Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanma Cezası 2023

Trafik cezaları sürücülerin sadece karayolu üzerinde yapmış oldukları hata ve kusurlardan dolayı kesilmemektedir. Bunun yanında ideal bir sürücüde bulunması gereken özelliklerin ve donanımların olmaması durumunda da ceza kesilmektedir. Örneğin birçok kişinin bilmediği veya ihmal ettiği ehliyet yetersizliği cezası bunlardan biridir. Yaygın olarak otomatik ehliyetle manuel araç kullanma ve başka bir sınıf ehliyeti olup motor ehliyeti olmayanlara yetersiz ehliyetle motor kullanma cezası verilmektedir.

Yetersiz Ehliyet Araç Kullanmak Nedir?

İlk başlarda herkesin bir hevesle almak istedikleri ehliyetler, sürücüler tarafından direksiyon başına geçilmesinden sonra önemini büyük ölçüde yitirirler. Birçok sürücü ehliyeti sadece aracın direksiyonunun başına geçene kadar vasıta olarak görmesinden dolayı birçok hata ve kusura bağlı olarak trafik cezalarına çarptırılabilmektedirler. Sürücülerin düşmüş oldukları hataların başında yetersiz ehliyetle araç kullanmak gelmektedir. Sürücü belgesi yani ehliyet sahipleri sahip oldukları sürücü belgesi sınıfına göre yetkili oldukları araçları kullanmak zorundadırlar. Hangi sebeple olursa olsun ehliyet sahipleri yetkili olmadıkları araçları kullanmaları durumunda Karayolları Trafik Kanununun 39. maddesine göre idari para cezasına çarptırılırlar. Yetersiz ehliyete rağmen araçların kullanmasına izin veren araç sahiplerine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası kesilir. 

Başka Bir Ehliyet Ehliyet Sınıfına Sahipseniz

Geçmiş senelerde yapılan değişiklikler sonrası ehliyet sınıfları 17’ye kadar çıkarılmıştı. Sürücü belgelerinin bu kadar sınıfa ayrılması ister istemez kafa karışıklığına neden olabiliyor. Haliyle bu bilgi eksikliği sürücülerin yetersiz ehliyetle araç kullanmalarına sebep olabilir. Bu sebeple sürücüler, karayolu üzerinde yapılacak kontrollerde ehliyet yetersizliği cezasına çarptırılabilirler. Son yapılan değişiklikle birlikte B sınıfı 2 gruba ayrılmış olup; otomatik ve manuel vites ayrımından dolayı manuel vites ehliyeti olan sürücüler otomatik vitesli araç kullanamayacak. Ayrıca 2016 yılı sonrasında B sınıfı ehliyet alan sürücüler böyle minibüs kullanabilmek için D1 sınıfı ehliyet almaları gerekecektir. Aksi durumda ehliyet yetersizlik cezası söz konusu olacaktır.

B Sınıfı Ehliyete Sahip Sürücüler Motosiklet Kullanabilir Mi?

Sürücü belgesi almak isteyenlerin veya var olanların en çok merak ettiği konuların başında B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücüler motosiklet grubundaki araçları kullanabiliyorlar mı? Ehliyet sınıflarında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ilk defa B sınıfı ehliyeti alacak bireyler artık;

Moped(M),

B1 motosiklet(4 tekerlekli),

B otomobil ve kamyonet,

BE otomobil ve kamyonet(römorklu) dışındaki araçları kullanamazlar.

B sınıfı ehliyet ile sadece Moped(M Sınıfı) motorlar kullanılabilir. Diğer motor grupları için motor ehliyeti alınmalıdır. A1 125 cc kadar motosiklet, A2 35 KW’a kadar motosiklet ve A 35 KW üzeri motosiklet kullanabilirler. Kanun ve yönetmelikle belirlenen bu sınıflardan herhangi birine sahip olan sürücüler yalnızca kendileri için yetkilendirilmiş araçları kullanmak zorundadır. Aksi halde yetersiz ehliyetle araç kullanmaktan dolayı trafik cezasına çarptırılabilirler.

Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası 2023 Yılında Ne Kadar?

Konumuzda da bahsettiğimiz üzere bu yıl araç sınıfına uymayan ehliyetle diğer bir tabirler yetersiz ehliyetle araç kullananların cezası 4.064 TL olarak belirlenmiştir. Aracı kullanan sürücü araç sahibi değilse, tescil plaka sahibine de aynı miktarda para cezası kesilerek toplamda 8.128 TL idari para cezası kesilmiş olur. aracı kullanan sürücü veya plaka tescil sahibi cezanın kendisine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde para cezasını ödemesi durumunda bu miktar ceza başına 3.048 TL’ye indirilir. 

2023 Yetersiz Ehliyet Cezası

Ceza Kodu: 39/2

Ceza tanımı: Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri

Ceza puanı: 20

Ehliyet yetersizliği cezası: 4.064 TL

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse aynı miktarda ceza araç sahibine de kesilir.

%25 İndirimli ödemede: 3.048 TL

*(Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.)

 

Önemli bir uyarı. ehliyet yetersizliği cezası ile ehliyetsiz araç kullanma cezaları birbirinden farklıdır. Yetersiz ehliyet cezasında, ehliyetiniz var ama mevcut aracı kullanmak için uygun değil. Diğer cezanın sebebi ise hiç ehliyetinizin olmaması.