2019 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2019 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?  Son dakika! 2019 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafında belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 110 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 110 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 110 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 200 TL verdim, kimi si 250 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 200 TL ile 300 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 200 TL ile 300 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 110 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2019'da ne kadar oldu?

2019 yılı direksiyon sınav ücreti 110 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2019 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 85 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Bugün sınava girdim herşey yolunda gidiyor l parkı yaptım önce daha sonra iki duba arası park yaptım sonra ani fren ile geri geri gelme yaptım daha sonra yokuş kalkış yaptım ve hiç stop etmedim hiç sinyal hatası vermedim hiç serit değiştirme hatası vermedim arabayı park ettim el frenini çektim boşa aldım vs tamam geçtim dedim hoca gelmiş yetersizsin dedi nasıl anlamadım hocam dedim yetersizsin dedi neye kime göre hocam dedim 1 defa vites değiştirirken ayağımı gazdan çekmeyi unutmuşum ondan dolayı beni bırakmak istediler bende hakkımı aradım öyle şey mi olur nerede hata yaptım kırmızı hata değil o dedim hem hatalıysam arabayı ben kullandım ben park ettim yolda indirmen gerekirdi vs dedim sonra aralarında konuştular sınavı geçtiğimi açıkladılar anlayacağınız arkadaşlar sınav para tuzağı yeniden para almak için ufak bir hatada bile kalmanızı sağlıyorlar meb rant peşinde koşuyor
Cevap
Ben bugün a1 direksiyon sınavından kaldım ama haksız yere kaldım bana kursta burda sollama yasağı var dedi önüne ne çıkarsa çıksın sollamıyacaksın dedi ve ayni şekilde 2 gün önce sürücü kursunun sınav provası vardı aynı yerde karsıma traktör çıktı sollamadım bana aferim sollamadığın için dedi ama bugün sınavda aynı yerde traktor cikti ve kaldim simdi burada kim suclu gidip kursu sikayet edeyimmi
Not..yol dardı ve hiçbir şerit cizgisi yoktu
Cevap
14 saat ders alıp insanları 15 dakikalık testten geçirip sokağa cıkarmak çok mantıklı deyil. en az bence 40 saat ders alınmalı
Cevap
Evet, Haklısınız Dersler Az Veriliyor.
Cevap
bugun direksiyon sinavim vardi kaldim bos yere gereksizin biri beni gormesine ragmen onume cikti onun yuzunden yanlis sollama yaptim halbuki hoca az bekle gecsin deseydi kalmazdm daha 10 metre gitmeden kldm lanet olsun bu nasil adaet
Cevap
Yanımızda oturan egtmem müdahale edebilirdi vicdanlarina kalmış uzulmyim tekrar girersnz inşallah gecersnx
Cevap
Size Kimse Birşey Söyleyemez Onu Sizin Yapmanız Gerek.
Cevap
müfettişler mademki işi bukadar sıkı tutuyor.ortalik acemi şöförlerden geçilmiyor.acaba müfettişler bunlara nasıl göz yumduda.direksiyon sinavindan geçirdiler?
Cevap
direksiyon sınavına giren adaylardan.çok para alınıyor.her kalmasinda ücretler artıyor.durumu olan var olmayan var.kalan sürücü adayindan.50 tl alin.200tl adaylara ağır geliyor.
Cevap
Evet, Malesef Öyle Sıkı Bir Denetim Yada Şikayet Olmadan Değişmesi Zor Görünüyor.
Cevap
Ben sıfır sürücü adayıyım daha önce hiç doreksiyon başına geçmedim araç sürme hakkında bir bilgiye sahip değilim. Bugün direksiyon eğitimlerim başladı günde 1 saat olmak üzere 6 gün boyunca toplamda 6 saat direksiyon eğitimi alacağım sonra da direksiyon sınavına gireceğim. Fakat bu sürenin benim için yetersiz olduğunu düsünüyorum sizce bir sıfır aday için 6 saatlik bir direksiyon eğitimi yeterli midir? Yoksa yetersiz midir?
Cevap
Tabi ki Değil 14 Saat Ders Hakkınız Var.
Cevap
Sürücü kursum tarafından 14 saat değil toplam 6 saat direksiyon eğitimi verileceği söylendi bana eğer 14 saat hakkım var ise bu hakkımı sürücü kursumdan istemem gerekir mi?
Cevap
Hangi sürücü kursuymus o? 14 hatta 16 saat yasal hakkınız var. Parayı boşuna mı ödüyorsunuz? Hakkınızı arayın , olmaz öyle şey!
