DİREKSİYON SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER KAZANDIRAN TAKTİKLER

Usta öğreticilerin desteğiyle hazırlanan bu yazı Direksiyon sınavı hakkında her türlü bilgiyi, en sık yapılan ve sınavı kaybettiren en önemli hataları, dikkat edilmesi gereken hususları ve başarılı olmak için yapılması gerekenleri en ince detayına kadar anlatmaktadır. Bu makalede "2021 mevzuatına göre direksiyon sınavı nasıl yapılır" sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Direksiyon sınavı hakkında yazılmış en kapsamlı yazı yılardır on binlerce sürücü adayı tarafından okunmuş, bir çok sürücü kursunun kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 

Adım adım Direksiyon sınavı:

Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar

Direksiyon sınavlarında normalleşme süreci bitene kadar Covid-19 nedeniyle bir dizi hijyen kuralları eklenmiştir. Sürücü kursunuzdan eğitim alırken bu kuralların neler olduğunu öğrenebileceksiniz.

-  Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. İlk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacak. Direksiyon sınavında sorulan sorular.

Sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Direksiyon sınavları artık tabletle yapılmaktadır. Joker'i önlemek için adayların tablet veya telefon gibi dijital aygıtlarla vesikalık fotoğrafı çekilmektedir. 

Not: Giriş belgesi ve kimlik olmadan sınava giremezsiniz. Yanınıza almayı unutmayınız.

- Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.

- Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız.

- Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz.

- Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.

Heyecan Faktörü:

- Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz.  Birçok adayın kalma sebebi  direkt ya da dolaylı olarak heyecandır. Sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri adayın heyecandan titremesi ve neticesinde direksiyon tutuşu fren gaz ve debriyaj hakimiyeti azalmasıdır. 

Direksiyon hakimiyeti:

- Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır.

- Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Fakat dönüşlerde iki elle direksiyonu tutarak dönmek zordur. Bu noktada bir el hafif serbest bırakılarak dönülen yöne göre diğer elin haraketi artırılır.

- Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.

- Direksiyon özelliği gereği dönüş tamamlandığında kendini az da olsa toplayabilmektedir. Bu noktada direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünüzü tamamlayınız.

Yokuşta kalkış:

Komisyon üyelerinin dikkat ettiği diğer önemli bir husus yokuşta kalkıştır. 

- %7 eğime sahip önceden belirlenmiş alanda durulur.

- 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır.

- Kalkış yaparken el freni kullanılmaz.

- Yokuşta kalkış yapabilmenizin en kolay yolu yarım debriyaj yapmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan çektiğimizde öyle bir an gelecektir ki araç daha gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru gitme eylemi içinde olacaktır.Zaten yarım debriyaj anına hafifçe ulaşılırken araçtaki titremeyi göreceksiniz. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten 2-3 saniye sonra ayağınızı tamamen debriyajdan çekebilirsiniz. Bu durumda, düzgün yarım debriyaj yaptığınızda aracı kesinlikle stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kayma ihtimali yok olur. Eğer yokuşta stop ettirirseniz üzülmeyin. Direksiyon sınavında "2.defa" stop eden sınavdan başarısız kabul edilmektedir.

Geri-Geri Park Etme:  

Park etme Sınavın en önemli değişkenlerinden biri olarak kabul ediyoruz. En çok aday ne yazık ki park yüzünden kalmaktadır.

Park etme iki duba arasına yapılır.

- Dubalar arasındaki mesafe aracın uzunluğunun 1,5 katı kadar olmalıdır.

- Bunun yanında park alanları paralel çizgilerle belirlenmiştir.

- Bir hamlede iki duba arasına girilir, iki duba arasında en fazla 2 hamlede park gerçekleştirilir. (Daha önce haberlerde tek hamlede park zorunluluğu geldi başlıkları yayınlandı. Bu tarz haberlere inanmayın.) Önemli olan park yerine geri geri gelirken bir defada yani ileri-geri yapmadan girmek gerekiyor. Park alanı içine girdiniz diyelim. Bundan sonra iki hamlede aracı düzeltebilirsiniz. Doğru park etme için tek hakkınız bulunuyor.

- Kaldırımla araç arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır. 

-Dubalara çarpmamanız ve kaldırıma çıkmamanız gerekiyor.

- "Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola dönemiyor." Özetle geri geri gelirken "L" yapma anlamına gelmektedir. Direksiyon sınavının yapıldığı alanın niteliğine göre gerekli bilgiyi ve tecrübeyi usta öğreticinizden öğrenebilirsiniz.

