Sürücü Kursu Ehliyet Fiyatları 2020 Yılında Ne Kadar?

Bu makale, tüm ehliyet sınıfları için sürücü kursu fiyatlarının, ne kadar maliyetle karşılanacağının anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Sırasıyla; A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı 2020 ehliyet fiyatları, ehliyet sınıfı büyütme maliyeti, ödenecek tüm harç ücretleri ve sınavlar için MEB'e ödenen diğer ehliyet ücretleri "en güncel" fiyatlarla kaleme alınmıştır! Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Not: Sürücü kursları 1 haziran 2020'de açılıyor. Bu tarihten itibaren başvurularınızı yapabilirsiniz.

Ehliyet Fiyatları 2020

Alta yer alan fiyatlar her şey dahil fiyatlardır.

Ehliyet Sınıfları

Sürücü 

Kursu Fiyatları

Sınav Giriş Ücreti

Harçlar Toplam
A1 Sınıfı 1250 TL 210 TL 486 TL 1950 TL
A2 Sınıfı 1500 TL 210 TL 486 TL 2200 TL
A Sınıfı 1850 TL 210 TL 486 TL 2550 TL

B Sınıfı

Manuel ve Otomatik

1850 TL 210 TL 988 TL 3050 TL
F sınıfı 1500 TL 210 TL 486 TL 2200 TL

B->D1 Sınıfı

(Minibüse Fark)

1400 TL 120 TL 1491 TL 3015 TL

B->D Sınıfına

(Otobüse Fark)

1850 TL 120 TL 1491 TL 3465 TL

B->C Sınıfı

(Kamyona Fark)

2290 TL 120 TL 1491 TL 3905 TL

C,D->CE Sınıfı

(Tıra Fark)

1630 TL 120 TL 1491 TL 3245 TL

B,C,D->A1 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1030 TL 120 TL 486 TL 1640 TL

B,C,D->A2 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1200 TL 120 TL 486 TL 1810 TL

B,C,D->A Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1630 TL 120 TL 486 TL 2240 TL

100 Ceza 

Puanı

800 TL 120 TL   920 TL

Hatırlatmalar:

  • Ehliyet fiyatları: Sürücü kursu fiyatları + Ehliyet harç ücreti+ Sınava giriş ücreti şeklindedir. 3 ödemeden oluşur.
  • Sürücü kursu ücretleri kursa ödenir. Ehliyet harçları devlete, Sınav giriş ücretleri ise MEB'e ödenir.
  • İlk defa ehliyet alanlar teorik sınav giriş ücreti: 90 TL ve Direksiyon sınav giriş ücreti 120 TL öder.
  • Sınıf yükseltenler sadece direksiyon sınav ücreti öderler 120 TL.
  • İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerde taban fiyatlar yukarıdaki gibi yüksek iken küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşüktür. Ama diğer tüm harç ve kart ücretleri değişmez sabittir.

Diğer detaylar için:

B Sınıfı Ehliyet

Motor Ehliyeti

 

Kaç saat direksiyon eğitimi veriliyor?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanız oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimi her sürücü adayı içim bireysel olarak verilir. Yani her bir sürücü yasal olarak alması gereken eğitimi izleyerek değil, direk uygulayarak öğrenir. Yasal olarak hakkınız olan direksiyon eğitimini almanız sınavdaki başarı için çok ama çok önemlidir. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden yasal direksiyon sınav sürelerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada motor ve otomobil ehliyetleri için 2 saat, ağır araçlar 4 saat gece direksiyon eğitimi alınması da gerekiyor. Direksiyon sınavına çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirilebilir.

Sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi alınabilir mi?

Evet istediğiniz kadar ekstra ders alabilirsiniz. Tabi ki bunun için başta ödediğiniz ücretin dışında ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ücretler her vilayet için değişik olmakla birlikte ortalama ders saatleri 90-120 TL arası bir fiyata tekabül edecektir.