Cevap
Sınav Gününe Kadar Yasal Olarak 14 Saat Ders Alma Hakkınız Var Bazıları Vermiyor Bunu Onlara Söyleyebilirsiniz
Cevap
Parkta dubalara vuruldu diye bırakılıyor mu bide telefi dersi almak zorunlu mu
Cevap
Evet, Bırakılır Ve Diğer HakkınızlaSınava Girersiniz 110 TL Direksiyon Sürücü Kursunuz Ne Kadar Telafi Ücreti İstiyorsa Min 250 TL Olması Gerekiyor Onuda Öder Günü Gelince Tekrar Girersiniz.
Cevap
Ben de park ,l park , ani fren ve geri geri gelmeyi hepsini yaptım ama sadece tali yoldayken ana yolda otomobillere yol verdim ilerde otobüs vardı yolcu alıyordu bende yola atladım otobüs ani den hızlandı ve öndeki trafik Komisyonu devam et kızım dedi arkadaki öğretmen sağa çek dedi
Cevap
Komisyon Kararlıyla Sınav Sonlandırılır.
Cevap
İlk defa girdim ve paralel park kısmında 2 teker de çizginin tam üstünde olmadığı için elendim yarın yine sınav var bi şekilde yarın ki sınava girme şansım olur mu başka bir sürücü kursuna geçip tekrar giriş belgesi alma ihtimali var mı
Cevap
Ben 2.kez kaldım sınavdan 3.sınava ilkbahar da girmeyi düşünüyorum hava şartlarının yağmurlu karlı olacağını düşünüyorum sınavdan tekrar kalırım diye düşünüyorum ilkbahar da girsem sıkıntı olur mu yoksa kaldıktan sonra diğer ay sınavına girmek zorundamıyım
Cevap
1. Hakkınız Yani 3. Sınav Hakkınız Yanar, 4. Sınav Hakkınızla Girmiş Olursunuz .
Cevap
Şimdi direksiyon dan 4.kez kaldığın zaman 45 gün içinde dilekçe verirsen dosya yakmadan direk direksion eğitimleri ne başlayıp devam edebilir miyiz ücretini yatırıp
Cevap
Ne kadar ücret ödeniyor bilgisi olan var mı? 1600tl diyenler var. Gerçek mi bu?
Cevap
4. Kez Kalırsanız Yeni Kayıt Ücreti Yatırarak Baştan Başlayacaksınız
Cevap
Evet. Düz veya otomatik vites olarak değiştirme hakkın da var.
Cevap
Ben ise ilk direksiyoj hakkima geç kaldım ve 2.hak için maddiyatım yetersiz olduğu için parayı yatiramadim bundan dolayı 3.hakkımı bekliyorum. Ben şimdi 2. Ve 3. Hakkımın mı parasını yatırmam gerek yoksa sadece 3.mü?
Cevap
Bunu Sürücü Kursunuz Daha İyi Bilir Ama Hepsini Ödenemeniz Gerek Diye Biliyorum
Cevap
Bugün ikinci direksiyon sınavımdı ve yine kaldım ilkinde geri geride kaldım bitirmeme 2 dka kala üstelik kafamı kendileri karıştırdı geri geride düz bir şekilde gideceğimi biliyordum ama arkadan hocam müdahale etti sağ yap direksiyonu dedi aslında sol yapmam gerekiyordu daha sonra söylediğimde de işe hayır ben öyle birşey demedim dedi bugün de L park ta kaldım küçük bir hata bir kaç mm daha geri gelmediğim için kaldım resmen kurallar çok katı sinyalden ve kırmızı Işık’ta geçmekten bırakmaları kesinlikle doğru ama parklar bu katı olmaları yanlış
Cevap
Siz Bildiğinizi Yapacaktınız Onlar Bilerek Kafa Karıştırıyor ki Sizin Öyle Bir Durumda Heyecan Ve Hata Yapıyormusunuz Ona Bakıyorlar.
Cevap
4 direksiyon sınavını da kaybettim .2. Dosya için ne kadar ücret örüyoruz.
Cevap
45 gün içinde dilekçe yazıp tekrar direksiyon sınavına girilebiliyomus 4 hak daha oluyomuş tekrar dosya açmaya gerek yokmuş
Cevap
Haklısınız ama yine de kayıt ücretine yakın bir meblağ ödüyorsunuz.
Cevap
Yeni dosya açtırıp 14 saatlik dersi tekrar alıyorsunuz.
Cevap
Kusura Bakmayında 4. Kez Neden Kaldınız?
Cevap
Ben sınavdan kaldım 2 den kalırsam nolur
Cevap
Inanın çoğu kalanlar iyi araç kullananlar oluyor.
Cevap

Yorum ekle