2021 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu
Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. Sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için güncel mevzuatları hemen alt kısımdan birlikte inceleyelim. 

Ehliyet için sağlık raporu zorunu mu?

Evet, sağlık raporu almak zorundasınız. Sağlık raporu olmadan ehliyet alamazsınız. Ehliyet yenileme, Ehliyet sınıf ekleyenler, Kayıp-zayi, İlk defa ehliyet alanlar sağlık raporu almak zorundadır.

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Bakanlıkça belirtildiği şekliyle aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alabilirsiniz.

- Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
- Aile sağlığı merkezleri(sağlık ocakları)
- Özel hastaneler
- Özel tıp merkezleri
- Özel poliklinik
- Özel muayenehane

Görüldüğü üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak da sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık raporlarında grup kavramları nedir?

2016 Yılı itibariyle hem ehliyet sınıfları hem de rapor alma şartları değiştiği için grup kavramı ortaya çıkmıştır.

 

1. Grup sağlık raporları: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir sağlık raporuyla ehliyetini yenileyecek. Bu sınıflar hafif araç sürücüleri için geçerlidir.


2. Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakları kapsıyor ve bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yenilecek. Bu sınıflar genelde ağır araç ve ticari araç sürücüleri kapsıyor.

Sağlık raporu almak için ister özel ister devlet hastanesine başvurdunuz diyelim.  Eğer hekim yaptığı muayene sonucuna göre "Sürücü olabilir" kısmını işaretlediyse sağlık raporunuz tamamdır. 1. Grup ve 2.Grup için başvuru yapabilirsiniz. Fakat hekim uzman tabiplere gönderdiyse ve sağlık yönünden bir kusurunuz bulunursa "Sürücü olamaz" kısmı işaretlenir. Ek olarak uzman tabibe yönlendirildiğiniz vakit eğer mevcut sağlık kusurunuz ağır araç kullanmaya uygun değilse "1.Grup sürücü olur" kısmı işaretlenebilir.

 

Not: Ehliyet için sağlık raporu edinmek için aile hekimine başvurduğunuz zaman üst kısımda örnek olarak verdiğimiz sağlık raporunun II.  kısmındaki "Sürücü olabilir" kısmını işaretlemesi halinde sağlık raporunuz her iki grup içinde geçerli ve tam olur. Yani sağlık raporunda "Sürücü olabilir" kısmının işaretli olması yeterlidir.

Sürücü veya sürücü adaylarının 1. Grup veya 2. Grup ehliyet alabilmelerine uzman tabip veya uzman tabipler karar vermektedir. 

Benim ehliyetim hem 1.Grup hem de 2. Grup ehliyetimi tekrar ne zaman değiştirmeliyim?

Örneğin hem A2 hem de C sınıfı ehliyetiniz var. Ehliyetinizi yenilediğiniz zaman A2 kısmında 10 sene sonra sağlık raporu ve diğer belgelerle başvuru yaparak yeniden ehliyet almanız gerekecek. Fakat C sınıfı ehliyetinizin süresi 5 yıldır. Eğer C sınıfını ehliyetinizi de aktif kullanıyorsanız 10 sene sonra değil mecburen 5 sene sonra sağlık raporuyla yeniden ehliyet yenileme yapmanız gerekir. Bu durumda A2 ehliyetinizin geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl daha uzamış olacak. 

Ehliyet sağlık raporu için süreç nasıl işler?

Yukarıda belirtildiği gibi istediğiniz sağlık kuruluşuna başvuruda bulunacaksınız. Size bir beyan formu verilecek yaklaşık 25 maddeden oluşan ve bu form rahatsızlıklarınızı belirten bir onay formudur. Siz bu formu doldurup doğru olduğuna dair beyanda bulunacaksınız. Verdiğiniz beyan ile oluşabilecek yükümlülükleri kabul etmiş sayılacaksınız. Aynı zamanda gelecekte oluşabilecek ciddi bir rahatsızlığınız vuku bulduğu vakit bunu ikamet ettiğiniz yerdeki emniyet yetkililerine bildirmeniz gerekecek.

Bu formda ne gibi maddeler var?

İşitme kaybı, Baş dönmesi, Denge kaybı, Kanser, Uyku bozukluğu, Ektremite, Eklem hareketlerinde kısıtlılık, Kas hastalığı, Şeker hastalığı, Kalp-damar, Organ yetmezliği, Sinir sistemi hastalığı, Epilepsi(sara), Ruh hastalığı, Alkol bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Görme bozukluğu, Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık, Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı, iki göz görüyor mu vs.

