Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücü kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2022 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında aday sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz:

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Hocam 24 yaşındayım ehliyet yeni aldım
Stajyer ehliyet olarak geçiyor ben hemen D yada D1 e yükselete biliyormuyum
Cevap
Hacom merhaba yaşım 24 ilk ehliyeti yeni aldım
Ben şimdi D D1 sınıfına yükselte biliyormuyum
Cevap
10 05 2016 başlangıç tarihili ehliyetim stajermi
Cevap
10 05 2016 geçerlilik başlangıç tarihli ehliyetim stajermi oluyor
Cevap
Merhaba. Ben once B sonra CE sınıfı ehliyet aldım. 75 ceza puanından ehliyeti mı kapatırdım. Simdi B Sınıfı da iptal mi oldu. Yani önce B Sınıfını mı almam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap
10 05 2016 geçerlilik başlangıç tarihli ehliyetim stajermi oluyor
Cevap
Hayırlı günler benim oğlum 100 puandan ehliyetini aldırdı iki ay el koyuldu b sınıfı alalı 3 yıl oldu c yi alalı bir yıl tır egliyetini kazandı yanlız kartını almamıştı daha c ve tır iptal oldumu acaba yani b den sonra aldıkları sitajer oluyomu
Cevap
Hocam benim ehliyet 1999 aldım ehliyetimde aday surucumu hayir yaziyo bilgi ala bilirmiyim
Cevap
2016 yılından sonra ehliyet alanlar 2 yıl boyunca aday sürücü oluyor. eski sürücüleri ilgilendiren bir durum değil.
Cevap
Merhaba bende B ehliyeti var 2 yıl dolunca stajyerlik kalkiyor yeni C sınıf yükseltince stajyer tekrar mi başlıyor ? Teşekkürler ☺️
Cevap
Hayır stajyerlik bir defaya mahsus olur.
Cevap
Hocam merhaba ben ehliyetimi ( İlk belge tarihi ) 19/08/2020 de aldım yaklaşık 2 hafta önce e devletten baktığımda aktif 20 ceza puanım vardı ve bu gün baktığımdada aktif ceza puanı 0 diyor 26/08/2022 stajyer sürücü süresini doldurduğum içinmi böyle oldu ve anlattığımda dogruysam normal ehliyette ceza puanım ne süreçte nasıl işler ?
Cevap
Stajyer süresi dolunca puanlar silinmiş. zaten sürücüler için puan sınırı yıllık olarak 100 dür. bir yıl dolunca silinir.
Cevap
Hocam ben tır şoförü yum ehliyetim stajyer bitmesine ekimin onunda tonajdan ceza yersem ehliyettien puan düşerim 20puanım var 2sefer hızdan ceza yedim
Cevap
Ağırlıkla ilgili cezalarda ceza puanı bildiğim kadarıyla yok. Sadece Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması
özel izne bağlı olan eşyayı izin almadan
yüklemek, taşımak ve taşıttırmak sebebiyle ceza kesilirse 15 ceza puanı var.

İlgili ceza kodları : 65/1-b(a), 65/1-b(b), 65/1-b (c), 65/1-b (d), 65/1-b (e), 65/1-c
Cevap
Ben ocak 2020 aldım ilk ehliyetimi arabayı sonra sonra komyon ehliyetini iki yıl dolmadan kazandım ama daha ehliyeti cıkaramadım stajerligim sıfırdan başlıyomu yoksa bittimi bana kursta 2 sene daha beklememi söylediler stajerligin bitmesi icin saçma degilmi acaba
Cevap

Yorum ekle