2023 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2023 ehliyet harç ücretleri ne kadar? Sınıflarına göre ilk defa ehliyet alacaklar, sınıf ekleyenler, ehliyetini kaybedenler veya herhangi bir nedenle ehliyetini yenileyecekler için güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri 2023

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanan ehliyet harç ücretleridir. Yeniden değerleme oranı %122,93 üzerinden hesaplanmış olup, kesin rakamlar resmi gazetede yayınlanmıştır ve sayfa içeriği günceldir.

Ehliyet Sınıfları Harç Miktarı Değerli Kağıt Vakıf Payı Toplam
A1, A2, A 825,70 624 145 1594,7 TL
B

2489,90

624 145 3258,9 TL
F 825,70 624 145 1594,7 TL

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE

4154,70 624 145 4923,7 TL

Üst kısımdaki bilgiler ilk defa ehliyet alacakların ve sınıf büyüteceklerin ödeyecekleri ücretlerdi. Alt kısımda değiştirme, kayıp, evlilik, yıpranma nedeniyle başvuru yapacakların ödeyecekleri harç ücretleri yer alıyor! 

Harç ücretlerinin ödenebileceği anlaşmalı banklar için tıklayınız.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Eski Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET

Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

13 TL +2 TL = 15 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimli)

Önemli Not: Eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, yıpranma veya evlilik nedeniyle değiştirmek isteyenler 13+2= 15 TL yenileme ücreti ödemektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 2023 yılında 624 TL + 145 TL = 769 TL harç ücreti ödeyecektir. Ehliyetinizin veriliş tarihine bakınız. Eğer ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu ehliyet yeni tip ehliyettir. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi 1 Ocak 2016 önceyse eski tip ehliyettir.

 

Yeni Tip Ehliyetini Değiştirecekler ÜCRET
Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma

624 TL + 145 TL = 769 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimsiz)


Ehliyet Harcı ödemeleri, gişe işlemleri olarak bankalar aracılığıyla, online olarak GİB üzerinden, internet bankacılığıyla ve ATM ile yapılabiliyor.

İnternetten harç ücreti ödeme

 

NOT: Harç ücreti+değerli kağıt+hizmet bedeli şeklinde ödemeler banka aracılığıyla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ödeme yapılmamaktadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel lütfen harç ücretlerini ödeyiniz. Ayrıca ehliyet randevu aldıktan sonra da harçları ödeyebilirsiniz.

Ehliyet randevu işlemleri

Yorumlar

Bu nasıl bir saçmalık a2 ehliyetini 1000 TL ye aldım 3 aydır ha bugün cikartiz ha yarın derken harç bedeli 1594 lira olmuş helal olsun devletime Allah zeval vermesin
Cevap
B ehliyetim var fakat A2 ehliyeti aldım ama ödeme yerinde bir sürü ödeme açıklamaları var ve hepsinin fiyatı farklı a sınıfı ehliyet fark belge bedeli mi diyeceğim yoksa a sınıfı belge mi
Cevap
A-A1-A2 HEPSİ AYNI ÜCRETTİR YANİ 1594,7 TL
Cevap
merhaba bende aynı sorun ile karşılaştım 24 aralıkta kazandım direksiyonu harcı ödedim ama hiçbir şekilde ne olduğum yerden nede bağlı olduğumuz ilçelerden randevu alamadım. en son 2 ocakta 08.55 randevusunu iptal etti gittim benden 1797 tl daha ödememi istediler ve bu ücreti nereye ödiyeceğimi sorduğumda bilmedikleri söylediler. neyse ben cimere ve 199a yazdım hepiniz yazın arkadaşlar bir çare bulsunlar 100-200 tlden bahsetmiyoruz burda en azından harcını ödeyip nüfustan sıra almayanlara bu ayrıcalığı sağlamalı bu devlet.
Cevap
devlet biliçli olarak kapattı randevu sistemini ben pasaport 10 yıllık 2022 de yatırdım oan şile nufus 2 dakikalıgına açıktı onuda kapattılar bu tambir soygundur seçimde yaklaştı görecez bakalım insanları sövüşlemek nasıl oluyor bakalım
Cevap
Merhaba ben de aynı durumu yaşadım siz bi çözüm bulabildiniz mi?
Cevap
Ehliyet harcını yılbaşından önce yatırdım ne yapmalıyım?
Cevap
Hangi bankadan ödeme yaptıysanız aradaki %122,93 zam farkını ödemeniz gerekir.
Cevap
Merhabalar, yeni tip ehliyetimi kaybettim ve 2 ocakta yeni ehliyet çıkarmak için randevu aldım, ama ne kadar ücret yatırmam gerektiği hiç bir yerde yazmıyor. Bu sayfa da bilgiler kesin bilgiler değil anladığım kadarıyla. Kesin ne kadar yatırmam gerektiğini nerden ve ne zaman öğrenebilirim acaba lütfen yardımcı olun.
Cevap
Değerli kağıt bedeli resmi gazetede yayınlandı. Değerli kağıt bedeli yüzde 122.93 artarak 624 TL oldu. Trafik Vakfını Güçlendirme derneğine ödenen bir vakıf bedeli var. O henüz belli olmadı. Ama o da tahminen aynı oranda artacak 145 TL olarak bekliyoruz. Altta vereceğim sayfada fiyatlar bugün yarın güncellenir.

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices
Cevap
İyi günler ben Mayıs ayında B sınıfı ehliyet sınavını kazandım sürücü kursundan sertfikamı aldım ne zamana kadar ehliyetimi almak için zamanım var (ücretini yatırma randevu alma falan)
Cevap
Sertifika tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde çıkarmazsanız sertifikanız iptal olur. Kursa yeniden başlayıp herşeye sil baştan başlamak zorunda kalırsınız. Bir çok kişi bu nedenle mağdur oluyor. Dikkat ediniz lütfen.
Cevap
Arkadaşlar ben 2022 de ehliyet harcimi yatırdım fakat yoğunluktan dolayı Ocak ayına kaldı nüfus gitmek ehliyet harcında değişiklik olurmu yada sorun olurmu bir defa yatırdım sonuçta bilen varsa lütfen söylesin
Cevap
Bende yılbaşından önce harcimi yatirdim ama randevu vermediler bugn gittim yeni tarifeye göre işlem yapildigi icin eksik para görünüyor tamamlayip gel dediler ☹️
Cevap
Şimdiye dek her yıl harçlara zam geldi. ee bu yılda haliyle gelecek. üsteki fiyatlar henüz resmi gazetede yayınlanmamış fiyatlar. normalde yeniden değerleme oranı % 122,90 . Bu oranda zam gelmesi bekleniyor. O nedenle yeni yılda çıkarırsanız harç farklarını ödemeniz gerekecektir. Mümkünse ve yer bulabilriseniz yeni yıl olmadan çıkarın derim
Cevap

Yorum ekle