Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır 2022

ehliyet sağlık raporu
Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. Sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için güncel mevzuatları hemen alt kısımdan birlikte inceleyelim. 

 

Ehliyet için sağlık raporu zorunu mu?

Sağlık raporu olmadan ehliyet başvurusunda bulunulmuyor. Ehliyet yenileme, Ehliyet sınıfı büyütme, Kayıp veya Kırık Ehliyet, Evlilik Nedeniyle Soyisim Değişikliği, İlk defa sürücü belgesi alanlar sağlık raporu almak zorundadır. 2022 yılının sonuna kadar herkesin yeni tip ehliyet alması planlanıyor. Tüm ehliyet sahipleri yeni tip sürücü belgesine sahip olacağı için hafif araç sürücüleri 10 yılda bir, ağır araç sürücüleri 5 yılda bir yeni bir sağlık raporu alarak ehliyetlerini yenilemek zorunda kalacaktır.

 

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Bakanlıkça belirtildiği şekliyle aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alabilmektedir.

- Aile sağlığı merkezleri
- Özel hastaneler
- Özel tıp merkezleri
- Özel poliklinik
- Özel muayenehane

Görüldüğü üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceği gibi özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak da sağlık raporu alınabiliyor.

Kayıt açtırmadan önce hangi sınıf ehliyet alacağınızı ve aile hekiminin sürücü sağlık raporu verip vermediğini sormak faydalı olabilir. Çünkü aile hekimi raporu vermeyip devlet hastanesine yönlendirdiği zaman, hastanelerin sağlık kurullarında tekli veya çoklu hekim muayenesine girmek durumunda kalıyor vatandaş. Hastanelerin sağlık kurulları bir çok tipte işlem yapıyor, vatandaş erkenden gidip orada sıraya girmesi, uygun hekim değerlendirmelerini alması varsa bazı rahatsızlıkları için yeni tahlil ve tetkiklerin yapılması süreçlerin uzamasına neden olabilir. Buna ek olarak aile hekiminden sürücü olur sağlık raporu almak ücretsiz iken hastanelerden alınacak sağlık raporları ücretlidir. Eğer aile hekimi direk raporu vermeyip devlet hastanesi kurullarına yönlendirirse mecburen yönlendirilen hastanede işlem yapılması gerekir. Bu nedenle en baştan bilgili olmak faydalı olacaktır. Özel polikliniklerde de rapor çıkarıalbiliyor. Tabi ki özel polikliniklerin konum ve büyüklüğüne göre fiyatları değişmektedir, fakat hızlı işlem yapmak için idealdir. Bölgenizdeki küçük çaplı klinik veya polikliniklerden fiyat bilgisi alabilirsiniz. 

 

Aile hekimi sürücü olur sağlık raporu verebilir mi?

Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin taktirine göre sürücü olur sağlık raporu verebiliyor. Eğer, hekim sürücü adayı için “uzman tabip değerlendirmesi gerekir” kararı verirse devlet hastanesine yönlendirme işlemi yapılıyor. 

Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporunu alacak vatandaşlar il sağlık müdürlüğüne sevk edilmektedir.

Başvuru yapan kişinin eğer ciddi bir sağlık problemi yoksa aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda sürücü olur raporu verilmektedir. Gözlük kullananların raporlarına “gözlük kullanmak kaydıyla” geçerlidir ifadesi yer alır.

 

Sağlık raporu için ödenecek ücretler ne kadar?

Aile hekimi ücretsiz. Ehliyet almaya engel teşkil edecek bir rahatsızlık yoksa sağlık raporunu aile hekimliği ücretsiz veriyor.


- Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi tek hekim ücreti 75 TL'dir.  Aile hekimi şüphelendiği bir rahatsızlık için vatandaşı devlet hastanesine tek hekim için yönlendirebilir.


- Eğer sağlık kuruluna girmek gerekiyorsa Devlet hastanesi için 200 TL, Eğitim araştırma veya Üniversite hastanesinde ücret 300 TL ücret talep ediliyor.  Ciddi bir sağlık problemi var ve bunun için ileri tetkikler gerektirecek durumlar varsa kararı kurul vermektedir. Kurullarda 5 tane alanında uzman hekim bulunmaktadır.

 

- Özel sağlık kuruluşlarının vereceği fiyatlar değişlik gösterebilir(Tahmini olarak 100-150 TL arası). Ücretleri öğrenebilmek danışmak gerekir.

 

Not: Fiyatlar zaman içerisinde değişiklik göstermiş olabilir. 

 

Ehliyet sağlık raporu için süreç nasıl işler?

Bazı aile hekimleri, vatandaşın birçok maddeden oluşan ve genel olarak rahatsızlıkları belirten bir onay formunu e devlet üzerinden doldurmasını isteyebilirler. Vatandaş verdiği beyan ile oluşabilecek yükümlülükleri kabul etmiş sayılır. Bu beyanı her hekim istemiyor istemiyor. Beyan formu aşağıdaki bağlantı üzerinden sanal ortamda doldurulmaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu

 

Bu formda ne gibi maddeler var?

