2020 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2020 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 120 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 120 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 120 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 250 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 250 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 250 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2020'de ne kadar oldu?

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

2019 yılında 110 TL olarak ödeniyordu.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2020 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 90 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Okudumlarınmdan yola çıkarak yazıyorum direksiyon sınavına 120 tl verdikten sonra sınava girdim diyelim ki kaldım tekrar dan 120 tl veriyormuyum bi tane daha ücret ödemeden girme hakkım oluyomu yoksa her sınav başı ücret ödeniyor mu
Cevap
başka bir ilcede direksiyonu kaybedip orda devam etsek olur mu
Cevap
Demek İstediğinizi Tam Anlamadık Ama Sürücü Kursunuzun Sınava Girdiği Alan Haricinde Sınava Giremezsiniz.
Cevap
Ben 1 ay sonra 18 girecem sınava şimdi mi yazilsam 18 girdiğimde mi
Cevap
18 Yaşında Kayıt Yapılıyor.
Cevap
Merhabalar direksiyon sınav harcı için kurs benden 190₺ istiyor bizim yapmamız gerekiyor diyor internetten baktığımda 120₺ olarak çıkıyor ben ATM'den yapamıyor muyum? İlla kursun mu yapması lazım?
Cevap
Merhaba, Siz Kendi TC'nizle Sınav Harçlarını Yatırabilirsiniz, Kurs Yatırmak İçin Ek Ücret Alabiliyor.
Cevap
Merhaba
Bugün direksiyon uygulama ücretini yatırdım
Sınav eylülde denildi
bilgisi olan var mı?
Kayıt yaparken 45 günde ehliyet vaadi yapıyorlar kayıt olduktan sonra o süre 4 ay oluyor
Bayram araya giriyormuş da o yüzden bu kadar ileriye atılıyormuş
İnsaf bayram 3 gün 3 ay ileriye atmak ne demek
Cevap
Merhaba, Corona Virüs Günlerinde Bu Tür Şeyler Olabiliyor.
Cevap
hocam merhabalar ben 23 haziranda e sınava girdim şimdi direksiyon sınavı için bekliyorum en yakın ne zamanda girebilirim teşekkür ederim
Cevap
Merhaba, Sürücü Kursunuza Sormalısınız.
Cevap
Direksiyon sınavından kaldım egitim zorunlu diyorsunuz gitmesem ücret vermek zorunda mıyım
Cevap
Ben manuel kayıt oldum , otomatiğe geçiş yapabilir miyim
Cevap
4 Hakkınız Bitmeden Geçemezsiniz, Onu Kayıt Yaparken Söylemeliydiniz.
Cevap
Hocam direksiyon sınav tarihim belli oldu Sabah erkenden gidip sürücü kursu arabası bozulmazmi direksiyon sınavına giremedim yandı müfettişin dediği ne yapabilirim
Cevap
Direksiyon Sınavlarında Yedek Araçlar Bulunduruluyor, Bu Sizin Hatanız Olmadığı İçin MEB'E Şikayet Edebilirsiniz.
Cevap
Bugun dinava girdim ben bir kirmizi isikta durduk sonra yesilde ben hareket ettim ve onumde uc aday vardi biraz ilerde kirmizi isikta onumdekiler yesilken gectiler bende kirmizi yandi tam duruyordum yanimdaki hoca birden dur dur diye kendi basti frene in dedi bana bende sasirdim ben kirmizi isigi ge cmeden durdum ben olmaz dediler
Cevap
Kırmızı Işıkta Geçtiyseniz Kalma Sebebidir.
Cevap
L parkta sadece dubaya dokundum sınavım yandı sizce bu normal mi
Cevap
Evet, Dubaya Değmemeniz Gerekmektedir.
Cevap
Merhaba ben direksiyona girecemde kalırsam ne kadar ödeyeceğim ve toplam kaç kere kalma hakkım var acaba?
Cevap
Merhaba, 4 Hakkınız Var, 120 TL Ücret Detaylı Bilgi İçin Sürücü Kursunuzla Görüşebilirsiniz.
Cevap
Merhaba bn ayin 21 de sinava girdim ilk hakimdi gecemedim ikinci 12temmuz dediler bnm sinav tarihimi surucu kursumu meb mi belirliyor acaba
Cevap
Merhaba, MEB Belirler.
Cevap
Meraba direksiyon sınavından 2 kez kaldım araya virüs girdi şimdi de sınavlarımla direksiyon sınavı çakışıyor ehliyet kursunu arayıp gelecek ay sınava girsem olmaz mı dedim hakkın yanar 2 hakkın var bir tane kalır dediler. Direksiyon sınavı ayda bir olmaz zorunda mı gerçekten dedikleri gibi yoksa yalan mı söylüyorlar daha fazla para kazanmak için yani gelecek ay girebilir miydim hakkım bu ay yanmadan cevaplarsanız sevinirim
Cevap
Merhaba, Direksiyon Sınavları Her Hafta Oluyor, Haklarınız Alındığı Tarihte İşler İstediğiniz Zaman Girme Diye Birşey Yoktur.
Cevap
2018 ocakta girdigim ehliyet sinavi icin 2020 yilinda direksiyona girebilir miyim? haklarim sakli midir degilse ne kadar sürede yanar?
Cevap
Merhaba, Hakkınız Yıllarca Korunmaz, Kayıt Olduğunuz Bir Kaç Ay İçinde Sınavlara Girersiniz.
Cevap

Yorum ekle