Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücülük kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2020 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz: 

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Merhabalar, ehliyetimi alalı 8 ay oldu herhangi cezam vs yok fakat 12 ay dolana kadar yanımda en az 1 yıllık ehliyeti olan birinin benimle beraber yolculuk etmesi zorunlu mu? Böyle bir bilgi dolaşıyor doğru mu?
Cevap
Merhaba, Stajyer Ehliyetin Araç Kullanma Konusunda Normal Ehliyetle Farkı Yoktur, Stajyer Ehliyet Süresi 2 Yıldır Kurallara Uyarak Tek Kullanabilirsiniz.
Cevap
Selam aleykum ben stajyer ehliyetim var 35 ceza puanım kalmış. 2 ay sonra stajerligim bitiyor cezam yenilenirmi 2 ay sonra ?
Cevap
2 Yıl İçinde 75 Puanı Doldurmadan Biterse Yenilenir.
Cevap
Selam aleykum stajyer ehliyetim 35 ceza puanım kalmış stajerligimin bitmesine 2 ay var 2 aydan sonra cezam yenilerimi?
Cevap
2 Yıl İçinde 75 Puanı Doldurmadan Biterse Yenilenir.
Cevap
Merhaba 27/02/2019 tarihinde ehliyet aldım. E devletten baktığımda aday sürücü kısmında hayır yazıyor. Yönetmelikte bir değişiklik mi oldu yoksa bir yanlışlık mı var 2 yıl değil mi adaylık?
Cevap
Merhaba, Sistemsel Sorun Olabilir 2 Yıl Süre Sınırı Değişmedi.
Cevap
Mrb ehliyetin sitajerligi bitti simdi otamatik 100 puan la basliyoruz demi tsk ler
Cevap
Merhaba, Stajyer 75 Normal Ehliyet 100 Ceza Puan Sınırı Vardır.
Cevap
Pardon ben stjyer ehliyetimi 0,38 promilden kaptırdım daha önce hiç bir trafik cezası yemedim kaç ay içinde tekrardan başvurabilirim ehliyete
Cevap
Stajyer ehliyet iptali

Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz doğrudan iptal edilir

2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Efendim kaç ay içinde tekrardan başvurabilirim bunu sordum
Cevap
stajer ehliyetim var 60 ceza puanim var 10 puanlik ceza yesem ehliyetim iptal olurmu
Cevap
Toplam 75 Puan Yada Eşit Cezalarda İptal Olur.
Cevap
Merhabalar, 22 mart 2018'de a2 ehliyeti aldim ve haziran 2018'de de B sinifi ehliyet aldim. Stajyer ehliyetim araba ve motor icin ayri ayri midir? Degilse hangi tarihte bitecektir? Lutfen yardim edin. Tesekkurler..
Cevap
Merhaba, İlk Alınan Tarihten İtibaren Başlar 2 Yıl Sonra Biter.
Cevap
Hayırlı cumalar B sınıfı ehliyetimi (stajyer değilim) alkolden 2. Kez Ocak ayında kaptırdım 2022 Ocak ayında geri alacağım ben onu alana kadar A sınıfı bı ehliyet almak istiyorum bu mümkün mu her hangi bir şekilde ne şekilde olduğunun bı önemi yok yeter ki şu şekilde alabilirsin de
Cevap
Hayır, Alınmaz.

Stajyer ehliyet iptali

Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz doğrudan iptal edilir

2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Stajyer değilim diye belirttim ve başka bi sınıf ehliyet almaktan bahsettim bı anlaşmazlık olmuş sormak istediğim şey verdiğiniz cevapla uyuşmuyor rica etsem gözünüzden kaçan yerlere tekrar göz atarak cevap verseniz
Cevap
arayolları Trafik Kanunu 48/5 Maddesi gereğince Alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücülere;

1. defasında 1.002,00 TL ( Peşin 751,50 TL)
2. defasında 1.256,00 TL ( Peşin 942,00 TL)
3 ve 3’ten fazlasında 2.018,00 TL (Peşin 1.513,50 TL) para cezası


20 ceza puanı ve geriye doğru 5 yıl içinde;

1.defada 6 ay,
2.defada 2 yıl,
3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından) ehliyete el konuma cezası verilir.


Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır


Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 2. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgesine 2. Kez el konulanlar İl Sağlık Müdürlüğünce “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine” tabi tutulur. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 2 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Önemli: Sürücü belgenizi geri iade almadan önce “sürücü davranışları geliştirme eğitimine” katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Eğitimini tamamlamayanlar ve başarısız olanların sürücü belgeleri geri iade edilmeyecektir.
Cevap
Selamlar stajer ehliyetimi yeni aldım şehir dışında kullanabiliyormuyum süresi varmı teşekkürler
Cevap
Ehliyeti Şehir Dışında Kullanabilirsiniz.
Cevap
Stajyer ehliyetimi iki kez alkolden yakandım daima iptal edildi 1228 lira ceza yazıldı kaç ay beklemem kazım
Cevap
Stajyer ehliyet iptali

Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz doğrudan iptal edilir

2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Bu gün B ehliyet aldım kamyonet kullana bilirmiyim tiçari kapalı reno Master
Cevap
Kamyonet Kullanılır Ama Ticariyse SRC Alacaksınız.
Cevap
Ben Ehliyetimi Yeni Aldim src ve piskoteknigi yi alıp yolcu minibüsü kulana bilirmiyim bi sakıncası olurmu
Cevap
2016'dan Sonra Ehliyet Alanlar Minibüs Kullanmak İçin D1 Sınıfı Alacaksınız, Ticariyse D1 Sınıfından Sonra SRC Psikoteknik Almalıdır.
Cevap
Stajyer ehliyetimle yurt dışına çıkabilir miyim ?
Yurt dışında araba kullanabilir miyim ?
Cevap
Stajyer Ehliyet 6 Ay Kullanılır.
Cevap
Merhaba benim ehliyet dün doldu adaylığı bitti (b)(b1/)(f)(m) sınıfı ehliyetim var bununla ben açık kasa kamyonet kullanmak istiyorum kullanirimiyim sıkıntı problem olurmu acaba
Cevap
Merhaba, B Sınıfı Ehliyetle Kamyonet Kullanılır, Kamyon Ve (2016) Sonrası Minibüs Kullanılmaz.
Cevap

Yorum ekle