2021 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? (Güncellendi)

ehliyet sınav tarihleri

2021 yılında ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2021  

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
  Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB tarafından belirlenir.
1-10 Haziran 2021 " Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Temmuz 2021 " "
1-10 Ağustos 2021 " "

 

Not: Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Şu an ülkemizde hafta sonu sokağa çıkma yasağı var ama direksiyon sınavları haftasonları yapılıyor.

Not: Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Not: Teorik sınav eğitimleri sürücü kursları tarafından şu an için uzaktan eğitim şeklinde veriliyor. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Önemli: Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor, direksiyon sınavları ise sadece hafta sonu yapılmaktadır. Teorik ve Direksiyon sınavlarına ara verilmişti yapılan değişikliklerle birlikte sınavına giren kursiyerler ve sınavda görev alan personel sınav günü ve saatine uygun olacak şekilde sokağa çıkma yasağından muaf tutuluyor.

Elektronik ehliyet sınavı nasıl uygulanıyor?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman yapılır?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2021

Yorumlar

Bize hala harç ücreti yatıracak zaman belirtilmedi ? Ne zaman yatirmamiz gerekli bilgisi olan var mı? Temmuz 7de evrak girişimi vermiş bulunmaktaym
Cevap
Haziran 1-10 arası kayıt yaptırdım kursa gittim ders aldım ama hâlâ teorik sınavdan ses yok arkadaşlar bekliyorum
Cevap
Sınav tarihleri açıklandı mı ben 22 haziranda kayıt yaptım bayram araya girdi ne zaman olur tahmini olarak
Cevap
18 temmuzda sınav ücretini yatırdım sınav ne zmn olur
Cevap
Yatirmadik bile biz hiçbir şey söylemiyor sürücü kursu
Cevap
kursta eğitimler 26 temmuzda bitiyor. teorik sınav tahmini ne zaman olur? Hemen yapıyorlar mı, ağustosa sarkar mı?
Cevap
Sarkar 10 gün sonra oldu bende
Cevap
16 haziranda girdiğim sınavı kaybettim sinav ucretimi tekrar yatırdım sinava ne zaman gireceğim
Cevap
Pazar .07.11 sınav tarihi kaldım harç parasını yatırsam nemzn girerim
Cevap
Ağustos 1 ila 10 ,arası sınav yapılacak sana Bilgi verecek olursam bol bol test çöz ehliyet sınavından nasıl kaldın anlamıyorum hiç bişey bilmiyorsan mantıklı olanları yaz
Cevap
Merhabalar teorik sınavı gectim sekiz haziranda sınava girdim ama hala direksiyon dersi başlamadi direksiyon sınavı belli degil
Cevap
Mrb yazılı sınavı geçtim ama 1.5 ay olacak ve direksiyon derslerimiz başlamadi direksiyon sınavları ne zaman acaba
Cevap
8 haziranda kursa kaydoldum. Temmuz ayında beklerken bugün sürücü kursundan sınavın 3 Ağustos'ta olacağını öğrendim. Direksiyon sınavı da kışa olur heralde. Şaka gibi
Cevap
Bende 8 haziran yazıldım 8 ağustos sınavım var
Cevap
Dostum bende 1 Haziran'da yazıldım kursa ancak teorik sınava 17 Temmuz'da gireceğim gerçekten inanılmaz.
Cevap
Merhaba suan ilk sınavdan kaldım susn harcı yatırsam ne zaman sınava girerim
Cevap
Ağustos 1 ila 10 arası
Cevap
Merhaba iyii günler arkadaşlar sınav soruları çözebileceğim önerdiğiniz bir site var mi acaba
Cevap
8 Haziranda kursa kaydoldum. 18 Hazirana kadar e sınav ücretini bankaya yatırın dediler. Yatırdık. Hala sınav tarihi belli değil.
Cevap
Kursunuzu arayıp sorun çünkü 6.7.2021 de sınav var
Cevap
Tüm kurslar için geçerli zaten demi bu tarih
Cevap
yarın yazılsam ehliyet ne zaman alırım
Cevap
Ben 2 ay oldu yazilali sınava girmeyi bırak telefon bile acmadilar.kursunu iyi seçin derim.
Cevap
yarın yazılsam ehliyet ne zaman alırım


Bugün.
Cevap
Arkadaslar bende kayit oldum 1.5 ay oldu daha sinav tarigo belli degil bazi arkadaslarin dedigi gibi daha belli degil su zaman belli olacak bu zman belli olacak vallah anlamadi. Ben bu isten yha
Cevap
8 TEMUZDA BAŞVURU YAPSAM NE ZAMAN TEORİK SINAVA GİRERİM ACABA
Cevap
Ağustos veya eylülde
Cevap
Bence bütün iş kursta bitiyor başka bir açıklaması yok ben ayın 2 sinde kayıt oldum arkadasim 7 sinde o teorik sınava girmis ve direksiyonu bekliyor ben hala teorik sınava bile giremedim dün aradılar 17 temmuzdaymıs herşey kursta bitiyor bu kesin ve net
Cevap
Hollanda ehliyetim var türkiyede 2 seneden fazla kaldığım zaman türk ehliyeti almam gerekiyormuş bu doğrumu? Yeni ehliyet için teori sınavına girmek zorundamıyım?
Cevap

Yorum ekle