B Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi araçları kullanır? Harç ve masrafları

b sınıf ehliyet

Merhaba değerli okurlarımız, bu yazımızda sizlere B sınıf ehliyet hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye çalışacağız.

B sınıfı ehliyet nedir? B Sınıfı Nasıl Alınır? Hangi Araçları kullanır? Masrafları Ne Kadar? Gibi sorularınızın yanıtını vermeye çalışacağız. 

B sınıfı ehliyet nedir? B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? 

Bu ehliyet sınıfına sahip olan sürücüler aşağıdaki araçları sürebilir:

Otomobil(B)

Kamyonet(B)

Ayrıca:

Traktör(F)

Motor bisiklet(M)

ATV(B1)

kullanacaklara verilen ehliyet çeşididir.

Eğer istenirse bu ehliyet tipinde otomatik vites araç kullanmak için sürücü kursuna başvuru yapılabilir. Bunun avantajı olduğu gibi dezavantajı da var. Özellikle direksiyon sınavlarından gözü korkmuş sürücü adayları otomatik vites ehliyet alma yönünde tercih yapabiliyor. Otomatik vites için başvuru yapacaklar manuel araçları kullanamıyor. Manuel araç kullanabilmek için teorik sınava girmeden sadece direksiyon eğitimlerini alıp direksiyon sınavına girmeleri gerekecek. Tabi ki masraflı iş.

B sınıfı ehliyet nasıl alınabilir?

2016 Yılı öncesinde taban fiyat uygulaması yoktu. 2016 yılı itibariyle başlayan uygulamayla birlikte bütün sürücü kursları il genelinde aynı fiyatı uygulamak zorunda. 2024 yılında da taban fiyat uygulaması devam etmektedir. Bu nedenle eskiden kriter sürücü kursunun fiyatı iken artık kalitesi ön plana çıkıyor. Mahallenizde, ilçenizde veya ilinizde hangi kursa giderseniz gidin sürücü kursları size aynı fiyatı verecektir. Bu nedenle sürücü kursunu seçerken kalitesini araştırmanızı öneririz. En kurumsal sürücü kursunu seçmeniz faydanıza olacaktır. 

B sınıfı ehliyet için gerekli belgeler nelerdir?

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Eski sürücü belgeniz varsa fotokopisi 

Öğrenim durumunuzu belirten bir belge veya diplomanız

1 Adet Biyometrik fotoğraf

Sürücü olur sağlık raporu

Kan grubu kartı

Adli sicil kaydı beyanı- E-devletten alınıyor.

Adres beyanı-Sürücü kursunda doldurulacak.

Sözleşme-Sürücü kursunda doldurulacak.

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Belgelerinizi hazırlamadan evvel öncelikle sürücü kursuyla görüşmelisiniz. Ödemelerinizi yaptıktan sonra sürücü kursunun vereceği teorik eğitimlere katılacaksınız. Eğitimler sonunda merkezi olarak Ehliyet sınavları yapılmaktadır. 

- 50 soru sorulur. Her soru 2 puandır. En yüksek puan yüzdür.

- 35 Doğru cevap vermek gerekir. Yanlışlar doğruyu götürmez.

- Bu sınava katılıp 70 puan almalısınız.

- Sınav 45 dakika sürer.

- 14 Saat direksiyon dersi alınır.

Not: Daha önce ehliyet belgesine sahip olanlar direksiyon eğitimlerini alıp direk direksiyon sınavına girerler. Aynı zamanda İlk defa ehliyet alanlar stajyer sürücü olurken, daha önce ehliyeti olanlar stajyer sürücü olmuyor. 

B sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

- En az ilkokul mezunu olmak gerekir. Fakat ilkokul mezunu olamayanlar halk eğitim merkezlerinde açılan eğitimlere katılarak da alacakları belgelerle ehliyet için başvuru yapabilir. 

- 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. 

B sınıf ehliyet fiyatları ne kadar?

Sizlere kalem kalem masrafları yazıyoruz.

1- Sürücü kursu ücreti 12000-14000 TL arasıdır. Şehre göre değişir. Fakat herhangi bir şehrin genelinde fiyatlar sabittir. 

2- Teorik sınav giriş ücreti 400 TL 

3- Direksiyon sınavı giriş ücreti 750 TL

4- Harç ücreti + kart ücreti: 5165 TL

18.300 TL  -  20.300 TL arası tahmini bir masraf söz konusudur. 

YARARLI MAKALELER: 

Ehliyet sınıfları nelerdir?

Sürücü kursu fiyatları ne kadar?

Stajyer ehliyet nedir?

