2024 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2024 ehliyet harç ücretleri ne kadar? Sınıflarına göre ilk defa ehliyet alacaklar, sınıf ekleyenler, ehliyetini kaybedenler veya herhangi bir nedenle ehliyetini yenileyecekler için güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri 2024

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanan ehliyet harç ücretleridir. Yeniden değerleme oranı %58,46 üzerinden hesaplanmış olup, kesin rakamlar resmi gazetede yayınlanmıştır ve sayfa içeriği günceldir.

A1, A2 ve A Sınıfı: 1.308,40 TL

B Sınıfı: 3.945,40 TL

F Sınıfı: 1.308,40 TL

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE: 6.583,50 TL

Yukarıdaki harç ücretlerine ek olarak: 

Değerli Kağıt: 990 TL

Vakıf Hizmet Bedeli: 230 TL

Sürücü Belgesi Yenileme Ücreti Harç Ücreti

Yeni tip ehliyetini kaybedenler, değiştirmek isteyenler veya evlilik dolayısıyla soyadı değişikliği yapacaklar 2024 yılında 990 TL + 230 TL = 1220 TL harç ücreti ödeyecektir. 


Ehliyet Harcı ödemeleri, gişe işlemleri olarak bankalar aracılığıyla, online olarak GİB üzerinden, internet bankacılığıyla ve ATM ile yapılabiliyor.

İnternetten harç ücreti ödeme

 

NOT: Harç ücreti+değerli kağıt+hizmet bedeli şeklinde ödemeler banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ödeme yapılmamaktadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel lütfen harç ücretlerini ödeyiniz. Ayrıca ehliyet randevu aldıktan sonra da harçları ödeyebilirsiniz.

Ehliyet randevu işlemleri

Yorumlar

BE sınıfı harç ücretini göremedim?
Cevap
Ehiyeti alalı 2 yıl oluyor herhangi bi borcum war midir? Yeni tip ehliyet.
Cevap
B sınıfı için direksiyon sınavından geçtim ancak motor için de kursa yazılmıştım. E devlette sertifikam görünüyor. nüfustan randevu almak için motor sınavından da geçmeyi beklemeli miyim yoksa araba ehliyetini çıkardıktan sonra motor için ayrıca randevu mu alacağım? Ayrıca sürücü kursu sertifikayı vermek için bizimle iletişime geçer mi yoksa sistemde gözükmesi yeterli midir?
Cevap
Aralık 2023 maliye harcını yatıran biri yeni zamla beraber ödeyeceği fark ne kadar ve nerden ödenir
Cevap
Ödemeyi hangi bankaya yaptıysanız o bankaya giderek zamdan dolayı oluşan farkları ödeyebilirsiniz.
Cevap
Merhaba eski tip B ehliyetim var.A,C,D sınıfları sertifikalarını da aldım.Ehliyet çıkarabilmek için her sınıf için ayrı ayrı harç ücreti yatırmam gerekiyor mu?
Cevap
Her sınıf ücreti ayrı ayrı ödeniyor. Tüm sınıflar aynı anda çıkarılacağı zaman tek bir değerli kağıt ücreti ödeniyor.
Cevap
Ehliyet harcını yılbaşından önce yatırdım ne yapmalıyım?
Cevap
Hangi bankadan ödeme yaptıysanız aradaki %122,93 zam farkını ödemeniz gerekir.
Cevap
Merhabalar, yeni tip ehliyetimi kaybettim ve 2 ocakta yeni ehliyet çıkarmak için randevu aldım, ama ne kadar ücret yatırmam gerektiği hiç bir yerde yazmıyor. Bu sayfa da bilgiler kesin bilgiler değil anladığım kadarıyla. Kesin ne kadar yatırmam gerektiğini nerden ve ne zaman öğrenebilirim acaba lütfen yardımcı olun.
Cevap
Değerli kağıt bedeli resmi gazetede yayınlandı. Değerli kağıt bedeli yüzde 122.93 artarak 624 TL oldu. Trafik Vakfını Güçlendirme derneğine ödenen bir vakıf bedeli var. O henüz belli olmadı. Ama o da tahminen aynı oranda artacak 145 TL olarak bekliyoruz. Altta vereceğim sayfada fiyatlar bugün yarın güncellenir.

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices
Cevap
İyi günler ben Mayıs ayında B sınıfı ehliyet sınavını kazandım sürücü kursundan sertfikamı aldım ne zamana kadar ehliyetimi almak için zamanım var (ücretini yatırma randevu alma falan)
Cevap
Sertifika tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde çıkarmazsanız sertifikanız iptal olur. Kursa yeniden başlayıp herşeye sil baştan başlamak zorunda kalırsınız. Bir çok kişi bu nedenle mağdur oluyor. Dikkat ediniz lütfen.
Cevap
Arkadaşlar ben 2022 de ehliyet harcimi yatırdım fakat yoğunluktan dolayı Ocak ayına kaldı nüfus gitmek ehliyet harcında değişiklik olurmu yada sorun olurmu bir defa yatırdım sonuçta bilen varsa lütfen söylesin
Cevap
Şimdiye dek her yıl harçlara zam geldi. ee bu yılda haliyle gelecek. üsteki fiyatlar henüz resmi gazetede yayınlanmamış fiyatlar. normalde yeniden değerleme oranı % 122,90 . Bu oranda zam gelmesi bekleniyor. O nedenle yeni yılda çıkarırsanız harç farklarını ödemeniz gerekecektir. Mümkünse ve yer bulabilriseniz yeni yıl olmadan çıkarın derim
Cevap
Merhaba,iki sorum olacak
1-) ehliyeti pazar günü kazanır kazanmaz harcı yaptırabilir miyiz aynı günde
2-) ehliyet sınavını kazandığım farklı ile gitmek zorundayım orada nufusda işlemleri halledebilir miyim
Cevap
1- Hayatında hiç ehliyet sınavına girmemiş veya girmeyecek biri de ehliyet harcını yatırabilir. Ama diyelim yatırdınız bu yıl ehliyeti alamadınız. Seneye aldığınız zaman arada ki zam farkını ödemeniz gerekecek. Özetle pazar sınavdan sonra ödeyebilirsiniz.

2- Sınavdan sonra e-sertifika(ehliyet sertifikası) çıkacak ama hemen onaylanmıyor. Farklı bir ilde ehliyetinizi çıkarmanıza engel bir durum yoktur.
Cevap

Yorum ekle