2024 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2024 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2024  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
 

Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer.

Hafta içi ve Hafta sonu yapılır.

Direksiyon sınav tarihi, MEB tarafından belirlenir. Hafta Sonları Yapılır. 
1-10 Eylül 2024 "
1-10 Ekim 2024 " "
1-10 Kasım 2024 " "
1-10 Aralık 2024 " "
1-10 Ocak 2024 " "
1-10 Şubat 2024 "
1-10 Mart 2024 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise haftaiçi ve haftasonu yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

 

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-1 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 30 gün geçerli geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Yorumlar

Mayısta A2 ehliyeti için sınav olur mu yoksa ilçede
Alacak kişi sayısına göremi yapıyorlar
Cevap
2 Nisan 2024 soru 29 sorunun açıklaması ile sorunun cevabı birbiriyle çelişiyor.
Bu işaret yolda çalışma olduğunu göstermez. Bakım çalışmaları için kullanılan trafik işareti farklıdır. diye bir açıklama yazıp cevabı nasıl Yolda yapım çalışması vardır. olarak işaretliyoruz.
Cevap
Direksiyon sınavı ücretinin yatırılması için atılan mesajı görmemişim. Ücreti yatırmadım, bu durumda ne olacak?
Cevap
2024 Nisan da sınav olacak mı?
Cevap
2ve 3 Nisan'da sınav olcak mi
Cevap
Şubat ayının sınav tarihi ne zaman belli olur
Cevap
Ben 2008 doğumluyum 2 Mayıs'ta 16 olucam. Yaşımı doldurunca A1 125cc ehliyet alabilir miyim ve toplam masraf ne kadar tutar?
Cevap
Alabilirsin toplam masrafıda tahminen şuan 7000 ama sen yazılana kadar artar
Cevap
peki 16 yaşına girmeden sürücü kursuna kayıt yapılabilir mi?
Cevap
Sınav ödemesini kaçırdım işlem nasıl ilerliyor ne yapmam gerekiyor?
Cevap
Sınava daha girmedim en çok hangi konuları çalışmam gerekiyor ve nelere dikkat etmeliyim.
Cevap
Öncelikle hiç direksiyon tecrübem olmamıştı direk kursla başladı serüvenim.Dün sabah 9 da sınavım başladı sınav gözetmenlerinden yanıma oturan kadın hoca öyle iyiydi ki sakın heyecan yapma deyince tüm heyecanım gitti zaten parklarım dış turum gerçekten kusursuzdu. 3 hafta boyunca ders aldım direksiyon hocamla birlikte karda yağmurda çamurda araç kullandım her detayı anlatmaktan hiç usanmadı kendisine minnattarım iyi ki tanımışım gerçekten ve sınavım harika geçti son bitiş alanına geldiğimde biraz orada heyecanlandım park yaparken o da dubaya vurmayım diye erken girdim ama hocam yapıcam dedim ve parkım da çok güzel oldu hayırlı olsun dediler :) benden önce sınavı olan arkadaş kalınca biraz çekinmiştim ama orada arabada oturan gözetmenlerin size yaklaşımı çok önemli hatta bana çok güzel kullandın dedi ve araç içini kaputu da tanıttım herşey mükemmeldi tek yapmak gereken heyecanlı olmamak.birazda şans bence hocaların insiyatifine kalıyor bariz bişey yapmadığınız sürece gerçekten yardımcı oluyorlar
Cevap
Sınavın hafta içimi hafta sonu muydu
Cevap
Sınava 2 kez girdim ikisinde de kaldım bu durumu sürücü kursuna bildirerek derslere giripte sınava girecegimi bildirdim bugün ku girdiğimde son hakkım olduğunu öğrendim benim bir hakkımı yakmışlar ve bana sağlık raporu al mazeret olarak gösterip sınavını ileri tarihe atalım dedikten iki gün sonra olmuyor o şekilde denildi bana yılbaşından sonra derles başlicak haber edicez sizi denildi aramadilar dahi bgn kalkıp bna siz neden gelip sormadıniz denildi beni çok mağdur ettiler
Milli eğitimle görüştük hiç bir şekilde sınavınız ertelenmiliyor yapabileceğimiz birşey yoktur denildi bn bu prosedürü anlamadım gitti çok mağdur ettiler beni
Cevap

Yorum ekle