Sürücü Kursu Ehliyet Fiyatları 2022

Bu makale, tüm ehliyet sınıfları için sürücü kursu fiyatlarının, ne kadar maliyetle karşılanacağının anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Sırasıyla; A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı 2022 ehliyet fiyatları, ehliyet sınıfı büyütme maliyeti, ödenecek tüm harç ücretleri ve sınavlar için MEB'e ödenen diğer ehliyet ücretleri "en güncel" fiyatlarla kaleme alınmıştır! Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Fiyatları 2022

Alta yer alan fiyatlar her şey dahil fiyatlardır.

Ehliyet Sınıfları

Sürücü 

Kursu Fiyatları

Sınav Giriş Ücreti

Harç Toplam
M Sınıfı 2010 290 715 3015 TL
A1 Sınıfı 2010 290 715 3015 TL
A2 Sınıfı 2400 290 715 3405 TL
A Sınıfı 2900 290 715 3905 TL

B Sınıfı

Manuel ve Otomatik

2900 290 1461 4651 TL

B Sınıfı

Engelli

2750 290 715 3755 TL

B1 Sınıfı

2900 290 715 3905 TL
F sınıfı 2400 290 715 3405 TL
A1,A2,A> B Sınıfına 2550 160 1461 4170 TL

B->D1 Sınıfı

(Minibüse Fark)

1850 160 2208 4218 TL

B->D Sınıfına

(Otobüse Fark)

2900 160 2208 5268 TL

B->C Sınıfı

(Kamyona Fark)

3560 160 2208 5928 TL

C,D->CE Sınıfı

(Tıra Fark)

2580 160 2208 4948 TL

B,C,D->A1 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1700 160 715 2575 TL

B,C,D->A2 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1950 160 715 2825 TL

B,C,D->A Sınıfı

(Motosiklet Fark)

2580 160 715 3455 TL

100 Ceza 

Puanı

1360 160   1520 TL

Hatırlatmalar:

  • Ehliyet fiyatları: Sürücü kursu fiyatları + Ehliyet harç ücreti+ Sınava giriş ücreti şeklindedir. 3 ödemeden oluşur.
  • Sürücü kursu ücretleri kursa ödenir. Ehliyet harçları devlete, Sınav giriş ücretleri ise MEB'e ödenir.
  • İlk defa ehliyet alanlar teorik sınav giriş ücreti: 130 TL ve Direksiyon sınav giriş ücreti 160 TL öder.
  • Sınıf yükseltenler sadece direksiyon sınav ücreti öderler 160 TL.
  • İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerde taban fiyatlar yukarıdaki gibi yüksek iken küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşüktür. Ama diğer tüm harç ve kart ücretleri değişmez sabittir.

Diğer detaylar için:

B Sınıfı Ehliyet

Motor Ehliyeti

Kaç saat direksiyon eğitimi veriliyor?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanız oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimi her sürücü adayı içim bireysel olarak verilir. Yani her bir sürücü yasal olarak alması gereken eğitimi izleyerek değil, direk uygulayarak öğrenir. Yasal olarak hakkınız olan direksiyon eğitimini almanız sınavdaki başarı için çok ama çok önemlidir. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden yasal direksiyon sınav sürelerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada motor ve otomobil ehliyetleri için 2 saat, ağır araçlar 4 saat gece direksiyon eğitimi alınması da gerekiyor. Direksiyon sınavına çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirilebilir.

Sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi alınabilir mi?

Evet istediğiniz kadar ekstra ders alabilirsiniz. Tabi ki bunun için başta ödediğiniz ücretin dışında ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ücretler her vilayet için değişik olmakla birlikte ortalama ders saatleri 150 - 200 TL arası bir fiyata tekabül edecektir.

Direksiyonu geçemezsem ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında başarılı olmazsanız, 160 TL giriş ücreti ve ek olarak kurs tarafından verilen zorunlu iki saatlik telafi dersini almanız gerekmekte ve bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz surucu kursuna telafi ücretinin ne kadar olduğunu sormayı unutmayınız. Ama genelleme yapmak gerekirse 300-350 arası bir fiyat çıkıyor.

Ehliyet almak için diploma şart mı? Diplomasız ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesi almak için öncelikle en azından ilkokul mezunu olmak gerekiyor. Tabi ki eğitim durumunu belgelemek için diploma şartı var ama okulunuz devam ediyorsa öğrenci belgesi de ibraz edebilirsiniz. Hiç diploması olmayan kişilerin ise halk eğitime başvurup eğitimlere katılıp diploma alma ardından ehliyet başvurma imkanı bulunmaktadır.

