Sürücü Kursu Ehliyet Fiyatları 2019 Yılında Ne Kadar?

Bu makale, tüm ehliyet sınıfları için sürücü kursu fiyatlarının, ne kadar maliyetle karşılanacağının anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Sırasıyla; A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı 2019 ehliyet fiyatları, ehliyet sınıfı büyütme maliyeti, ödenecek tüm harç ücretleri ve sınavlar için MEB'e ödenen diğer ehliyet ücretleri "en güncel" fiyatlarla kaleme alınmıştır! Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Fiyatları 2019

Alta yer alan fiyatlar her şey dahil fiyatlardır.

Ehliyet Sınıfları

Sürücü 

Kursu Fiyatları

Sınav Giriş Ücreti

Harçlar Toplam
A1 Sınıfı 1150 TL 195 TL 400 TL 1745 TL
A2 Sınıfı 1400 TL 195 TL 400 TL 1995 TL
A Sınıfı 1750 TL 195 TL 400 TL 2345 TL

B Sınıfı

Manuel ve Otomatik

1750 TL 195 TL 810 TL 2755 TL
F sınıfı 1400 TL 195 TL 400 TL 1995 TL

B->D1 Sınıfı

(Minibüse Fark)

1050 TL 110 TL 1220 TL 2370 TL

B->D Sınıfına

(Otobüse Fark)

1750 TL 110 TL 1220 TL 3070 TL

B->C Sınıfı

(Kamyona Fark)

2190 TL 110 TL 1220 TL 3520 TL

C,D->CE Sınıfı

(Tıra Fark)

1530 TL 110 TL 1220 TL 2860 TL

B,C,D->A1 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

930 TL 110 TL 400 TL 1440 TL

B,C,D->A2 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1100 TL 110 TL 400 TL 1610 TL

B,C,D->A Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1530 TL 110 TL 400 TL 2040 TL

Ehliyet fiyatlarını liste olarak görmek için tıklayınız.

Hatırlatmalar:

  • Ehliyet fiyatları: Sürücü kursu fiyatları + Ehliyet harç ücreti+ Sınava giriş ücreti şeklindedir. 3 ödemeden oluşur.
  • Sürücü kursu ücretleri kursa ödenir. Ehliyet harçları devlete, Sınav giriş ücretleri ise MEB'e ödenir.
  • İlk defa ehliyet alanlar teorik sınav giriş ücreti: 85 TL ve Direksiyon sınav giriş ücreti 110 TL öder.
  • Sınıf yükseltenler sadece direksiyon sınav ücreti öderler 110 TL.
  • İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerde taban fiyatlar yukarıdaki gibi yüksek iken küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşüktür. Ama diğer tüm harç ve kart ücretleri değişmez sabittir.

Diğer detaylar için:

B Sınıfı Ehliyet

Motor Ehliyeti

 

Kaç saat direksiyon eğitimi veriliyor?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanız oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimi her sürücü adayı içim bireysel olarak verilir. Yani her bir sürücü yasal olarak alması gereken eğitimi izleyerek değil, direk uygulayarak öğrenir. Yasal olarak hakkınız olan direksiyon eğitimini almanız sınavdaki başarı için çok ama çok önemlidir. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden yasal direksiyon sınav sürelerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada motor ve otomobil ehliyetleri için 2 saat, ağır araçlar 4 saat gece direksiyon eğitimi alınması da gerekiyor. Direksiyon sınavına çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirilebilir.

Sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi alınabilir mi?

Evet istediğiniz kadar ekstra ders alabilirsiniz. Tabi ki bunun için başta ödediğiniz ücretin dışında ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ücretler her vilayet için değişik olmakla birlikte ortalama ders saatleri 90-120 TL arası bir fiyata tekabül edecektir.

Direksiyonu geçemezsem ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında başarılı olmazsanız, 110 TL giriş ücreti ve ek olarak kurs tarafından verilen zorunlu iki saatlik telafi dersini almanız gerekmekte ve bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz surucu kursuna telafi ücretinin ne kadar olduğunu sormayı unutmayınız. Ama genelleme yapmak gerekirse 250-300 arası bir fiyat çıkıyor.

