Sürücü Kursu Ehliyet Fiyatları 2019 Yılında Ne Kadar?

Bu makale, tüm ehliyet sınıfları için sürücü kursu fiyatlarının, ne kadar maliyetle karşılanacağının anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Sırasıyla; A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı 2019 ehliyet fiyatları, ehliyet sınıfı büyütme maliyeti, ödenecek tüm harç ücretleri ve sınavlar için MEB'e ödenen diğer ehliyet ücretleri "en güncel" fiyatlarla kaleme alınmıştır! Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Fiyatları 2019

Alta yer alan fiyatlar her şey dahil fiyatlardır.

Ehliyet Sınıfları

Sürücü 

Kursu Fiyatları

Sınav Giriş Ücreti

Harçlar Toplam
A1 Sınıfı 1150 TL 195 TL 400 TL 1745 TL
A2 Sınıfı 1400 TL 195 TL 400 TL 1995 TL
A Sınıfı 1750 TL 195 TL 400 TL 2345 TL

B Sınıfı

Manuel ve Otomatik

1750 TL 195 TL 810 TL 2755 TL
F sınıfı 1400 TL 195 TL 400 TL 1995 TL

B->D1 Sınıfı

(Minibüse Fark)

1050 TL 110 TL 1220 TL 2370 TL

B->D Sınıfına

(Otobüse Fark)

1750 TL 110 TL 1220 TL 3070 TL

B->C Sınıfı

(Kamyona Fark)

2190 TL 110 TL 1220 TL 3520 TL

C,D->CE Sınıfı

(Tıra Fark)

1530 TL 110 TL 1220 TL 2860 TL

B,C,D->A1 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

930 TL 110 TL 400 TL 1440 TL

B,C,D->A2 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1100 TL 110 TL 400 TL 1610 TL

B,C,D->A Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1530 TL 110 TL 400 TL 2040 TL

Ehliyet fiyatlarını liste olarak görmek için tıklayınız.

Hatırlatmalar:

  • Ehliyet fiyatları: Sürücü kursu fiyatları + Ehliyet harç ücreti+ Sınava giriş ücreti şeklindedir. 3 ödemeden oluşur.
  • Sürücü kursu ücretleri kursa ödenir. Ehliyet harçları devlete, Sınav giriş ücretleri ise MEB'e ödenir.
  • İlk defa ehliyet alanlar teorik sınav giriş ücreti: 85 TL ve Direksiyon sınav giriş ücreti 110 TL öder.
  • Sınıf yükseltenler sadece direksiyon sınav ücreti öderler 110 TL.
  • İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerde taban fiyatlar yukarıdaki gibi yüksek iken küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşüktür. Ama diğer tüm harç ve kart ücretleri değişmez sabittir.

Diğer detaylar için:

B Sınıfı Ehliyet

Motor Ehliyeti

 

Kaç saat direksiyon eğitimi veriliyor?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanız oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimi her sürücü adayı içim bireysel olarak verilir. Yani her bir sürücü yasal olarak alması gereken eğitimi izleyerek değil, direk uygulayarak öğrenir. Yasal olarak hakkınız olan direksiyon eğitimini almanız sınavdaki başarı için çok ama çok önemlidir. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden yasal direksiyon sınav sürelerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada motor ve otomobil ehliyetleri için 2 saat, ağır araçlar 4 saat gece direksiyon eğitimi alınması da gerekiyor. Direksiyon sınavına çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirilebilir.

Sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi alınabilir mi?

Evet istediğiniz kadar ekstra ders alabilirsiniz. Tabi ki bunun için başta ödediğiniz ücretin dışında ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ücretler her vilayet için değişik olmakla birlikte ortalama ders saatleri 90-120 TL arası bir fiyata tekabül edecektir.

Direksiyonu geçemezsem ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında başarılı olmazsanız, 110 TL giriş ücreti ve ek olarak kurs tarafından verilen zorunlu iki saatlik telafi dersini almanız gerekmekte ve bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz surucu kursuna telafi ücretinin ne kadar olduğunu sormayı unutmayınız. Ama genelleme yapmak gerekirse 250-300 arası bir fiyat çıkıyor.

