2023 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

direksiyon sınav ücretleri

2023 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 295 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 295 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 295 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 1000 TL verdim, kimi si 1200 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 1000 ile 1200 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 1000 TL ile1200 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 295 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti yıllara göre

2023 yılı direksiyon sınav ücreti 295 TL'dir.

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2023 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Direksiyon sınavı ikinci 4 hak tamamlama ücreti ne kadar?

4 hak sonunda direksiyon sınavından başarısız olan aday dilekçe vererek +4 hak sahibi olur. Sürücü adayı direksiyon eğitimini ücretini kursa ödeyerek yeniden alır. Direksiyon sınavı +4 hak tamamlama ücreti 3500-4500 TL arasındadır. Hak tamamlama ücretleri her ilde valilik komisyonlarınca belirlenmiş fiyatlara göre değişmektedir. Bağlı bulunulan kurstan +4 hak tamamlama ücretlerini öğrenenilebilmektedir.

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 160 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

"Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 1000 TL ile 1200 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir." İyi de bu paraları kimse veremez ki geçen sene 500 tl idi telafi sınavı ücreti. Bu rakamlar İstanbul için mi?
Cevap
Direksiyon sınavından 2 kez kaldım. 3.sinav ücretini 25 Aralık 2022 de 560₺ (400₺ ders+160₺ sınav) ücreti şeklinde ödedim. En son ödeme tarihi 25 Aralık dedikleri için. Şuanda benden 1000₺ istiyorlar ve kalan farkı (yani 440₺ daha) yatırmamı istiyorlar. Sınavı Ocak 2023 de olacağım için zam farkını benden istiyorlar. Bu bana çok absürt geldi normal bir durum mu ? Çünkü ben ders ücreti farkını niye veriyorum zorunlu dersimi Aralık'ta da alabilirdim sınav tarihini beklemeden. Yardımcı olursanız sevinirim
Cevap
Zam farkını sizden alamazlar. Hangi tarihte kayıt yaptıysanız o tarihin ders ücretini istemeliler. Sınav ücretindeki değişiklik konusunda onlar bir şey yapamaz. Ama kurs ders ücretini kayıt yılına göre almalılar. Yasal yola kadar gidilir. Kontrat imzalamadınız mı
Cevap
C direksiyon ehliyetinde 8 kere kaldım yine baştan girebilir miyim kurs ücretimi ödedim kurstan kaydımı da sildim
Cevap
3 hak ne kadar ücret verecegim
Cevap
3sinava girmek gerekiyor ne kadar ücret vereceğim
Cevap
2. Direksiyon sinavina girecegim fakat 2 dersi almak zorundamiyim
Cevap
Merhabalar yaklaşık eylülün ilk haftası kursa başlandı amacımız zam gelmeden 2 ay içinde almaktı.Ama malesef 2 ay 4 ay oldu direksiyon sinavindanda kalinca tekrar ucret ödenecek merak ettiğim ehliyeti alırken2023 denmi alınacak yoksa önce kayıt olduğumuz için eski ucretmi ödenecek
Cevap
Merhaba, ben kursumdan 12 saat direksiyon dersi aldım. Daha sonra 14 saat hakkımın olduğunu öğrenip kursla konuştum ve tamam sınavdan önce iki saat ders ayarlayalım dediler. Sonrasında 21-22 Ocakta ilk sınavımın olduğunu ve 400TL sınav ücreti olduğunu söylediler. O an zamdan dolayı 400TL olduğunu sanıp peki dedim ama şimdi sayfanızı okuyunca çok şaşırdım. Benim 295TL ödemem gerekmiyor mu neden 400TL demiş olabilirler?
Cevap
Benden de 400 lira talep ettiler.Şimdi araştırınca gördüm 295 lira olduğunu.Bana ödeyin demediler banka hesabına gönderin dediler demek ki kursiyer başına her sınav ekstradan 105 lira fazladan para talep ediyorlar.Resmen dolandırıcılık.
Cevap
ilk sınavınızsa sadece 295₺ ödemeniz gerekiyor. hemen konuşup paranızı geri alın resmen milleti kandırıyorlar.
Cevap

Yorum ekle