Direksiyonu geçemezsem ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında başarılı olmazsanız, 120 TL giriş ücreti ve ek olarak kurs tarafından verilen zorunlu iki saatlik telafi dersini almanız gerekmekte ve bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz surucu kursuna telafi ücretinin ne kadar olduğunu sormayı unutmayınız. Ama genelleme yapmak gerekirse 280-350 arası bir fiyat çıkıyor.

Ehliyet almak için diploma şart mı? Diplomasız ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesi almak için öncelikle en azından ilkokul mezunu olmak gerekiyor. Tabi ki eğitim durumunu belgelemek için diploma şartı var ama okulunuz devam ediyorsa öğrenci belgesi de ibraz edebilirsiniz. Hiç diploması olmayan kişilerin ise halk eğitime başvurup eğitimlere katılıp diploma alma ardından ehliyet başvurma imakanı bulunmaktadır.

Sınav araçları nasıl oluyor tarif eder misiniz?

Sınav araçlarının normal araçtan en büyük farkı sürücü tarafında bulunan alt kısımdaki kontrol elemanları debriyaj ve fren sağ tarafta da bulunmaktadır. Direksiyon ve gaz sizde olduğu için kontrolün %70'i sizde oluyor. %30'luk kısım ise özellikle acil durumlarda veya eğitim esnasında vuku bulan hata durumlarında eğitmen tarafından kullanılıyor.

Sınav tarihlerini kurs mu belirler?

İlçe milli eğitim müdürlüklerinde özel birimler tarafından direksiyon sınav tarihleri belirlenir.

2020 YILINDA SÜRÜCÜ BELGESİ ÇEŞİTLERİ, YAŞ VE TECRÜBE SINIRLARI?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi sürücü kursunu seçmem gerekir?

Bir uzman olarak size önerimiz sürücü kursunun hem yazılı sınavda hem de direksiyon sınavındaki başarı oranlarının yüksek olmasını dikkate alınız. Türkiye genelinde sürücü kurslarının başarı oranları açıklanan son verile göre %55 seviyesindedir. Tabi ki bu oran karma başarı oranları olduğu için işini bilen, profesyonel, eğitim planlaması ve diğer süreçleri iyi yöneten sürücü kurslarında bu oranın %80-85 seviyelerine çıktığı görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde kurs araçlarının da yeni olması nispeten faydalıdır. Yeni araçların sürüş koşullarında tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da başarıyı arttıran koşullar arasında sayılabilir.

Kimi zaman sürücü kursları eğitim verdikleri araçlar ile sınava girdiğiniz araç planlamalarını yeterince yapamamaktadır. Bu nedenle sınav esnasında daha önce kullanmadığınız bir araca bindiğiniz zaman alışma süresi dahilinde zorluklar yaşanabiliyor. Bazı kurslarda tüm araçlar aynı marka ve modelde olduğu için bu konularda sorun yaşanmıyor.

Aday sürücülük nedir?

2 sene boyunca medyanın ıslattığı, sosyal medyanın ise pişirdiği aday sürücülük kavramıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus alkollü araç kullanma ile ilgidir. 

SORMANIZ GEREKEN SORULAR:

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (90 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(120 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (300-350 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 120 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi için similatörünüz var mı?