Ehliyet almak için diploma şart mı? Diplomasız ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesi almak için öncelikle en azından ilkokul mezunu olmak gerekiyor. Tabi ki eğitim durumunu belgelemek için diploma şartı var ama okulunuz devam ediyorsa öğrenci belgesi de ibraz edebilirsiniz. Hiç diploması olmayan kişilerin ise halk eğitime başvurup eğitimlere katılıp diploma alma ardından ehliyet başvurma imakanı bulunmaktadır.

Sınav araçları nasıl oluyor tarif eder misiniz?

Sınav araçlarının normal araçtan en büyük farkı sürücü tarafında bulunan alt kısımdaki kontrol elemanları debriyaj ve fren sağ tarafta da bulunmaktadır. Direksiyon ve gaz sizde olduğu için kontrolün %70'i sizde oluyor. %30'luk kısım ise özellikle acil durumlarda veya eğitim esnasında vuku bulan hata durumlarında eğitmen tarafından kullanılıyor.

Sınav tarihlerini kurs mu belirler?

İlçe milli eğitim müdürlüklerinde özel birimler tarafından direksiyon sınav tarihleri belirlenir.

2019 YILINDA SÜRÜCÜ BELGESİ ÇEŞİTLERİ, YAŞ VE TECRÜBE SINIRLARI?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi sürücü kursunu seçmem gerekir?

Bir uzman olarak size önerimiz sürücü kursunun hem yazılı sınavda hem de direksiyon sınavındaki başarı oranlarının yüksek olmasını dikkate alınız. Türkiye genelinde sürücü kurslarının başarı oranları açıklanan son verile göre %55 seviyesindedir. Tabi ki bu oran karma başarı oranları olduğu için işini bilen, profesyonel, eğitim planlaması ve diğer süreçleri iyi yöneten sürücü kurslarında bu oranın %80-85 seviyelerine çıktığı görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde kurs araçlarının da yeni olması nispeten faydalıdır. Yeni araçların sürüş koşullarında tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da başarıyı arttıran koşullar arasında sayılabilir.

Kimi zaman sürücü kursları eğitim verdikleri araçlar ile sınava girdiğiniz araç planlamalarını yeterince yapamamaktadır. Bu nedenle sınav esnasında daha önce kullanmadığınız bir araca bindiğiniz zaman alışma süresi dahilinde zorluklar yaşanabiliyor. Bazı kurslarda tüm araçlar aynı marka ve modelde olduğu için bu konularda sorun yaşanmıyor.

Aday sürücülükte nedir?

2 sene medyanın ıslattığı sosyal medyanın ise pişirdiği aday sürücülük kavramıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus şudur ki sizi çok fazla etkilemeyecektir. Aday sürücülükte göze çarpan en mühim mesele alkollü araç kullanma ile ilgidir. Yanda verdiğimiz linkten detayları inceleyebilirsiniz.

Sürü kursu fiyatları - Tüm sınıflar için - Liste Olarak Görmek İçin Resme Tıklayınız.

Ehliyet almak için 1. maliyet sürücü kursuna ödenen eğitim ücretleridir.

Aşağıdaki resme tıklayarak daha büyük haliyle inceleyebilirsiniz.

sürücü kursu fiyatları

SORMANIZ GEREKEN SORULAR:

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (85 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(110 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (250-350 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 110 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi için similatörünüz var mı?