İki duba arasına park etmenin püf noktaları

Geri Geri gelme:

- Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan çizgilere paralel geri geri gelmeliler.

- Geri geri gelirken direksiyon sol el ile üsten tutulur.

- Vücut tam geriyi görecek şekilde döndürülür. ( Not: Geri geri gelirken kesinlikle kendinizi germeyiniz. Bu konuda sıkıntılarınız varsa mutlaka bunun üzerine çalışın. )

- Geri geri gelmeyi bitirmeden önünüze dönmeyin. Tam olarak araç durduğunda önünüze dönebilirsiniz.

- Geri geri gelirken önemli hususlardan biri direksiyonda hakimiyetidir direksiyonu sağa sola çok kırmadan istikametinizi bozmadan gelmeniz önemlidir.(Geri geri gelirken bazen yön kavramı karışabiliyor) Paralel çizgilerin dışına çıkmamalısınız.

- Geri geri gelirken, geriye dönmeden sol, sağ ve iç dikiz aynalarıyla da gelebilirsiniz. Son dönemde bu tür uygulamalar için herhangi bir engel bulunmuyor. Usta öğreticinize sorunuz.

Durma, Duraklama ,Takip Mesafesi , Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri

-Durma ve duraklama yapılacağı zaman aniden freni köklememek gerekiyor. Bu gibi bir tavır hem taşıdığınız yolcuları hem de trafiği tehlikeye düşürebilir.

-Öncelikle takip mesafesini mutlaka koruyun. 50 km hızla gidiyorsanız en az 25 metrelik bir ara bırakmanız gerekiyor. Ani bir duruş anında aradaki 25 metre rahatlıkla durmanızı sağlar ve kaza riskinizi en aza indirir.

-Sağa veya sola duraklama yaparken aynalardan yolun uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Aynalar ayarlanırken ne çok dışı ne de çok içi görecek şekilde olmalıdır. Trafiğin akış durumunu kontrol etmek için ise arada bir iç dikiz aynanızdan da bakabilirsiniz.

-Işıklara yaklaştığınız zaman dikkatli olun. Kesinlikle kırmızı ışıktan geçmeyin. Işık olmayan bir kavşağa yaklaştığınızda diğer araçların geçiş üstünlüğüne öncelik verin.

-Arada bir yolun sağında ve solundaki levhaları mutlaka kontrol edin. Hız sınırlarına uyun ve yayalara müsaade ediniz.

-Özellikle sollamaya başlamadan sol aynaya , sollamayı bitirirken sağ aynayı kontrol etmeyi unutmayın. 

- U dönüşü yapılmadan önce dönülecek tarafa doğru sinyal vermelisiniz kural olarak yerleşim yeri içinde 15 metre önceden sinyal verebilirsiniz. Eğer hızlıysanız U dönüşü yapmak kontrolü kaybettirir. Bu noktada hızınızı ve haliyle vitesinizi küçültün. Aynı zamanda U dönüşü yaptığınız yer kavşak ise veya trafik ışıkları varsa kural ihlallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

-Adayın, 30 km hız ile giderken aniden frene basması istenmektedir. Ani freni, usta öğreticinizin öğrettiği şekliyle yapınız.Fren yaparken akan trafiği kontrol etmeyi unutmayınız.

Sinyaller:

- Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz.

- Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız. 

- Sinyallerle işiniz bitince kapatmayı unutmayınız.

Trafikte Seyrederken:

- Birinci vites kalkış vitesidir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız.

- Motor devri (RPM) motorun dakikadaki dönüş sayısıdır. Vites değiştirirken motor devir göstergesine bakabilirsiniz. Genelde İbre 2500 civarında ise vitesi yükseltebilirsiniz. Yine aynı şekilde motor devri 2500 seviyelerinin altına düştüyse ve araç devirsiz çalışıyorsa vitesi düşürmeniz gerektiğini yine ibreden anlayabilirsiniz.

- Yokuşlara çıkarken vites hassasiyeti düz yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse vites düşürmelisiniz.

- Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır.

-Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km' dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmakta çok nadir olarak 3. vitese çıkmanız gerekebilir. 4 veya 5. vites kullanılmamaktadır.

-Aniden durmanız gerektiğinde, vitesi bire düşürerek kalkış yapınız.

-Vites değiştirirken debriyaja tam basınız. Hiç bir zaman debriyajdan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop eder.

