2019 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2019 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?  Son dakika! 2019 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafında belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 110 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 110 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 110 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 200 TL verdim, kimi si 250 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 200 TL ile 300 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 200 TL ile 300 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 110 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2019'da ne kadar oldu?

2019 yılı direksiyon sınav ücreti 110 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2019 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 85 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

Yorumlar

Bende son varış noktasında arabayı parkeysek için hızlı girdim diye kaldım şaka gibi ya resmen hiç hata yapmadım sinyallerimi verdim park falan hepsini geçtim ama sırf hızlı girdim diye bırakılır mı ya vicdanlarına bırakıyorum onları hep para tuzağındayken allah ...... versin hepinizden nefret ediyorum
Cevap
Bence 2 saatlik telafi ücreti kurs gördüğümüz yerden memnun degilsek başka bir kursa gidip o parayı yatırmak daha mantıklı
Cevap
Bende dün direksiyon sınavından kaldım maalesef bugün kursu aradım 110 tl yatircaksin dediler
Cevap
Mrb bende 10 subatta parkta kaldim nasl oldu anlamadm cok iyi gittim orda bisi oldu yapamadm kurstn aradilar 330 yatircksn 15 mrt der var dediler 110 tlsi sinav ucreti gerisi de dert ucreti galiba
Cevap
Luleburgaz da direksiyon sınavına girdim parkta kaldım neden kaldığımi biliyorum in sende bak dediler öyle yaptım herşey normaldi bence ama kaldın dediler derslere giderken çalıştıran hoca sıfır hata deyip duruyordu bende ona inanıp arabadan inip nasıl park ettiğime bakmıyordum taki sınavdan kalınca ya kadar sonra kafama dank etti hoca bana yanlış bişeyler öğretip oldu yaptın diyordu fena kekledi hakkım haram olsun para için tuzak kuruyorlar insanları depresif hale getiriyorlar ve sınavdan kalınca bir geçmiş olsun demiyorlar suçlu gibi arabaya tıkıy orlar kelepceler eksik sadece ama birdaha ki sınavda telefona kayıt yaptiracam ses olsun görüntü olsun ne gerekiyorsa siz lerde hakkınızı yedirmeyin tamamen dolandırıcılık eğer kanitlarsam haber kanalları na bakanlığa kadar ulaştırma yı düşünüyorum yazılar olsun işini kötüye kullananlara
Cevap
Ben A ehliyet sinavina girdim motor cok agırdı daha başlamadan motoru dusurdum ve gecmis olsun deyip gitti komisyon tamam bu dogru ama kursu aradim kaldim bi dahaki sınav ne zaman dedim. Bana söylenen sınava bi daha giremeyeceksin motor sana uygun degilmis dediler.sonra birkaç kursu daha aadim onlarda öyle sey olmaz 3 sinav hakkin daha var dediler.kursta tek motor kullanan benim ve dosyami yakmak icin ugrasiyorlar ne yapmam gerekiyor bilmiyorum çunku sinav tarihleri belli degil ve sinav yaklastigi zaman da bana hic suraya para yatircaksin ya da kursa para yatircaksin diyen yok.Ne yapacagimi bilmiyorum şu an ders ucreti isteseler zorunlu onun da ne kadar oldugunu MEB bilse bile biz bilmiyoruz.ders ucreti belki 70 tl ama adam sana 80 90 diycek bunu nerden ogrenebiliriz ki.
Cevap
Sadece ticaret amaçlı olmuş kimisine göz yumar kimini bırakır komisyonu denetleyen bi mekanizma olması gerekiyor hep art niyetli olanlar bana denk geldi
Cevap
Elif hanım merhaba.
Öncelikle geçmiş olsun. Motoru düşürmüşsünüz bu nedenle kalmış olmanız normal. Öncelikle bunu belirteyim.

Öncelikle 3 sınav hakkınız bulunmaktadır. Bu sizin yasal hakkınızdır. Motor size uygun değilmiş diyip sınava girmeyeceksiniz demiş olamazlar yanlış anlamış olabilirsiniz.

Sınav tarihlerinin belli olmaması çok doğal. Kimse size kesin şu tarihte olur diyemez çünkü tarihleri ilçe milli eğitim müdürlükleri bir çok unsuru göz önünde bulundurarak belirliyor. Normalde sınav tarihi yaklaşınca ya kurs size bildirir siz ödersiniz. Ya da kurs öder sizden ücretini ister.

Kurs sizin yerinize ödeyebilir bunda engel bulunmuyor. Sınav ücreti 110 TL'dir. Bir de Meb tarafından zorunlu tutulan 2 saatlik kursun vermesi gereken bir telafi eğitimi var onun ücretini de ödemek zorundasınız. ortalama 70-80 TL saati. Yani 110 TL'yi size ödetirlerse 150-200 arası ekstra bir ücret ödemeniz gerekir. Bu da doğal bir ücrettir.

Ders ücretlerinin ne kadar olduğunu ilinizdeki valiliğe sorabilirsiniz. Taban fiyatları valilikler belirliyor diye biliyorum. Vaya ilçenizdeki başka bir sürücü kursuna sorunuz.

Geçmiş olsun iyi günler.
Cevap
Devlet vatandaştan resmen haraç alıyor...
Cevap
Bundan sonra vatan millet demeyecem. Vatan millet diye diye insanları uyutuyorlar. İnanın sınavda son 100 metre seviniyorum neyden kaldigimi bile bilmiyorum. Hepsi para tuzagi hepsi. Uyuyoruz uyutuluyoruz.
Cevap
Son 100 metre de bende kaldım bugün. İstese bırakmayabilirdi ama bıraktı. Varış noktasını görüyorum arabayı hızlandırıp frene bastım. Tekrar kaldırırken stop ettirdim. İn dedi. Üzüldüm.
Cevap
SiNava 4uncu kez giricem ve 300tl onun dışında hiç bir Hatayi kabul etmiyorlar tam olarak tuzak para nasıl alınır
Cevap
Büşra hanım 4. Kez girmenizde kursa tekrar mi yazildiniz?
Cevap
Arkadaşlar merhaba sınav günü il dışına çıkmam gerekiyor sınav ücretini yatırdım ve hakkımın yanmaması için rapor almayı düşünüyorum sizce geçerlilik durumu nedir ?
Cevap
Herşey mükemmel giderken bitime 50 metre falan kalmıştı ki bu iş bitti diyordum içimde ve memurun sağa çek demesiyle iyice sevindim sinyalı verip sağa çektim ve şoke oldum bana sinyalden kaldığımı söylediler...
Her yerde sinyal verdim ama verilmediğini iddia ettiler...
Keşke sürüş esnasinda video kaydı yapılıp gerçekten nerelerde hata yapıldığıni gösterselerdi.....!
Cevap

Yorum ekle