Aile hekimi sürücü olur sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin taktirine göre sürücü olur sağlık raporu verilecektir. Eğer hekim sürücü adayı için “uzman tabip değerlendirmesi gerekir” kararı verirse ilgili birimlere başvuru yaparak uzman tabip muayenesinden geçmeniz gerekecek.

Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporu ise il sağlık müdürlüğüne sevk edilecektir.

Özetle: Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa ve aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda sürücü olur raporunuzu alabilirsiniz. Bunun yanında gözlük olmadan görme problemleri yaşıyorsanız ve gözlük ile bu problem çözülüyorsa sağlık raporuna “gözlük kullanmak kaydıyla” geçerlidir ifadesi yer alır. Aksi durumda göz hastalıkları uzmanına yönlendirileceksiniz.

Ehliyet alabilmek için zeka testi gerekiyor mu?

Medyaya yansıyan haberlerde herkese zeka testi uygulanacağı belirtiliyordu. Zeka testini uygulamak ve yorumlamak bile başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Zeka testi herkese uygulanmayacaktır. Ancak aile hekimi muayene esnasında herhangi bir ruhsal bozukluk veya zeka kıtlığı şüphesi olursa alanında uzman tabiplere sevk edilecektir. Aile hekimin kendisi test yapmayacaktır. Bunun böyle anlaşılması daha doğru olacaktır.

Süregelen ciddi bir rahatsızlığım var sağlık raporu alabilir miyim?

Hekimlerin vereceği karara göre sağlık raporunu alamayabilirsiniz. Fakat tedavi olabilen bir rahatsızlık ise tedaviden sonra sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık raporu için ödenecek ücretler ne kadar?

- Aile hekimi ücretsiz.( Ehliyet almanıza engel teşkil edecek bir rahatsızlığınız yoksa sağlık raporunu alabilirsiniz)
- Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi tek hekim ücreti 75 TL(Aile hekimi şüphelendiği bir rahatsızlık için sizi devlet hastanesine tek hekim için yolladıysa)
- Eğer sağlık kuruluna girmeniz gerekirse Devlet hastanesi için 200 TL, Eğitim araştırma veya Üniversite hastanesinde ücret 300 TL olacak. ( Ciddi bir sağlık probleminiz var ve bunun ileri tetkikler gerektirecek durum varsa kararını kurul verecek) Kurullarda 5 tane alanında uzman hekim bulunmaktadır.
- Özel sağlık kuruluşlarının vereceği fiyatlar değişlik gösterebilir. Ücretleri öğrenebilmek için sormanız gerekir.

Not: Fiyatlar zaman içerisinde değişiklik göstermiş olabilir. 

Aile hekimi tüm gruplar için sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Fakat sürücünün bir rahatsızlığı varsa ve aile hekimi uzman tabibe veya kurula yönlendirilmişse sadece 1.Grup olarak ehliyet alma ihtimali bulunuyor.

Sağlık Raporu için bilmem gerekenler?

- Kan grubu kartınız varsa yanınıza alınız
- 2 adet fotoğrafı yanınızda bulundurunuz
- Gözlük veya lens kullanıyorsanız yanınızda bulunsun. Protez kullanıyorsanız bildirin.
- Sürekli kullandığınız ilaç veya süregelen rahatsızlığınız varsa mutlaka bildirin.

 

Sürücü sağlık raporu örneği için resme tıklayınız.

 

YARARLI LİNKLER:

