2019 Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

Sürücü adayları zorlu bir maratondan geçtikten sonra diğer basamağa geçiyor. Teorik sınavı ve direksiyon sınavını başarıyla tamamladıysanız sürücü kursunuz tarafından hazırlanan belgeler, İlçe veya İl Milli Eğitimin ilgili birimlerine gönderiliyor. Burada yapılan işlemler neticesinde ehliyet sertifikanız çıkarılıyor. Bu yazımızda sizlere ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresinden ve ehliyet sertifikalarının ne kadar zamanda elinize ulaşabileceğinden bahsedeceğiz. 

Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

29 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Sürücü Kursu Yönetmeliğine göre en çok 2(iki) sene içinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Fakat bazı mağduriyetler oluşma ihtimaline karşın sertifikanız hazır olduktan sonra fırsat bulduğunuz zaman ehliyetinizi alınız. Önerimiz bir sene içerisinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz yönündedir.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Trafiğe çıkılır mı?

Hayır, ehliyet sertifikasının trafikte resmi bir geçerliliği yoktur. Kaza yaptığınız zaman ehliyetsiz gibi işlem yapılır. Bunun yanında denetimlerde yakalanırsanız cezai işlem uygulanır. 

Ceza ücretleri için tıklayınız.

Ehliyet sertifikası ne zaman çıkar?

Aslında en çok merak edilen sorulardan biri budur. Direksiyon sınavına girip başarılı olduktan sonra, süreciniz başlar. Bu süreci siz değerli sürücü adayları veya sürücü kursları değiştiremezsiniz. MEB tarafından gerekli belgelerin onaylanması ve sertifikaların hazırlanma sürecinin hızıyla ilgilidir. Fakat yine de ortalama bir süre verecek olursak. Tahmini olarak direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra, 1 veya 2 hafta içinde ehliyet sertifikanız hazır olur. 

Ehliyet sertifikasının tarihi geçerse ne olur?

Ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştürmezseniz belgeniz iptal olur. Bu durumda her şeyi sil baştan yapmanız gerekiyor. Yeniden sürücü kursuna yazılıp, teorik sınava ve ardından direksiyon sınavına girecekseniz. Başarılı olursanız tekrar ehliyet sertifikası verilecek. 

Özet:

Harç ücretleri yüksek olduğu için, sürücü adayları ehliyet sertifikalarını hemen ehliyete dönüştürmekten kaçınıyor. Ehliyet sertifikanızı en çok 2 yıl dolmadan ehliyet belgenize dönüştürünüz. 

Sürücü belgeleri ise ehliyet sınavını kazandıktan sonra ortalama 1-2 hafta içinde hazır oluyor. 

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Ehliyet randevu nasıl alınır?

