Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücülük kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2020 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz: 

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Hocam merhaba 18 yaşındayım sürücü kursuna yeni başladım. Pick up almayı düşünüyoruz sürücü kursunda bana aday sürücülerin kamyonet tarzı araçları 2 yol boyunca kullanamayacağı söylendi bu doğru mudur böyle bir kural var mı?
Cevap
Hocam merhabalar. Ehliyetimi aralik ayinda aydim. Trafikte kendi aracimla bir araca arkadan carptim. Suclu benim. Bu kaza ehliyetimi etkiler mi
Cevap
Merhaba, Ceza Puanı Eklenir.
Cevap
Stajyer Ehliyeti kac Yasimizda Aliyoruz ?
Cevap
Stajyer Ehliyetin Normal Ehliyetle Yaş Konusunda Bir Farkı Yoktur 18 Yaşında Başvurabilirsiniz.
Cevap
Merhabalar hocam ben ehliyet kursuna devam ediyordum ancak korona sebebiyle memlekete dönmem gerekti yeni bir dosya açtırarak bulunduğum şehirde direksiyon dersine devam edip sınava girebilirmiyim
Cevap
Merhaba, Haklarınız Bitmeden Yeni Kayıt Açtıramazsınız.
Cevap
Merhaba stajyer ehliyeti ile hatalı şerit değiştirerek hafif hasarlı kazaya neden olunursa kaç ceza puanı verilir
Cevap
Merhaba Hocam Ben Dün Alkollü Olmaktan Ehliyetimi Aldilar Ve Edevletten Baktigimda Bitiş Tarihi 24 11 2020 yaziyor 1228 lirada ceza yazıldı bana 48/5 Ci Maddeden Acaba 6 Ay Sonra Verirlermi Ehliyetimi
Cevap
Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz doğrudan iptal edilir

2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Yeni ehliyet aldım şehirler arası seyahat edebilir miyim ?
Cevap
Stajyer Ehliyetle Normal Ehliyetin Farkı Yoktur Edebilirsiniz.
Cevap
Merhaba,ben aday sürücüyum ve aday sürücü süresince ehliyetimi c sınıfına yükseltebilir miyim?
Cevap
Merhaba, Aday Sürücülüğün Bitmesiyle Alakası Yoktur, Kurslar Açılırsa Şartlar Uyuyorsa Başvurabilirsiniz.
Cevap
28.05.2020 tarihinde B sınıfı ehliyetin 2 yılı doluyor. 2019 da A2 ehliyeti aldım stajyerlik devam edecek mi? Bir de A2 içinde mi 2 yıl ayrıyetten stajyerlik oluyor.
Cevap
Stajyerlik İlk Alınan Ehliyetle Başlar Ve Biter, Farklı Sınıfla Başlamaz.
Cevap
Selamlar staj ehliyetimi aldıktan sonra ruhsat sahibinin başkası olduğu bir arabayı kullandığımda herhangi bir sebepten kamera ile kesilen cezada ceza puanı ruhsat sahibine kesiliyor değil mi
Yada bu durumlar için başka bir prosedür varmı
Teşekkürler
Cevap
Ceza Kullanana Kesilir Bazı Durumlarda İki Tarafada Kesilir.
Cevap
Merhabalar, Ben stajyer ehliyeti mi alkol yuzun den iptal ettirttim. Sonrasin da tekrar kursa yazilarak yeni bir ehliyet aldim. Iki yil icerisin de Üç radar cezasi yedim diye tekrar iptal ettiler. Bundan sonra ki isleyiş nasil olur tekrar sinavlara mi girmem gerekiyor bilgi verirmisiniz? Teşekkurler
Cevap
Ehliyet nasıl geri alınır?

Sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır. Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir.

Yukarıda ehliyete el konulma nedenleri ve cezaları belirtilmiştir. Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır.

– Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır.

– Süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. (uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi)

– Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa yapılacaktır.

– Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

– sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir.

– Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.
Cevap
Alkollü araç kullanmak

Bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 700 TL ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası verilir. Eğer trafik kazasına karışmışsa 2000 TL ve 2 yıl olarak ceza değişir.
Cevap
İyi calismalar Stajer A2 ehliyetimiz 0.50 promilden yuksek alkol ve tali kusurlu olduğumuz kaza sebebiyle iptal oldu.
Sorum şu B sınıfı ehliyetimi de hak etmiştim lâkin çıkartmamıştım. Stajer A2 iptal olunca Henüz çıkartmamış olduğum B sınıfı ehliyetim de iptal olur mu ?
Cevap
Hız sınırının aşılması

Hız sınırının %30 aşılması ve bu ihlalin bir yıl içinde beş defa tekrarlanması halinde ehliyete bir yıl el konulabilir.
Cevap
Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak

Yeni mevzuata göre, yeni ehliyet alan sürücüler, 2 yıl aday sürücü olarak görülür. Trafik ihlali yaparlarsa ehliyetlerine el koyulur.
Cevap
100 ceza puanına ulaşmak

Yapmış olduğunuz her trafik hatası size para cezası veya ceza puanı olarak geri döner. Örneğin ehliyetsiz çıkmak, kırmızı ışık ihlali vb. hatalar bir yıl içinde yüz ceza puanına ulaşırsa ehliyetinize el konur. Eğer bir yıl içinde ilk defa yüz puanı aşarsanız dört ay süreli el koyulma, aynı yıl içinde ikinci kez yaparsanız ise dört ay süreyle el koyulur. Bunun yanında psiko-teknik teste tabi tutulursunuz. Sürücülük yapmanıza engel olmadığına dair belgeyi alabilirseniz belgeyi alabilirsiniz. Aynı yıl içinde üçüncü kez yüz puana ulaştığınızda ise ehliyetinize süresiz el konulur.
Cevap
Mrb stajer ehliyetimi aldıktan 15 gün sonra 0.51 alkolle yakalandım e devletten baktığımda 6 ay sonra teslim tarihi yazıyor ehliyet iptal mi olmus 20 ceza puanı verdiler toplam ceza puanım 20 tekrar kursa yazılıp silbaştanmı almam gerekiyor
Cevap
Ghost
01-05-2020 11:17
Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz doğrudan iptal edilir

2 yıllık süre içerisinde 75 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine el konulur. Ehliyeti iptal edilen sürücü psikolojik durumunun tespiti için psiko-teknik testine girecek ve psikoloji uygun olması durumunda psiko-teknik belgesi alacaktır. Aldığı bu belge ile tekrar sürücü kursuna başvuracak ve tekrar ehliyet alacaktır.
Cevap
Merhabalar stajyer ehliyet için minimum yaş sınırı kaçtır?
Cevap
Merhaba, Stajyer Ehliyet Ehliyeti İlk Defa Alanlar İçin Verilen Sınıftır, B Sınıfından Bahsediyorsanız 18. Yaş Sınırı Vardır.
Cevap
Hocam 1 Hazirandan sonra Tüm Sınavlar Dersler Kurslar Eğitimler başlıyor fakat ben ehliyete bu yıl kışın yani 2020 yılın Aralık ayında yazılmayı düşünüyorum 2020 Aralık ayında ehliyete yazılabilir miyim yaşım 19 saygılar hocam
Cevap
Yaş Olarak Yazılabilirsiniz.
Cevap
Selamun aleyküm.Ben bu ağustosta yani 3 ay sonra B ehliyetimi alıcam.Aldıktan sonra araç kiralamak istiyorum.2 yıl beklemem mı gerek ?
Cevap
Araç Kiralama Şirketleri 2 Yıl İle 6 Yıl Arası Ehliyet Sahiplerine Araç Veriyor.
Cevap

Yorum ekle