Yayaya Yol Vermeme Cezası Cep Yakacak!

Geçmiş yıllarda artan trafik kazalarının azalması ve sürücülerin daha dikkatli araç kullanmasını sağlamak amacıyla Trafik Kanunu’nda yaya geçitleri ile alakaları bazı düzenlemeler yapılmıştı. Bunlardan birisi de yayaya yol vermeyen sürücülerle ilgili oldu. Yayaya yol vermeme cezası 2024 yılı için hemen alta ki tabloda listelenmiştir. Bu kusur 74/B Trafik Cezası olarak isimlendirilir.

Yayaya Yol Vermeme Cezası 2024

Ceza Maddesi: 74/b Cezası

Ceza tanımı: Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek,

Ceza puanı: 20

Yayaya Yol Vermeme Cezası: 3.135 TL

%25 İndirimli ödemede: 2.351,25 TL

(Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.)

 

Yayaya Yol Vermeme Cezası Sanıldığında Yüksek!

Yayaya yol vermeme cezası artan kazalar ve ihlal edilen kurallar nedeniyle arttırıldı. 2024 yılı için yüzde 58,46 oranında zam yapıldı.  Yapılan son değişikliklerle birlikte, Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen araç sahipleri 3.135  TL para cezasının yanı sıra 20 ceza puanı alacaklar.

2 Yıl Önce Meclis Gündemine Girmişti

Meclise sunulan kanun teklifinin kabul edilmesiyle birlikte uygulamaya konulan kanunda, yayalara yol vermeyen veya yaya geçidine yaklaşırken hızını kesmeyen sürücüler radarlar ile tespit edilerek cezalandırılmaya başlandı. Yaya geçidi ya da okul geçitlerinde görevli bir kişi ya da trafik ışığı yoksa yaya geçidinden ilk geçiş hakkı sürücüye değil yayaya aittir. Sürücüler, yaya geçitlerine gelirken yavaşlamalı ve karşıdan karşıya geçmek isteyen yayaya yol vermelidirler.

Trafik kurallarını ihlal eden vatandaşlara verilen cezalar geçmiş yıllara göre daha fazla oldu. Bunun nedeni hem yayaların hem de sürücülerin can güvenliğini artırmak ve sürücüleri kural ihlali yapmaktan alıkoymak içindir.