Sınav araçları nasıl oluyor tarif eder misiniz?

Sınav araçlarının normal araçtan en büyük farkı sürücü tarafında bulunan alt kısımdaki kontrol elemanları debriyaj ve fren sağ tarafta da bulunmaktadır. Direksiyon ve gaz sizde olduğu için kontrolün %70'i sizde oluyor. %30'luk kısım ise özellikle acil durumlarda veya eğitim esnasında vuku bulan hata durumlarında eğitmen tarafından kullanılıyor.

Sınav tarihlerini kurs mu belirler?

İlçe milli eğitim müdürlüklerinde özel birimler tarafından direksiyon sınav tarihleri belirlenir.

2022 YILINDA SÜRÜCÜ BELGESİ ÇEŞİTLERİ, YAŞ VE TECRÜBE SINIRLARI?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi sürücü kursunu seçmem gerekir?

Bir uzman olarak size önerimiz sürücü kursunun hem yazılı sınavda hem de direksiyon sınavındaki başarı oranlarının yüksek olmasını dikkate alınız. Türkiye genelinde sürücü kurslarının başarı oranları açıklanan son verilere göre %55 seviyesindedir. Tabi ki bu oran karma başarı oranları olduğu için işini bilen, profesyonel, eğitim planlaması ve diğer süreçleri iyi yöneten sürücü kurslarında bu oranın %80-85 seviyelerine çıktığı görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde kurs araçlarının da yeni olması nispeten faydalıdır. Yeni araçların sürüş koşullarında tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da başarıyı arttıran koşullar arasında sayılabilir.

Kimi zaman sürücü kursları eğitim verdikleri araçlar ile sınava girdiğiniz araç planlamalarını yeterince yapamamaktadır. Bu nedenle sınav esnasında daha önce kullanmadığınız bir araca bindiğiniz zaman alışma süresi dahilinde zorluklar yaşanabiliyor. Bazı kurslarda tüm araçlar aynı marka ve modelde olduğu için bu konularda sorun yaşanmıyor.

Aday sürücülük nedir?

2 sene boyunca medyanın ıslattığı, sosyal medyanın ise pişirdiği aday sürücülük kavramıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus alkollü araç kullanma ile ilgidir. 

SORMANIZ GEREKEN SORULAR:

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (130 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(160 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (450-550 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 160 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi için similatörünüz var mı?

Yorumlar

B sınıfı ehliyet sahibiyim A sınıfıni eklemek istiyorum tüm masraflar ne kadar olur
Cevap
Ben B sınıfı ehliyet almak istiyorum telefondan kursu aradım bir kač evrak istediler bide ehliyet ücretini ben bütün masraflar dahil hepsini kusamı ödeyecem
Cevap
Merhaba, ocakta güncellenmiş en son ama fiyatlar hala sabit mi? Bana bu gün A2 için 2800 kurs ücreti dediler. B sınıf ehliyet sahibiyim normalde
Cevap
Hocam merhaba Mayıs ayında yazılı sınava girdim. Otomatik ehliyet alıcam hala direksiyon dersine girmedim kurs beni oyalıyor mu yoksa otomatik ve manuel direksiyon sınavı farklı tarihler de mi oluyor. Teşekkürler cevabınız icin
Cevap
E SINIFI EHLİYETİM VAR A2 MOTOR MANUEL EHLİYETE BAŞVURDUM 4 DERS DİREKSİYON EĞİTİMİ VERDİLER YETERSİZ LİKTEN DİREKSİYON SİNAVİNA GİREMEDİM 8 HAKKIM VAR DİYORUM ONLARDA TOPLAMDA 6 DERS OLUYOR DİYOR NE YAPMAM LAZIM BENDEN 500 TL İSTİYORLAR TELAFİ ÜCRETİ MEB E ŞİKAYET Mİ ETSEM
Cevap
İstanbuldayım, sürücü kursu fiyatları sabit midir ?
Cevap
Evet il genelinde belirlenen taban fiyatlar tüm sürücü kursları tarafından yasal olarak uygulanmak zorundadır.
Cevap
Merhaba. E sınıfı ehliyetim var. A sınıfı motorsiklet ehliyeti almak istiyorum. Bunun için yazılı sınav gerekiyor mu. Yoksa sadece direksiyon sınavınamı giriliyor. Tabi birde fiyat nedir. Teşekkürler
Cevap
Sadece A sınıfı eğitimi alıp direksiyon sınavına gireceksiniz. Tüm masraflar dahil yaklaşık olarak A sınıfı ehliyet maliyeti 3500 TL civarıdır.
Cevap
Otomatik vitesi ehliyeti aldım ancak bunu manuele çevirmek istiyorum? Masrafları ne kadardır İstanbul için ?
Cevap
Sadece direksiyon sınavı eğitimi alıp direksiyon sınavına girmeniz gerekecek. Tüm fiyatlar:

