2021 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2021 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2021  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ocak 2021 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Şubat 2021 " "
1-10 Mart 2021 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Şu an ülkemizde haftasonu sokağa çıkma yasağı var ama yapılan en son değişikliklerle birlikte direksiyon sınavları haftasonları da yapılmaya başlandı.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik sınav eğitimleri sürücü kursları tarafından şu an için uzaktan eğitim şeklinde veriliyor. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Önemli: Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor. Direksiyon sınavlarına ise ara verilmişti. 15 Ocak 2021 Tarihinde MEB tarafından yayınlanan yazıda direksiyon sınavına giren kursiyerler ve direksiyon sınavından görev alan personel sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak ve direksiyon sınavları yapılacak.

Elektronik ehliyet sınavı nasıl uygulanıyor?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2021

Yorumlar

Teorik sınav ücreti 100 lira oldu 90 değil
Cevap
slm 25 ocakta sınav varmı
Cevap
Ocak 2021 sinav tarihleri ne zaman acaba ?
Cevap
Arkadaşlar bende 15 gün oldu surucukursuna yazllall hiçbir haber yok
Cevap
15 gün mü? Eylül 2020 tarihinde başvurdum iki hafta içinde daha yeni direksiyon sınavına giricem
Cevap
Direksiyon sınavları başladımı bilen varsa lütfen yazsın ve ikinciye girecek olanları sırasına göre mi alıyorlar yani haftası değişeblir mi
Cevap
Hafta sonu yok yazıyor aslında sokağa çıkma yasağı
Var
Cevap
Yasaktan muaaf ediliyor deniyor
Cevap
Direksiyon sınavı bugün vardı merve hanım size bilgi vermediler mi?
Cevap
Ben 3 ay oldu kayit yaptirali araligin 1 ile 10 u arasi mesaj cekilcek dediler ne ariyan var ne mesaj ceken
Cevap
Ocak 9da kaydoldum yazılı sınav ne zaman olur acaba
Cevap
30 ocakta sınav var tabi hemen girer misin bilmiyorum cumartesine denk geliyor giriş beleginin fotokopisini çektir polis sorarsa ispatlarsın kanka
Cevap
Ocak ayın sınav tarihi belli oldumu acaba bir bilgisi olan varmı
Cevap
Evet belli oldu 30 unda başlıyor benimki, ondan sonraki bütün hafta sonları yapılacakmış
Cevap
Ben sinavi geceli 3 ay oldu daha bilgi verilmedi bana direksiyon sınavı için
Cevap
Benimde öyle cimere şikayet edelim
Cevap
Bende şubatın 15 de yazili sinva girecegim ama internet uzerinden mi olacak yoksa normal mi olacak sinav...
Cevap
Benim yazılı sinavim 2 gun kaldi
Cevap
Hayır e-sınav merkezlerinde oluyo
Cevap
Ehliyet kursundan seni bir okula yönlendiriyorlar elektronik sınav okulu kursa başvur gideceğin yeri seç
Cevap
Normal elektronik olacak
Cevap
Yüzyüze olacak sinavlar
Cevap
Oğlumu 7 Kasım da sürücü kursu na yazdırdım 15 ocak 2021 oldu hala ne online ders var ne bir yazılı sınav. Sürekli 15 gün sonra deyip oyalıyorlar.
Cevap
Sınava girmesi gerekiyordu çoktan. Mesaj gelmedi mi size
Cevap
Biz 7’sinde girdik sınava siz kaçırmışsınız sınavı
Cevap
Arkadaşlar devamsızlık ile ilgili problem yaşayan oldu mu ? Bebeğim var ve zor oluyor sorun yaşayan kaydı silinen vs oldu mu ?
Cevap
Transkripliysen yoklama da sıkıntı olmuyor. Okul hayatında trafik dersi almayanların yoklaması alınıyor
Cevap
Kursla konuşman gerekiyor onlar yoklama alıyor seni yok yazabilirler
Cevap
Yok abla öyle bişi ben kahvede çalışıyordum sınav günü sınava girdim direksiyon ders günleri de gitmedim sadece direksiyon sınav günü gitim
Cevap
Hep bendemi kaç kere girip geçemeyenler yazılı teorik sınavı kaldırılması lazım sadece direksiyon eğitimiyle ehliyet alımı gerçekleştirilsin
Cevap
Hacer hanım geçmiş sınavlarjn hepsine bakın ve ezberlemeye çalışın şunun cevabı şu diye. Böyle yaparak geçebilirsiniz
Cevap
Yok daha neler! Gidip ehliyeti kasaptan alalım o zaman hanımefendi. İlk yardım uygulamalarını, trafik işaret ve levhalarını ve basit araç sıkıntılarında ne yapmak gerektiğini bilmeden sadece arabayı sürmek nasıl bir mantık? 2 sayfa yazı okumaya üşeniyorsunuz burada mantıksız mantıksız konuşuyorsunuz.
Cevap
Arkadaşlar yüz yüze eğitim açıldı fakat yukarıda belirtildiği gibi direksiyon sınavı hafta sonları olduğu için sokağa çıkma yasağından dolayı yapılanıyor.
Benim edindiğim bilgiye göre CİMER'e yazarsanız şikayette bulunursanız daha iyi olur.
Bazılarımız işsiz belkide kaç aydır geciminde sıkıntı çekiyorlar en azından bir forum doldurursaniz sevinirim. En azından sınav hakkı kazananlar için izin verilmeli ve gözlemci öğretmenler atamalilar.
Aracın içinde iki gözlemci olacağına bir gözlemci ve bir araç sürücüsü de olabilir.
Cevap
tam tamına 5 kere yazdık ama geri dönüş yok takan yok bizi
Cevap
Sınav online uzerinden mi olcak evden yani yazılı sınav normalde bi okula bi yere gidip eloktorinik sınavdan bahediyorum
Cevap

Yorum ekle