Yetersiz Ehliyet Nedir? Yetersiz Ehliyet Ceza Miktarı 2019 Yılında Ne Kadar? 

Trafik cezaları sürücülerin sadece karayolu üzerinde yapmış oldukları hata ve kusurlardan dolayı kesilmemektedir. Bunun yanında ideal bir sürücüde bulunması gereken özelliklerin ve donanımların olmaması durumunda da kesilmektedir. Örneğin birçok kişinin bilmediği veya ihmal ettiği yetersiz ehliyetten dolayı sürücülere idari para cezası kesilebilmektedir.

Yetersiz Ehliyet Araç Kullanmak Nedir?

İlk başlarda herkesin bir hevesle almak istedikleri ehliyetler, sürücüler tarafından direksiyon başına geçilmesinden sonra önemini büyük ölçüde yitirirler. Birçok sürücü ehliyeti sadece aracın direksiyonunun başına geçene kadar vasıta olarak görmesinden dolayı birçok hata ve kusura bağlı olarak trafik cezalarına çarptırılabilmektedirler. Sürücülerin düşmüş oldukları hataların başında yetersiz ehliyetle araç kullanmak gelmektedir. Sürücü belgesi yani ehliyet sahipleri sahip oldukları sürücü belgesi sınıfına göre yetkili oldukları araçları kullanmak zorundadırlar. Hangi sebeple olursa olsun ehliyet sahipleri yetkili olmadıkları araçları kullanmaları durumunda Karayolları Trafik Kanununun 39. maddesine göre idari para cezasına çarptırılırlar. Yetersiz ehliyete rağmen araçların kullanmasına izin veren araç sahiplerine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası kesilir.

Ehliyet Sınıfları

Son yapılan değişikliklerle birlikte ehliyet sınıfları 17’ye kadar çıkarılmıştır. Sürücü belgelerinin bu kadar sınıfa ayrılması yeni ehliyet alacakların ister istemez eski bilgilerden dolayı yetersiz ehliyetten dolayı araç kullanmalarına sebep olabilir. Bu sebeple karayolu üzerinde yapılacak kontrollerde yetersiz ehliyetten dolayı trafik cezasına çarptırılabilirler. Son yapılan değişiklikle birlikte B sınıfı üç gruba ayrılmış olup; otomatik ve manuel vites ayrımı, bu sınıftaki sürücülerin bundan böyle minibüs kullanamayacak olmaları ve herhangi bir şekilde moped veya motosiklet kullanmalarının önüne geçilmiş olundu.

B Sınıfı Ehliyete Sahip Sürücüler Motosiklet Kullanabilir Mi?

Sürücü belgesi almak isteyenlerin veya var olanların en çok merak ettiği konuların başında B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücüler motosiklet grubundaki araçları kullanabiliyorlar mı? Ehliyet sınıflarında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ilk defa B sınıfı ehliyeti alacak bireyler artık B1 motosiklet(4 tekerlekli), B otomobil ve kamyonet, BE otomobil ve kamyonet(römorklu) dışındaki araçları kullanamazlar. Motosiklet grubundaki araçları kullanmak isteyen sürücüler M motorlu bisiklet(moped), A1 125 cc kadar motosiklet, A2 35 KW’a kadar motosiklet ve A 35 KW üzeri motosiklet kullanabilirler. Kanun ve yönetmelikle belirlenen bu sınıflardan herhangi birine sahip olan sürücüler yalnızca kendileri için yetkilendirilmiş araçları kullanmak zorundadır. Aksi halde yetersiz ehliyetle araç kullanmaktan dolayı trafik cezasına çarptırılabilirler.

Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası 2019 Yılında Ne Kadar?

Konumuzda da bahsettiğimiz üzere bu yıl araç sınıfına uymayan ehliyetle diğer bir tabirler yetersiz ehliyetle araç kullananların cezası 1002 TL olarak belirlenmiştir. Aracı kullanan sürücü araç sahibi değilse, tescil plaka sahibine de aynı miktarda para cezası kesilerek toplamda 2.004 TL idari para cezası kesilmiş olur. aracı kullanan sürücü veya plaka tescil sahibi cezanın kendisine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde para cezasını ödemesi durumunda bu miktar ceza başına 751,50 TL’ye indirilir.

2019 Yetersiz Ehliyet Cezası

Ceza Kodu: 39/2

Ceza tanımı: Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri

Ceza puanı: 20

Ceza miktarı: 1002 TL

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse aynı miktarda ceza araç sahibine de kesilir.

%25 İndirimli ödemede: 751,50 TL

(Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.)