2022 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2022 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2022  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ocak 2022 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Şubat 2022 " "
1-10 Mart 2022 " "
1-10 Nisan 2022 " "
1-10 Mayıs 2022 "  

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise haftaiçi ve haftasonu yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Not: 2022 yılında sürücü kursu fiyatlarına zam geldi.

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 130 TL iken, direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir. 

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Yorumlar

E sınav tarihimde işteyim çalışıyorum.başka tarihe Alma şansımız var mı müsait olduğum yakın zamana
Cevap
Merhaba İzzet, sınav tarihini sınava üç gün kalaya kadar değiştirebiliyorsunuz diye biliyorum. Yönetmelikte bu şekilde ama uygulamada nasıl emin değilim. Sürücü kursunu arayıp başka bir tarihe alıp alamayacaklarını sormalısınız.
Cevap
Ehliyet sınav harcımı yatırdım. Sınava ne zaman gireceğimi ders aldığım sürücü kursu mu söyleyecek? Dekontu mu onlara mı atmalıyim??
Cevap
Aslında kurslar eğitim, sınavlar ve ödemelerle ilgili adaylarına mesaj atmaktadır Eğer ödeme yaptıysanız kursa bildiriniz.
Cevap
Hocam merhaba 1şubatta teorik sınava girecem eğer geçersem direksiyon sınavına ortalama kaç gün sonra girerim?
Cevap
Teorik sınavı geçerseniz kurs direksiyon eğitimi planlaması yapacaktır. Bu planlamayı da kendi müsaitliklerine göre yapar sürücü kursları. Sonra direksiyon eğitimi başlar, bitirilir, belge işleri halledilir. İlçe milli eğitimi planlaması devreye girer. Süre vermek doğru değil fakat illa bir süre istiyorsanız yoğunluğa bağlı olarak iyimser senaryoda 1,5 - 2 ay gibi direksiyon sınavınız olur gibi tahmin ediyorum.
Cevap
Sınav yatırma harcı dönemini kaçırdım ne yapmam lazim birdaha ne zmn açılır yada kursu arasam yardımcı olabilirlermi
Cevap
Kurs belki yerinize ödemiştir. Kursu arayıp sormanızı öneririm.
Cevap
22.01.2022 tarihinde sınava girdim ve düşük aldım bir daki sınavın ne zmn olur hocam
Cevap
2-3 hafta içerisinde tekrar girersiniz diye düşünüyorum. E-sınav merkezi yoğunluklarına bağlıdır.
Cevap
Hocam 22 ocak cumartesi çoğu yerde kar bekleniyor ve bügün sürücü kursu bize yarın kardan dolayı iptal olursa tekrar harç parasını yatırmanız gerekiyor dedi böyle birşey var mı hocam hani hava durumun bizle alakası nedir hani ?
Cevap
İlk defa böyle bir şey duydum. Sınav iptal olmasıyla ilgili yönetmelikte de açık bir ifade bulamadım. Mantıken iptal olan bir sınav için kimsenin hak talep etmemesi gerekir.
Cevap
Hocam merhaba.Geçtiğimiz Salı teorik derslerim bitti ve paramı yatırdım.Herhangi bir bilgilendirme yapılmadı daha.Nereden öğreniyoruz tarihi
Cevap
Benhur sınav tarihini size kurs bildirecek. 2-3 hafta içerisinde sınava girersiniz diye tahmin ediyorum.
Cevap

Yorum ekle