2020 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2020 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Son dakika! 2020 direksiyon sınav ücretleri MEB tarafından belirlendi!

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 120 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 120 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 120 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 250 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 250 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 250 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2020'de ne kadar oldu?

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

2019 yılında 110 TL olarak ödeniyordu.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2020 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 90 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Tamamen bunlar para tuzagi.olmusbos islerde adam birakiyorlar mufettislerin giremiyecegi otoparka biz acemilerin girmesini istiyorlar.
Cevap
Merhaba ben 2.diroksiyon sinavina girdimm mufettisler gectin dedilerr aksam pesimden haber geldi gecemedin diye hata yapmisim ana yola hizli girmisim baska arabanin onune yani hatirlamiyomm disardaki mufettisler gormus birakmislarr cok kotu oldum aksamdan beri agliyomm şoka ugradimm napcam bilmiyorum sikayet etmeyi dusunuyorumm suann cevap verin nooluurr napcam gercektenn
Cevap
Direksiyon Sınav Alanında Bulunan Komisyon Üyeleri Genel'de Geçip Geçmediğini Söylemiyor, Sürücü Kursunuz Ertesi Gün Söylüyor, Onun Dışında Mufettişler Sınavı Denetliyor, Komisyon Ayrı Mufettiş Ayrıdır, Mufettiş Sizi Kurallara Uymuyor Olarak Gördüyse Kalabilirsiniz.
Cevap
Ders alırken hocanın sürekli derse geç gelmesinden dolayı sınavdan önce 2 saat özel ders almam gerektiği söylendi kurşun bana vermesi gereken ders saatlerini hoca geç kaldığı için parayla ders aldırttılar duruma itiraz ettiğimde ise molaları eklemeyi unutmayın dediler
İlk sınavdan kaldım zorunlu ders aldım hoca tekrar geç geldi 2 saatte 40 dk mola hakkımız var diye savunmada bulundu kurs bu durumda ne yapmalıyım
Cevap
1 Gün İçinde Öğlen Arası Verilir, Bu Durumu MEB'e Şikayet Edebilirsiniz, Kendinizi Sınava Vererek Geçmeye Bakın Haklarınız Biter Dosyanız Yanarsa Başka Sürücü Kursuna Geçebilirsiniz.
Cevap
Slm hocam Ben direksiyon sinavinda kaldim 2 . Sinava girmek istemiyorum kursumu iptal ettirebilirmiyim
Cevap
Haklarınızın Bitmesi Gerekiyor, 4 Hakkınıza Kadar Geçmeye Çalışmanızı Öneririz.
Cevap
Merhabalar 4+4 hakkimida yaktım kaldim yaptığım küçük hatalardan simdi ne olacak dosya yanmis birdaha sinava giremiyor muyum...Lutfen cevao
p
Cevap
Merhaba, ben 1 inci direksiyon dersinden kaldım ikinci sinava girebilmem icin 330tl ödeme yaptim ve sinav giris belgesini alabilmem icinde 120tl istediler dogrumudur ?
Cevap
Merhaba, Sürücü Kursunuza Bu Ücreti Ne İçin Çıkarttığını Sorabilirsiniz, Direksiyon Sınavından Kalınca Sadece Eğitim Ve Sınav Harç Ücreti Ödenir.
Cevap
ilk direksiyon sınavına girdiğimde 120tl giris belgesi icin vermistim. ikinci girişimde ders ve sınav harç ücreti ödüyoruz 330tl. giriş belgesi içinde ödeme yapmıyoruz doğrumudur ?
Cevap
İlk Kez Direksiyon Sınavına 120 TL Verilir, Kalırsanız Eğitim Ücreti Ve Harç Ücreti Toplam 300 - 350 TL Arası Bir Ücret İstenir Başka Ücret Ödenmez.
Cevap
Direksiyon sınav ücreti olarak 120 TL olması gerekirken 200 TL istediler. Ve kendimizin bu ücreti bankadan yatıramayacağını söylediler. Bireysel olarak bankadan yaptırabilir miyiz sınav ücretini ?
Cevap
Sınav ücreti ilk sınav için sadece 120 tl dır kursa veriliyor her kur için bu fiyat geçerlidir
Cevap
Siz Kendiniz Yatırabilirsiniz.
Cevap
Hocam ben direksiyon sınavının ilkinde kaldım .Diğer sınavıma 5 ay sonra girme durumum olabiliyor mu? 4+4 hakkı varmış ilk dört hak bitince ikinci 4 hakkı kullanmak istediğimde sınav ve kurs ücreti dışında bir ücret ödemek zorunda mıyım ?
Cevap
5 Ay Sonra Giremezsiniz Haklarınız İşler, Yazılı Sınav İçin 4, Direksiyon Sınavı İçin 4 Hakkınız Vardır Yani Direksiyon Sınavında Toplam 4 Hakkınız Vardır, 4 Hakkınız Biterse Kursa Tekrar Kayıt Ücreti Ödeyeceksiniz +4 Hak Alacaksınız.
Cevap
Direksiyon sınavından kaldıktan sonra direksyon eğitimi alabilirmiyim
Cevap
2 Saat Eğitim Verilir.
Cevap
A1 motor ehliyeti aldım şimdi araba almak istiyorum ücret ne kadar gider
Cevap
İl'e Ve Sürücü Kurslarına Göre Değişiyor Size En Yakın Sürücü Kursundan Bilgi Alabilirsiniz.
Cevap
Ben şubat 1 sinava girdim ve direksiyondan kaldım kursum bana 1 ay sonra tekrar girecegimi söyledi normalmi? Bn daha erken girmek istiyorum
Cevap
Nasil ki surucu adaylari kafalarina gore fiyat bicemezse surucu kurslarinin da kafalarina gore egitim verememesi gerekmez mi?
C ehliyete 1500 tl ye yazilip iki saat direksiyon dersi almis birinin hakki yenmis midir?Kurslar gerekli durumlarda nereye sikayet edilebilir?Tesekkurler
Cevap
Direksiyon sınavından kaldım kaydımı başka kursa taşıyabilirmiyim
Cevap
Tüm Haklarınız Bitmeden Taşıyamazsınız.
Cevap
Direksiyon sınavından 4 kere kaldım şimdi tekrar sinava girmek istiyorum sadece sınava yani tekrar dosya açtırmak istemiyorum.bu durumda sadece sınav hakkı satın alabiliyor muyum.ve kadar odeme yapmam lazım ve ne kadar sınav hakki alabiliyorum
Cevap
Yazılı Yada Direksiyon Sınavı Fark Etmez Sınav Hakkı Satın Alma Diye Birşey Yoktur, Kurs Ücreti Ödersiniz +4 Hak Verilir.
Cevap
İlk direksiyon sınavından kalınırsa, 2. Direksiyon sınavına istenilen zamanda girilebilir mi?
Cevap
Hayır, Girilmez, MEB Belirlediği Tarihte Girilir.
Cevap
İlk direksiyon sınavını geçmedim 2ci harcı 300tl yatırdım direksiyon eğitimi vermediler 3 dede yine harcı yatırıcam eğitim vermiyor.böyle bı zorunluluk yok diyor kurs.direksiyon eğitimi bir defaya mahsus diyor bu yasalmı.teşekürler.
Cevap
Her Kalışta 2 Saat Direksiyon Dersi Verilir.
Cevap
Bunu kursun vermesi zorunludur demi.kanun var veya yonetmelik var mi hemenn donerseniz sevinirim.
Cevap

Yorum ekle