Yorumlar

Merhabalar, 2016 yılında yurt dışında ehliyet aldım, daha sonra turkiyeye geri dönüş yaptım. Yabancı ehliyet ile yaklaşık bir yıl sürdüm. Artık trafikte araç kullanamıyorum kurallar gereği. Önümde iki seçenek var ya alman ehliyetini türk ehliyetine cevirticegim ya da türk ehliyeti yapıcağım. Ben yeniden ehliyet yapmaya karar verdim. Merak ettiğim husus şu, o kadar sürüş tecrübem var uzun mesafe gece yolculuğu vs. Yinede hayatında hiç araba sürmeyenler ile aynı mi degerlendirilecegim yoksa sürücü kurslarından bir imtiyaz sağlayabilme imkanım olur mu. Örneğin fiyat indirimi, az sayıda direksiyon dersleri
Cevap
Meraba , ben a2 ile b ehliyetini birlikte almak istiyorum ne yapmam gerekiyor.
Cevap
Merhaba kursa yazılmıştım fakat korona yüzünden okulla tatil olunca gidemem ve aon sınıf olduğum için bir daha dönmicem kaydımın silinmesini istiyorum benden 5 günlük ders ücreti istediler ben sadece 1 derse girdim ödemek zorunda mıyım
Cevap
merhaba ben 31.07.2002 doğumluyum ehliyet kursuna 18ime girmeden yazılıp 18e girdikten sonra ehliyetimi
alabilir miyim
Cevap
Merhaba, Ağustos Ayında Başvurabilirsin.
Cevap
Ben ehliyete hak kazandim bu pandemiden dolayi sentifikam iptal olmus bunu icin ne yapabilirim ve sentifika tarihimde bayrama denk geldi harc parami 22 sinde yatirdim ama sentifika bitiş tarihi 25 şi arife gunune deng geldi pansemiden dolayi radevu bulamadim
Cevap
Sertifika Süresi 2 Yıldır, (24) Ay İçinde Yenilenmezse İptal Olur.
Cevap
6 aylık hamileyim kursa yazılmama engel olurmu
Cevap
Merhaba, Engel Olmaz .
Cevap
B var A yı alabilirmiyim
Cevap
Şartlara Uyuyorsanız Alabilirsiniz.
Cevap
B ehliyet sahibiyim, A2 eklemek istiyorum, sınav ücreti 120tl ödüyoruz ancak harç ücretide ödeyecek miyim? Yenileme gibimi oluyor. Teşekkürler.
Cevap
Her Sınıf İçin Ayrı Harç Ücreti Ödenecektir.
Cevap
merabalar ben 2019 yılında ehliyete başvurdum 4 hakkımda da gecemedim ekstra 4 hak istedim ama bugün arayıp sizin 4 hakkınızı yapmadık diyorlar bu konuda şikayet edebilirmiyim dosya iptali için üçrette istiyorlar
Cevap
Evet, MEB'e Şikayet Edebilirsiniz, Corona Sebebiyle Böyle Durumlar Olabiliyor Başka Kursa Geçerseniz Yazılı Sınava Baştan Girersiniz.
Cevap
dosya masrafını verecek miyim sonucta onların hatası bu
Cevap
Ehliyet kursuna yazılma ve sınavların bitmesi arası tahmini kaç hafta suruyor
Cevap
Hafta Değil Ay Sürer Ve Bu Sizin Başarınıza Bağlıdır.
Cevap
21.06.2002 doğumluyum kursa daha erken yazılma şansım varmı yoksa 21 inde mi yazılmam gerekli teşekkürler
Cevap
21' Beklemeniz Sizin İçin Daha İyi Olacaktır.
Cevap
24.07.2002 doğumluyum A2 ehliyete şuan başvurabilirmiyim, yoksa 18 bitirmem mi gerekir.
Cevap
1,5 Ay Sonra Başvurabilirsin.
Cevap
Merhabalar. Sınava başka bir ilde girebiliyor muyuz . 3 ay sonra il değişikliği yapmam söz konusu ..
Cevap
Merhaba, Kayıt Olunan İl - İlçe Harici Sınava Girilmez.
Cevap
Mrb ben koronadan dolayi mezuniyet belgemi alamadim ve sürücü kursuna yazilmam gerekiyor nasil yazilcam bilgi verirmisiniz
Cevap
E - Devletten Mezuniyet Belgesi Almayı Deneyebilirsiniz.
Cevap
Merhaba ben 50 yaşımdayım sürücülük kurşuna yazılabilir miyim ehliet alabilirmiyim.
Cevap
Merhaba, Ehliyet Almaya Engel Bir Sağlık Sorununuz Yoksa Başvurabilirsiniz.
Cevap

Yorum ekle