2020 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Tarihler Belli Oldu!)

ehliyet sınav tarihleri

Son dakika! Türkiye genelinde e-sınava ile birlikte ehliyetler artık çok daha hızlı alınıyor! 2020 yılında ehliyet sınav tarihleri veya elektronik sınav tarihleri ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2020  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre 2 Hafta içerisinde sınava girilir MEB tarafından belirlenir.
1-10 Temmuz " "
1-10 Ağustos " "
1-10 Eylül " "
1-10 Ekim " "
1-10 Kasım " "
1-10 Aralık " Sürücü adayı teroik sınavdan geçtikten sonra
MEB tarafından belirlenir.

Not: Genel uygulama olarak her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. E-sınav ile ilgili diğer detaylar için alta yer alan yazıyı okuyunuz.

Önemli: Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor. Direksiyon sınavları ise sadece hafta sonları yapılıyor.

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2020

Yorumlar

Merhaba bn martın onunda ehliyete yazıldım sınavlara başlamadan vürüs çıktı haziranda gitim bi imza istediler onuda atım ama halla bekliyorum sınava nezama gireriz kursu arıyorum biz size mesaj atarız diyorlar.
Cevap
Elektronik sınava bulunduğum şehrin dışında başka bir şehirde sınava girebilirmiyim ? Bunun için herhangi birbaşvuru yapmam gerekiyor mu
Cevap
Merhaba, teorik kısmın sınavı İnternet üzerinden mi oluyor? Biz ilçede oturuyoruz kurs hocalarımız sınavın ilde yani antalyada olacağını söylüyor. Nasıl olacak?
Cevap
Teorik derslerim biteli 3gün oldu e sinav tarihim ne zaman belli olur sürücü kursu adli sicil onayıni bekliyoruz diyor
Cevap
Sürücü Kursunuz Öyle Diyorsa Adli Sicil Kaydınızda Bir Problem Var Demektir.
Cevap
Hocam ben kursa yazıldım ama teorik ders 6 gün verilecek direksiyon derside 12 saat verliecek hiç direksiyon koltuguna oturmadım nasıl olacak
Cevap
14 Saat Direksiyon Alma Hakkınız Vardır, Derslere Yoğunlaşırsanız Hiç Oturmamanız Etkilemez.
Cevap
Motor ehliyeti için sınava girdim ve geçtim direksiyon sınavı kaç sonra olur tahminen
Cevap
Sürücü Kursunuza Sormanız Gerekmektedir.
Cevap
Merhaba daha önce iki dosya yandırdım hep 68 de kaldım. Şimdi tekrardan kayıt yaptım bir türlü sınavı geçemiyorum. Kitabin yarısını bitirdim lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
Cevap
Merhaba, En Etkili Yöntem Kitaptan Konulara Çalıştıktan Sonra Siteden Test Çözmektir.

https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-sinav-sorulari.html
Cevap
önceden çıkmış soruları bolca çözersen yüksek ihtimal geçersin. Çünkü sorular genelde o şekilde hazırlanıyor..
Cevap
Aynen bende şuan içinde her gece kitaba çalışıyorum iyi gidiyorum neredeyse bitirmek üzereyim kitabi umarım kazanırım 30 sorudan 9 yanlış çıkıyor normaldır herhalde
Cevap
Direksiyon sınavı zormu yardımcı oliyorlarmı 11de sınavım var direksiyon
Cevap
Kendinizi Sınava Verirseniz Zor Değildir.
Cevap
Ben 2019 eylül ayında kayıt yaptım ama rendevu almadım sınav için yurt dışına çıkmak zorunda kaldım kayıt parasıda verdim sonuç ne olur bilgilendirirmisiniz
Cevap
Merhaba, Randevuyu Zaten Siz Almazsınız, Kurs Alır, Derslere Hiç Katılmadan Sınavlarada Girmediyseniz Muhtemelen Kaydınız Yanmıştır, Sürücü Kursunuzla İletişime Geçiniz.
Cevap
Temmuz 7 de direksiyon sınavına girdim 3 stop kaldım. Park dur kalk iyiydi ama kırmızı ışıkta kaldım. Bir daha ki direksiyon sınavı ne zamana olur.
Cevap
Bu Konuyu Sürücü Kursunuzla Konuşmanız Gerekiyor.
Cevap
Merhaba 1 temmuzda e sınava girdim geçtim direksiyon eğitimi için kurslar direksiyon sınavı harç ücretini yatirdiktan sonramı başlar
Cevap
Merhaba, Harç Yatırmanız Daha İyi Olacaktır, Erken Randevu Alınır, Ders Aldıktan Sonra Sınava Girersiniz.
Cevap
Bnm ehliyetm alkolden alındı ve yediiğim cezayı ödediğimde ehliyetimin iptal olduğunu öğrendim aday sürücüsü olduğum için.daha sonra iki defa ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yedim.şimdi tekrardan ehliyet kursuna yazılıp ehliyet çıkarmam için bu trafik cezalarını ödeyip kapatmam mı gerekir bana yardımcı olurmusumuz lutfen.
Cevap
2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Pandemi sonrası hemen baş vurdum kürsümü gördüm daha nezam olacağını söylemediler sınav.tarihini
Cevap
Herhangi bir tarih verdilermi banada vermediler hala
Cevap
Sınav Bilgisini Sürücü Kursunuz Veriyor.
Cevap
sınav tarihi değiştirme yapılabiliyor mu ?
Cevap
Raporlu Bir Mazeret Varsa Yapılır, Yada Girmezsiniz Diğer Hakkınızda girersiniz.
Cevap
23 haziranda sınav parasını yatırdım 27 ağustosa sınav tarihi verdi 1 ya sonra olabilirmi böyle bişey
Cevap
Corona Sebebiyle Olabiliyor.
Cevap

Yorum ekle