EHLİYET RANDEVU

EHLİYET HARÇLARI

EHLİYET SINAV TARİHLERİ

SAĞLIK RAPORUYLA İLGİLİ BAKANLIK DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Askeri okula girmek için hazırlanıyorum her bir gözümün numarası Max 1 numara olabilir ve benimkiler 0.75 ders çalıştığım için sağlık muayenesine kadar gözlerimi korumak amaçlı gözlük kullanmak istedim ve ehliyet için verdiğim raporda gözlük ile araç kullanabileceğim yazıyor.Peki ben bu raporu nasıl değiştirebilirim gözlerimde herhangi bir sağlık sorunu yok teorik sınavı geçtim ama daha direksiyon sınavına girmedim.
Cevap
Benim sol elimde dörtle beşinci parmağım yok ayile hekimin beni hastaneye yolladı hastaneden aldığım rapor özel donanımlı ve otamatık kullana bilirsin dedi o raporu bir sürücü kursuna götürdüm oda kabul etti ve sınava girdim sınavları kazandım kursta menüal millieyimde menüal nüfüsta otamatık bende otamatık olarak aldım tekrar gitim itiraz ettim ünüversite hastanesinden sürücü olur rapor aldım ne yapmam gerekiyor bı yardımcı olursanız sevinirm
Cevap
Aile hekimi 3 bölüme sevk etti. Devlet hastanesinsen iki bölümden sürücü olur raporunu aldım bir bölüm vermedi. O bolum icin özele gitsem orda muayene olsam rapor geçerli mi olur mu acaba?
Cevap
Arkadaşlar devlet hastanesinden alamıyorsanız özel hastaneleri arayıp fiyat alın. Devlet hastanesi bile para alıyorken boşa zaman kaybetmeyin derim.
Cevap
Merhaba bende işitme engelliyim motor ehliyeti almak istiyorum sağlık raporum var ama ?
Cevap
E ehliyet için doktor sağlık raporu nereden ulaşacağımızı söyledi de anlamadım bilen var mı
Cevap
Merhaba aile hekimine gitti beni devlet Hastanesi'ne KBB yolladı ben ona gittim ama o bana norolojiye git dedi onlada gittim oda ban nörofizyolojiye gitti dedi ona gittim uyku testi yaptı uyku testi bozuk çıkınca ban dedikoi pandemi bitince tekrar yapacaz dedi ama pandemi ne zaman biter Allah bilir
Ben şimdi başka hastaneye gitsem bana rapor verirmi bilgi olan varsa nolur bı bilgi versin
Cevap
Özel hastaneden al gecerli
Cevap
Offfff be kardeşim neden milleti bu kadar ugrastiriyorsunuz... aile hekimleri
Cevap
Ehliyete okuldan dolayı farklı bir il de yazıldim ve haliyle aile hekimimi de oraya aldirdim. Ne yazık ki evraklar elime ulaştiğinde nüfus mudurluğune gittiğim de rapor sistem de yok dedi. Oysa sorun da yok bir anlam veremedim. Bakalım ne olacak..
Cevap
Aynısını bana da dedi ne yapicam bilemiyorum.Sen nasıl yaptın bilgi verebilir misin?Aldın mi ehliyeti?
Cevap
Aile hekimi ni nasıl değiştirebiliyoruz
Cevap
E-devlet üzerinden değişiklik talebinde bulunabilirsin
Cevap
Aile hekimleri neyin derdindeler bilmiyorum ama vatandaşı uğraştırmayı çok seviyolar belliki sevk vermek için 18 yaşında olan beni yarım saat muayene etti minicik bir harfi okuyamadım diye göze sevk oldum gitmesem sisteme düşermi
Cevap
Doktor gözlüklü araç kullanabilir yazıyor sen ehliyetini aldıktan sonrada alabilirsin gözlük.
Cevap
Özel Hastaneden Al Göz Doktoruna Gitme
Cevap
Özel hastaneye gitsem göz dokturu muayane olmuyor muyum? Yani muayene nasıl olur ? Hangi hekim yapar?
Cevap
Aile hekimi başka ilde olduğu için sağlık raporu alamayacakmiyiz anlamadım ben bu işi? Mahallede gittik sağlık ocağına aile hekimi ben değilim veremem raporu dedi kesti attı degistirdim diyorum tekrar dene diyor başka bisi demiyor of of
Cevap
Dayı e devletten aile hekimini değiştir
Cevap
Ben gecen sene saglik raporu aldim ama ehliyete yazilmadim bu sene yazilcam tekrat almaya gittim ve saglik ocagindaki doktor çıkartmicani sistemde oyle yazdini soyledi 2 sene suresu var dedi ben ne yapmaliyim
Cevap
Merhaba hocam benim saglık raporumun suresi doldu şehir değistirdim tekrar aynı şehire gitmemi gerek aynı doktor olması şartmı yoksa bulunduğun şehirde alsam olurmu yardımcı olursanız sevinirim kabul olurmu öyle
Cevap
Aile hek.gittim özele git dedi belge vermedi Bayrampasa dev.belge gerekli dedi geldim dr.verdi göz kbb nör.randevu uzun vadede var özele gittim dr.verdiği belge iptal olmali dedi sisteme giremiyormus dr.rica ettim kapıyı gösterdi ķızıştık. dr.değiştırdim
Cevap

Yorum ekle