Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru ve Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e sınav başvuru ve randevu

E-Sınav Türkiye genelinde uygulanıyor ve adaylar ehliyet alabilmek için ilk bu sınava giriyor. Biz de bu yazımızda sizlere adım adım e-sınav başvurusu nasıl yapılıyor? Randevu nasıl alınıyor? bunlardan bahsedeceğiz.

E-Sınav Randevu ve Başvuru İşlemleri

E-sınav randevularını kursiyerlerin kendisi alamamaktadır. Bu işlemler sadece sürücü kursları tarafından yapılır. 

1-  Ehliyet alabilmek için gerekli olan tüm koşulları sağlamanız gerekiyor. Sürücü kursuna ehliyet için başvuru yapıyorsunuz.

2- Sürücü kursu tarafından planlanan teorik eğitimi almanız gerekiyor.

3- E-sınav ücreti olan 85 TL'yi ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi kendiniz yapabileceğiniz gibi sizin adınıza sürücü kursu da yapabilir.  (MTSK e-sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O şubelerinden herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programı” adı altında yatırılmalıdır.)

4- Elektronik sınav ücretini ödedikten sonra sürücü kursunuz “Özel MTSK Modülü” üzerinden istediğiniz tarih ve saate göre randevunuzu gerçekleştirecektir. Alınan randevular daha sonra il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip onaylanacaktır.

5- Başvuru işlemi onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi öncelikle kursiyerin istediği tarihi öncelikle seçer fakat yoğunluk varsa seçilen tarihe en yakın tarih olacak şekilde sınav tarihi ve saati sistem tarafından belirlenir.

6- Sınav tarihi belli olduktan sonra kursiyere sınav giriş belgesi sürücü kursu tarafından elden teslim edilir. Bu belge ile kursiyer e-sınava girebilir. Bu belge sadece sürücü kursundan alınabilir.

Randevuyu Değiştirme

Kursiyerlerin talep etmeleri halinde e-sınav tarih ve saatini üzerinden sınava en az 3 gün kalaya kadar değiştirebilirler. Bu işlem için sürücü kursuna dilekçe vermek gereklidir. Bu belge Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip işleme alınır.

E-Sınav Hakkı

Randevu işlemi gerçekleştirilen kursiyerler için 4 adet e-sınav hakkı verilir. Kursiyerler yönetmelikte belirtilen hususlar dışında ilgili tarih ve saatte e-sınav merkezinde olmazlarsa bir sınav hakları otomatik olarak yanar.

E-sınav aracılığıyla ehliyet almak isteyen adaylar kendi sınav hakları yanmadığı sürece herhangi bir şekilde MTSKS yazılı sınavına başvuru yapamazlar. Lakin teorik yazılı sınavla ehliyet almak isteyen adaylar e-sınav sistemine başvuru yapmak suretiyle ehliyet alabilirler. E-sınavda başvuru başarısız olan aday en erken 15 gün sonra yapılacak olan sınava girebilir.