.Yine yaya geçidi olmayan bir yerde yayalar geçtikten sonra oraya yanaştım frene bastı sen in dedi.Sebebini sorduğumda ise kaçamak cevap veriyor.Bazıları para için bırakıyor çok net!
Cevap
Bende direksiyondan kaldım 1 kere stop ettirdim die böyle bir saçmalık olabilirmi o kadar para veriyoruz nolur bir şans daha verseniz in aşağıya ne demek
Cevap
ben de bu gun otomatik sinav ehliyetinden kaldim . . . cok sinir bozucuydu ....hala kafami toplayamadim ... paralel parktan gecip te l parka takilmak yikti beni... cunku normal calismalarim sirasinda hic sorun yasamamistim l parkta hem de hic
Cevap
Heyecanini yenmek önemli gerisi kolay zaten
Cevap
Heyecanini yeneceksin ben yenemedim paralel parktan kaldım bir sonraki sınavım hayırlı olur inşallah
Cevap
Bende sınavda iki sefer bıraktılar nede paralel parkta çizgiye basbadidiye teker ikinci sınavda ise park alanı dolu idi durdum sol sinyalde durdun diye en asşaya dedi ödegim para komisyona haram.oldun insan değil.bunlar
Cevap

Yorum ekle