Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Yeni Yılda Arttı

kırmızı ışık ihlali cezası

Çoğu tahammülsüz sürücü konu trafik işaretleri olunca ne yazık ki tahammülsüz olabiliyor. Bilerek yada bilmeyerek kuralları ihlal edenlere Madde 47/1-B olarak kodlanan kırmızı ışıkta geçme cezası uygulanmaktadır. 

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası 2023

Ceza Maddesi 47/1-b
Kırmızı Işık Cezası: 951 TL
%25 İndirimli Hali: 713,25 TL
Ceza Puanı 20

*İndirimden faydalanmak için ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekir. Ne kadar indirim uygulanıyor diye soracak olursanız bu aran ceza tutarının yüzde 25'i kadardır.

 

Kırmızı Işık Cezası İçin Son Yıllarda Neler Değişti?

Geçen yıl kırmızı ışıkta geçme cezası için  bazı revizeler yapıldı. Yapılan son değişikliğin ceza tutarlarıyla ilgili olmadığını söylemeliyiz. Trafik kanununa ışık ihlaliyle ilgili eklenen yeni maddeler ihlal sayısı ve sonrasında uygulanacak ağır yaptırımlarla ilgilidir. İşte değişiklikler:

-Sürücünün son bir yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığının tespiti halinde sürücü belgesi 30 gün süreyle alınacaktır.

-Aynı yıl içerisinde tekrardan 3 defa kırmızı ışıkta geçenlerin ehliyetleri 45 gün süreyle alınacaktır.

-Aynı yıl içerisinde tekrardan 3 defa veya daha fazla sayıda kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyetlerine 60 gün süreyle el konulacaktır.

-Aynı yıl içinde bu madde kapsamında iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilir. Sürücü belgesi almasına mâni hâli olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir.

İlginizi Çekebilir -> https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/blog/45-hiz-siniri-cezalari.html

Değerlendirme: Kırmızı Işıkta Geçenlerin Ehliyetine El Konuluyor

Yapılan son değişiklikle birlikte aynı yıl içerisinde üstte bahsettiğimiz üzere belli sayıda kırmızı ışık ihlali cezası alanların kademeli sürelerle olarak ehliyetine el konulması uygulamasına başlandı.  Aynı yıl içerisinde 3. ihlalinde yakalananların 30 gün, 6.ihlalinde yakalananların 45 gün ve 9. İhlalinde yakalananların 60 gün ehliyetine el koyulacak. Bunun yanı sıra 6. Defa veya daha fazla yakalananlar hem psiko-teknik testine hem de psikiyatri değerlendirilmesine tabi tutturulacaktır.

Eds İle Kırmızı Işıkta Geçme Cezasında Süreç Nasıl İlerliyor?

Özellikle trafik kazalarının yoğun veya nüfusun fazla olduğu yerleşim birimlerinde EDS(Kamera) sistemleriyle sürücülere 47/1-b Maddesi ile kırmızı ışık cezası uygulanıyor. Cezalar eğer EDS sistemleriyle değil de polis denetlemesi sonucunda olursa bu durumda ceza plakaya değil sürücünün kendisine kesilir ve üstte belirtilen ehliyete el konulma yaptırımları ceza sayısına göre uygulanır.