NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ EHLİYET RANDEVU ALMA SİSTEMİ

ehliyet randevu

NVİ ÜZERİNDEN EHLİYET RANDEVU NASIL ALINIR?

NOT: Sürücü belgeleri artık Nüfus Müdürlüklerince verilecektir! 

Türkiye genelinde BÜTÜN RANDEVULAR alt kısımda verdiğimiz linkten alınacaktır. Başvurunun ilk aşamasında "Başvuru Türü" olarak "Sürücü Belgesi" seçeneğini seçiniz. 

Devamında Ad, Soyad, T.C Kimlik No, Doğum tarihi bilgilerini giriniz ve Güvenlik kodunu doğrulayınız.

Açılan ekran üzerinden İL ve İlçe seçmeniz gerekiyor. İlçe Nüfus Müdürlüklerinden size uygun olanını seçmelisiniz. Bu seçimden sonra en yakın tarihli randevu listelenecektir. Dilerseniz randevuya aile bireylerini de ekleyebilirsiniz(Aile bireyleri ekranda görüntülenecektir). Kişi ekleme işlemlerinin ardından randevu tarihini ve saatini değiştirebilirsiniz.

Tüm işlemler tamamlandığında beyan ettiğiniz cep telefonu numarasına onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunu randevu sistemine girildikten sonra işlem tamamlanacaktır.

Nüfus müdürlüğü sayfası üzerinde ehliyet randevu sorgulama yaparak randevunuzun doğru olduğunu teyit edebilirsiniz. Randevu iptalini de aynı ekran üzerinden yapabilirsiniz. Cep telefonu bilginizi hatasız girmeniz gerekmektedir. 

ehliyet randevu

ÖNEMLİ UYARILAR:

Randevu seçenekleri olarak:
Kendi adınıza, babanızın adına, anneniz adına, eşiniz adına, oğlunuz adına, kızınız adına ve vasisi olduğunuz birey adına randevu alabilirsiniz. Yani randevuya ailecek gidebilirsiniz.

Bu sistem üzerinden T.C.Kimlik Kartı randevusu da alınabiliyor. 

Ehliyet Yenileme İşlemleri Hakkında Detaylar Burada:

Ehliyet yenileme hakkında bilmeniz gerekenler için tıklayınız.

 

EHLİYET RANDEVU NASIL İPTAL EDİLİR?

Ehliyet randevu iptal etmek için ise altta verdiğimiz link ile gittiğiniz sistemde TC kimlik no, Ad soyad, Doğum tarihi ve Güvenlik kodunu  giriniz. Girdikten sonra altta "iptal" yazan butona tıklarsanız randevunuz iptal edilir.

Ehliyet randevu iptal

Eğer randevu aldıysanız gitmeniz gerekir. Eğer nüfus müdürlüğüne gidemiyecekseniz randevunuzu iptal ediniz. 

 

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILAR:

EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ 2020

HARÇ ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

YENİ EHLİYET SINIFLARI NELERDİR?

EHLİYET KARGO TAKİBİ NASIL YAPILIR?

 

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER (İLK MÜRACAAT)

1) Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı

2) Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

3) Sürücü Sağlık Raporu

4) Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) anlaşmalı bankalara yatırılması

5) 1 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)

6) Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)

7) Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

 

 

EHLİYET YENİLEME/DEĞİŞTİRME İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Eski sürücü belgesi

2) Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı

3) Sürücü sağlık raporu

4) Eski tip sürücü belgesi yenileme işleminde 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payının yatırılması, yeni tip sürücü belgesi yenileme işleminde ise 200 TL değerli kağıt bedeli ve 37 TL vakıf payının yatırılması

5) 1 adet biyometrik fotoğraf(Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)

6) Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)

7) Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

 

YIPRANMADAN VE KAYIPTAN DOLAYI EHLİYET YENİLEME

1) Eski sürücü belgesi

2) Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı

3) Sürücü sağlık raporu

4) Eski tip sürücü belgesi kaybında 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payının yatırılması, yeni tip sürücü belgesi kaybında ise 200 TL değerli kağıt bedeli ve 37 TL vakıf payının yatırılması

5) 1 adet biyometrik fotoğraf(Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)

6) Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)

7) Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

 

FARK İŞLEMLERİ(Herhangi bir sınıf sürücü belgesi olanlar) 

İlk defa sürücü belgesi verilmesi müracaatında istenilen belgeler fark işlemlerinde de istenir.

 

İLK DEFA EHLİYET ALACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Ehliyet alabilmeniz için teorik sınav ve sonrasında gerçekleştirilen direksiyon sınavını başarıyla tamamlamanız gerekiyor.