B sınıfı ehliyet harcı

Yorumlar

Merhabalar. Ben 1000-5000 Watt gücünde kasalı yada kasasız 3 teker elektrikli motor alıp üzerinde ticaret yapmayı düşünüyorum. Elektrik bilgime göre 1-5 kw gücünde olduklarını ve ehliyete gerek olmadığını sanıyorum. Ancak siz bu işin uzmanı olarak kesin bir bilgi verirmisiniz? Ehliyet şartmı değilmi. Trafik polisince cezai yaptırımı varmı? Teşekkür Ederim.
Cevap
Yönetmeliğin özeti şu şekildedir. Sizin kullanmak istediğiniz araç bisiklet olmadığı için ehliyet gerektirir. Triportör olarak geçiyor. Motor gücü silindir hacmine göre ise M, A1 veya A2 sınıflarından biri yeterli olacaktır. Fakat B sınıfı aldığınız zaman otomatik olarak M sınıfına sahip olacağınız için. Bence B sınıfı ehliyet alabilirsiniz.
Cevap
Selam gazi. Bize en iyi cevabı her zaman yönetmelikler verir. Yönetmelikte her türlü detay verilmiştir. Trafikte sizi ilgilendiren 3 tür araç var.

Bisiklet, motorlu bisiklet veya motosiklet.

Bisiklet: Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 kilovatı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Motorlu bisiklet (Moped): (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Motosiklet: (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami tasarım hızı 45 km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ve net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. Bunlardan karoseri yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan üç tekerlekli motosikletlere yük motosikleti (triportör) denir.
Cevap
b ehliyetle kaç cc atv kullanabilirim
Cevap
B sınıfına sahip bir kişi atv kullanabilir. Yönetmeliklerde kullanılacak ATV'nin cc sınırı belirtilmemiştir. Bu nedenle istediğiniz motor gücüne ve silindir hacmine sahip ATV'yi kullanabilirsiniz.
Cevap
ford transit minibüsümüz var hususi amaçlı kendimiz için b sınıfı ehliyet kullanabilirmi
Cevap
Minibüs sürebilmek için en az D1 sınıfı ehliyete ihtiyaç vardır. Eğer bir kişinin B sınıfı ehliyeti 01/01/2016 öncesi alınmışsa D1 sınıfına otomatik olarak sahip demektir. Kullanması ehliyet sınıfları açısından sorun olmayacaktır. 2016 yılı sonrası B sınıfı alanlar sadece B sınıfı ehliyet ile araç kullanamazlar B sınıfına ek olarak D1 sınııfı minübüs ehliyeti almaları gerekir.
Cevap
A1 ehliyeti alındıktan sonra B sınıfı ehliyet alırken indirim oluyor mu?
Cevap
Aynı kurstan hem A1 hem de B sınıfı için başvuru yaparsanız bir şekilde indirim yapabilirler. Bir kişi önce A1 almışsa B sınıfı aldığında teorik eğitimi bir daha almayacağı için fiyat B sınıfı için daha düşük olmaktadır.
Cevap
B ehliyeti 80 CC motorsiklet kullanabilirmi
Cevap
Hayır Max 50 CC 1.2 hp
Cevap
Gelecek yıl 18 olacağım ocak 3 de 3 ocak da ehliyet sınavlarına girebilir miyim
Cevap
Yok önümüzdeki sene şubatta girersiniz. Hemen başvuru yapar yapmaz sınav yapılmaz.
Cevap
B ehliyetim var 250 cc ye kadar motor bisiklet kullana bilirmiyiz m sinifi kullanıyor b sınıfına m isli
Cevap
M sınıfı 50 cc ye kadar kullanabilir
Cevap
Hayır ne yazık ki kullanamazsın.
Cevap
temmuz ayının 12 sinde 18i dolduruyorum daha önceden ehliyet e yazılabiliyormuyum ?
Cevap
Ağustos döneminde ancak kursa kayıt yaptırabilirsiniz. Yani temmuz ayında kayıt yaptırırsınız fakat eğitimleriniz ağustosta başlar. Her ayın 1-10'u arası 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
Cevap
Ehliyeti kazandim harc yatirdm nufusa gittim ehliyet eve geldi ama ben. Yoktm nerden almaliym ehliyetimi
Cevap
Alta ki bağlantıdan görebiliyor musunuz?
https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip?gonderiSonucu=Goster
Cevap
Direksiyon sınavını geçmedim.iki hakkım kaldı.pratik yapamadım.Dosyayı bekletme imkanım varmı?kendimi hazır hissedince girsem olurmu?
Cevap
Böyle bir imkan şu an bulunmuyor.
Cevap

Yorum ekle