Aday Sürücülük(Stajyer Ehliyet) Uygulaması Nedir?

aday sürücü
Aday sürücülük kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2019 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır.

Stajyer ehliyet süresi kaç yıldır?

En son 10 şubat 2018 ehliyet sınavında da sorulmuş olan stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Stajyer ehliyet nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı
- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı
- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı
- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı
- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı
- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı
- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı
- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı
Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Aslı olmayan haberler:

Daha önce haberlerde ve sosyal medyada, aday sürücü yanında "refakatçi" olması gerektiği, aday sürücünün "tek başına trafiğe çıkamayacağı" gibi yalan yanlış haberler yayılmıştır. Böyle bir durum kesinlikle yoktur. Bununla birlikte ehliyet almak artık çok zor gibi bir düşünce de yayıldı. Yasada istenilenler zaten bir sürücünün uyması gereken kuralları yansıtıyor. Aday sürücü uygulamasının amacı can ve mal kayıplarını en aza indirerek düzeni sağlamaktır. Yasada sizden farklı bir şey istenmiyor. İstenilen şey kurallara uymanız... Zaten normalde de "100 ceza puanına ulaşan herhangi bir sürücünün" de sürücü belgesine el koyulmaktadır. 

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

 

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Yeni Ehliyetler Nasıl?

Büyümek için tıklayınız

- 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyetler yenilenmeye başladı. 80 ülkede geçerli hale geldi. Ehliyet Avrupa standardı getirildi.

- Ehliyet sınıf sayısı 16'ya çıktı. Şu anki ehliyet sınıfları A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K olarak sıralanmaktadır.

- B grubu için 10 senede , E grubu için 5 senede bir sağlık raporu istenecek. Böylelikle ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalktı.

Stajyer ehliyet nasıl olacak?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok.

Daha önce ehliyeti olup ehliyet sınıfını yükseltenler veya başka bir sınıftan ehliyet almak için başvuru yapanlar aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Yeni ehliyet sistemi

- Sürücü kurslarına yazılan sürücüler direk minibüs süremeyecek. En B grubu ehliyetinin olması ve yaşının 21 olması istenmektedir.

- Eskiden direksiyon sınavlarında normalde tek stopta aday başarısız kabul ediliyordu. 2.defa stop eden aday sınavda başarısız kabul edilmeye başlandı.

- Direksiyon sınavları 30 dakika sürmekteydi ve 35 dakikaya yükseltildi. İlk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi için araç tanımayla ilgili sorular soruluyor.

- Teorik sınavlarda artık trafik adabı soruları da sorulmaya başlandı. Toplam 50 soru sorulan ve 60 dakika süren ehliyet sınavının uygulamasında değişiklik yapılmamıştır. 2019 yılında 50 soru sorulacak ve sınav süresi 45 dakika olarak devam edecektir.  

- 2016 yılından beri sürücü adayı otomatik vites araç kullanabilmek için başvuruda bulunabiliyor. Uygulama dersleri ve uygulama sınavı otomatik vitesli araçta gerçekleştirilecek. Fakat ehliyet belgesiyle manuel araç süremeyecek. 

- Ehliyet belgeleri Avrupa standardına uygun olduğu için yurt dışında yaşanan problemlerin önüne geçilecek.

- Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması geldi.  Her ilde kurulan komisyonlar o ilin sosyo-ekonomik durumuna göre fiyat belirlemektedir. O ilde belirlenen fiyattan daha düşük bir fiyatı kurslar veremeyecek. Yani pazarlık söz konusu olmayacak.

- Ehliyet sınavı için eğitim düzeyi değişmemiştir. İlkokul mezunları başvuruda bulunabilmektedir.

stajyer ehliyet

*SÜRÜCÜ EĞİTİMCİLERİ KONFEDERASYONU TARAFINDAN DERLENEN TABLO : EHLİYET GRUPLARI, DENEYİM ŞARTI ,EHLİYETLERİN KAPSAMI VE YAŞ SINIRI BİLGİLERİNİ İÇERİYOR.

 

Değerlendirme

2013 yılından beri gerek ehliyet teorik sınavları, gerek direksiyon uygulama sınavları bakımından köklü değişikliklere gidildi. Stajyer sürücü adayı uygulaması nasıl bir sonuç doğuracak ve adaylar ne kadar etkilenecek henüz bu sorunun cevabı belli değil. Bunun yanında bir aday hiç bir şekilde trafiğe çıkmadan da stajyerliği ortadan kaldırılacak. Kanunların amacı can ve mal kayıplarını en aza indirme olduğu için, çıkarılan kanunun ülkemize olumlu etkileri olacaktır. 

Zaman için de gerek akli dengesini kaybetmiş ve genel sağlık durumu bozulmuş bir çok sürücü, hala trafikte büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bunların sağlık raporu istenerek denetlenmesi olumlu görünüyor.