Direksiyon sınavından başarılı olduktan sonra sertifikalar, bağlı bulunduğunuz ilçeye  onay için gönderiliyor. Kursun ve ilçenin yoğunluğuna göre sertifikalar 1 veya 2 haftada çıkıyor. 

Sürücü kursundan alacağınız ehliyet sertifikasını, ehliyet belgesi gibi kullanamazsınız. Sertifikayı, sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekiyor.

Ehliyet sertifikasını, 2 yıl içinde ehliyet belgesine dönüştürmezseniz geçerliliğini yitirir. Bunun yanında sağlık raporlarının geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için, çok beklerseniz raporu da yenilemeniz gerekebilir.

Randevu almadan harç ücretlerini ödemeniz gerekiyor. Ödemeler bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Ehliyetinizi istediğiniz ilden veya ilçeden alabilirsiniz. (ASBİS sistemi) Diyelim bir ilde öğrencisiniz, fakat başka bir ilde ikamet ediyorsunuz isterseniz öğrencilik yaptığınız ilden, isterseniz ikamet ettiğiniz ilden ehliyetinizi alabilirsiniz.

Randevulara şahsen gidilir. Randevularda parmak izi, biyometrik veri ve imza alınmaktadır. 

TÜRKİYE GENELİ EHLİYET RANDEVU SİSTEMİ
Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

randevu.nvi.gov.tr

İstanbul için: (Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Gayrettepe, Beykoz, Beylikdüzü, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Küçükçekmece, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Sultanbeyli, Silivri, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu İlçe Nüfus Müdürlükleri)

 

2020 YILINDA EHLİYET YENİLEME VE DEĞİŞİM YAPACAKLAR NE KADAR HARÇ ÜCRETİ ÖDER?

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli (13 TL + 2 TL) olmak üzere toplam 15 TL'dir.

