Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücülük kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2020 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır.

Stajyer ehliyet süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Stajyer ehliyet nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Stajyer ehliyet nasıl olacak?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz: 

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Arkadaşlar ben B sınıfı ehliyet yeni aldım yaşım 21 ben şuan 2 yıla kadar aday sürücüyüm ama stajyerken başka bir sınıf ehliyet alınıyor mu şimdi ben 2 yıla kadar stajyer olduğum için B sınıfı ehliyeti yeni aldığım için şuan C ve CE sınıfı ehliyet alabilir miyim yoksa 2 yıl sonra stajyerliğim bittikten sonra mı alabilirim 2 yıl sonra mı alabilirim yoksa şuan B sınıfı ehliyetim mevcut olduğu için şimdi direk C ve CE sınıfı ehliyet alabilir miyim alırsam stajyerlik sürem B sınıfını aldığım tarihten itibaren mi devam eder yoksa C ve CE sınıfı ehliyet aldığım tarihten itibaren mi bu 2 sorumun cevabını ricamla cevap vermenizi eksiksiz istiyorum saygılar Allah Rızası İçin cevap verin
Cevap
Dostum sorun uzun ve eksiksiz cevap istemişsin ama cevap kısa ve net.
1- C ve CE'ye yaşın tuttuğu için başvuru yapabilirsin. Tabi önce C sonra CE başvurman gerekir.
2- Aday sürücülüğün B sınıfı ehliyet aldığın tarihten itibaren başlar. Ehliyetini alıp bir kenara koysan ve 2 sene geçse bile kalkar. Yeni ehliyet alman aday sürücülük süreni değiştirmez.
Saygılar.
Cevap
1.77 alkolden ehliyetimi aldılar 1228 tl ceza yazdılar 6 ay ehliyetimi aldılar sıtaj .ehliyetimi geri ala bilirmiyim
Cevap
75 Ceza Puanını Doldurmadıysanız Ve 6 Ay Geçtiyse Cezayı Ödeyip Alabilirsiniz.
Cevap
Arkadaşlar ben stajyer ehliyet aldım ceza puannim 35 alkollü yakalandım ehliyetim 6 ay Gitti ehliyet iptal edildi mi acaba
Cevap
75 Puan Alırsan İptal Olur El Konulmuştur.
Cevap
B ehliyeti aldım daha sonra a2 aldım aynı karta işliyorlar bunu ceza puanları ayrımı oluyo yoksa 75 ceza puanını ikisi içmi geçerli oluyo
Cevap
Hangi Sınıftan Ceza Alırsanız Alın, Ceza Puanı Ehliyet Sınıfına Değil Ehliyete İşlenir.
Cevap
ikisi de aynı fark etmez ki. bir sene içerisinde yüz puana ulaşırsanız ehliyetinize 3 ay el konulur. her sene de silinir.
Cevap
Ben ehliyeti alalı 1 hafta oldu arabayla şehir dışına tek çıksam sıkıntı olurnu
Cevap
uzaya bile gitseniz hiç bir sıkıntı çıkmaz. yeter ki kurallara uyun.
Cevap
Arkadaşlar ben B sınıfı ehliyet yeni aldım yaşım 21 ben şuan 2 yıla kadar aday sürücüyüm ama stajyerken başka bir sınıf ehliyet alınıyor mu şimdi ben 2 yıla kadar stajyer olduğum için B sınıfı ehliyeti yeni aldığım için şuan C ve CE sınıfı ehliyet alabilir miyim yoksa 2 yıl sonra stajyerliğim bittikten sonra mı alabilirim 2 yıl sonra mı alabilirim yoksa şuan B sınıfı ehliyetim mevcut olduğu için şimdi direk C ve CE sınıfı ehliyet alabilir miyim yorumuma cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar :)
Cevap
Bunun Cevabını Size Defalarca Verdik Sanırım, Daha Detaylı Bilgi İçin Sürücü Kursunuzla İletişime Geçin.
Cevap
Daha yeni B sınıfı ehliyet aldım yaşım 21 şimdi C sınıfı ehliyet alabilir miyim yoksa stajyer sürücü süresi mi geçmesi gerekiyo yani 2 yıl sonra mı alabilirim
Cevap
C sınıfını alabilirsin. aşağıdaki sayfadan yaşına bak. aday sürücülük engel değil. Tecrübe olarak en az B sınıfı ehliyet ve 21 yaş isteniyor C sınıfı için.

https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-alma-yasi-hesaplama.html
Cevap
Muhtemelen Psikolojik Test İsteyeceklerdir Onun Dışında Aynı Prosedürler Geçecektir.
Cevap
Merhabalar ehliyeti alalı 1 bucuk yıl oldu dün 163 promil ile alkollü yakalandım 1240 TL ceza ve ehkiyetimden 25 puan düştüler edindiğim bilgilere göre ehliyetim komple iptal mi oldu yoksa 6 ay sonra tekrardan alabilir miyim
Cevap
Muhtemelen Psikolojik Test İsteyeceklerdir Onun Dışında Aynı Prosedürler Geçecektir.
Cevap
Merhaba ben bu ay B sınıfı manuel ehliyetimi yeni aldım yaşım 19 ama 2 ay sonra 20 yaşına gireceğim ben şuan 2 yıla kadar aday sürücüyüm yani stajyerim acaba stajyerken sınıf geçiş yapılıyor mu yani ben 2 yıl boyunca stajyerken yani 2 yıl içinde stajyerliğim bitmeden önce 1 yıl sonra yaşım 21 olduktan sonra ben stajyerken C ve CE sınıfı Kamyon Ve Tır ehliyeti alabilir miyim acaba :)
Cevap
Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor.
Cevap
Alkolden ehliyetim iptal oldu yeniden kursa yazıldım hak kazandım iptal olan ehliyetimi geri cıkarttırabilirmiyim???
Cevap
Muhtemelen Psikolojik Test İsteyeceklerdir Onun Dışında Aynı Prosedürler Geçecektir.
Cevap
Üstad ...... aynı dert bende de var rica etsem yazar mısın bana
Cevap
Selamın aleyküm b sınıfı ehliyet aldım CE büyütmek istiyorum stajyerliğimin bitmesi gerekiyormu
Cevap
Daha önce ehliyeti olup ehliyet sınıfını yükseltenler veya başka bir sınıftan ehliyet almak için başvuru yapanlar aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor.
Cevap
Ben 2016 yılında A1 ehliyet aldım şimdi ise b ehliyet aldım ben stajyer mi oluyorum?
Cevap
Hayır, 2016 Yılında İlk Stajyerliniz Olduğu İçin 2018'de Bitmiştir.
Cevap
Merhaba ehliyeti alalı 2ay oldu src 2 belgesi de aldım bu süre zarfında yolcu taşıyabilir miyim.
Cevap
Stajyer Ehliyetle Normal Ehliyet Gibi Araç Kullanabilirsiniz.
Cevap
1.41 alkolden ehliyeti kaptırdım stajyerdim iptal mi edildi yoksa 6 ay sonra tekrar alabilecek miyim
Cevap
Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 1. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren (6) altı aylık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.
Cevap

Yorum ekle