2020 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2020 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Son dakika! 2020 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafından belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 120 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 120 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 120 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 250 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 250 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 250 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2020'de ne kadar oldu?

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

2019 yılında 110 TL olarak ödeniyordu.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2020 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 90 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Merhaba ilk sınavda kaldım ikinci sınav için sürücü kursu benden 350 TL istiyor 2 saatlik derste içindeymiş fakat bu 2 saatlik dersi sürücü kursunun ücretsiz vermesi gerekmiyor mu?
Cevap
Eylül ayında kayıt olduğum kurs yerinden şu tarihe kadar sınava giremedim ve kaydımın silinmesini istdğim halde kaydım silinmemiş sınav hakkım yandığı için ücret istiyor kurs yeri napabilirim ?
Cevap
Direksiyon dersinden kaldım 2. Sınav için 300 TL yatırdım ve bugün hocayla bir telefi dersi yaptık bana dosya belirli yerlere imzalar attırdı. Neyse benim sınavım 1 Şubat'ta ama ben memlekete gideceğim ayın 1 inde gelip sınava girebilir miyim yani telafi derslerinin hepsini bitirmek zorunda mıyım?
Cevap
Dersleri Almanız Zorunludur Ayrıca Sizin Yararınızadır, Sınava En Az 30 Dakika Önce Gitmenizde Yararınıza Olacaktır.
Cevap
DİREKSİYON SINAV ÜCRETİNİ NERDEN YATIRABİLİRİM
Cevap
Ziraat Halk Vakıf Bankaları ATM Gişelerinden Yatırabilirsiniz.
Cevap
1-2 Şubat’ta direksiyon sınavı var. 2. girişimiz hakkımız olacak ve hiç ders alamadık ve alamayacağız da. Ara tatil giriyor memleketlerimize gideceğiz. O gün sınava bile yetişmem cok zor gözüküyor. Bizden 350 lira yine de vermemizi istiyorlar giremeyeceğimiz sınava ki ders de almadık kurs kabul etmiyor. Ne yapmalıyız?
Cevap
Sınava Girmesenizde Harç Yatırmasanızda Sınav Hakkınız Yanacaktır, Ayrıca Ücretleri Ödeyeceksinizdir.
Cevap
Hiç ders almadan ucretleri yatırıp sınava girilebiliyor mu?
Cevap
Hocam sınav parkurumu başka semtte değiştirmek istiyorum nasıl yaparım ?
Cevap
Öyle Bir Şey Söz Konusu Olmaz Nufüs'a Göre En Yakın Sınav Alanına Yönlendirilirsiniz.
Cevap
Dosyamızı başka bir ike taşımak için ne yapmalıyım
Cevap
Tüm Haklarınızın Bitmesi Gerekiyor.
Cevap
Hocam ben 3 kez direksiyon sınavında kaldım bu dosya ile 4. Sınava başka bir ilde başka bir kurs ta girebilirmiyim
Cevap
Malesef Giremezsiniz Son Hakkınızda Yanarsa Ancak Öyle Girebilirsiniz.
Cevap
B(araba) ehliyetim var motor A2 ehliyeti alacağım ortalama ne kadar a maal oluyor
Cevap
Bu İl'e Ve Sürücü Kursuna Göre Değişir, Kursları Arayarak Bilgi Alabilirsiniz.
Cevap
İlk direksiyon sınavından geçemedim bugün de ikinciye girdim ve paralel parkta araba dubaya sıfırmış ve arabanın arkası dubaya dokunmuş şekilde sıfır durduğum için çarpma devirme olmadı ama değdiği için bıraktılar sınavdan elimde görüntü var dubaya çarpmadığıma dair ne yapmalıyım sizce
Cevap
Parklar'da Hem Hocanız Hem Komisyon Üyesi Aşağı İner Kontrol Eder, Onun Dışında Sınavda Öğrecilerin Görüntü Alması Yasaktır.
Cevap
Hocam benim sizden ricam insanlar borç harç alarak direksiyon sınavına giriyor eyer sizin bu konularda bilgili olduğunu sanıyorum lütfen küçük hatalarla insanları mağdur etmesinler
Cevap
Evet lütfen yani biraz anlışlı olsunlar lütfen sınav telaşı bide sonuçta insan bildiğini unutabilio küçük hatalar görmezden gelinsin
Cevap
Hocam bugün sınava gidemedim sağlık sorunum yüzünden rapor aldım ve kursa bildirdim paranız yandı diyor tekrar 300 yatırmamız gerekiyormuş doğrumu bu ben rapor alınca ödemem diyordum
Cevap
Raporu Sınavdan Önce Alacaktınız Sonra Alırsanız Birşey İfade Etmiyor.
Cevap
Elektronik sınavdan kaldım eğer geçseydim 20 gün sonra direksiyon sınavına giricektim bidahaki sınav en geç nezaman olur ve 20 gün sonra olucak direksiyon sınavına yetişebilicekmiyim
Cevap
Çoğu yerde 22 ile 28 aralikta oluyor
Cevap
Bunu Sürücü Kursunuza Sormanız Gerekiyor, Ama Yetişmeniz Zor.
Cevap
Merhaba, ben otomatik vites ehliyeti almak isityordum fakat kursun sadece manuel verdigini kayit olduktan sonra ogrendim. Teorik sinavi gectim, simdi direksiyon dersleri icin kaydimi baska bir kursa almam mumkun olur mu?
Cevap
Ama oyle olmaz kimde yazildiysan orda girmen gerekir ama inanki iki gun sursenn manuel daha rihat gercektenn
Cevap
Genel'de Her Kurs'da Manuel - Otomatik Olması Gerekiyor, Kayıt Olduktan Sonra Demişsiniz Ama Teorik Sınava Kadar Kurs Ücreti Ve Alacağınız Ehliyet Hakkında Bilgi Alışverişi Yapmamışsınız, Dosyanızı Direksiyon Sınavı Haklarınız Bitince Başka Bir Sürücü Kursuna Taşıyabilirsiniz, Ve Otomatik Ehliyet Alan Manuel Kullanamaz.
Cevap
Merhaba bugün direksiyonda hiçbir hata yapmadım stop hatası sıfır sinyal sıfır park yaptım sarı çizgiye değmediği için kaldım sınav tarihim ne zaman olur bir sonraki ?
Cevap
Bu İl'e Ve Yoğunluğa Göre Değişir 1 Ay İçinde Yada 2 Ay Sonrada Olabilir.
Cevap

Yorum ekle