Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücü kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2023 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer sürücülük süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer sürücülük uygulamasında aday sürücü, üstte belirtilen 2 yıllık süre boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, sürücü belgelerine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar sürücü belgesi alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta sürücü belgeleri üzerinde kişinin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücülük bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer sürücülük kimler için Geçerli? 

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa sürücü belgesi alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan sürücü belgesi alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz:

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Mrb.stajer sürücüyüm.uzerime kayıtlı aracı başkasına verdim ve ışık ihlalinden aracıma ceza geldi.fotograflarda arkadan çekilmiş.benim kullanmadığimi nasıl ispatlarim?ücretinde değilim bu yüzden ehliyetimin iptal edilmesinden korkuyorum.ne yapmamı önerirsiniz?
Cevap
Gülşah hanım plakaya yazılan cezalar sürücü belgesini etkilemez araç sahibi de olsa
Cevap
Ben 2018 de b ehliyet aldım minibüs sürürmü 14+1 koltuk sayısı
Cevap
Merhaba B ehliyet ile 6 teker kamyonet kullanabilirmiyim ve bazıları iki yıl boyunca yanında stajyer olmayan birisi olmadan tek araç kullanamazsın diyor bu doğrumu
Cevap
Yanında stajyer olmayan birisi olmadan tek araç kullanamazsın diye bişey yoktur. B sınıfı almışsanız bütün B sınıfı araçları kullanabilirsiniz.
Cevap
B ehliyeti C sınıfına yükseltmeniz gerek... İlk kez B almışsanız stajyer oluyor... iki yıl beklemeniz gerekli stajyerlik süresi bitince ondan sonra yükseltme direksiyon sınavına girip kazanıp, her türlü kamyon ve kamyonet kullanabilirsiniz.
Cevap
Ehliyette teker sayısının önemi yoktur... B sınıfı araba ehliyetidir, B sınıfı ile maksimum doblo, kangoo tarzı 3,5 ton altı araç sürebilirsiniz... Tam teşekküllü kamyonet ehliyeti C1 sınıfıdır.. C1 ile istediğiniz en fazla max 7.5 tonluk bağaj üstü açık kamyoneti sürebilirsiniz... C sınıfı alan C1 sürebilir ayrıca...
Cevap
A1 Ehliyetimi 1 buçuk yıl önce aldım bu ay da B ehliyet aldım A1 de stajyer dolunca arabada da dolmuş oluyor mu acaba
Cevap
Önemli olan A1 ehliyetin ilk alındığı tarihtir. B sınıfı ehliyet alınca tekrar aday olmazsınız ama mevcut aday sürücülük devam. Zaten 1,5 yıl olmuşsa bir 6 ay sonra adaylık kendiliğinden kalkar.
Cevap
Hocam 24 yaşındayım ehliyet yeni aldım
Stajyer ehliyet olarak geçiyor ben hemen D yada D1 e yükselete biliyormuyum
Cevap
Hemen olmaz. stajyer ehliyet 2 sene geçmesi gerek, 2 sene sonra yükseltme direksiyon sınavına girmeniz gerek.
Cevap
Hacom merhaba yaşım 24 ilk ehliyeti yeni aldım
Ben şimdi D D1 sınıfına yükselte biliyormuyum
Cevap
10 05 2016 başlangıç tarihili ehliyetim stajermi
Cevap

Yorum ekle