2021 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2021 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 130 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 130 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 130 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 300 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 300 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 300 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 130 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2021'de ne kadar oldu?

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2021 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 100 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Milli eğitim bakanlığı şu kendini beğenmiş despot direksiyon sınav hocaları nasıl dur deyin yoksa milletin sabrı taştı.
Cevap
Sende mi kaldın kardeşim? Bende kaldım simdi
Cevap
Arkadaşlar ben de D ehliyet alıyorum ilk sınavda kaldım ikinci sınavda 360 TL istediler normalmi sizce size zahmet bir yardım etme şansınız var mı
Cevap
Bende sinava girdim ilk sinavdi L parki yaptim ani firen rampa kalkişi yaptim düz yolda 3 ncu fitese atarken 1 e atgim farkettim dedim saga cek dedilerer cok üzüldum
Cevap
Burada herkes haksızlığa uğramış gibi görünüyor. Cimer e şikayette bulunun arkadaşlar hakkınızı yedirmeyin.
Cevap
Komisyonunuz batsın Allah'ın cezaları.bunikinci girişimdi kaldım.hic stop ettirmedim L parkı süper yaptım en son normal parka geldi sağ arka teker kaldırıma değdi değmedi in başarısız dediler.bir bayan bir erkekti komisyon.bayan olan hocam geçirebiliriz dedi erkek olan yok öle dünya dedi sinirden ağladım kavga edicektim eşim tuttu.390 TL yatırdım ya azmi.
Cevap
Arkadaşlar teorik sınavı geçtikten sonra uygulamalı dersler başlamadan ücreti yatiriyormuyuz
Cevap
Benim oglan direksiyon sınavında1katdı kurs 2sınavda 2günde yarım saat için 180lira diyomuş zorunlu diyolarımış ögle bir saçmalık varmı
Cevap
Siz yine 180 ödemişsiniz biz 370 ödüyoruz
Cevap
Siz hangi ilde oturuyorsunuz acaba
Cevap
3. Sınav ücreti hakkında bilgisi olan var mı?
Cevap
merhaba 3,kez sınava gireceğim eğitim almak zorunda miyim eğitim almak istemiyorum sadece sınav ücretini yatırsam oluyor mu
Cevap
Ben 2. Sınava girceğim zaman kursa gitmemiştim
Cevap
Arkadaş bu nasıl iş ömrümde araba kullanmadığım halde 6 günlük ders boyunca bir defa olsun istop edmedim sınavda istop ettik.
Cevap
L parkta kaldım içerıye kadar girdim ama cok az çizgiye geldigi için kaldım komisyon cok önemli i kendini beyenmiş dünyayı o yaratmış sanki ya insan çok heyecanlı oluyor zaten bıde kasıntı biri oturursa yanınıza hiç cekilmiyor vallahi buradan bakanlıktan bırı okur inşallah bu mesajı mı bu kadar zalim olmaya gerek yok biraz insan olsunlar yeter bu para lar kolay kazanılmıyor ben şimdi tekrar para ystırıp giriçem 10 gün aç kalıcam Allah havale ediyorum bu vijdansızların hepsini
Cevap
bende bugun 2ci kez kaldim l parkta dubayı biraz siyırmıs kabul etmedi allahsız serefsizler
Cevap
C ehliyet sınav ücreti olarak 210 TL aldılar fazlamı ödedik bu normalmi
Cevap
L parkta kaldım o da duba yüzünden o dubaları ayarlayanin...benim girdiğim yerdeki duba çizgi içindeydi diğer park yerlerindeki dışında sizin adaletinizin Allah belasını versin inşallah..
Cevap
Hayatımda ilk kez direksiyon koltuguna oturdum sadece hocanın derste ögretikleriyle bugün tekte geçtim
Cevap
Bugün bende ilk defa kaldım. İkinci sınav kaç gün sonra yapılıyor acaba
Cevap
Kurstan kursa göre değişiyor, kurusun ayarıp bilgi alman lazım
Cevap

Yorum ekle