2022 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2022 ehliyet harç ücretleri ne kadar? Sınıflarına göre ilk defa ehliyet alacaklar, sınıf ekleyenler, ehliyetini kaybedenler veya herhangi bir nedenle ehliyetini yenileyecekler için en güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri 2022

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanan ehliyet harç ücretleridir. 

Ehliyet Sınıfları Harç Miktarı Değerli Kağıt Vakıf Payı Toplam
A1, A2, A 370,4 280 65 715,40 TL
B 1116,9 280 65 1461,9 TL
F 370,4 280 65 715,4 TL

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE

1863,7 280 65 2208,7 TL

Üst kısımdaki bilgiler ilk defa ehliyet alacakların ve sınıf büyüteceklerin ödeyecekleri ücretlerdi. Alt kısımda değiştirme, kayıp, evlilik, yıpranma nedeniyle başvuru yapacakların ödeyecekleri harç ücretleri yer alıyor! 

Harç ücretlerinin ödenebileceği anlaşmalı banklar için tıklayınız.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Eski Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET

Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

13 TL +2 TL = 15 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimli)

Önemli Not: Eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, yıpranma veya evlilik nedeniyle değiştirmek isteyenler 13+2= 15 TL yenileme ücreti ödemektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 2022 yılında 280 TL + 65 TL = 345 TL harç ücreti ödemektedir. Ehliyetinizin veriliş tarihine bakınız. Eğer ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu ehliyet yeni tip ehliyettir. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi 1 Ocak 2016 önceyse eski tip ehliyettir.

 

Yeni Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET
Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

280 TL + 65 TL = 345 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimsiz)


Ehliyet Harcı ödemeleri, gişe işlemleri olarak bankalar aracılığıyla, online olarak GİB üzerinden, internet bankacılığıyla ve ATM ile yapılabiliyor.

İnternetten harç ücreti ödeme

 

NOT: Harç ücreti+değerli kağıt+hizmet bedeli şeklinde ödemeler banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ödeme yapılmamaktadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel lütfen harç ücretlerini ödeyiniz. Ayrıca ehliyet randevu aldıktan sonra da harçları ödeyebilirsiniz.

Ehliyet randevu işlemleri

Yorumlar

B sınıfı ehliyete sahip biri 12+1 kamyonet ruhsatlı ticari olmayan transit kullanabiliyor mu yoksa D1 gerekli mi bilgisi olan var mı?
Cevap
Ben yeni ehliyet sınavına girecem her şey dahil toplam ücreti nekadar acaba
Cevap
E +A,2 ehliyetim var ama daha önce c almıştım bunu ehliyete yapmamışlar bunu yazdırmak için ne yapmalıyım harç parası sağlık raporu gerekiyomu
Cevap
Eski E (Kamyon + Otobüs) ve A2 (Motosiklet) Ehliyetiniz var. Eski Tip "E Sınıfı" Ehliyet, Eski C ve Yeni C yi kapsar. C Eski ve Yeni Düzende Kamyon Sınıfı yani Siz E alarak Otobüs eklettirmişsiniz. Şuan ki Ehliyetiniz C+D olması gerekiyor. Yani; B B1 C C1 D D1 F M+A2 (Şayet 1998 Yılı öncesi E ise CE yani TIR'ı da Kapsar) Bir Eksiklik olduğunu düşünüyorsanız. Nüfus Müdürlüklerinden düzenlemeyi yapan Memura durumu anlatın.
Cevap
Merhaba (B) sınıf ehliyetim var. Çok eski değişmesi gerekiyordu. Ancak A2 motor ehliyetine hak kazandım, bu işlemleri nasıl yapmam gerekmekte. Eski ehliyeti yenileme, ve A2 ekletme. Ayrıca ne gibi belgeler gerekmekte.
Online banka sadece garanti kullanıyorum. Ücretleri ve aşamaları yazarsanız sevinirim teşekkürler
Cevap
C ve D ehliyetini aynı anda aldım dosyam çıktı fakat harç ödeme konusunda bir sorum olacak, c ehliyet için ayrı D ehliyet için ayrı harç mı ödemem gerekiyor?
Cevap
Evet harç bedelleri ayrı ayrı ödeniyor.
Cevap
B ehliyetim var D ye girdim geçtim direksiyonu emniyete ne kadar ücret ödüyoruz
Cevap
Ehliyet b sınıfı var ben a2 aldım nüfus müdürlüğüne ne kadar yatıracam bilgisi olan varmı
Cevap

Yorum ekle