Aday Sürücülerin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

aday sürücü
Aday sürücülük kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. 2020 yılı itibariyle bu değişiklikler uygulanmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere aday sürücü (stajyer ehliyet) uygulaması hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca aday olup olmadığınızı ve adaylığınızın ne zaman biteceğini yazımızın devamında nasıl sorgulayacağınız anlatılacaktır.

Adaylık süresi kaç yıldır?

Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Aday sürücülük nedir?

- Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

Sık yapılan hataların ceza puanları:

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Yorum: 75 ceza puanına ulaşmak, 3-4 hata yapmanız durumunda gerçekleşebilir (Yapılan hatanın ceza puanına göre). 

Yönetmeliği göre üst üste yapılan hatalar:

-İki yıl boyunca ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir. 

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler?

- Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

- Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Aday sürücü olduğumu nasıl anlarım?

İnsanlarda şöyle bir algı oluştu aday sürücü ehliyetlerinin farklı olacağı zannediliyor. Hayır öyle bir durum yok. Hatta ehliyetler üzerinde sizlerin aday sürücü olduğunuzu işaret eden herhangi bir ibare dahi bulunmuyor. Sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi yer alıyor. 

İki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Kart yenilemenize gerek yok. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize de gerek yok. Şu an için uygulama bu şekilde gelecekte değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Aday sürücülüğü nasıl sorgularım?

E-devlet üzerine gelen bir hizmet sayesinde aday sürücülük durumunu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret ediniz. Aşağıdaki gibi bir ekran üzerinden adaylık durumunuzu görebilirsiniz.

Stajyer ehliyet kimler için Geçerli? Daha önce ehliyeti aday sürücü olacak mı?

Hayır bu yasa 2016 yılından itibaren "ilk defa ehliyet alanları" kapsıyor. Daha önce belgesi olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alacakları kapsamıyor. 

Bu yasa sürücü belgesi alanları ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor.

Bunları da okuyunuz: 

