2023 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2023 ehliyet harç ücretleri ne kadar? Sınıflarına göre ilk defa ehliyet alacaklar, sınıf ekleyenler, ehliyetini kaybedenler veya herhangi bir nedenle ehliyetini yenileyecekler için güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri 2023

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanan ehliyet harç ücretleridir. Yeniden değerleme oranı %122,93 üzerinden hesaplanmış olup, kesin rakamlar resmi gazetede yayınlanmıştır ve sayfa içeriği günceldir.

Ehliyet Sınıfları Harç Miktarı Değerli Kağıt Vakıf Payı Toplam
A1, A2, A 825,70 624 145 1594,7 TL
B

2489,90

624 145 3258,9 TL
F 825,70 624 145 1594,7 TL

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE

4154,70 624 145 4923,7 TL

Üst kısımdaki bilgiler ilk defa ehliyet alacakların ve sınıf büyüteceklerin ödeyecekleri ücretlerdi. Alt kısımda değiştirme, kayıp, evlilik, yıpranma nedeniyle başvuru yapacakların ödeyecekleri harç ücretleri yer alıyor! 

Harç ücretlerinin ödenebileceği anlaşmalı banklar için tıklayınız.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Eski Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET

Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

13 TL +2 TL = 15 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimli)

Önemli Not: Eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, yıpranma veya evlilik nedeniyle değiştirmek isteyenler 13+2= 15 TL yenileme ücreti ödemektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 2023 yılında 624 TL + 145 TL = 769 TL harç ücreti ödeyecektir. Ehliyetinizin veriliş tarihine bakınız. Eğer ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu ehliyet yeni tip ehliyettir. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi 1 Ocak 2016 önceyse eski tip ehliyettir.

 

Yeni Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET
Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

624 TL + 145 TL = 769 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimsiz)


Ehliyet Harcı ödemeleri, gişe işlemleri olarak bankalar aracılığıyla, online olarak GİB üzerinden, internet bankacılığıyla ve ATM ile yapılabiliyor.

İnternetten harç ücreti ödeme

 

NOT: Harç ücreti+değerli kağıt+hizmet bedeli şeklinde ödemeler banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ödeme yapılmamaktadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel lütfen harç ücretlerini ödeyiniz. Ayrıca ehliyet randevu aldıktan sonra da harçları ödeyebilirsiniz.

Ehliyet randevu işlemleri

Yorumlar

Şimdi bugün ehliyete yazıldım direksiyon sınavı ay başından sonra gelen zamlara goremi para vercem
Cevap
arkadaşlar son 4 yılda ülkemizde istenmeyen öngörülemeyen pandemi gibi ,doğal afet gibi olaylar olmuştur. Ülkemizde bu olaylardan etkilenerek hayat pahalılığı enflasyon görülmüştür. Bunu kimse bunları gözardı edemez. Acak seçime gireceğimiz süreçte KÜRESEL GÜÇLERİN ülkemizdeki seçimlere odaklanması bizleri çok sevdiklerinden değil herhalde pkk nın cesurca niyetlerini ortaya koyması ülkemizin bekası açısından çok önemlidir. BUNLAR güçlü TÜRKİYE yi bölerek yönetimi ele geçirerek türkiye deki maşalarını kullanarak orta doguda emellerine ulaşmak amacındadırlar. pahalılık gelir geçer VATAN BÖLÜNÜSE gidecek yerimizde yok .Arkadaşlar ülkemiz kuşatma altındadır. insanlar gelici geçicidir. Fakat ülke bizim gelecegimizin garantisidir. Herkes kararını buna göre versin .
Cevap
Sen ne anlatıyon booolum ülke yol geçen hanına dönmüş sen hala boş boş yorum yapıyorsun
Cevap
A1 harcını ödedim ehliyetini de kestirdim B ehliyeti de kestirdim ziraat ödemelerinde a2 gözükmüyor a2 alırsam harç ödeyecek miyim sadece A EHLİYET gözüküyor
Cevap
Ehliyete yeni yıldaki zamlardan önce yazıldım bugünde direksiyin sinavim vardı geçtim .harc ücretleri bu yıla göre mi yatircaz peki.
Cevap
tabi :) bu nası soru
Cevap
B ehliyetim var a2 alacağım.A2sinavini geçtim.Ne kadar ücret ödemem gerekli ziraat mobilde bir sürü bir şeyler çıkıyor yardımcı olabilecek var mı?
2023fiyatlari gerekli
Cevap
Yazıklar olsun,marketleri esnafı enflasyonun sebebidir deyip hain ilan edenler görün kimin
halkı nasıl soyduğunu .Vatandaşa yüzde 30 ver,vergilere yüzde 123 zam yap.Sevgili kardeşlerim futbol takımı gibi parti tutmayın
hiçbirisi babamızın oğlu değil.
Cevap
Sen neye tutuyorsun o zaman.Bunu söylediğine göre senin partini biliyorum boş boş konuşma.Hükümet sana aylık yüzde verse razı olmassınız.Kendi üç kağıtçılığımıza bakalım hep devleti suçlamak yanlış biz ne kadar doğruyuz ona da bakalım
Cevap
Allah akıl fikir versin vergilerin fazla olmasından kendini sorgulayan biri ilk defa görüyorum :D
Cevap
çomarlık yapmayın, verdikleri zam oranıyla vergilere vs. gelen zam oranı kesinlikte birbirini tutmuyor. Resmen soygun var ve biz buna göz yumuyoruz.
Cevap
Bu nasıl bir saçmalık a2 ehliyetini 1000 TL ye aldım 3 aydır ha bugün cikartiz ha yarın derken harç bedeli 1594 lira olmuş helal olsun devletime Allah zeval vermesin
Cevap

Yorum ekle