İşitme kaybı, Baş dönmesi, Denge kaybı, Kanser, Uyku bozukluğu, Ektremite, Eklem hareketlerinde kısıtlılık, Kas hastalığı, Şeker hastalığı, Kalp-damar, Organ yetmezliği, Sinir sistemi hastalığı, Epilepsi(sara), Ruh hastalığı, Alkol bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Görme bozukluğu, Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık, Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı, iki göz görüyor mu vs.

 

Sürücü sağlık raporu kaç yıl geçerli?

Geçerlilik tarihleri raporların hemen alt kısmında yazmaktadır. Aksi bir durum belirtilmedikçe raporların geçerlilikleri 2 yıldır. 

 

Ehliyet alabilmek için zeka testi gerekiyor mu?

Medyaya yansıyan haberlerde herkese zeka testi uygulanacağı belirtiliyordu. Zeka testini uygulamak ve yorumlamak bile başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Zeka testi herkese uygulanmayacaktır. Ancak aile hekimi muayene esnasında herhangi bir ruhsal bozukluk veya zeka kıtlığı şüphesi olursa alanında uzman tabiplere sevk edilecektir. Aile hekimin kendisi test yapmayacaktır. Bunun böyle anlaşılması daha doğru olacaktır.

 

Süregelen ciddi bir rahatsızlığım var sağlık raporu alabilir miyim?

Hekimlerin vereceği karara göre sağlık raporu verilmeyebilir. Fakat tedavi olabilen bir rahatsızlık varsae tedaviden sonra sağlık raporu alınabilmektedir.

 

Aile hekimi tüm gruplar için sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Fakat sürücünün bir rahatsızlığı varsa ve aile hekimi uzman tabibe veya kurula yönlendirilmişse sadece 1.Grup olarak ehliyet alma ihtimali bulunuyor.

 

Sağlık raporlarında grup kavramları nedir?

2016 Yılı itibariyle hem ehliyet sınıfları hem de rapor alma şartları değiştiği için grup kavramı ortaya çıkmıştır.

 

1. Grup sağlık raporları: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir sağlık raporuyla ehliyetini yenileyecek. Bu sınıflar hafif araç sürücüleri için geçerlidir.


2. Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakları kapsıyor ve bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yenilecek. Bu sınıflar genelde ağır araç ve ticari araç sürücüleri kapsıyor.

Sağlık raporu almak için ister özel ister devlet hastanesine başvuru yapıldı diyelim.  Eğer hekim yaptığı muayene sonucuna göre "Sürücü olabilir" kısmını işaretlediyse sağlık raporu uygundur. 1. Grup ve 2.Grup için ehliyetler için başvuru yapmak mümkün olur. Fakat hekim uzman tabiplere yönlendirme yaparsa ve sağlık yönünden bir kusuru bulunursa "Sürücü olamaz" kısmı işaretlenir. Ek olarak uzman tabibe yönlendirilme durumunda mevcut sağlık kusuru ağır araç kullanmaya engel teşkil ediyorsa "1.Grup sürücü olur" kısmı işaretlenebilir.

 

Not: Ehliyet için sağlık raporu edinmek için aile hekimine başvuru yapıldığı zaman sayfanın en alt kısımda örnek olarak verdiğimiz sağlık raporunun II.  kısmındaki "Sürücü olabilir" kısmını işaretlemesi halinde sağlık raporunuz her iki grup içinde geçerli ve tam olur. Yani sağlık raporunda "Sürücü olabilir" kısmının işaretli olması yeterlidir.

 

Benim ehliyetim hem 1.Grup hem de 2. Grup ehliyetimi tekrar ne zaman değiştirmeliyim?

Örneğin, bir sürücünün hem A2 hem de C sınıfı ehliyeti var. Ehliyet yenilendiği zaman, A2 sınıfı için 10 sene sonra sağlık raporu ve diğer belgelerle yapılması gerekecek. Fakat C sınıfı ehliyetin süresi 5 yıldır. Eğer C sınıfını ehliyet de aktif kullanıyorsa 10 sene sonra değil mecburen 5 sene sonra sağlık raporuyla yeniden ehliyet yenileme yapılması gerekir. Bu durumda A2 ehliyetin geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl daha uzamış olacak. 

 

Sağlık Raporu için bilmem gerekenler?

- Kan grubu kartı
- 1 adet fotoğrafı
- Gözlük veya lens kullananlar yanında getirmeli. Protez kullananlar bildirmeli
- Sürekli kullanılan ilaç veya süregelen rahatsızlık varsa bildirilmeli.

 

Sürücü sağlık raporu örneği için resme tıklayınız.