Otomatik vites ehliyeti hakkında bilgi

B sınıfı ehliyet

Motor ehliyeti alma

Yorumlar

Selamun aleykum kardesim ben 2019 yilin ilk aylarinda b ehliyeti aldim ve alkkolu yakalandim ehliyetim 8.9 aylik olmustu yakalandihimda ehliyeti iptal ettiler suanda surem doldu gidip yeniden b ehliyeti aldiktan sonra hemen ardindan d1 ehliyeti almamiz mumkunmu bi bilgi vere bilirmisiniz.
Cevap
Cezayı Ödedikten Sonra Sınıf Yükseltmenin Zamanı Yoktur, İstediğiniz Zaman Alabilirsiniz.
Cevap
Stajyer ehliyeti alınca tek başımıza kullabiliyormuyuz yani trafikte sorun oluyormu. Bazıları tek başına Usta birisi olmadan çıkılıyor diyor bu doğru mu?
Cevap
Stajyer Ehliyetin Normal Ehliyetle Farkı Yoktur, Stajyerken Tek Başınıza Kurallar Dahilide Araç Kullanabilirsiniz.
Cevap
Merhabalar
Öncelikli olarak paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben yurt dışında yaşıyorum ve Türkiyeden ehliyetimi zarla zorla git gel yapa yapa aldım.
Yazıda belirttiğin üzere burda çeviri işlemlerini yapıp araç sürebileceğim kesin gibi. Ancak puanlama sistemi de acaba türkiye gibi mi işliyor. Burda alkollü yakalınınca para cezası yok direk hapis veriyorlar diğer hususlarda da bu şekilde değişiklik var mıdır acaba? Burdan yiyeceğim puan cezası Türkiyeye yansıyacak mıdır? Şimdiden teşekkürler
Cevap
Cezalar Ehliyetinize İşlenir.
Cevap
Ben yeni ehliyet aldım alkollü yakalandım 53 promille6 ay sonra teslim edilecek belge diyor e devlet de ama benim ehliyet kartım elimde geçerli sürücü kağıdını onlar aldı ama sürücü belgesi bende 6 ay sonra o kardı kullana bilirmiyim
Cevap
Cezayı Ödemeden Kullanamazsınız.
Cevap
Merhaba 1997 doğumlu yaşındayım 23 ben 2015 yılında B sınıfı ehliyet aldım ve bu ay yenileme yaptım B B1 D1 F M oldu ama ben bu sefer tüm motosikletleri kullanmak için A sınıfı ehliyet almak istiyorum yaşım 23 yaşına yeni girdim A sınıfı ehliyet alabilir miyim yani A sınıfı ehliyet alabilmem için ne yapmam gerekiyor saygılar :))
Cevap
24 Yaşını Doldurmanız Gerekiyor Ondan Sonra Başvurabilirsiniz.
Cevap
Benim ehliyet 2007 aldm c sınıfına gectikmi stajyer ehliyetmi vercekler
Cevap
Hayır, 2016'dan Sonra Ehliyet Alanlar Stajyer Olur.
Cevap
Hayr 2016dan önce herhangi belgesi olsa yinede sayılmaz
Cevap
Merhaba ben 2019 da yani geçen yıl A2 sınıfı ehliyet aldım bu ayda B sınıfı ehliyet aldım benim aday sürücülüğüm yani stajyerlik sürem A2 sınıfını aldığım tarihten itibaren mi devam ediyor yoksa B sınıfını aldığım tarihten itibaren mi yani stajyerlik sürem ne zaman biter rica ederim yorumuma cevap verin saygılar :)
Cevap
Merhaba, Aday Sürücülük İlk Defa Aldığınız Tarihten İtibaren Devam Eder.
Cevap
Merhabalar öncelikle. Ben şimdi yani 2020 de b sınıfı ehliyet aldım kamyonet kullanabiliyormuyum? Etrafta kullanamazsın diyenler oluyor bi açıklığa kavuştursanız şimdi den teşekkürler.
Cevap
Merhaba, Kamyonet Kullanabilirsiniz, Minibüs Kullanamazsınız.
Cevap
Merhaba Aday sürücüyüm 2.12.2018 tarihinde evimin önünde trafik polisleri ile tartışma yaşadım alkolmetre üflemeyi reddettim diğer polis memuru üflemem gerektiğini yoksa cezasının ağır olduğunu söyledi bende ufledim 0.61 promil alkollü çıktım polis memuru elime 2 makbuz tutuşturdu 1 tanesi alkolmetreyi üflememekten yazdığım para cezası 1 tanesi de alkollü araç kullanmaktan yazdığım ceza makbuzuydu dedi ehliyetimin iptal olduğunu 6 ay sonra tekrardan kursa yazılıp alabileceğimi söyledi Aradan 1 sene geçti ve tekrardan kursa yazılıp sertifika mı aldım nüfus müdürlüğüne gittiğimde olmayan ehliyetimin 2 sene alıkonulduğu süresi çıktı. Ne yapabilirim Olmayan bir ehliyet için 1 sene 6 ay dahamı beklemeliyim hukuki yönden mi çözmeliyim.
Cevap
Merhaba, Hukuki Yönle Çözmeniz Sizin Açınızdan Daha İyidir.
Cevap
Merhaba. Gecen ay Ehlıyetımı Ceza Puanı Doldugu Nedenıylen Elımden Aldılar Sımdı 2 ayda Ceza Yedım 2 Ay sonra Ehlıyetımı Alacagım Cezalarımı Ödemeden Ehlıyetı Alabılırmıyım Yardımcı Olursanız Sevırım
Cevap
Merhaba, 75 Puanı Doldurduysanız Ehliyetiniz İptal Olmuştur, Yeniden Kurs'a Yazılıp Alacaksınız Onun Dışında Ceza Ödemeden Ehliyet Alınmaz.
Cevap
Merhabalar ehliyetimi alalı 3 ay oldu ama aday sürücü mü kısmında hayır yazıyor bu nasıl oluyor peki
Cevap
Merhaba, Sistemde Bir Hata Olabilir.
Cevap
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben aday sürücüyüm ticari taksi kullanmak için şöför kartı çikartabiliyormuyum cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum
Cevap
B sınıfı ehliyetiniz var ve taksi şoförlüğü yapmak istiyorsunuz. Ancak yalnızca ehliyetinizin olması ticari taksi kullanmanız için yeterli değildir. Ayrıca yolcu taşımacılığı yapan araçlar için mevzuatta olan bütün belgeler bulunmalıdır.

