2020 YILI DİREKSİYON VE EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

direksiyon sınav ücretleri

2020 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir.Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 120 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 120 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 120 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikler ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 250 TL verdim, kimi si 350 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 250 TL ile 350 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 250 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 120 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti 2020'de ne kadar oldu?

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

2019 yılında 110 TL olarak ödeniyordu.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2020 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 90 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

Meraba direksiyon sınavını kaçırdım hastahane raporu aldım ama yinede 350 lira para yatırmam gerektiğini söyledi kurs dogrumudur
Cevap
Merhaba, Hak Ertelenir, Harç Ödenir.
Cevap
merhaba bn manuelden kaldm otomotikten kaldim hakkim varmi 4defa girdim
Cevap
Merhaba, Ne Demek İstediğinizi Anlamadık, 4 Defa Manuel 4 Defa Otomatikten mi Kaldınız?
Cevap
Dupanın altına sol ön tekerim sürtüğü için kaldım onun dışında bi hatam yoktu kasıtlı bırakıyorlar çok dikkatli olun!
Cevap
Merhaba ben yaşadığım şehirden farklı bir şehirde ikinci kez direksiyon sınavından kaldım. Yaşadığım şehre geri döneceğim için 3. sınava mümkün olan en geç sürede girmek istiyorum. 15 gün sonra yapılacak olan sınava girmek zorunda mıyım. Kursların her sınav için adınıza başvuru yaptığını biliyorum. Eğer başvuru yapmaz ve kaldığım sınavdan 15 gün sonraki sınava girmezsem 3. Sınav hakkım yanar mı?
Cevap
Merhaba, Hakkınız Yanar, Sınav Mazeretsiz Ertelenmez.
Cevap
Merhaba. Teorik sınav ücreti burada 90 yazıyor fakat kurs benden 120 aldı.
Cevap
Bugün e sınava girdim ve yeterli puan alamadım sürücü kursumda ders görücek miyim yoksa direk yeni sınav hakkıyla sınava mı girmem gerekiyor bilgilendirir misiniz teşekkürler.
Cevap
İsterseniz Görebilirsiniz, E Sınav İçin Test Çözmeniz Daha Yararlı Olacaktır.
Cevap
merhaba ,4 .hakkımdada kaldım. her defasında 320 tl ücret ödedim . 2 saat deyil sınav yerini 2 tur attırıyolar ders bitti dediler.

1 saat falan ders aldım.sınavda sanki bilinçli bırakıyorlar. şimdi tekrar 4 haktan yararlanmak için ne kadar ücret ödemem gerekiyor.
Cevap
Merhaba Aynı durum bizdede mevcut 4 defadır kalıyorum üften püften sebeplerle bilinçli bıraktıklarını düşünüyorum.
Cevap
Merhaba, Düzgün Eğitim Verilmiyorsa Kurs Müdürüyle Konuşabilirsiniz, Olmadı MEB'E Şikayet Edebilirsiniz, Kursunuzla Görüşerek Genel Kurs Ücreti Ödeyeceksiniz.
Cevap
direksiyon sınavına temmuzda girmem gerekiyordu giremedim o zaman 1 hakim yanmış oluyor mu ??eylül de 1 defa girdim elimde son haķın kaldı diyor öyle bisey var mı???
Cevap
Sınavlara Gitmediyseniz Haklarınız Yanar, Detayları Kursunuzla Görüşeceksiniz.
Cevap
Merhabalar . A2 ehliyet için direksiyon sınavına girmek için kursum benden 170 TL harç parası istedi ama her yerde 120 lira yazıyor. Neden 170 TL istediler acaba?
Cevap
170 TL olamaz bilgim 495TL harç parasıdır
Cevap
Merhaba, Harç Ücretini Sizde Yatırabiliyorsunuz.
Cevap
Merhabalar ben direksiyon sınavından bir gün önce karantinaya alındım. Aile hekimimden rapor aldım sınav günü için. Bu mazeret sayılır mı? Sınav hakkım yanmaz değil mi?
Cevap
Merhaba, Sürücü Kursunuzla Görüşmesliniz.
Cevap
4 hakkima girecegimm rabor aldigim yine de direksiyon param yanıyor ailece karantidayizz cvP yanarmi derse cikartmiyor
Cevap
Sürücü Kursunuzla Görüşün.
Cevap
Ben bu gün sinava girsim kaAndim ve hemen sinav ücreti yatiracakmiyim yoksa önce sireksiyon sersi alip onlar bilgi verincemi yatiracagim
Cevap
Bilgi Vereceksiniz Kursunuz Söyleyecek.
Cevap
Merhaba ben ilk direksiyon sınavından kaldım sınav için 350 TL istiyorlar 120 sınav ücreti kalanı kursun mu
Cevap
Merhaba, Direksiyondan Kalırsanız 200 - 400 TL Arası Ücret Alınır, Kursa Göre Değişir, Ders + Harç Ücreti İçindedir.
Cevap
Merhaba ben 4 ncü hakkım kullanıcam eğer bunuda kaybedersem sıfırdan mı başlıcam bu konuda net cevap verirmisiniz?
Cevap
Merhaba, 4 Hakkınız Biterse Kursunuza Genel Kurs Ücreti Ödeyerek +4 Hak Alacaksınız.
Cevap
Bende bugün 2inci hakkımı kullandım ve kaldım sınavda 3uncu hakkımı 1 ay sonrasına erteleyebiliyormuyum
Cevap
Mazeret Yoksa Ertelenmez.
Cevap

Yorum ekle