Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

2018 yılının ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete de yayınlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne” göre Maliye Bakanlığı trafik cezalarında değişikliğe gitti. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte emniyet kemeri takmama cezası ve diğer trafik cezalarında %14,47 oranında değişiklik yapılarak yeniden hesaplandı. Bu yazımızda sizlere ceza miktarını ve ceza puanını aktaracağız.

Emniyet Kemeri Cezası 2018 Yılında Ne Kadar?

Trafik cezalarında yapılan değişiklikle birlikte aracında emniyet kemeri bulundurmayan, seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde kasksız ve gözlüksüz kullanılması durumunda sürücüler 108 TL idari para cezasına çarptırılır. Araç sürücülerine emniyet kemeri cezası trafik görevlileri tarafından yol kontrollerinde verilebildiği gibi aynı zamanda mobese kameraları tarafından yapılacak olan tespitlerle de uygulanabilecektir.

Emniyet kemeri takmama cezası: 108 TL'dir. İndirimli hali 81 TL'dir.

Ceza puanı: 15 Ceza Puanıdır.

Peki alkollü araç kullananlara ne ceza verilir tıklayınız.

Emniyet Kemeri Cezası Kimlere Verilir?

Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde yer alan ve motorlu taşıt kullanan sürücülerin en çok ihmal ettiği trafik kurallarından biri de seyir halindeyken emniyet kemeri takmamalarıdır. Emniyet kemeri cezası kendi aracında emniyet kemeri bulundurmayan ve seyir halindeyken takmayan kişilere verilir. Bu trafik cezasının karşılığı motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlilerde ise kask takılmadığı ve gözlük kullanılmadığı zaman trafik görevlilerince uygulanır.

Ayrıca arka koltukta oturan sürücülerin de emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır. Bunun içinde trafik denetlemelerinde ceza kesilebilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ehliyete Ne Kadar Ceza Puanı Olarak Yansır?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen hususlar dahilinde suç sayılan fiili işleyenler hakkında ceza uygulanan sürücülere ayrıca aldıkları her ceza için ehliyetlere yansıtılacak şekilde ceza 15 ceza puanı verilir. Seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve araçlarında emniyet kemeri bulundurmayanlar sürücülere idari para cezasın çarptırıldıklarında aynı zamanda ehliyetlerine de  ceza puanı yansıtılır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri 2 ay süreyle geri alınır ve sürücüler çeşitli eğitimlere tabi tutulur.

Sponsorlu bağlantılar

Emniyet Kemeri Cezasının Erken Ödenmesi Ne Gibi Avantaj Sağlar?

Devlet tarafından kanun ve yasalar çerçevesinde uygulanan idari para cezalarının her birinde vatandaşlara erken ödeme fırsatı sunulmaktadır. Motorlu taşıt kullanan sürücülere uygulanacak emniyet kemeri takmama cezasının erken ödenmesi durumunda cezanın 4/3’nü yatırmaları yeterli olacaktır. 2018 yılı için emniyet kemeri takmama cezasına çarptırılan bir kişi 108 TL idari para cezası üzerinden %25(4/3) indirim yapılarak 81 TL ödemeleri yeterli olacaktır. Böylece emniyet kemeri takmama cezası alan bir sürücü 27 TL gibi bir indirimden yararlanabilecektir.

Emniyet kemeri takmama cezasından %25 indirim almak isteyen sürücüler, cezanın kendilerine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda geçerli olacaktır.