- 1450 TL sürücü kursu ücreti.

- 160 TL direksiyon sınav ücreti.

- 1461,90 TL harç ücreti.

Şeklindedir.
Cevap
Merhaba hocam.Ben yabancıyım Türkiye’de yasal olarak çalışyorum ehliyet alabilirmiyim hangi evraklar lyazım olacak bilği verebilirmisiniz lütfen hocam.
Cevap
Ben de Azerbaycanlıyım ve aldık abimle ikamet izni ile alabilirsiniz okul diploman ilk okul da yeterli adli sicil kaydı ikametgah kimlik fotokopisi ve doktor miehliyet muayinesi raporu yeterlidir
Cevap
Çalışma izniniz varsa ehliyet için başvuru yapabilirsiniz. Detayları herhangi bir sürücü kursuna sormalısınız.

Ülkemize resmi yollarla giriş yaptıktan sonra ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarının, kendi ülkelerine ait sürücü belgeleri yoksa bu kişilerin Türkiye’de verilen sürücü belgesini alabilmeleri için sürücü belgesi almak için gerekli olan resmi prosedürlere uymaları zorunludur. Yabancı ülke vatandaşının, ülkemizde ilk kez sürücü belgesi alabilmesi için direksiyon sınavı, ehliyet sınavı, 14 saat uygulamalı sürüş eğitimi ve ilkyardım, motor ve trafik eğitimi olmak üzere belirtilen eğitimlere ve sınavlara katılmaları, yapılan sınavlar neticesinde başarılı olmaları halinde başvuru yaptıkları ehliyeti alabilirler.

Ülkemizde yapılan sürücü adaylarının ehliyet alabilmeleri için girmek zorunda oldukları ehliyet sınavında başarılı olabilmeleri için en az 70 puan almaları ve teorik sınavda başarılı olanlar direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Yapılan uygulamalı direksiyon sınavında, 35 dakika olmak üzere kişinin trafikteki sürüş becerileri test edilerek ehliyet almaya hak kazanıp kazanmadığı ölçülür. Türkçe dilinde yapılan ehliyet sınavında, sınava giren yabancı ülke vatandaşı ile birlikte bir çevirmen eşlik edebilir.
Cevap
Ben ehliyetimi aldim. Surucu kursumda bilgilerim kayitli kaliyor mu? Yoksa siliniyor mu ? Isteyen biri (surucu kursundaki) bilgilerime ulasabiliyor mu?
Cevap
İsteyen bir kişi derken tam olarak neden sorduğunuzu anlamadım. Fakat sizi tanıyan biri gelipte sürücü kursuna bu şahıs burada ehliyet aldımı diye sorarsa muhtemelen soran kişiye sürücü kursu yetkilisi bilginizi vermeyecektir.
Cevap
Düşmanın bol herhalde o nasıl soru
Cevap
Merhaba. B sınıfına sahibim fakat tecrübem yok. D sınıfı alabilir miyim?
Cevap
B sınıfı ehliyetinizin olması D sınıfı (otobüs)ehliyete başvurmak için yeterlidir. Zaten D sınıfı için direksiyon sınavına gireceksiniz. Başarılı olmanız bu sertifikaya sahip olmanız için yeterlidir. Tabi ki tecrübe ayrı bir boyut. Otobüs kullanmak büyük sorumluluk istiyor.
Cevap
Merhaba hocam teorik sınavdan geçtikten sonra başka bir sürücü kursuna kaybolunca teorik sınav geçerli oluyor mu hala?ve yeni sürücü kursuna ne kadar ücret ödemek gerekir
Cevap
Teorik sınavı geçtikten sonra başka bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız mümkün değildir.
Cevap

Yorum ekle