Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücü kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2021 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında aday sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz:

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Kayınbiraderim yeni b sınıfı ehliyet aldı tek başına arac kullanabilirmi yanında 1 2 yıl boyunca ehliyetli birinin mi olmasi gerekiyor trafige cikmasi icin
Cevap
Merhaba ben b ehliyeti aldım yeni yaşım 18
3.5 tonu geçersem yakalanirsam sıkıntı olur mu
Cevap
Abi ben köy yerinde araba kullanırken trafik jandarması görüp üstüne jandarmanın beni durdurduğu bir çocuğum ama köy yerinde hazır yasak varken tek başıma bakkala gidip geliyorum çok sorun olmuyor ama sen şehirde asla yapma ceza getirecek ihlalleri
Cevap
Src belgesi gerekiyor onun için kaç yıllık şöfor olduğunun bi önemi olmuyor her türlü ceza oluyor.
Cevap
2019 Haziran ayında b sınıfı ehliyet aldım. D1 sınıfı ehliyeti şimdi alırsam. tekrar 2 sene uzayacakmı stajyerlik.
Cevap
48/5 alkollü araç kullanmaktsn staj ehliyetim iptal edildi . 2 ay kaldı bitmesine psikoteknik raporu aldım. 2 ay sonra mi kursa gitmem gerek. İptal edilen ehliyetim ne zaman silinir
Cevap
Merhaba ben emin olmak için soruyorum. 2015 de motor ehliyetine yazıldım almam yasadan sonrayı buldu yani 18 yaşımda A1, A2, A, B1 ve M ehliyetine sahip oldum 4 yıl sonrasında daha 3 ay önce araba ehliyetimide aldım ve 1 ay öncede arkolden ehliyetime 6 ay el konuldu şimdi emin olmak için soruyorum ben araba ehliyetinde stajyermiydim ozaman araba ehliyetim tamamen iptal oldu tekrardan kursamı yazılmalıyım ?? Teşekkür ederim.
Cevap
Yıllardır ehliyetsiz geziyorum. Şimdi b sınıfı alacağım. Ve Aday sürücü olacağım. Fakat aldıktan sonra CE olarak ağır vasıta ehliyeti alabilir miyim yoksa 2 yıl beklemem mi gerekli ?
Cevap
20.12.2018 tarihinde a1aldım 2019 yılında b aldım yarın itibari ile aday sürücülüğüm kalkacak ama b ehliyetinden dolayı yeni bir adaylığım devam edecekmi yoksa bütün sınıflar için adaylığı bitecek mi
Cevap
Stajyer Sürücü İlk Defa Ehliyet Alınca Başlıyor, Tekrar Sınıf Ekleyince Başlamaz Yani 2018 Tarihi Geçerlidir. Ve Muhtemelen Bugünlerde Sona Ermiştir.
Cevap
16 yaşındayım a1 ehliyetim var 18 yaşında b ehliyetimi alırken 2 yıllık stajyerligim bitmiş olucak. B aldiğimda tekrar 2 yıl stajyermi olucam cevaplayip yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Cevap
Stajyer İlk Ehliyetle Olur, Bir Daha Olmuyor.
Cevap
stajyer ehliyetim var tek başıma araç kullanabilir miyim
Cevap
Yukarıda cevaplamış işte dikkatli okursan göreceksin.
Tek başına her yere gidebilirsin yanında biri olmasına gerek yok
Cevap
Evet Tek başınıza araç kullanabilirsiniz..
Cevap
Merhaba stajyer ehliyetliyken yanımda bir kişiyle araç kullanıp uzun yol yapabilir miyim? Herhangi bir cezası var mı?
Cevap
Herhangi Bir Cezası Yoktur. Tek başınıza araç kullanabilirsiniz.
Cevap
Merhaba, Corona Tedbirleri Kapsamında Yapabilirsiniz.
Cevap
merhaba ben yeni ehliyyet aldım balıkesirdeyim şuanda yanımda ehliyetli birisi olmadan şehir dışına çıkabilirmiyim. çıkamazsam ne zaman çıkabilirim süresi ne kadar
Cevap
ehliyetini aldıktan sonra - sürücü belge sınıfın kullandığın aracı kapsadığı sürece - istediğin yere istediğin zaman gidebilirsin. Ehliyeti yeni almış olman önemli değil.
Cevap
Merhaba, Çıkabiliyorsunuz.
Cevap
Benim ehliyet b sıtajer ehliyet alkollü yakalandım el konuldu geri alabiliyormuyum acaba?
Cevap
2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Merhabalar ehliyetimi 2019 şubat ayında aldım 2 tane trafik cezam var birisi hız birisi kask ama e devletten bakınca 0 puan gözüküyor neden
Cevap
Merhaba, Sistemsel Sorun Olabilir.
Cevap
15 ceza puanı yedim ehliyete el konulma işi 70 puanın altına düşünce mi alınıyor?
Cevap
75 Puana Ulaşılırsa İptal Edilir.
Cevap
Merhaba, acemi (stajyer) ehliyetiyile yurtdisina cikabilirmiyiz?
Cevap
Merhaba 6 Ay Geçerlidir.
Cevap

Yorum ekle