 

YARARLI LİNKLER:

EHLİYET RANDEVU

EHLİYET HARÇLARI

EHLİYET SINAV TARİHLERİ

Yorumlar

aile hekımı dahiliye bölümüne sevk ettkı dahılıye ıse 2. grup sürücü olabilir isaretledi. bu belge ile dırekt nufuse gidebilir miyim yoksa aile hekımıne mı gideceğim tekar
Cevap
Yüzde 41 engelli raporum var kolumda sorun var ama raporum olmadan önce b sınıfı ehliyetim vardı şuandada araba kullanabiliyorum ötv'siz araba alabilmem için sürücü olur diye ayrı bir rapormu alcam sağlık ocağından yada özel'den alabilirmiyim yoksa tekrardan kurulamı girmem gerekiyor aceba bilgi verebilirmisiniz
Cevap
Kudret merhaba, ötv indirimli araç alabilmek için bazı şartlar var. Eğer bir kişinin yüzde 90 ve üstü engeli varsa koşulsuz alabiliyor. Ama ortopedik engellilerde oranın önemi yok. Bir tertibat ile veya otomatik vitesle araç kullanılabilir olması gerekir. Bu devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alınabilecek bir rapor türü. Aile hekimi veremez.
Cevap
12.01.2021de sağlık raporu aldım ehliyet için aile hekimi göz doktoruna sevk etti gittim raporu aldım ancak göz doktoru 103.05 bide gözlük kodu yazmış şimdi ağır vasıta ehliyeti almak istedim ancak sağlık raporu hala e devlet te görünüyor bu 103.05 tekrar sağlık raporu almama engel mi veya bu aldığım sağlık raporu kaç sene geçerli beni bı aydınlatin lütfen çok mağdurum ☹️
Cevap
103.05 kodu 5 yılda bir göz muayenesi yapıp sağlık raporunu yenilemeniz gerektiğini bildirir. Gözdeki kusurun artıp artmaması ile ilgili tahminen. 12.01.2021 tarihinde aldığınız raporun geçerlilik tarihini raporun en alt kısmında görebilirsiniz. Standart raporlar 2 yıl geçerlidir. Sanırım sizin rapor 1 yıl geçerli olabilir. Eğer ki aldığınız raporda sürücü olur ifadesi işaretlenmişse zaten ehliyet yenilemenize, yeni ehliyet sınıfı eklenmesine bir engel görülmemiş demektir. Görme konusu biraz derin bir mevzu ne yazık ki bizi aşıyor. Gerçekten ciddi kusurları olanlar için zorluk çıakrabilecek bir husus. Yönetmeliği inceleyebilirsiniz:

https://www.kisa.link/PHr0
Cevap
Yeni tip ehliyetimde D1 sınıfının süresi bitti ehliyetim B sınıfı Sürücü sağlık raporu için aile hekimliğine biyometrik fotoğraf mı getirmemiz gerekiyor ve kaç tane lazım teşekkür ediyorum
Cevap
D1 sınıfı ehliyeti kullanmayıp, B sınıfını kullanacaksanız süresi dolana kadar kullanabilirsiniz. Yenileme yapmanıza gerek yoktur. Ama D1 sınıfını kullanmaya devam edecekseniz yenilemenizi öneririz. Siteye çok yorum geldi bir çok kişi ceza alıyor süresi dolduğu için. Aile hekimi biyometrik fotoğraf sanırım şu an istemiyor. İlla aile hekiminden almak zorunda değilsiniz basit bir kliniktende alabilirsiniz. 70 TL idi ben en son kendim için yenilediğimde. Bazen aile hekimleri devlet hastanesine yönlendirebiliyor. İşi gücü olan bir çok "şoför" bu durumdan fazlaca rahatsız olabiliyor. Bilginiz olsun diye bi ayrıntı daha vereyim. Eğer aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse uzun bir süre başka yerden de sağlık raporu alamıyorsunuz. Sisteme girdikten sonra iptal edilmiyor. Biz genelde sağlık ocağında bu işlemlere başlamadan önce doktora sormanızı öneriyoruz yönlendirme yapmadan doktor sağlık raporunu veriyor mu diye.
Sevgiler.
Cevap
Yüzde seksen işitme kaybı var C sınıfı ehliyetimi B sınıfı olarak değiştirebilirmiyim
Cevap
Genelde gözlük, protez, işitme cihazı gibi ek cihazlarla kişinin kusurları giderildiğinde ehliyet almaya engel bir durum ortaya çıkmıyor. Yalnız kişinin kullandığı bu ekstra cihazlar ehliyete işlenmektedir. Gözlükler kusurunuz gideriliyorsa hem C sınıfınız hem de B sınıfı ehliyetiniz yenilecektir.
Cevap
Benim Bir gözümde teblellik var yüzde 60 b ehliyet sınav alabilir miyim cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Cevap
Aile hekimine randevu almadan sorabilirsiniz veya özel bir sağlık kuruluşuna direk başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Hekimler karar verecektir.
Cevap
Ne gōzlūk kullanıyorum derecesi 3 salık raporunu alabilirmiyim
Cevap
Genelde gözlük, protez, işitme cihazı gibi ek cihazlarla kişinin kusurları giderildiğinde ehliyet almaya engel bir durum ortaya çıkmıyor. Yalnız kişinin kullandığı bu ekstra cihazlar ehliyete işlenmektedir.
Cevap

Yorum ekle