Sürücü Kursu Ehliyet Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadar?

Bu makale, tüm ehliyet sınıfları için sürücü kursu fiyatlarının, ne kadar maliyetle karşılanacağının anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Sırasıyla; A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı 2021 ehliyet fiyatları, ehliyet sınıfı büyütme maliyeti, ödenecek tüm harç ücretleri ve sınavlar için MEB'e ödenen diğer ehliyet ücretleri "en güncel" fiyatlarla kaleme alınmıştır! Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Fiyatları 2021

Alta yer alan fiyatlar her şey dahil fiyatlardır.

Ehliyet Sınıfları

Sürücü 

Kursu Fiyatları

Sınav Giriş Ücreti

Harçlar Toplam
A1 Sınıfı 1350 230 543 2123 TL
A2 Sınıfı 1600 230 543 2373 TL
A Sınıfı 1950 230 543 2723 TL

B Sınıfı

Manuel ve Otomatik

1950 230 1090,1 3270 TL
F sınıfı 1600 230 543 2373 TL

B->D1 Sınıfı

(Minibüse Fark)

1250 130 1638,4 3018 TL

B->D Sınıfına

(Otobüse Fark)

1950 130 1638,4 3718 TL

B->C Sınıfı

(Kamyona Fark)

2390 130 1638,4 4158 TL

C,D->CE Sınıfı

(Tıra Fark)

1730 130 1638,4 3498 TL

B,C,D->A1 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1130 130 543 1803 TL

B,C,D->A2 Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1300 130 543 1973 TL

B,C,D->A Sınıfı

(Motosiklet Fark)

1730 130 543 2403 TL

100 Ceza 

Puanı

900 130   1030 TL

Hatırlatmalar:

  • Ehliyet fiyatları: Sürücü kursu fiyatları + Ehliyet harç ücreti+ Sınava giriş ücreti şeklindedir. 3 ödemeden oluşur.
  • Sürücü kursu ücretleri kursa ödenir. Ehliyet harçları devlete, Sınav giriş ücretleri ise MEB'e ödenir.
  • İlk defa ehliyet alanlar teorik sınav giriş ücreti: 100 TL ve Direksiyon sınav giriş ücreti 130 TL öder.
  • Sınıf yükseltenler sadece direksiyon sınav ücreti öderler 130 TL.
  • İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerde taban fiyatlar yukarıdaki gibi yüksek iken küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşüktür. Ama diğer tüm harç ve kart ücretleri değişmez sabittir.

Diğer detaylar için:

B Sınıfı Ehliyet

Motor Ehliyeti

 

Kaç saat direksiyon eğitimi veriliyor?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanız oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimi her sürücü adayı içim bireysel olarak verilir. Yani her bir sürücü yasal olarak alması gereken eğitimi izleyerek değil, direk uygulayarak öğrenir. Yasal olarak hakkınız olan direksiyon eğitimini almanız sınavdaki başarı için çok ama çok önemlidir. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden yasal direksiyon sınav sürelerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada motor ve otomobil ehliyetleri için 2 saat, ağır araçlar 4 saat gece direksiyon eğitimi alınması da gerekiyor. Direksiyon sınavına çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirilebilir.

Sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi alınabilir mi?

Evet istediğiniz kadar ekstra ders alabilirsiniz. Tabi ki bunun için başta ödediğiniz ücretin dışında ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ücretler her vilayet için değişik olmakla birlikte ortalama ders saatleri 100-140 TL arası bir fiyata tekabül edecektir.

Direksiyonu geçemezsem ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında başarılı olmazsanız, 130 TL giriş ücreti ve ek olarak kurs tarafından verilen zorunlu iki saatlik telafi dersini almanız gerekmekte ve bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz surucu kursuna telafi ücretinin ne kadar olduğunu sormayı unutmayınız. Ama genelleme yapmak gerekirse 300-350 arası bir fiyat çıkıyor.

