2018 OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NASIL ALINIR? ŞARTLARI NELERDİR? FİYATI VE YAŞ SINIR KAÇTIR?

Sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden biri otomatik vitesli araç kullanımıydı. Yönetmelik 5 Aralık 2015 tarihinde yayınlandı ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. 2018 yılında bir çok sürücü kursu "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru almakta, direksiyon eğitimini "Otomatik vitesli araçla" vermekte ve adaylar direksiyon sınavlarına "otomatik vitesli araçla" girmektedir. Sınav ücretleri "Manuel vites ehliyetiyle" tamamen aynıdır. 

otomatik vites ehliyeti nedir

Eskiden direksiyon sınavına giren adaylar, direksiyon sınavında "Manuel vitesli araç" kullanmak zorundaydı. Alternatif bulunmuyordu. Kimi adaylar sınavlarda çok zorlanmaktaydı. Sürücü adayları direksiyon sınavından başarılı olup "Manuel vites ehliyeti" aldıktan sonra isterlerse "Otomatik vitesli araç" kullanabiliyordu.

Sponsorlu bağlantılar

 

Maneul vites ehliyeti mi almak mantıklı yoksa otomatik vites ehliyetimi?

Bir çok sürücü adayının merak ettiği ve en çok tereddüt ettiği konulardan biri "Maneul vites ehliyeti mi" yoksa "Otomatik vites ehliyeti mi" sorusudur. 

-Eğer "Maneul vites ehliyeti" alırsanız, ister manuel vitesli araç, ister otomatik vitesli araç kullanabilirsiniz. Manuel vites ehliyeti ikisini de kapsar.

- Fakat "Otomatik vites ehliyeti" alırsanız "Manuel vitesli" araç kullanamazsınız. Sadece "Otomatik vitesli araç" kullanabilirsiniz. 

Kendinize şu soruyu sorun. Ömrüm boyunca hep otomatik vitesli araç kullanabilir miyim? Eğer cevabınız evetse "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru yapabilirsiniz.

 

Otomatik vites sınavına girip başarılı olanların ehliyetinde ne yazar?

Yeni sistemle birlikte otomatik şanzımanlı araç ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında "Sadece otomatik araç kullanabilir." yazmaktadır. 

 

B sınıfı maneul veya otomatik vites ehliyeti için masraflar ne kadar?

1- Sürücü kursu ücreti 1500 TL'dir. Şehre göre değişir. (1100-1600 TL arasıdır.)

2- Teorik sınav giriş ücreti 60 TL (Sabit) 

3- Direksiyon sınavı giriş ücreti 80 TL (Sabit) 

4- Harç ücreti + kart ücreti: 572 TL (Sabit) 

2200 TL arası tahmini bir masraf söz konusudur. 

 

Otomatik vites ehliyeti alıp daha sonra manuel vites ehliyete geçiş yapabilir miyim?

Evet istediğiniz zaman manuel vites ehliyeti için başvuru yapabilirsiniz. Sürücü belgesinde sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilenler, manuel vitesli araç kullanmak için ehliyet alabilmeleri için direksiyon eğitimi dersinin yarısına devam ederler.

Örneğin B sınıfı ehliyetinde otomatik şanzımanlı araç kullanabilir ifadesi bulunan bir kişi B grubu(Manuel) kullanabilmek için yeniden direksiyon sınavına girmeleri gerekecek. Teorik sınava tekrar girmeye gerek yoktur. B grubu için 14 saat olan eğitimin yarısını(7 saat) almaları gerekecek. 

 

Otomatik vites ehliyeti alıp, Manuel vites ehliyete dönüştürmek istersem masrafı ne kadar?

- 800 TL sürücü kursu ücreti.

- 80 TL direksiyon sınav ücreti.

- 570 TL harç ücreti.

Gördüğünüz üzere 2018 yılında, otomatikten maneule geçiş yapmak için 1450 TL'ye yakın bir masraf çıkıyor. Kararınızı ona göre veriniz. 

 

Otomatik vites ehliyeti ayrı bir sınıf mı?

Otomatik araç kullanacaklar için ekstra bir sınıf bulunmuyor. Başvuracakları ehliyet sınıfında, ehliyet belgesi üzerinde şanzımanlı araç kullanabilir şeklinde ifade bulunacaktır. Örneğin B sınıfı ehliyete başvuran bir kişinin ehliyetinde "şanzımanlı araç kullanabilir" yazacaktır.

 

Otomatik vites ehliyeti alıp manuel vitesli ehliyet kullanırsam cezası var mı?

Evet cezası var. Yetersiz ehliyet cezası olarak adlandırılmaktadır. 700 TL(indirimsiz hali) civarıdır. Aynı zamanda kişi aracın sahibi değilse bir o kadar da araç sahibine kesilir. Kişinin ehliyetine de 20 ceza puanı kesilir.  

 

Otomatik vites ehliyeti yaş sınırı kaçtır?

B sınıfı için 18'dir. Diğer sınıfların ehliyet alma yaşını görmek için tıklayınız.

 

DEĞERLENDİRME:

Adayların beklediği bir değişiklikti. Özellikle bayan sürücüler, otomatik araç sürmeye daha yatkın. Sınavlara girerken de otomatik araçla girmeleri işlerini bir nebze kolaylaştıracaktır. Dez avantaj olarak şunu söyleyebiliriz. Otomatik vites ehliyeti alanlar, manuel araç süremeyecek. Sürebilmeleri için teorik sınava girmeksizin, direksiyon sınavı eğitiminin yarısını alarak, direksiyon sınavına girerek ehliyet belgelerini manuel sınıfa dönüştürmeleri gerekecek. Bu durum maliyeti arttıracak.

Herkes için hayırlı olması dileğiyle.

 

Diğer konular

2018 B Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi araçları kullanır? Harç ve masrafları

2018 Yılında Ehliyet Sınıfları Nelerdir?Hangi ehliyet ne kullanır?Şartlar nedir?

2018 Ehliyet harçları ücretleri ne kadar?

2018 Ehliyet sınav tarihleri, Direksiyon sınav tarihleri

1 1 1 1 1