Hata yaptıysanız:

Hata yaptığınızda kesinlikle o hatanızı düşünmeyin. Yaptığınızı düşündüğünüz hata, daha çok hata yapmanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Hata yapmanıza rağmen araçtan indirilmediyseniz başarılı olmak için şansınız henüz bitmiş sayılmaz. Sınavı tamamladıysanız inmeden önce vitesi boşa alın, el frenin çekerek sol aynadan yolun durumunu gözleyin eğer yol müsaitse araçtan inebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?

Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız faydanıza olacaktır. Birkaç dakika bile geç kalsanız sınava alınmayabilirsiniz. Sonuçta bu sınava her gün girmiyorsunuz. LÜTFEN SINAVA GEÇ KALMAYIN...

Direksiyon Sınavı’na kaç defa girebilirim ?

Mevcut yönetmeliğe göre direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrar alarak 4 defa daha girebilirsiniz. Diyelim ki 8 defa direksiyon sınavından başarısız oldunuz bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecek. (Ehliyet kursuna tekrar yazılmak gibi düşünülebilir.)

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?

Normalde sınava ilk giriş ücreti 120 TL'dir. Eğer sınavdan kalırsanız zaruri 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Kurslar bu noktada sizden 120 TL + 2 Saat direksiyon eğitim ücretini isteyeceklerdir.  

Direksiyon sınav ücretleri

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?

Asparagas sitelerde hala eski puanlama sistemi görünmektedir. Direksiyon sınavında herhangi bir puanlama yoktur.

- Direksiyon sınavında hiçbir hatanız yoksa sonuca BAŞARILI yazılır. 

- Puanlama belgesinde renkli puanlama yapılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa aday sonucuna BAŞARISIZ yazılır. 

PUANLAMA LİSTESİNİ VE DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI SAYFASI.

Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

Son sürücü adayının sınavı 17:10 ‘da tamamlandığında komisyon üyeleri tutanaklarını tutarak bir üst komisyona teslim ederler.

Aynı gün sonuçlar belli olur. Sonuçlarınızı kurs müdürlüğünüzden aynı gün veya ertesi gün öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınav sonuçlarını herhangi bir yerden sorgulayamazsınız.

Direksiyon sınavı ne zaman başlar?

Direksiyon sınavı ilk aday için 08:10’da başlar son aday 16:40’ta sınava alınır. Sınav 17:10’da biter. 

Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?

Giriş belgenizi kursunuzdan en geç bir gün öncesine kadar alınız. Mühür ve imzaların tam olduğunu kursa teyit ettiriniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak tarihler var. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 4 veya 5 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur.

Direksiyon sınavında başarı için:

Başarılı olmak için heyecanınızı yenmeli, aracı stop ettirmemeli, düzgünce park edebilmeli , hatasız geri geri 25 metre gelebilmelisiniz. Bunları başarıyla yerine getirirseniz ufak tefek hatalarınız göze  batmayacaktır.

Ehliyet Uygulama (Direksiyon) Sınavına İtiraz Etmek ?

Direksiyon sınavları müfettişler tarafından denetlendiği için yönetmeliklerde direksiyon sınavına itiraz konusunda bir ifade bulunmamaktadır. Ama direksiyon sınavının uygulanışı sırasında çok istisnai durumlar gerçekleştiyse itirazınızı kursunuz vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sınavın bütün uygulanış aşamaları sıkı denetim altında gerçekleşmektedir. Direksiyon sınav sistemi irdelendiğinde heyecanlı bulunmanız bile sınavdan kalma nedeni sayılabilir.

Bunun yanında sinyal vermeyi unutmak , takip mesafesini koruyamamak , direksiyon hakimiyetine yeterince intibak edememek, yoldan geçen araçlara kolaylık sağlamamak, motoru bağırtmak, aracı devirsiz kullanmak, eğimli yolda yeterince güzel kalkış yapamamanız, ayna ve koltuk ayarlarını yapmamak, ehliyet kemeri takmamak, güvensiz araç kullanmak, hatalı sollama, yayalara yol verememek, vitesi değiştirirken zorlanmak, çevreye duyarlı olmamak, şerit ihlali yapmak, kırmızı ışıktan geçmek vs. kalmanız için bir çok neden bulunabilir.

Siz her ne kadar kendinizi yeterli ve mükemmel hissetseniz bile farkında olmadan bir çok hata yapmış olabilirsiniz.İtiraz etmek yerine hatalarınızı kapatmak lehinize olacaktır.  Bunun yanında komisyon üyeleri, sınava uygun bir şekilde araç kullanmamanıza rağmen sınavı devam ettiriyorsa maarif müfettişleri tarafından tutulan tutanaklarla 1 yıl süreyle görev almama cezası almaktadır. İşin doğrusu hem sizin, hem de kendi hayatlarından sorumlu oldukları için nizami araç kullanmadığınızda usülen hemen araçtan indirilmeniz ve sınavınızın sonlandırılması gerekmektedir. 

