2021 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2021 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2021  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ağustos 2021 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Eylül 2021 " "
1-10 Ekim 2021 " "
1-10 Kasım 2021 " "
1-10 Aralık 2021 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise haftaiçi ve haftasonu yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Elektronik ehliyet sınavı nasıl uygulanıyor?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2021

Yorumlar

Sınav salakça sorularla doluydu 66 yla kaldım birdahaki ne zaman bilen varmı bugün girdim sınava
Cevap
Ehliyet sınavı alabilmek için ücreti ne kadar
Cevap
Merhabalar ben sürücü kursuna kaydımı yaptım fakat 1 ay sonra beni ders için çağırdılar ve çağırdıkları gün ise sadece bir günlüğüneydi haftanın başı yani Pazartesi günüydü. O dersten sonra üzerinden 1 hafta geçti ve hiçbir türlü derse çağırılmadım. Şimdi 8 gün oldu kaydımı iptal edebilirmiyim?
Cevap
Ekim 5te harcı yatırdık daha sınav tarihi belli degil nezaman olur .egitimin biteli 23gün oldu normalde böyle uzun oluyormu eylül 8de yazıldım kursada
Cevap
Ehlıyet sınavından korkmuyorum 78 sınav cozdum 78'ini ortalama 90 puanla geçıyorum E sınavı beklıyorum sadece girsemde dıreksıyon gelse dıyorum ıyı çalısın gunluk 4 test sınav cozun
Cevap
Ne çalışması 2017 de bir sayfa test çözmeden girdim 82 aldım çok kolay bir sınav ilkokul düzeyi sorular var hiç kasmayın direksiyon sınavı daha stresli bunda birşey yok
Cevap
1 Ekimde teorik sınava girdim 64 le kaldım 2 ciye gircem
Cevap
Ikinci ne zaman olur bir bilginiz var mı acaba
Cevap
Eylül ayında sınava girdim ama 68 den kaldım ikinciye ne zaman girebilirim teşekkürler
Cevap
Eylül ayında sınava girdim ama 68 den kaldım ikinciye ne zaman girerim daha yakın tarih varmı bilgi verilmedi maalesef
Cevap
Okulsuz Sürücü kursuna'a kayıt olunabilir mi? çünkü ne yazık ki programımda yeterli zamanım yok.
Cevap
Ekim Ayi E sınav ne zaman?
Cevap
Ayin 30 olacak sinavlar
Cevap
10 ekim kaydoldum sınav ne zaman olur
Cevap
5 Ekim'de yazıldım ne zaman sınava girecem bilgisi olan instegramda yazabilirmi ?
Lake.samet3
Cevap
9 Ekim cumartesi günü saat 12 buçuk girdim ama 62 puan aldık burda nezam olcak bilgi olan varmı
Cevap
22 ekimde sınav olacak
Cevap
ben 1 EKİMDE girdim yazılı sınava 64 le kaldım çok iyi çalışın geçin tavsiye
Cevap
Sınav zormuydu genel ne sorulmustu
Cevap
slm öncelikle eylülün 21 yazıldım daha teorik dersler baslamadı ne zmn baslar insgaram üzerinden yazarsanız sevinirim insgram--erkan5106
Cevap
17 Eylül ders eğitim bitti şimdi teorik sınavı harcını yatırdım ne zaman sınava girerim
Cevap
Eylül ayı bitti biz halen sıva girçezzz
Cevap
10 Eylül'de kayit oldum sinav 13 kasim diyorlar rezalet
Cevap
13 Kasım olduğunu size kim soyledi
Cevap
Yazılı sınaf geçmedim bir dahakine nezaman girecem
Cevap
09.28.2021 tarihi de e sınav girdim ve gecemedim geri ne zaman gidicem siva
Cevap
16 Eylül’de teorik kursum başladı ve 22 Eylül’de bitti. Teorik sınav ve ehliyet sınavı ne zaman olur ?
Cevap
Ağustosun 15 şine yazıldım kursa
Eylül’de sınav olacak dediler
Halen ses soluk yok nezaman
Sınav tarihi belli olucak
Cevap
B ehliyetim var A sınıfı almak istiyorum en erken nezaman alabilirim
Birde teorik sınava girmem gerekiyor mu ? Teşekkürler
Cevap
Teorik sınava girmene gerek yok bende alıcam A sınıfı beni Kasıma attı kontenjan doluysa hemen hemen kasıma atar boş yer varsa Ekim'de falan olursun
Cevap
Yeniden teorik sınava girmene gerek yok. Takip eden ayın 20 si gibi direksiyon sınavına girersiniz ve 3 iş günü içerisinde ehliyetinizi almış olursunuz. Kayıtlarsa ayın 10'unda kapanmaktadır.
Cevap
E sınavım bitti dirrk siyon sınavına ne zaman girerim direksiyon sınavında ilk girdigimde geçemessem ne zaman süre ile tekrar girme şansım var
Cevap

Yorum ekle