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorumlar

Sertifika üzerinde 26.Aralık.2018 yazıyor süresi dolmadı daha dimi?
Cevap
Eltim 26 mart 2017 de direksiyon egitiminden gecerek sertifika almaya hak kazandi ama hala ehliyetini alma di peki seretifikanin gunu dolmusmudur acaba
Cevap
Mağdur olmadan gidin halledin. iki seneyi beklemeyin bazı arkadaşlar mağdur oluyor.
Cevap
DAHA DOLMADI AMA BİR AYDAN DAHA AZ KALMIŞ HEMEN İŞLEMLERE BAŞLASIN
Cevap
Ben h ehliyeti icin rapor aldm direksiyon sınavını gectim ama B harcı mı yatırmak zorundayım H ehliyeti artık verilmedigi icin soruyorm bankamatik kısmında H harcı hala duruyor ?
Cevap
ben direksiyon sınavını gectim kurstan dosyamı aldım ama içinde sürücü sertifakası yok Nfüs M. basvuru yapabilr miyim yoksa sürücü sertifkası olmadan Elektronik ortamda sistemden kontrol ediilebilr mi yoksa yanımda götürmek zordunda mıyım ?
Cevap
KURSA DÖN SERTİFİKANI İSTE DOSYANI VERMELERİ SAÇMA DOSYALAR KURSLARDA SAKLANIR DENETİMLERDE KURSTA OLMASI GEREKİR .HANGİ ŞEHRİN HANGİ KURSU BU YENİMİ AÇMIŞLAR .ONLARDA DAHA İLERLEMİŞTE SERTİFİKA NUMARASIYLA İŞLEM YAPIYORLARSA SERTİFİKA NUMARASI VERMESİ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM AKSARAYDA
NÜFUS MD. SERTİFİKA RESİM VE SAĞLIK RAPORU GÖNDERİYORUZ
Cevap
teşekkürler şadiye hanım. güzel bilgilendirmeniz için. sizin hangi kurs acaba
Cevap
Şimdi benim b sınıfından c kamyona geçiş tarihim 2016 ben bunu karta işletmedim ardından 26.09.2017 ce tır sınavına girdim dosyamı aldım evde duruyor bunu çıkartabilirim demi
Cevap
Sertifika veriliş tarihimi geçerli yoksa başvuru tarihi mi geçerli
Cevap
sınavdn çıkıp milli eğitimden onayının yapıldığı gün geçerli. direksiyon sınavına girdiğiniz tarih aynı zamanda sertifika tarihinizdir
Cevap
Ücreti direk nüfusa mı götürüyorum yoksa bankamatikten yatırıp öyle mi nüfusa gidiyorm
Cevap
Ben bankamatikten ödedim zirrat veya halktan oluyor 810 tl
Cevap
Halk bankasına yatırılıcak
Cevap
nüfus müdürlüğü kesinlikle ücret ödemesi almıyor. önceden tüm ücretleri ödeyip randevu alıp öyle gidin.
Cevap
Sertifikamdaki tarih 05.02.2017 bugün nüfus müdürlüğüne gittim 24 01 2019 bana iptal olmuş dendi bu sertifikanın süresi 2 yıl ise bana neden böyle birşey dendi
Cevap
aşagı doğru bakarsanız arkadaş yönetmeliği paylaşmış. Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki
yıldır. denmiş yönetmelikte. siz bence surucu kursuyla acil gorusun buradan da yazarsanız bende bilgilenirim. 1.5 sene olmus benim.
Cevap
merhaba ben ehliyeti kazandim sertifikamda hazir ama kurstan alamadim kursun
sertifikama iptel etme ihtimali varmi
Cevap
sertifikanızı kurstan almadan ehliyet alamazsınız kursa borç taktıysanız o sertifikayı vermez zaten beklerken iptal olur onun için önce borcunuzu temizleyip sertifikanızı alın
Cevap
Benim dosyam 2017 tarihli acaba yandımı ehliyetim bu yıl içerisinde ehliyeti çıkartabilirmiyim.
Cevap
Pelin hanım yönetmeliği paylaşalım:
https://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2017_03/08114705_MTSK-YONETMELIK.pdf
Madde 45
(2) Sertifika sahipleri, sertifikaların birinci fıkra kapsamında merkezi
olarak sürücü belgesine dönüştürülmesi uygulamasına geçilinceye kadar,
sertifikalarını sınıfına uygun sürücü belgesiyle değiştirmek üzere herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvururlar.
(3) Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki
yıldır. Süresi içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen
sertifikaların geçerliliği sona erer. (Ek cümle: RG-7/3/2017-30000) Sürenin son günü hafta sonu veya resmî tatil olması durumunda bu süre ilk iş günü mesai bitimine kadar uzatılır. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanma yetkisi vermez.

Üste sadece değişen şu oldu ehliyet için nüfus müdürlüğüne başvuru yapacaksınız.
En çok iki yıldır deniliyor yönetmelikte. Sizin henüz 2 sene olmamış ama gidin ehliyetinizi alın şu an sıfırdan B sınıfı ehliyeti çıkarmak nerden baksanız 2000 tl ye geliyor harçlar hariç.
Cevap
Çok teşekkkür ederim verdiğiniz bilgi için saolun içim rahatladı şimdi yandı diye çok korkmuştum.
Cevap
üzerinde yazan dosya tarihi ne zaman. eğer 2 sene geçmemişse acilen yaptır kardeşim. eğer 2017 ocak ayı içerisindeyse ve henüz süre geçmediyse acilen harçları ödeyip hemen nüfus müdürlüğüne gidip ehliyetinizi çıkarın kardeşim. bu durumda randevu için boş ver yoksa erken gidin nüfus müdürlüğüne harçları yatırdıktan sonra.
Cevap
10.05.2017 diye yazıyo ama inşallah geçmemiştir yaa
Cevap

Yorum ekle