2019 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2019 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?  Son dakika! 2019 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafında belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 110 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 110 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 110 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 200 TL verdim, kimi si 250 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 200 TL ile 300 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 200 TL ile 300 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 110 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2019'da ne kadar oldu?

2019 yılı direksiyon sınav ücreti 110 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2019 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 85 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

Yorumlar

çesme de ismini vermecegim bir surucukursuna yazildim direksion sinavinda yanimdaki kişi kalkista ayagini herseferinde devriyaj ve firende yakaladim basta anlamadim ne yapmaya calistigini araci herseferinde stop ettirdi sonra neyapiyon diye kizdim pardon benden oldu ayağim çarpti bunu saymiyom dedi 2 duba arasina parka baslamadan sinirli sinirli son hakkin kaldi stop ettirirsen birakirim
Cevap
Resmen para tuzağı olmuş.Asgari ücretli insanlar nasıl alsın..2 cm geçse noluyor parkta
Cevap
sınavdan kaldım ama tekrar sınava 3ay sonra girebilir miyim ?
Cevap
Her şeyi tamamladım. Paralel parkta oraya gitme buraya park et dediler. Onların seçtikleri bölgeye kurallara göre girerken sürekli müdahale edip dur yapma dön diye sürekli darladı. Yine de kuralına göre park ettim. 15 ila 20 cm dışarda kalmış araba indirdiler. Sonra da utanmadan burası yamuk aşağıya park etseydin keşke dediler. Para tuzağından başka bişey değil
Cevap
Sınavdan kaldım emniyet kemerini takmayı unuttum hareket ettirdim indirdiler sürmedim bile simdi tekrar sınava giricem sadece sınav ücretini ödesem 2 saat eğitim istemiyorum bu olur mu yada direksiyon ödemesini kendim yapsam bu olur mu bu konuda yardımcı olur musunuz
Cevap
26.05.2019 Saat 8 20 de Sinava girdim parkta tekerim kaldirima değdi ve in dediler biz zaten öğrenmek icin gidiyoz profosor olmak icin degil tabi hatalarimiz olcak kalcaz ama büyük hatalatimiz olcak kücük hatalarda birakiyorlar bu Parsnn Bollu nerden Geliyor Anlamadim Bizde insan evladiyiz o Paralar kolay kazanilmiyor biraz torolans Taninmasi gerekiyor Böylr Böyle Nere Kadar olcak ki Biliyorum Hersey Para tuzaği Ama Bu kadarda olmaz yani herşey para para insanlarin gözunu para kör etmiş bizim hakimizi kim.savuncak kim verecek hesaplari Bilmiyorum ama ben Hakkim haram olsun ben hakkim varsa eğer ..
Cevap
Sürücü kursunun sahibi söz verdi, gelecek ayki sınav için ücret ödememe gerek kalmayacakmış, sınavdan 1 hafta önce ücretsiz olarak direksiyon dersi ve ücretsiz olarak (devlete onlar ödemiş olacak, benden para çıkmayacak) direksiyon sınavına girecekmişim (sözün garantisi olarak 1989'dan beri bu işi yaptıklarını belirtti). Şu an huzurluyum işte. Bayramdan sonra direksiyon dersi verecekler, o hafta motosikleti alacam sınavı beklemeden.
Cevap
Manisa'da Gonca Sürücü Kursu A2 ehliyeti için direksiyon dersini sınavdan iki gün öncesine belirledi, o gün gelince MEB'te evrak işlerim var denilerek ertesi güne erteledi, ders verilen alanı bulamadığım için tekrar telefon açınca yarın sabah (sınav günü) ders verelim dediler, saatlerdir beklediğim halde gelen giden olmadı, sözde yarım saat sonra gelecekti sabah aradığımda, telefonda çocuk azarlıyormuş gibi konuşması da cabası. Dün akşam CİMER üzerinden MEB'e yazdım şikayetimi. Sınava 1 saat kaldı 0 (sıfır) direksiyon dersiyle sınava gireceğim, ve motosikletten anlamıyorum, elim değmiş değildir. Mahkeme parası kurs ücretinin iki-üç katı olsa peşinden koşturacağım, en azından adalet ihtiyacım sarsılmasın.
Cevap
25/05/2019 Tarihinde Direksiyon Sınavı na girdim L park yaparken teker çizgiye değmiş ayna mı iyi ayarlamadığım için çizgiyi göremedim. arkadaşlar size tavsiyem park yaparken aynalarınızı iyi ayarlayın tekerin nereye gittiğine dikkatlice bakın.
Cevap
28 nisanda sinavim oldu kaldim gecemedim insallah yarina gecerim diye umut ediyorum
Cevap
Geçtin mi?Bende kaldım.12 mayısta
Cevap

Yorum ekle