2021 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2021 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2021  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Haziran 2021 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Temmuz 2021 " "
1-10 Ağustos 2021 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Şu an ülkemizde hafta sonu sokağa çıkma yasağı var ama direksiyon sınavları haftasonları yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik sınav eğitimleri sürücü kursları tarafından şu an için uzaktan eğitim şeklinde veriliyor. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Önemli: Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor, direksiyon sınavları ise sadece hafta sonu yapılmaktadır. Teorik ve Direksiyon sınavlarına ara verilmişti yapılan değişikliklerle birlikte sınavına giren kursiyerler ve sınavda görev alan personel sınav günü ve saatine uygun olacak şekilde sokağa çıkma yasağından muaf tutuluyor.

Elektronik ehliyet sınavı nasıl uygulanıyor?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2021

Yorumlar

Merhabalar arkadaslar ikinci sinava girince ayni sorularmi soruyorlar yoksa farkli sorularda cikiyormu arada
Cevap
Ben 7 Haziran da kayıt oldum sınavım ne zaman olur
Cevap
Arkadaşlar ben 10 Ocak’ta kaydoldum Mart’ta yazılı sınava girdim ve Mart’tan beri direksiyon sınavını bekliyorum Temmuz’un ilk haftasıymış. Sabır edin gecikiyorsa güzelleşiyordur... :)
Cevap
Yazılı sınav online mi oluyor bana kurstan sınava girişi kaydı verildi
Cevap
Ben 8 haziran da kayıt oldum herşeyim tamam sınav nezaman bir Haziran diyorlar bir Temmuz diyorlar nasıl bir saçmalıksa artık normalde kayıt yaptırdıktan 15 20 gün sonra sınav oluyor ama bunlar çok bekletiyor
Cevap
Yaşıma 1 ay kala önceden kayıt oldum 17 MAYISTA yaşımı doldurdum Mayıs grubundayım ve halen her sorduğumda şu cevap daha belli olmadı daha belli olmadı 100 TL yatırdım bekliyorum 22 gün oldu bekle dedikleri gün sayısı. Mayıs grubu ne zmaan sınava girecek bilgisi olan varmıdır ?
Cevap
ben başvuruyu 20 mayısta yaptım ama sağlık raporum sistemde görünmediği için 28 mayısa kadar uzadı. haziranın 20 si gibi sınav olursun demişlerdi ama hala bi haber yok. ne zaman ve nerede sınav olacağımızı nasıl öğreniyoruz. kayıt olduğumuz kurstan mı arıyorlar yoksa e devlet üzerinden mi öğreniyoruz.
Cevap
ben 16 nisanda kayıt oldum kapanma nedeniyle basvuru yapılmamış haziranda olmus haziran 2 sinav harcı yatırdım beni bugun aradilar temmuz 17 sinde sinav varmis yaklasik 3 aya anca teorik sinava girebilecem direksiyonu herhalde 2022 ocaga veriirler
Cevap
18 MAYISTA KAYIT OLDUM DÜN SINAVA GİRDİM ŞİMDİ DİREKSYON SINAV TARİHİNİ BEKLİYORUM
Cevap
Sınavdan kac puan aldiniz ve nasil çalıştınız
Cevap
DİREKSİYON SINAVININ OLACAGI HAFTA HANGİ GÜN GİRMEK İSTEDİĞİMİZİ BİZ ÖNCEDEN SEÇEBİLİYOR MUYUZ. MESELE PAZAR GÜNÜ GİRMEK İSTİYORUM TARİHİ ÖYLE AYARLAYABİLİYORLAR MI.
Cevap
Yok dostum öyle bir imkan yok mecbur işyerinden izin falan alman lazım
Cevap
kursa kayit oldum parasını verdim ama sinav icin 100tl gerekiyormus sanirim kursu aradim haziranin 12sinde yatirin dediler yatiramadim simdi ne olacak temmuzu mu bekleyecem para yatirmak icin
Cevap
Selamlar mart 25 te kayıt oldum neredeyse 80 gün oldu daha 8 gün önce teorik sınav parası yatırdım haziran 17 sine kadar sınav olursun dediler elektronik sınava bile daha sokamadılar beni yoğunluk var diyorlar
Cevap
Ben 8 haziranda kursa kaydoldum teorik sınav temmuzdan önce olmaz değil mi?
Cevap
21 Haziran sınav günü diye biliyorum bana öyle demişlerdi ..
Cevap
Evet Bana da Dediler Temmuz Ayında
Cevap
Suan belli degil galiba bende bekliyorum ay sonunda dediler ama cevap yok
Cevap
Temmuzda girerseniz çok sanslisiniz en erken desek bile yanında hiç bursey
Cevap
18 mayıs da yazıldım sınav tarihleri ne zaman daha yazılı sınava giremedim
Cevap
8 haziranda kayıt oldum acaba ne zaman sınavlar gelecek bilgisi olan varmı
Cevap
AY SONU YAPILIYOR YANİ AYIN 26/27 Sİ GİBİ
Cevap
17 mayısta kursa kayıt oldum Haziran ayı içinde sınav olur diyorlar ama emin değilim temmuza sarkar mı yada dedikleri gibi Haziran ayında sınav olur mu ?
Cevap
NİSANDA KAYIT YAPTIM YARIN SINAVIM VAR
Cevap
Haziran in 20 itibaren sınava gireceksiniz
Cevap
17 Mayıs ta olduysan 20 Haziran dan itibaren yazılı sınavına gireceksin
Cevap

Yorum ekle