1 1 1 1 1 Oylar 4.86 (7 Oylar)

Yorumlar

Allahtan korkun ya bu nedir resmen sömürü yazık yazık insanların işlerini zorlaştırmaktan başka bişey değil
Cevap
BU FİYATLAR NE BÖYLE BİR ARABA PARASI EHLİYETE GİDİYOR NERDEYSE 25 YAŞINA GELDİM YENİ ALACAGIM BİR ARABA PARASI GİDECEK
Cevap
B alacağım ben ama sınav dan kalır ım diye korkuyorum
Cevap
Merhaba ben de yenu kayit yaptim. Kagitta 1300 yaziyo okudum imza atmadan once. bana 1500 odeme dedi. Extra benden diger islemler icin 700 lira aldilar. Kursun tum ucret 2310 lira diyorlar. Heehangi bi odeme daha sonra yapmicaksin dedi.. cok celiskili ben bisey anlamadim acikcasi
Cevap
2018 de A2 ve B ehliyetini toplamda 2750 ye halletmiştim. Iyiki almışım. Şimdi alsam daha pahalı alırdım. Sürücü kursu ve harç fiyatları çok artmış
Cevap
Arkadaşlar b sınıfı ehliyeti herşey dahil 2000 tl aldım normalde 2800 tutuyodu pazarlık yapın düşüyorlar zaten
Cevap
Bu fiyata nerde ki sürücü kursu ?
Cevap
Arkadaslar ben hataylıyım ehliyetimi yeni aldım inanın bana bu kaddar pahalı degil 1700 e aldım (b) ehliyetini
Cevap
Ya arkadaş bi b sınıfı ehliyeti 2750 ye mal oluyo minumum yani bence az doymuyorsa devlet 5bin alsın ben 2000 tl ye çalışıyorum aldığım para anca denk geliyo nasıl aliyim
Cevap
Herşey dahil 1700 e aldim van da
Cevap
Hangi ehliyet belgesini
Cevap
Yalan arkadasim bunlar
B ehliyeti olana A ehliyeti 1100 u gecmez, 1500 lira kurs parasini neye aliyorlar ???? adam mi yiyor sunuz ? teorik egitim yok! sadece pratikte adam senle 3 5 gun 1 er saat ilgilenecek! buna mi 1500 lira ?
Turkiyenin neresinde olursaniz olun! kurslara gittiginizde pazarlik yapin! surucu kurslari cumartesi pazarlarina benzerler ! minimumda %40 indirirsiniz! bu onlarin isi alismislar artik! sizde alisin!
Cevap
Ben nasıl bir ehliyet alsam diye dusunuyorum yardimci olurmusunuz lutfen bir ehliet alip butun arabalari kullanmak istiyorum
Cevap
ARABA KULLANMAK İSTİYOSAN B EHLİYETİ YETERLİ AMA BEN HERŞEYİ KULLANACAM DİYOSAN TEK EHLİYET İLE KULLANAMAZSIN EN AZ 2 TANE ALMAN GEREKİR
Cevap
Merhaba ben Hakan şuan 17 yaşındayım martın 12' sinde 18 yaşına giricem size başvuru yapabilir miyim bide benim zamanlarım çok kısıtlı okul staj ve dershane filan var hafta içi saat 18.30 dan önce hiç boş saatim yok hafta sonu da sadece cumartesi o da saat 14.00 da bu zamanda ehliyet alma şansım var mı? Teşekkürler.
Cevap
Ya bu devlet insanları zorla komunizme sürüklüyor zar zor kurs parasini denkleştirip ehliyetimi aldim simdi bir de 800 lira harc parasi istiyorlar yok yok cok veriyorlar gibi bir de istedikleri paraya bak ehliyet lüks degil zorunluluktur 800 lira harç nedir allahinizi severseniz verdiginiz asgari ucrete bakin aldiginiz harc parasina bakin yaziklar olsun bu kadar mi acizleşti koskoca turkiye cuhmuriyeti devleti gercekten yaziklar olsun simdi ben bu parayi denklestiremiyorum baska borc harcim var aldigim para asgari ucret simdi ben direksiyon basina ehliyetsiz gecsem kim suclu devlet mi ben mi ? Su para ya kalksin ya da makul bir fiyata cekilsin 2019 turkiyesinde 800 lira cok ciddi bir para dar gelirli insanlar icin kendileri gibi 20 milyar almiyoruz
Cevap

Yorum ekle