Yorumlar

Merhaba direksiyon sınavını da geçtik diyelim ehliyet elimize en az kaç gün içinde gelir
Cevap
Merhaba, eski ehliyetimi yeni tip ehliyet ile değiştireceğim ücret ne kadar ödeyeceğim. (eski ehliyetimi bulamaz isem ceza öder miyim, ibraz edemez isem nüfus işlerinden çıkaramaz mıyım? )
Cevap
Merhaba, Eski Ehliyet Yenileme Ücreti 15 TL'dir. Kaybettiyseniz 237 TL Ödersiniz.
Cevap
Merhaba ehliyet almaya hak kazandım nüfus müdürlüğüne giderken ne götürmem gerekiyor?
Cevap
Merhaba, Sürücü Kursunuzun Size Geri Verdiği Dosyalar + Harç Ücretlerini Ödeyerek Nufüs'dan Randevu Alacaksınız.
Cevap
Ben sürücü belgesi yenileme için gitmiştim sağlık raporunu kabul etmediler sistem değişmiş bilgisayarda sistemden gözükmesi lazım Mış bende randevuyu iptal edemedim ve tekrar alamıyorum aileden birirnin üzerinden alsam randevuyu kendim işlem yaptırabilirmiyim
Cevap
Randevuyu İptal Edemiyorsanız Nufüs'a Söyleyin İptal Edilir, Başkası Adına Yapılan Başvuruda İşlem Yapamazsınız.
Cevap
Merhaba. Ben direksiyon sınavına girdikten sonra sınava girdiğim şehirde olmayacağım. Sürücü kursu ehliyet sertifikamı kendi bulunduğum şehire posta ile gönderebilir mi ? Gönderdikten sonra kendi bulunduğum ildeki nüfus müdürlüğünden aldığım randevuyla sürücü belgemi çıkarabilir miyim?
Cevap
Merhaba, Bunu Sürücü Kursunuza Sormalısınız, Gönderirlerse Her Yerden Çıkartabilirsiniz.
Cevap
Merhaba benim tum evraklarim tamam ehliyet almak icin randevudrandevudaancak saglik raporumda jan grubum yazilmamis kartimida bulamadim yeni tahlilde randevuya yetismiyecek randevuyu iptal edersem yeniden alirken soeun yasarmiyim cevabiniz icin simdiden teşekkür ederim
Cevap
Merhaba, Randevuyu 1 Ay İçinde 3 Kez Alma Hakkınız Vardır, Herhangi Bir Kaza Olması Durumunda Aciliyet İçin Kan Grubu Gereklidir.
Cevap
Merhaba ben hem nufus cuzdanımı hem ehliyetimi yenilemek istiyorum ptt ye harcımı yatırdım ve aldılar ama burdan yorumlara bakıyorum banka ya yatırılacak deniliyor ptt ye gittiğimde aldılar bankaya ne kadar yatırmam lazım tesekkur ederim
Cevap
Merhaba, PTT'de Anlaşmalı Yatırdıysanız Tekrar Başka Bir Yere Yatırmanıza Gerek Yoktur.
Cevap
Ehliyet dosya mı almaya gittiğim de harcı yatırdığım halde bana bankaya 178 TL yatırman gerek dedi harcı Ocak ayından önce yatırmıştım
Cevap
Bu Konuyu Nufüs Müdürlüğü Yada Vergi Dairesiyle Görüşeceksiniz.
Cevap
Ehliyetim başka ilde nüfus müdürlüğünde . Bende şu an başka şehirdeyim. Nasıl alabilirim .
Cevap
Ehliyetinizin Bulunduğu Müdürlükten Alacaksınız.
Cevap
Ben kursu bitireli 3 yil oldu trafige dosyalari teslim edemedim simdi dosya yanmismidir yoksa elimdeki belgelerle basvuru yapsam isleme alirlarmi
Cevap
Merhaba, Sertifika Süresi, 2 Yıl Malesef Yanmış.
Cevap
Merhaba ben randevu aldım ama harç parası yatırmadım sıkıntı olur mu acaba bide harç parası nekadar toplam ve hangi bankaya yatırıcaz
Cevap
Merhaba, Harç Parası Derken Bir Çok Nedenden Harç Parası Yatırılıyor Sınıf Cins Belirtmemişsiniz Harç Parası Yatırılmadan Gidilirse Doğal Olarak İşlem Yapılmaz.
Cevap
Merhabalar efendim, Ehliyetimi ve Kimliğimi değiştireceğim.
Ehliyetin masrafı,
Kimliğin masrafı kaç TL,
Hangi bankaya yatırmalıyım.
Her ikisi içinde Aynı Gün randavü alınıyormu yoksa ayrı ayrımı randavü alınacak Efendim.
Cevap
Her Randevu Ayrı Ayrı Aynı Gün Alınıyor, Ehliyet 15 TL Kimlik 25 TL Anlaşmalı Bankalara Yatıracaksınız Ziraat Halk Vakıf Gişeden Direk Yatırılır.
Cevap
Merhaba, sağlık raporumu yeniyıl girmeden sürücü kursumun anlaşmalı yerinden aldim.
Bütün sınavları geçtim. Ama kursum sağlık raporun geçerli değil, yeniden al dedi.
Bende o zaman sizde paramı verin dedim. Bu seferde Nüfus müdürlüğüne giderseniz kabul edilir cevabını aldim.
Kursum hem ehliyet icin bana sağlık raporu veriyor. Hem o rapor geçerli olmuyor. Hem yenisini al diyor.
Bu durumda ben madur edilmiyor muyum?
Madem yenilenme oldu neden daha onceden bilgilendirilme yapılmadı, ve neden anlaştıkları yer bana yeni sağlık raporu vermiyor ve neden param iade edil miyor?
O sağlık raporu kursa kabul edilmem için mi alındı, yoksa Nüfus müdürlüğünde ehliyetimin çıkması için mi istenildi?
Eğer kursa kabulum içinse anlayışlı olmaya calısıcam, ama yok Nüfus müdürlüğü icin gerekli bi belgeyi ne olursa olsun bana temin etmeleri gerektigini düşündüğümden hakkımı arayacağım.
Cevap
Merhaba, Sağlık Raporu Nufüsa Gittiğinizde Lazım Olacaktır, Sürücü Kursunuz Bunun Kararını Veremez, Raporunuzdan Bir Şüpheniz Varsa Özel Hastanelerden Alabilirsiniz.
Cevap
Merhaba, ben sürücü ehliyeti için Aralık ayinda saglik raporu almistim. Virusten dolayi Nüfus Müdürlüğüne gidemedim.

Ocak ayinda da yeni kanun cıkmış. Saglik raporu once E Devletten form doldurarak oluyormus.

Bir sağlık raporu 1 sene geçerliymiş.

Bu bağlamda, benim aldığım sağlık raporunun süresi dolmadan bu kanun cıkmış.

Şimdi Nüfus Müdürlüğüne Aralik ayindaki sağlık raporum ile gitsem kabul edilir mi?
Yoksa yeni sağlık raporu mj istenir?
Cevap
Merhaba, 1 Yıl Dolmadıysa Kabul Olacaktır.
Cevap
Merhaba, ben yeni kimlik almıştım. Şimdi ehliyet alacağım. Ehliyet içinde Nüfus Müdürlüğü yeniden parmak izi aliyor mu? Yoksa yeni kimlik çıktığında aldıkları parmak izi yeterli olur mu? Ona göre gidicem ya da gitmicem. Teşekkürler
Cevap
Merhaba, Parmak İzi Vermeyecekseniz Gitmemeniz Daha Doğrudur.
Cevap

Yorum ekle