Son söz:

Değerli sürücü adayı, araca binip hareket ettirdiğiniz süre boyunca komisyon üyelerinin sizin hakkınızda şunu düşünmesini arzu ediyoruz:  "Bu adaydan şoför olur". Şayet bu intibayı komisyona yansıtırsanız ve çok kritik hatalar yapmazsanız başarı için bir hayli avantajlı olursunuz.

Direksiyon sınavına katılan bütün adaylara canı gönülden başarılar dileriz...

 

Önemli konular

Direksiyon eğitimleri kaç saat olmalıdır?

Otomatik vitesle araç kullanımı nasıl olacak?

Trafik işaretleri ve anlamları

Stajyer ehliyet nedir?

Yorumlar

Merhaba ben kursa basvurdugumda dosyadaki fotografim ve kimligimdeki fotograf tesetturlu ama suan tesetturlu degilim direksiyon sinavinda sorun olurmu ?
Cevap
Sınavda sorun olmasa
da hesap günü mutlaka sorun olacaktır...
Cevap
Benim direksiyon derslerim cuma günü bitecek. Ne zaman sınava girebilirim? Teşekkür ederim
Cevap
Sürücü Kursunuzla İletişime Geçiniz.
Cevap
Bugün ilk defa ders aldım çok heyecanlıydım araba birkaçkere istop etti ayağımı debriyajdan tam çekemedim yada gaza basıyorum hiç birsey hissetmiyorum acaba eğitim alırken bunlar düzelir mi
Cevap
Ilk gün heyecandan oluyor Zaten hemen öğrenemiyor insan benim.5 günüm bugün arabayı artık tamamen güzel sürüyorum ama sinyal ve parklara odaklı calismani tavsiye ederim benim cuma günü bitiyor inşallah herkez başarılı bir şekilde geçer
Cevap
Yok heyacan söz konusu yapmicanız herseyini bilseniz bile o heyecan bitirr
Cevap
Hepsi düzelir merak etmeyin ben ilk derste debriyaj ne onu bile bilmiyordum ama sınavı ilk seferde geçtim sadece dikkatli olun fazla heyecan yapmayın ve hocanızın dediklerini iyi dinleyin.
Cevap
Slm bende yarin girecem 2 hafta kursa gittim yarim saatten toplam 5 saat araba kullandim soforlugum hic yok strese girdim kalisam diye hayirlisi bakalim
Cevap
Hiç araba kullanmayan biriydim 3 dersdır kaldırmqda sıkıntı yasamadım stop ettırmedim ilk denememe ragmen parkdı 1 kere de girdim L parkıda 3 dersde yapmadıgım her hatayı 4 dersde hepsını yaptım stop ettırdım 3 defa yapamıcam sanırım inancım gitti aşırı heycan yapıyorum nasıl yenicem bilmiyorum
Cevap
Bayırda geri geri park yaparken yarım debriyaj yeterli mi- gaz ilave edilecek mi
Stop oluyor nasıl önleyebilirim
Cevap
Park yaparken gaza basilmaz sadece debriyaja gelirsin ama debriyaja öyle bi basmalisinki çok kaldırırsan stop eder park yaparken debriyaji hissederek çok hafif hafif kaldırcaksin sakın hızlı kaldırma ayağını unutma çok hafif hafif
Cevap
BENDE YARIN SABAH 9 DA GİRECEĞİM DİREKSİYON SINAVINA ÇOK HEYCANLIYIM İNŞALLAH ALLAHIN İZNİYE GEÇERİM :)
Cevap
Aynı şekilde bende ve hiç araba sürmemenin heyecanı biraz sıkıntı gibi umarım herkes başarılı olur
Cevap
Bende ilk simavda 24 ekim pazar gunuydu 2 defa stop etti arac 2.ci sinav ise bu pazar insallah gecicem bu sefer sadece Lpark biraz sıkıntılı onuda yapicam bu sefer heyecan yapmayin sakin cunku bn heyecandan ne yapacagimi unuttun bu sefer sakin kalicamm herkese basarilar diliyorum
Cevap
bnde aralık ayına sınava girecem.ama.heyecanli değilim ilk başta ne soracaklar diye.merak ediyorum
Cevap
Sorular Öğreticiye Göre Değişir.
Cevap
Hangi yönden değişiyor
Cevap
Yani Sorular Sabit Ama Sıralı Değil Karışık Sorulabiliyor.
Cevap
L parkına gelınce usta ogretıcı ınermı
