2019 Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

Sürücü adayları zorlu bir maratondan geçtikten sonra diğer basamağa geçiyor. Teorik sınavı ve direksiyon sınavını başarıyla tamamladıysanız sürücü kursunuz tarafından hazırlanan belgeler, İlçe veya İl Milli Eğitimin ilgili birimlerine gönderiliyor. Burada yapılan işlemler neticesinde ehliyet sertifikanız çıkarılıyor. Bu yazımızda sizlere ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresinden ve ehliyet sertifikalarının ne kadar zamanda elinize ulaşabileceğinden bahsedeceğiz. 

Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

29 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Sürücü Kursu Yönetmeliğine göre en çok 2(iki) sene içinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Fakat bazı mağduriyetler oluşma ihtimaline karşın sertifikanız hazır olduktan sonra fırsat bulduğunuz zaman ehliyetinizi alınız. Önerimiz bir sene içerisinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz yönündedir.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Trafiğe çıkılır mı?

Hayır, ehliyet sertifikasının trafikte resmi bir geçerliliği yoktur. Kaza yaptığınız zaman ehliyetsiz gibi işlem yapılır. Bunun yanında denetimlerde yakalanırsanız cezai işlem uygulanır. 

Ceza ücretleri için tıklayınız.

Ehliyet sertifikası ne zaman çıkar?

Aslında en çok merak edilen sorulardan biri budur. Direksiyon sınavına girip başarılı olduktan sonra, süreciniz başlar. Bu süreci siz değerli sürücü adayları veya sürücü kursları değiştiremezsiniz. MEB tarafından gerekli belgelerin onaylanması ve sertifikaların hazırlanma sürecinin hızıyla ilgilidir. Fakat yine de ortalama bir süre verecek olursak. Tahmini olarak direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra, 1 veya 2 hafta içinde ehliyet sertifikanız hazır olur. 

Ehliyet sertifikasının tarihi geçerse ne olur?

Ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştürmezseniz belgeniz iptal olur. Bu durumda her şeyi sil baştan yapmanız gerekiyor. Yeniden sürücü kursuna yazılıp, teorik sınava ve ardından direksiyon sınavına girecekseniz. Başarılı olursanız tekrar ehliyet sertifikası verilecek. 

Özet:

Harç ücretleri yüksek olduğu için, sürücü adayları ehliyet sertifikalarını hemen ehliyete dönüştürmekten kaçınıyor. Ehliyet sertifikanızı en çok 2 yıl dolmadan ehliyet belgenize dönüştürünüz. 

Sürücü belgeleri ise ehliyet sınavını kazandıktan sonra ortalama 1-2 hafta içinde hazır oluyor. 

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Ehliyet randevu nasıl alınır?

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorumlar

merhaba arkadaşlar ben sertifikamı aldım daha sonra harclarımı yatırdım ama işim nedeni ile ehliyete dönüştüremedim
sertifikamın süresi doldu ve sertifika yandı yatırdığım harcları geri alma sansım var mı
Cevap
Arkadaşlar ben sürücü sertifikamı ve dosyamı 2017 9. Ay da aldım maddiyattan dolayı alamasım şuan 2019 mayıs ehliyete dönüştürmem de sorun var mıdır bi sorunla karşılaşırmıyım?
Cevap
Merhabalar ben 10.03.2018 yilinda sinava girdim ve ehliyetimi almaya hak kazandım. Acaba suan hakkım var mi almaya bilgi almak istiyorum
Cevap
Ben ocak ayında sınava girdim kazandım dosyamı aldım kurstan başvuru için ama hala başvurmadım sağlık raporum ve sabıka kaydımıda 10.ayda almışım geçerlilikleri varmı bu ay başvuru yapsam
Cevap
Merhaba 1 ay önce direksiyon sınavını geçtim bi süresi var mı dosyamı almadım hala kurstan ?
Cevap
Ben ehliyet sınavını geçip belgelerimi aldım aradan 6 sene geçti ehliyetimi cıkarta bilirmiyim
Cevap
Hayır en fazla iki hilal gecerlikik suresi vardı
Cevap
Özkan Biladerim Koalisyon hükümeti gibisin , Ortalık karışık be bilader
Cevap
Özkan bi dur ortalık zaten karışık
Cevap
Kardeş kafan iyi mi sınava tekrar girmen gerekiyor 6 sene neyi bekledin
Cevap
Merhaba ben c sınıfı sertifika aldım ancak harcını yatırmadım ancak şu anda otobüs ehliyeti de almak istiyorum harç ücretini bitane yatırsam 2 sertifika alsam ehliyeti c -d yapabiliyorum
Cevap
merhaba.Ben sertifikani 10.11.2018 almişdim.acaba ne zamana kadar alabilirim ehliyeti?
Cevap
ben 03.05.2018 de dosyam çıktı ama ehliyete dönmedi dosyam yanmışmıdır
Cevap
Yapmamıştır 2 yıl süresi vardr
Cevap
Yazili sinqvi geçtikten sonra direksiyon sınavına hazır değilim nekadar sürede direksiyon sınavına girebilirim
Cevap
Ben 04.05.19 da teorik i geçtim 25.05.19da da direksiyona girecem
Cevap
En az 4 hakkınız vardır bilginiz olsun
Cevap

Yorum ekle