2022 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2022 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2022  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Nisan 2022 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Mayıs 2022    
1-10 Haziran 2022 " "
1-10 Temmuz 2022 " "
1-10 Ağustos 2022 " "
1-10 Eylül 2022 "
1-10 Ekim 2022 " "
1-10 Kasım 2022 " "
1-10 Aralık 2022 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise haftaiçi ve haftasonu yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Not: 2022 yılında sürücü kursu fiyatlarına zam geldi.

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 130 TL iken, direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir. 

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Yorumlar

Ben Eylül'ün 29 kurusa yazıldım acaba ne zaman yazılı sınav olurm ve ne kadar da çıkar
Cevap
Sınav ile ilgi mesaj tahminen ne Zaman geliyor
Cevap
Kursa ekimin 1 de kayıt oldum sınav için çok heyecanlıyım ne yapabilirim söyleye bilirmisiniz
Cevap
Ne zaman yazılı sınava gireceğini söyledimi.
Cevap
Merhaba arkadaşlar ben 21 Eylül sınava girdim ve geçtim 90 daha önce 9 Ağustos’ta birinci sınava girdim ve 66 aldım yani geçemedim ben buradan çalıştım çok iyi çoğu soru çıkıyor sadece heycan yapmayın ben birinci sınavda çok heycan yaptım o yüzden geçemedim Allah herkese kolaylık nasip etsin inşallah
Cevap
NERDEN ÇALIŞTINIZ ACABA SORULARAA
Cevap
İlk sınavdan kaldim tekrar meb ne zaman sonra ikinci sınavı yapıyor sınav tarihim 5 Eylül dü
Cevap
Eski kimlik ile sınava girebilir miyim
Cevap
Eski kimliğinin alış tarihinden itibaren 10 yılı doldurmamış olması gerekiyor kimliklerin süresi 10 yıl oldu 10 yılda bir değiştirmen gerekiyor
Cevap
Eski kimlik derken üzerinde fotoğraf var değil mi? Fotoğraf varsa sınava girmenize bir engel yok.
Cevap
Şimdi deseler ki sınav kolay direksiyon sor deseler amenla dersen tamam dersin hiç bakıyorum adamlar sınav da zor direksiyon da sor ya benim bu sınava girmem 3 oldu ilk sınavım 60 2 ci sınavım 58 3 cü sınavım 60 ben bu işten bişey anlamadım valla ya sınavı kolay yapsalar tamam geçersin ama direksiyon da sor kardeşim ya bana sormuş bir kaza anında ne yaparsın diye şimdi müdale edecem belki adam felç kalacak belki benim yüzümden ölecek ben bakıyorum ehliyet ti olan arkadaşlara hiç kaza oldumu eli bile sürmeden ambulansı arıyorlar o zaman da bunların üzerinde düşeceksiniz stajer ehliyetcilere sormayacak sin o zaman senin kendi ülkende adamın haberi yok gelmiş bize ehliyet dersi veryor ya
Cevap
Direkdiyon sinavi okullarin acilmaina denk geliyor.sehir disina okuyacaklar icin erken bi tarihte sinav yapilsa iyi olur
Cevap
e sınav para yatırmammız lazım mı yoksa sürücü kursu hallediyorr sınav giriş belgesi verildii sınav çarşamba günü
Cevap
İlk sınavdan kaldım çünkü heycan yapdim oradaki mudurler bana yüzümün okumadığın ve seçeremi sordular kac kardeşsin Deden qdi annanenin adı vs bekle yüzünü okusun dendi bende saf gibi kameraya bakıp durdum sonra yanıma gelip baya gecmisdi sen sınava baslamadinm8 dendi siz bekleyin dediniz bej bekledim dedim vakit bitmişti çok az kalmıştı ve ben bildiğim soruları hepsini unuttum gibi yada vaktim yetmedi kaldım ikinci sınav nezamn olur hiç Bi fikrim yok fikri olan varsa bana söyleye bilirmi
Cevap
AYIN 11 DE KURS YERİNE GİDİP SINAV HARCINI YATIRIP RANDEVU ALABİLİRSİN.
Cevap
Sınav saati 16.00 yazıyor bu saatte hiç sinav yapıldığını duymadım doğrumudur
Cevap
merhaba 1.5 ay içinde hem yazılı sınav hem de teorik sınavı yaptırabilir miyim okullar açılmadan?
Cevap

Yorum ekle