SRC Belgesi
Belediye ya da sivil toplum kuruluşları tarafından verilen eğitim sonucu alınan Sertifika
Sürücü Belgesi
Tescil Belgesi
Ruhsat
Sigorta Poliçesi

Bu belgeleriniz varsa ticari taksi kullanabilirsiniz.
Cevap
Abartma kardeş ben taksi kullanıyorum sadece b ehliyet arabaya gelince sigorta muayene herşeyi tam olsun yeter bukadar sanki bana makam şöförümüsünde o saydıklarını alsın
Cevap
Dün 100 promil alkolle ehliyeti kaptırdım stajyer ehliyetim iptal olurmu ehliyeti alalı 20 gün oldu lütfen Bilgi verin
Cevap
Direk iptal oldu ehliyet iniz hemen sürücü kursuna başvuru yapmanız gerekmektedir detayları öğrenin çok masraflı oluyor umarim tekrar yasazssiniz geçmiş olsun
Cevap
75 Puan Dolarsa Ehliyet İptal Olur.
Cevap
Öncelikle 2018 ehliyet aldım. Aday surucu olarak gözüküyor fakat ticari araç kullandığım için ister istemez cezalarim oldu fakat bu cezalar 1 takvim yılı boyunca siliniyor ama stajer ehliyetinde silinmedi bu ilk sorum. İkincisi ocak ayında emniyet kemeri takılı olduğu halde polis ceza yazdı ve bu ceza ile 75 ceza puani dolmuş ehliyet iptal edildi. Fakat haksız yere ceza işlemi uygulandı aracimda ibb ait güvenlik kamerası da mevcut bu işlemle ilgili bilgi paylasirsaniz sevinirim . Üçüncüsü e devlette 40 ceza puani yazıyor ve ceza günü makbuzda 55 puan olarak gözüktü. Ben dilekce verdim sulh ceza hakimligi ne ama bu durumla ilk defa karsilasiyorum goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.
Cevap
Bizim Burdan Karar Vermemiz İmkansız Bunu Yargı Çözebilir.
Cevap
Peki bu ceza puanlari neden sistem düşmüş değil. Bir tek bu sorunlar kendi ülkemizde meydana geliyor.anlamış değilim.
Cevap
Eğer Gerçekten Bir Hata Varsa Telafi Edilir.
Cevap
Merhaba Ehliyetim Eski Benim 2008de Aldım. 2 Ay Önce 0,51 Den Ehliyetimi Aldılar 6 Aylığına Ceza Kesildi. Cezayı Ödedim. 24 Mayısta Geri Teslim Tarihi.Sorum Şu İşim Gereği Sürekli Kısa Ve Uzun Yol Yapıyorum. 2 Aydır Kardeşimin Ehliyetini Kullanıyorum. Resimler Az Çok Benziyor 5-6 Çevirmeye Girdim Şimdiye Kadar Hatta Bugün Radara Bile Girdim Ve Hatta Kardeşim Asker Kaçağı Çıktı Ama Ben Değilim Diyemedim Tutanak Tuttular Gönderdiler. Şimdi Olaki Allah Korusun Yakalanırsam Kardeşimin Ehliyetiyle Bana 2450 Küsür Araca 2450 Küsür Bi Ceza Var. Peki Bu Durumda Ehliyetimin 6 Aylık Süreci Uzuyormu Ve Kardeşimin Ehliyetini Kullanıdıgım İçin Bana Veya Ona Ne Olacak. Çok Araştırdım Ama Bulamadım Cevabnı. Şimdiden Teşekkürler.
Cevap
Merhaba, Böyle Bir Şey Yasaya Göre Mümkün Değil Hapis Cezası Bile Yatabilirsiniz.
Cevap

Yorum ekle