Yeni ehliyet yasasına göre, ehliyet gruplarının çeşitlenecek olması gerekli bir uygulamaydı. Bu şekilde çok çeşitli olan araç türlerine göre ehliyet verilecek. Yeni ehliyet sistemi ve 2019 ehliyet yasası bu şekildedir.

Bunları da okuyunuz: 

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Stajyer surem doldu ehliyetimi yenilemem gerekiyormu
Cevap
Hayır yenilemeniz gerekmez. Çünkü aday sürücü diye zaten bir ibare yok ehliyetinizde. sistemsel olarak görünen bir şey. Gene bu aday sürücülüğün kaldırılma işlemi sistemsel olarak otomatik olacak. Saygılar.
Cevap
18 yaşıma 2 ay var herhangibir ehliyet alabilir miyim
Cevap
Ticari taksi kullanabiliyomuyız bilgisi olan varmı
Cevap
Merhaba stajer ehliyetim var driftten dolayı 2 ay alındı ehliyetim komple mi iptal yoksa 2 aymı iptal
Cevap
16 yaşındayım 2 ay sonra 17 olacağım stajyer ehliğetini alabiliyormuyun
Cevap
Yok öyle bişey 18 yaşı doldurman gerek
Cevap
Arkadaşlar ben bugün 39 promil alkolden ehliyeti kaptırdım stajyer olarak son bir ay ım kalmıştı 6 ay sonra alabiliyor muyum yoksa sürücü kursuna tekrar başvuru yapabilir miyim
Cevap
merhaba arkadaslar aday surucuyum 、 1 yil icinde 3.kez radara yakalanarak ehliyetim iptal edildi、geri almak icin bekleme sureri varmi yada direk kursa kayit olup yeni ehliyey alabilirmiyim?
Cevap
Budan 3 ay once ehliyet aldım b sınıf ben şimdi şehirler araası yola çıkabilir miyim tek başıma
Cevap
istersen dünya turuna çık
Cevap
Arkadaşlar ben 0.70 promille stajyer ehliyetimi kaptırdım 6 ay men yemişim ama ben 6 ayın dolmasını beklemeden psikoteknik alıp sürücü kursuna yazıldım ve dosyamı aldım ama emniyete para yatırıp randevu almadım bu 6 ayım dolunca gitsem sıkıntı olmaz dimi inşallah
Cevap
Sizin gibi trafik canavarlarına ehliyet verilmemesi gerekiyor. Kendi canınızın bir kıymeti yoksa da insanların canını düşünün. Kimse sizin keyfiniz için ölmemeli. Biraz medeni ve insan olun.
Cevap
Stajyer ehliyetim 2 seneyi gecti şimdi yapmam gereken bi işlem varmi yenileme gibi vb.
Cevap
Yok kendiliğinden kalkar
Cevap
21 yaşındayım b ehliyetin stajyeri bitti Vito minibüs sürebilirmiyim d1 mi almam lazım
Cevap
Öncelikle Yaptığım hatadan dolayı karışık bı durumun içindeyim ehliyetim stajer ehliyetti alkolden dolayı iptal edilmişti ben süre kısıtlaması geçtikten sonra tekrar sürücü kursuna kaydolup ehliyetimi aldım ve yine alkollü bı şekilde kaza yaptım kimseye bişey olmadı ama olabilirdi bundan pişmanlık duyuyorum ve bana yazılan tutanakta 1 defa 6 ay süre konuldu ama ikinci sefer olması lazım benim durumum nasıl olur bilgili sahibi biri açıklama yapabilirmi
Cevap
Kardeşim bişey sorucam ilk kaptırdığın zaman 6 ay beklemeden psikoteknik alıp bir kursa kayıt olsan daha sonra 6 ay dolunca belgelerinle emniyete gidip yeni ehliyetini alsan sıkıntı olur mu
Cevap
ne yaptın kardeşim aldın mı sorun oldu bize de bilgilendir sıkıntı çıkardılar mı
Cevap
Gelen cezalari eksiksiz yazarmisiniz lutfen
Cevap
Stajyer ehliyet çok saçma geldi bana bence böyle birşey olmamalı
Cevap
İyi günler benim ehliyetim 9 aylık ve il dışına çıkıcam stajyer ehliyetten dolayı sorun olur mu
Cevap
Hayır sadece kemerini tak kuralarq uy ve hız sınırını geçme
Cevap
SA ?_ CEWAP WERİN DURUST BEN 2005 DOĞUMLUYUM EYLÜLDE DOĞDUM 2005 EYLÜL BEN 16 YAŞIMA 2020 YIL 9 UZUNCU AYI BİTİRİP STAJER EHLİYET ALABİLİRMİYİM CEWAP _ WERRİN DÜRÜST OLUN ;D
Cevap
Malesef alamazssın 18 yaşını tamamen dolduruo stajyer ehliyeti alabilirsin.
Cevap

Yorum ekle