Cevap
İner tabiki sadece komisyon başkanı kalır
Cevap
İnip Kontrol Ederler.
Cevap
Bende 1kasımda girdim sınava ve ne yazıkki çok saçmaydi önce 4duba arası parktan başladık sınava girdiğim alan bildiğiniz çukur ilk hamle için tam sağ yapıp girdim telerlek çukurda tabi ikinci hamle için fazl gaza bastım çünkü çıkmıyordu çiZgi dışımda kaldı araç sınav direk iptal binmemle inmem 6dk il milli eğitim önce o gözlerinin görmediği çukurlara çare bulsun sonra sınavı yapsın
Cevap
Merhaba bende 24 Ekim 2020 Cumartesi direksiyon sınavına girdim ilk önçe L parkını yaptım ve daha sonra en son 4 duba arasına park yaptım ve tamam dediler çıktım tam sınav bitecekken sağa cek kaldın dediler neden dedim sen aslında L parkını yanlış yaptın biz sana söylemedik dedi böyle birşey olabilir mi
Cevap
Hayır zaten parkta yanlış yaptın mı arabadan o zaman indiriyorlar hata yaptigin yerde
Cevap
Benimde 7 kasimdaydi herseyimi yaptim kusursuz kirmizi isikta gecmedigim helhalde gectin dediler kurs hocamda yesilin yandigini kirmizinin coktan sondugunu dedi de bos saga cektirip indirdiler goz gore haksizlik yaptilar bana da
Cevap
Melek bende dun sinavim vardi son hakim kolandim herşiyi bitirdim 5 dakika kala sari ışikta gectim indirdiler zaten hocanin derdi para hic mudale bile etmedi hakim herm olsun komsun desen babamda yaşliydi bune ya nerde hakimizi aricaz nerde kaldiysak orda devam etsin bu ne sil basta basliyo
Cevap
Merhaba 2 hafta önce sınava girdim parka geldiğimde arabayı geri yönelttim sonra açıkta kaldım sandım aslında doğruymuş ama o anki heyecandan düzelteyim dedim ileri gittim sonra in dediler böyle bi hakkım yokmuş.Var mı böyle bi kural ?
Cevap
Dubalara girince bir ileri bir de geri hakkın var
Cevap
Merhaba, Hamle Hakkınızı Doldurmuşsunuzdur.
Cevap
Merhaba, Bir Hata Olduysa Direkte İndirmeyebilirler.
Cevap
Hocam sinav sonucu nereden öğreniyoruz kac puan aldığımızı vs.Ama bana geçtin dediler
Cevap
Direksiyon Sınavında Geçti Denilmesi Yeterlidir.
Cevap
Merhaba dün sabah 9.00 da direksiyon sınavım vardı çok güzel hatasız sürdüm l parka gelince tam sol değil yarım sol yaptım oğlum hasta idi o an aklıma oğlum geldi tam sol yapmayı unuttum ve teker hafifçe kaldırıma değdi bıraktılar çok üzgünüm eğitimlerde hiç ne sürtmey ne çarpma ne degdirme yapmadım olacak olacakya 2.kez gircem inşallah o zaman nasip olcak
Cevap
Ben 3 kez kaldım 4.sefer aldım. İlkinde 2 kere araba stop etti. İkinci seferde aynaya bakmıyorum diye indirdi ama normalde bakiyordum. Üçüncü seferde ise tam park alanına gelmişken kaldırıma çok ufak bi sekilde teker değdiği için bıraktılar. Heyacanınizi kontrol ederseniz çok kolay kazanırsınız. Başarılar.
Cevap
Benimde bugün de ama nedense sabah işten çıkıp da direksiyon sınav a gittim uykulu idim
İlk araç dışı içi güzel geçti çalıştırdım sürmeye devam ettim ama nedense bel dakika zaman sonra
Önemde araç istop etti onun durması ile bende durdum ama o çalıştırıp sağ dönüş edip giderken ben vitesi bir e alamayıp çalıştırmakta olduğum için 3sefer hak verilse de kaldıramadığım için kaldım
Uykulu olduğum için o anlık kafa karışıklığı yüzünden bir e alamadım ve kaldım
Cevap
Sarı ışıkta geçtim diye kaldım 2 hakkımız olması gerekmiyormuydu sarı da geçince
Cevap

Yorum ekle