Ehliyet almak için diploma şart mı? Diplomasız ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesi almak için öncelikle en azından ilkokul mezunu olmak gerekiyor. Tabi ki eğitim durumunu belgelemek için diploma şartı var ama okulunuz devam ediyorsa öğrenci belgesi de ibraz edebilirsiniz. Hiç diploması olmayan kişilerin ise halk eğitime başvurup eğitimlere katılıp diploma alma ardından ehliyet başvurma imkanı bulunmaktadır.

Sınav araçları nasıl oluyor tarif eder misiniz?

Sınav araçlarının normal araçtan en büyük farkı sürücü tarafında bulunan alt kısımdaki kontrol elemanları debriyaj ve fren sağ tarafta da bulunmaktadır. Direksiyon ve gaz sizde olduğu için kontrolün %70'i sizde oluyor. %30'luk kısım ise özellikle acil durumlarda veya eğitim esnasında vuku bulan hata durumlarında eğitmen tarafından kullanılıyor.

Sınav tarihlerini kurs mu belirler?

İlçe milli eğitim müdürlüklerinde özel birimler tarafından direksiyon sınav tarihleri belirlenir.

2021 YILINDA SÜRÜCÜ BELGESİ ÇEŞİTLERİ, YAŞ VE TECRÜBE SINIRLARI?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi sürücü kursunu seçmem gerekir?

Bir uzman olarak size önerimiz sürücü kursunun hem yazılı sınavda hem de direksiyon sınavındaki başarı oranlarının yüksek olmasını dikkate alınız. Türkiye genelinde sürücü kurslarının başarı oranları açıklanan son verile göre %55 seviyesindedir. Tabi ki bu oran karma başarı oranları olduğu için işini bilen, profesyonel, eğitim planlaması ve diğer süreçleri iyi yöneten sürücü kurslarında bu oranın %80-85 seviyelerine çıktığı görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde kurs araçlarının da yeni olması nispeten faydalıdır. Yeni araçların sürüş koşullarında tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da başarıyı arttıran koşullar arasında sayılabilir.

Kimi zaman sürücü kursları eğitim verdikleri araçlar ile sınava girdiğiniz araç planlamalarını yeterince yapamamaktadır. Bu nedenle sınav esnasında daha önce kullanmadığınız bir araca bindiğiniz zaman alışma süresi dahilinde zorluklar yaşanabiliyor. Bazı kurslarda tüm araçlar aynı marka ve modelde olduğu için bu konularda sorun yaşanmıyor.

Aday sürücülük nedir?

2 sene boyunca medyanın ıslattığı, sosyal medyanın ise pişirdiği aday sürücülük kavramıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus alkollü araç kullanma ile ilgidir. 

SORMANIZ GEREKEN SORULAR:

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (100 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(130 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (300-350 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 130 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi için similatörünüz var mı?

