2022 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2022 ehliyet harç ücretleri ne kadar? Sınıflarına göre ilk defa ehliyet alacaklar, sınıf ekleyenler, ehliyetini kaybedenler veya herhangi bir nedenle ehliyetini yenileyecekler için en güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri 2022

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanan ehliyet harç ücretleridir. 

Ehliyet Sınıfları Harç Miktarı Değerli Kağıt Vakıf Payı Toplam
A1, A2, A 370,4 280 65 715,40 TL
B 1116,9 280 65 1461,9 TL
F 370,4 280 65 715,4 TL

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE

1863,7 280 65 2208,7 TL

Üst kısımdaki bilgiler ilk defa ehliyet alacakların ve sınıf büyüteceklerin ödeyecekleri ücretlerdi. Alt kısımda değiştirme, kayıp, evlilik, yıpranma nedeniyle başvuru yapacakların ödeyecekleri harç ücretleri yer alıyor! 

Harç ücretlerinin ödenebileceği anlaşmalı banklar için tıklayınız.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Eski Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET

Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

13 TL +2 TL = 15 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimli)

Önemli Not: Eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, yıpranma veya evlilik nedeniyle değiştirmek isteyenler 13+2= 15 TL yenileme ücreti ödemektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 2022 yılında 280 TL + 65 TL = 345 TL harç ücreti ödemektedir. Ehliyetinizin veriliş tarihine bakınız. Eğer ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu ehliyet yeni tip ehliyettir. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi 1 Ocak 2016 önceyse eski tip ehliyettir.

 

Yeni Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET
Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

280 TL + 65 TL = 345 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimsiz)


Ehliyet Harcı ödemeleri, gişe işlemleri olarak bankalar aracılığıyla, online olarak GİB üzerinden, internet bankacılığıyla ve ATM ile yapılabiliyor.

İnternetten harç ücreti ödeme

 

NOT: Harç ücreti+değerli kağıt+hizmet bedeli şeklinde ödemeler banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ödeme yapılmamaktadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel lütfen harç ücretlerini ödeyiniz. Ayrıca ehliyet randevu aldıktan sonra da harçları ödeyebilirsiniz.

Ehliyet randevu işlemleri

Yorumlar

Merhabalar, sürücü kursu olmadan, gerekli belgeleri gerekli yerlere kendimiz ileterek olmuyor mu bu süreç? Herhangi bir eğitim veya danışmanlık ihtiyacım yok.
Cevap
Tüm işlemler sürücü kursları aracılığıyla yürütülüyor.
Cevap
A sınıfı sertifikamı aldım harcı yatırdım Nüfus müdürlüğünden randevu alacaktım yaşadıığım bölgeye çok uzakta var. Yakın nüfus müdürlükleri açılınca almak için bekliyeceğim.
Ödediğim harc nekadar süre geçerli veya bir süresi varmı. Teşekkürler
Cevap
Yıl sonuna kadar harç ücreti geçerlidir. Ondan sonra aradaki zam farkını ödemek gerekir.
Cevap
Marhaba arkadas ben 89 de ehliyet aldim c sinifi bu ehliyet nezaman d sinifine gececek tesekur ederim
Cevap
C sınıfı ve D sınıfı ehliyet sertifikalarını aldım tekrar tekrar gidip gelmek istemedim nüfus dairesine ne kadar ücret öderim 2208 +2208 mi yoksa kart ücreti içinden düşermi -280 tl
Cevap
Eski ehliyetimi değiştiricem 2000 tarihli bunun için ne kadar bedel ödeyeceğim
Cevap
15 TL yenileme ücreti ödeyeceksiniz.
Cevap
Merhaba yeni tip B ehliyetim var.A,C,D sınıfları sertifikalarını da aldım.Ehliyet çıkarabilmek için her sınıf için ayrı ayrı harç ücreti yatırmam gerekiyor mu?
Cevap
harç ücretleri her sınıf için ayrı ödeniyor. eğer aynı anda 3 sertifika birden ehliyete dönüştürecekse tek kart ücreti ve vakıf bedeli ödeniyor.

Kart ücreti 280 + 60 TL

A sınıfı harç: 370,40 TL
C sınıfı harç: 1863,7 TL
D sınıfı harç : 1863,7 TL

Emin olmak için alo 189 hattını arayabilirsiniz. Ayrıca size naçizane önerim ehliyetlerinizi yılbaşı olmadan dönüştürmeniz olacaktır. Yıl sonunda enflasyona göre belirlenen yeniden değerlendirme oranın kaç olacağını bilmiyoruz fakat en az yüzde 80 zam gelebileceğini düşünüyorum.
Cevap
Çok sağolun Tahsin Bey iyi günler.
Cevap
20 yıllık ehliyet sahibiyim. Ehliyetimi yeniledim. Şu anda M , B1 , B , D1, F vasıflarına sahip ehliyetim.

D sınıfı da ekletmek istiyorum.

Ne yapmam gerekiyor.
Cevap
D sınıfı ehliyet için herhangi bir sürücü kursuna direk başvuru yapabilirsiniz. Gerekli belgeleri kurs sizden talep edecektir. Sadece direksiyon sınavına gireceksiniz. Kazanırsanız harç ücretlerini ödeyip ehliyetinizi çıkarabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için:

Otobüs ehliyeti

Bu yazıyı inceleyiniz.
Cevap
Merhaba 1 ehliyet alalı 1 yıl oldu ehliyetimi nüfus müdürlüğünden yeni çıkarıcam içinde sağlık raporu var ama yenisini almam gerekiyor mu?
Cevap
sağlık raporu geçerlilik süresi e devletten sorgulanabiliyor. eğer geçerlilik süresi 2 yıl ise aynı belgeyle tekrar başvuru yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-surucu-raporlari-sorgulama?rapor=goruntule
Cevap
B EHLIYETIM VAR A SINIFI ALMAM IÇIN IZLENECEK YOL NEDIR
Cevap
Sürücü kursuna başvuracaksınız. Onlar sizden gerekli belgeleri talep edecekler. arından sadece direksiyon sınavına gireceksiniz. başarılı olursanız A sınıfı ehliyetinizi alacaksınız. Tabi yaşınız 24 üstü değilse direk A sınıfı ehliyete başvuru yapamazsınız En az 2 yıllık A2 ehliyet tecrübesi şartı var.
Cevap
A2 ve B sınıfı ehliyete başvuru yaparsam harçlarını nasıl ödemeliyim? Bir defa harç ödesem yetiyor mu?
Cevap
Her iki ehliyet için harç ücretlerini ödeyeceksiniz fakat kart ücreti bir defa çıkarılıyor.
Cevap

Yorum ekle