Ehliyet almak için diploma şart mı? Diplomasız ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesi almak için öncelikle en azından ilkokul mezunu olmak gerekiyor. Tabi ki eğitim durumunu belgelemek için diploma şartı var ama okulunuz devam ediyorsa öğrenci belgesi de ibraz edebilirsiniz. Hiç diploması olmayan kişilerin ise halk eğitime başvurup eğitimlere katılıp diploma alma ardından ehliyet başvurma imakanı bulunmaktadır.

Sınav araçları nasıl oluyor tarif eder misiniz?

Sınav araçlarının normal araçtan en büyük farkı sürücü tarafında bulunan alt kısımdaki kontrol elemanları debriyaj ve fren sağ tarafta da bulunmaktadır. Direksiyon ve gaz sizde olduğu için kontrolün %70'i sizde oluyor. %30'luk kısım ise özellikle acil durumlarda veya eğitim esnasında vuku bulan hata durumlarında eğitmen tarafından kullanılıyor.

Sınav tarihlerini kurs mu belirler?

İlçe milli eğitim müdürlüklerinde özel birimler tarafından direksiyon sınav tarihleri belirlenir.

2019 YILINDA SÜRÜCÜ BELGESİ ÇEŞİTLERİ, YAŞ VE TECRÜBE SINIRLARI?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi sürücü kursunu seçmem gerekir?

Bir uzman olarak size önerimiz sürücü kursunun hem yazılı sınavda hem de direksiyon sınavındaki başarı oranlarının yüksek olmasını dikkate alınız. Türkiye genelinde sürücü kurslarının başarı oranları açıklanan son verile göre %55 seviyesindedir. Tabi ki bu oran karma başarı oranları olduğu için işini bilen, profesyonel, eğitim planlaması ve diğer süreçleri iyi yöneten sürücü kurslarında bu oranın %80-85 seviyelerine çıktığı görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde kurs araçlarının da yeni olması nispeten faydalıdır. Yeni araçların sürüş koşullarında tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da başarıyı arttıran koşullar arasında sayılabilir.

Kimi zaman sürücü kursları eğitim verdikleri araçlar ile sınava girdiğiniz araç planlamalarını yeterince yapamamaktadır. Bu nedenle sınav esnasında daha önce kullanmadığınız bir araca bindiğiniz zaman alışma süresi dahilinde zorluklar yaşanabiliyor. Bazı kurslarda tüm araçlar aynı marka ve modelde olduğu için bu konularda sorun yaşanmıyor.

Aday sürücülük nedir?

2 sene boyunca medyanın ıslattığı, sosyal medyanın ise pişirdiği aday sürücülük kavramıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus alkollü araç kullanma ile ilgidir. 

Sürü kursu fiyatları - Tüm sınıflar için - Liste Olarak Görmek İçin Resme Tıklayınız.

Aşağıdaki resme tıklayarak daha büyük haliyle inceleyebilirsiniz.

sürücü kursu fiyatları

SORMANIZ GEREKEN SORULAR:

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (85 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(110 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (250-350 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 110 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi için similatörünüz var mı?