Yorumlar

Ben de b ehliyeti var ben büyültmek istiyorum C ve D ehliyetine büyültmek istiyorum acaba fiyat ne kadardır
Cevap
B sınıfına 505 gün var o zamana kadar 5000 lira olur herhalde sanayide calismaya başlamalıyım en iyisi :)
Cevap
B a2 ehliyetine beraber yazıldım parasını peşin verdim b ehliyetini cıkartım a2 ehliyeti para alırlar mı
Cevap
Ben araba ve motosiklet ehliyeti almak istiyorum hangisine basvurmaliyim tecrubeli arkadaslar cevap yazabilirlermi acaba teşekkürler
Cevap
2020 yılında ehliyete yazıldım 850 tl ücretle sürücü kurusuyla anlaştım şehir dışından yazildigim için pandemiden dolayı gidemedim bugün sınava girdim ve sürücü kürsü şuan bugünün fiyatıyla işlem yapıyor buna hakkı varmı istediği gibi fiyat artıra bilirmi bana diyor 1000 tl dosya parası verdim diyor ben kayıt olduktan 1 ay sonra sınava girdim hakkı varmı böyle şeye
Cevap
iyi aksamlar bir sey sormak istiyorum b sınıfı ehliyet için vergi dairesi başkanlığından değerli kağıt bedeli ve harç ücretini yatırdıktan sonra bir makbuz almamız gerekiyor mu ve türk polis teskilatı vakfı için ödenen ücret internetten ödenmiyor onun icin ne yapmalıyız
Cevap
Arkadaşlar ben il merkezinde ikamet ediyorum merkezde kurslar anlaşmalı olduğu için fiyatı sabitlemislerdi bende en yakın ilçede kayıt yaptım 400 lira fark etti ve sinavda çok zorlamadilar tavsiye ederim
Cevap
Otomatik vites alırsam düz vites araba kullanabilirmiyim
Cevap
Otomatik vites alırsan manuel kullanamazsın eğer manuel vites alırsan her ikisinide kullanabilirsin
Cevap
malesef abi eğer düz vites alırsan evet 2 sinide kullanabilirsin bu doğru.bide eğer otomatik kullanmak istiyorsan onun ehliyeti varmı sanırım olması eğer böyle bir sistem varsa sadece otomatk kullanabilirsin yardımcı olduysam Danke schön.:)
Cevap
Hayır maalesef otomatik alınca manuel kullanılamıyor.
Cevap
Hayır otomatik ibaresi not düşülüyor zaten.
Cevap
Taksitlendirme şekilleri nasıl oluyor?
İlk girişte ne kadar bir miktar ödememiz gerekli?
BİLEN VARSA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?
Cevap
Örnek vereyim, 1000 tl olan ücretin yarisini veriyorsunuz kalanini ise sinav gunune kasar taksitli bir sekilde verirsiniz.
Tabi kurstan kursa da fark var.
Cevap
İlk dosya açma parası odeniyo 100lira kadar ve değer kurs ücretini eğtim surecinde istediğin kadar odeye bilirsin istediğin miktarla sorun olmaz en azından bende öyle oldu
Cevap
B sınıfı ehliyettim var A2 ekletmek istersem ne kadara mal olur acaba?
Cevap
Nerede yaşadığına bağlı kurs fiyatları değişkenlik gösterebilir ben bügün aldım mesela kurs fiyatı 450tl sınav ücreti 130tl 545tl de harç bedeli var :)
Cevap
Kardeşim hangi il iyi almışım parkur zornu
Cevap
Beyler ve bayanlar ben 22.03.2004 doğumluyum A1 alacağım ancak ders falan almak istemiyorum aktif olarak motosiklet kullanıyorum yani sadece ehliyet çıkarabilecek yerler var mı ve bunun bana maliyeti ne kadar olur?
Cevap
Birde derslere 2 saat girmezsen kalıyorsun
Cevap
Yönetmeliğe göre ders almadan ve sınava girmeden ehliyet alman mümkün değildir. Ehliyet'i çıkarmak eskisi gibi değil anlıyacağın , teoriğe ve direksiyona girdikten sonra harç ödeyip alacaksın ehliyetini.
Cevap
Merhaba kurs ucreti karta taksit oluyir mu kacvtaksit oluyor vade farki varmi
Cevap
Bende fark olmadı 1700 anlaştım ben b1 ehliyeti almak için başvurdum ve üç ayda ödeyeceğim 500 tl 600 tl 600 tl şeklinde
Cevap
Direksiyon sınavından kaldım 200 lira sınav ücreti 150 lira 1 ders için istendi benden ayrıca özel ders fiyatları 120 olmasına rağmen ne yapmalıyım acaba
Cevap
B sınıf ehliyetim var ama büyütup iş komyonu ve tır almak istiyorum bu hangi sınıf ve fiyatı farkı ne olur
Cevap
13.09.2004 doğumluyum b sınıfı ehliyet almak istiyorum toplam ne kadara mal olur?
Cevap
bende 25.09.2004 dogumluyum, B sınıfı ehliyeti alman için 18 yaşını yıl ve doğduğun ayı doldurmuş olman gerekiyor.. yani 1bucuk yıl daha bekliyceksin..
Cevap
Keşke bir yaşının gelmesini bekleseydin
Cevap
Alamazsın çünkü yaşın daha 18 değil
Cevap
3275 TL geçmiş olsun
Cevap
Ben sizi bilmem ama B ile A2 yi 3780 TL te aldım
Cevap
nereden aldın kanka söylede bizde oradan alalm bende düşnüyorum ama fiyatlar baya aşırı yüksek
Cevap

Yorum ekle