2018 Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

Sürücü adayları zorlu bir maratondan geçtikten sonra diğer basamağa geçiyor. Teorik sınavı ve direksiyon sınavını başarıyla tamamladıysanız sürücü kursunuz tarafından hazırlanan belgeler, İlçe veya İl Milli Eğitimin ilgili birimlerine gönderiliyor. Burada yapılan işlemler neticesinde ehliyet sertifikanız çıkarılıyor. Bu yazımızda sizlere ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresinden ve ehliyet sertifikalarının ne kadar zamanda elinize ulaşabileceğinden bahsedeceğiz. 

 

Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

29 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Sürücü Kursu Yönetmeliğine göre en geç 2(iki) sene içinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. 

 

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Trafiğe çıkılır mı?

Hayır, ehliyet sertifikasının trafikte resmi bir geçerliliği yoktur. Kaza yaptığınız zaman ehliyetsiz gibi işlem yapılır. Bunun yanında denetimlerde yakalanırsanız cezai işlem uygulanır. 

Ceza ücretleri için tıklayınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

Ehliyet sertifikası ne zaman çıkar?

Aslında en çok merak edilen sorulardan biri budur. Direksiyon sınavına girip başarılı olduktan sonra, süreciniz başlar. Bu süreci siz değerli sürücü adayları veya sürücü kursları değiştiremezsiniz. MEB tarafından gerekli belgelerin onaylanması ve sertifikaların hazırlanma sürecinin hızıyla ilgilidir. Fakat yine de ortalama bir süre verecek olursak. Tahmini olarak direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra, 1 veya 2 hafta içinde ehliyet sertifikanız hazır olur. 

 

Ehliyet sertifikasının tarihi geçerse ne olur?

Ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştürmezseniz belgeniz iptal olur. Bu durumda her şeyi sil baştan yapmanız gerekiyor. Yeniden sürücü kursuna yazılıp, teorik sınava ve ardından direksiyon sınavına girecekseniz. Başarılı olursanız tekrar ehliyet sertifikası verilecek. 

 

Özet:

Harç ücretleri yüksek olduğu için, sürücü adayları ehliyet sertifikalarını hemen ehliyete dönüştürmekten kaçınıyor. Ehliyet sertifikanızı 2 yıl dolmadan ehliyet belgenize dönüştürünüz. 

Sürücü belgeleri ise ehliyet sınavını kazandıktan sonra ortalama 1-2 hafta içinde hazır oluyor. 

 

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Ehliyet randevu nasıl alınır?