Yorumlar

B sınıf ehlihet var e almak istiyorum ücreti ne olur
Cevap
Ağır vasıta ehliyetim var a2 motor ehliyeti alacağım fark ne olur
Cevap
B sinifim ehliyetim var src, piskoteknim var servis şöförlugu yapabilirmiyim kaç kisilik ögrenci tasiyabilirim 21 kisilik olursa hangi ehliyeti almam gerekir
Cevap
Bende A1 var ,
1- Sadece B Sınıfı alsam ne kadar tutar?
2- A2 ve B Sınıfı alsam ne kadar tutar?
Cevap
E ehliyetim var A1 veya A2 almak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerek ve fiyat nekadar olur acaba teşekkür ederim
Cevap
Sürücü kursundan en az kaç ders almalıyım minimum ders fiyatı ne kadar
Cevap
KURS ÜCRETİNDE ENGELLİLER İÇİN İNDİRİM OLUYOR MU??
Cevap
kayseride ehliyet almak istiyorum hangi sürücü kursunu tercih etmeliyim ?
Cevap
vaktinizi en çok hangi semtte geçiriyorsanız orda biyerdeki sürücü kursundan alsanız iyi olur aksi taktirde örneğim ben gaziantepte yaşıyorum akkentte oturuyorum ancak gidip çarşıda bi yerde kayıt olursam çarşıda bi yerde eğitimim sürer o yüzden vaktinizi nerde geçiriyorsanız ordan bi yerde başvurunuz
Cevap
Nimet bozkurt surucu kursunu tercih edebilirsiniz bence
Cevap
Mrb bende b eyliyeti var c almak istiyorum ne kadar bir ücret verebilirim Konya'da yaşıyorum
Cevap
1000₺ kurs ucreti
110₺ direksiyon sinav ucreti
1220₺ harc parasi
Bende konyada yasiyorum bu gun yarin alacam hayirlisiyla
Cevap
ben c ehliyeti almak istiyorum ama b ehliyeti 2755 tl c ise b>c 3500 tl. Şimd ben 2755+3500 mü ödicem yoksa b ve c almak için 3500 tl mi ödicem ?
Cevap
Merhabalar C sınıfı sertifika alabilmeniz için B sınıfı ehliyete ihtiyacınız var. Önceki yıllarda bir vatandaşın yaşı tutuyorsa direkt C-D-E sınıflarına yazılabiliyordu artık deneyim şartı da var. Özetle Hiç ehliyetiniz yoksa önce Otomobil ehliyetini alıyorsunuz sonrasında Kamyon - Çekici / Minibüs - Otobüs / TIR gibi sınıflara yükseltebilirsiniz. Maliyet açısından her sınıf için ayrı ödeme yapmanız gerekiyor... www.cennetoglusurucukursu.com.tr
Cevap
EHLİYETİMİ GÖREV YAPTIĞIM KAHRAMANMARAŞ TÜRKOLUN'DAN ALDIM 2300 TL GİBİ RAKAM AMA EĞİTİM VE İLGİ OLARAK ÇOK MEMNUNUDUM TEŞEKKÜRLER TUĞRA SÜRÜCÜ
KURSU
Cevap
Arkadaslar ben hem A1 hemde B almak istiyorum ne kadar tutar sizce?
(Gaziantep'de yaşıyorum fiyat farkı olurmu)
Cevap
Ben Bu ehliyeti ve a2 ehliyeti alcam fiyatı ne kadar olur toplamı
Cevap
Ankara’da hızlı bir şekilde ehliyet almak isteyen Birlik Sürücü Kursu’nu tercih edebilir
Cevap
Birlik kursu ben almak istiyorum yardımcı okurmusunuz
Cevap
A1 ehliyeti B ehliyetine yükseltmek istiyorum ne kadar bi ücret gider
Cevap
A1 varsa sadece direksiyon sınavı na gireceksin 2000 civarında gider 1000 lira kurs üçreti doğar 1000 lira bankaya üçreti
Cevap
B ehlıyetınız varsa A sınıfı ehlıyet almak ıcın sınav ucretını verıp kendımız sınava gıremıyormuyuz? yurtdısında sınav bedelını yatırıp sınava gırıyosun egerkı arac kullanmayı bılmıyorsan kuralları ogrenmek ıstersen kursa yazılıyosun turkıyede mumkunmu bu? yoksa ılla soyacaklarmı?
Cevap
Evet soyuyorlar bende aynısını yapmak istedim illa sınav felan ilk defa alıyormuş gibi gir ne anladim ben bu isden
Cevap
Maksat belge vermek değil milleti soymak. Bu sırf para toplamak için sınıfta bırakanlar var. Bu ülke düzelmez. Çünkü para e rant Allah inancından daha önde gidiyor
Cevap
A2 ve B ehliyetim var. A ehliyeti almak istiyorum. Aydında verebilecek sürücü kursu varsa belirtebilir misiniz
Cevap
A2 ehliyeti 2 yıl kullanırsan A almana gerek kalmaz direkt A gerektiren tüm motorları sürebilirsin.
Cevap
Yanlış bilgilendirmeyin a ehliyet alabilmek için 2 senelik a2 ehliyet veya 20 yaşını doldurmak gerekmekte a2 ehliyet ile a sınıfı ehliyatin kullandığı motorları kullanamazsınız a ehliyet almak gerekir birşey hakkında bilginiz yoksa lütfen çenenizi kapalı tutun
Cevap

Yorum ekle