Emniyet Kemeri Takmama Cezası Yeni Yılda Arttı

Konu trafik olduğunda ilk akla gelen güvenliktir. Konu güvenlik olduğunda ise trafik kazalarında hayati derecede öneme sahip temel destek ise emniyet kemeridir. Bu yazımızda sizlere emniyet kemeri takmama cezasının güncel tutarını ve emniyet kemeri takmama ceza puanını aktaracağız. 

Emniyet Kemeri Cezası 2024

Ceza Kodu 78/1-a
Ceza Tanımı: Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak
Emniyet Kemeri Ceza Miktarı: 690 TL TL
*İndirimli Hali: 517,50 TL
Emniyet Kemeri Ceza Puanı: 15 Puan
*Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse. 

Trafik cezalarında yapılan değişiklikle birlikte aracında emniyet kemeri bulundurmayan, seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde kasksız ve gözlüksüz kullanılması durumunda sürücüler 690 TL idari para cezasına çarptırılır. Araç sürücülerine emniyet kemeri cezası trafik görevlileri tarafından yol kontrollerinde verilebildiği gibi aynı zamanda mobese kameraları tarafından yapılacak olan tespitlerle de uygulanabilecektir.

İlginizi Çekebilir-> https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/blog/42-alkollu-arac-kullanmak.html

Emniyet Kemeri Cezası Kimlere Verilir?

Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde yer alan ve motorlu taşıt kullanan sürücülerin en çok ihmal ettiği trafik kurallarından biri de seyir halindeyken emniyet kemeri takmamaktır. Emniyet kemeri takmam cezası kendi aracında emniyet kemeri bulundurmayan ve seyir halindeyken takmayan kişilere verilir. Bu trafik cezasının karşılığı motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlilerde ise kask takılmadığı ve gözlük kullanılmadığı zaman trafik görevlilerince uygulanır.

Ayrıca arka koltukta oturan sürücülerin de emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır. Bunun içinde trafik denetlemelerinde ceza kesilebilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ehliyete Ne Kadar Ceza Puanı Olarak Yansır?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen hususlar dahilinde suç sayılan fiili işleyenler hakkında ceza uygulanan sürücülere ayrıca aldıkları her ceza için ehliyetlere yansıtılacak şekilde ceza puanı verilir. Emniyet kemeri ceza puanı 15'tir. Seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve araçlarında emniyet kemeri bulundurmayanlar sürücülere idari para cezasın çarptırıldıklarında aynı zamanda ehliyetlerine de 15 ceza puanı yansıtılır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri 2 ay süreyle geri alınır ve sürücüler çeşitli eğitimlere tabi tutulur.

Emniyet Kemeri Cezasının Erken Ödenmesi Ne Gibi Avantaj Sağlar?

Devlet tarafından kanun ve yasalar çerçevesinde uygulanan idari para cezalarının her birinde vatandaşlara erken ödeme fırsatı sunulmaktadır. Motorlu taşıt kullanan sürücülere uygulanacak emniyet kemeri cezasının erken ödenmesi durumunda cezanın 4/3’nü yatırmaları yeterli olacaktır. 2024 yılı için emniyet kemeri takmama cezasına çarptırılan bir kişi 690 TL idari para cezası üzerinden %25(4/3) indirim yapılarak 517,50 TL ödemeleri yeterli olacaktır. 

Emniyet kemeri takmama cezası için %25 indirim almak isteyen sürücüler, cezanın kendilerine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda geçerli olacaktır.