DİREKSİYON SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER KAZANDIRAN TAKTİKLER

Usta öğreticilerin desteğiyle hazırlanan bu yazı Direksiyon sınavı hakkında her türlü bilgiyi, en sık yapılan ve sınavı kaybettiren en önemli hataları, dikkat edilmesi gereken hususları ve başarılı olmak için yapılması gerekenleri en ince detayına kadar anlatmaktadır. Bu makalede "2021 mevzuatına göre direksiyon sınavı nasıl yapılır" sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Direksiyon sınavı hakkında yazılmış en kapsamlı yazı yılardır on binlerce sürücü adayı tarafından okunmuş, bir çok sürücü kursunun kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 

Adım adım Direksiyon sınavı:

Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar

Direksiyon sınavlarında normalleşme süreci bitene kadar Covid-19 nedeniyle bir dizi hijyen kuralları eklenmiştir. Sürücü kursunuzdan eğitim alırken bu kuralların neler olduğunu öğrenebileceksiniz.

-  Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. İlk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacak. Direksiyon sınavında sorulan sorular.

Sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Direksiyon sınavları artık tabletle yapılmaktadır. Joker'i önlemek için adayların tablet veya telefon gibi dijital aygıtlarla vesikalık fotoğrafı çekilmektedir. 

Not: Giriş belgesi ve kimlik olmadan sınava giremezsiniz. Yanınıza almayı unutmayınız.

- Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.

- Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız.

- Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz.

- Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.

Heyecan Faktörü:

- Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz.  Birçok adayın kalma sebebi  direkt ya da dolaylı olarak heyecandır. Sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri adayın heyecandan titremesi ve neticesinde direksiyon tutuşu fren gaz ve debriyaj hakimiyeti azalmasıdır. 

Direksiyon hakimiyeti:

- Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır.

- Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Fakat dönüşlerde iki elle direksiyonu tutarak dönmek zordur. Bu noktada bir el hafif serbest bırakılarak dönülen yöne göre diğer elin haraketi artırılır.

- Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.

- Direksiyon özelliği gereği dönüş tamamlandığında kendini az da olsa toplayabilmektedir. Bu noktada direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünüzü tamamlayınız.

Yokuşta kalkış:

Komisyon üyelerinin dikkat ettiği diğer önemli bir husus yokuşta kalkıştır. 

- %7 eğime sahip önceden belirlenmiş alanda durulur.

- 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır.

- Kalkış yaparken el freni kullanılmaz.

- Yokuşta kalkış yapabilmenizin en kolay yolu yarım debriyaj yapmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan çektiğimizde öyle bir an gelecektir ki araç daha gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru gitme eylemi içinde olacaktır.Zaten yarım debriyaj anına hafifçe ulaşılırken araçtaki titremeyi göreceksiniz. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten 2-3 saniye sonra ayağınızı tamamen debriyajdan çekebilirsiniz. Bu durumda, düzgün yarım debriyaj yaptığınızda aracı kesinlikle stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kayma ihtimali yok olur. Eğer yokuşta stop ettirirseniz üzülmeyin. Direksiyon sınavında "2.defa" stop eden sınavdan başarısız kabul edilmektedir.

Geri-Geri Park Etme:  

Park etme Sınavın en önemli değişkenlerinden biri olarak kabul ediyoruz. En çok aday ne yazık ki park yüzünden kalmaktadır.

Park etme iki duba arasına yapılır.

- Dubalar arasındaki mesafe aracın uzunluğunun 1,5 katı kadar olmalıdır.

- Bunun yanında park alanları paralel çizgilerle belirlenmiştir.

- Bir hamlede iki duba arasına girilir, iki duba arasında en fazla 2 hamlede park gerçekleştirilir. (Daha önce haberlerde tek hamlede park zorunluluğu geldi başlıkları yayınlandı. Bu tarz haberlere inanmayın.) Önemli olan park yerine geri geri gelirken bir defada yani ileri-geri yapmadan girmek gerekiyor. Park alanı içine girdiniz diyelim. Bundan sonra iki hamlede aracı düzeltebilirsiniz. Doğru park etme için tek hakkınız bulunuyor.

- Kaldırımla araç arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır. 

-Dubalara çarpmamanız ve kaldırıma çıkmamanız gerekiyor.

- "Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola dönemiyor." Özetle geri geri gelirken "L" yapma anlamına gelmektedir. Direksiyon sınavının yapıldığı alanın niteliğine göre gerekli bilgiyi ve tecrübeyi usta öğreticinizden öğrenebilirsiniz.

İki duba arasına park etmenin püf noktaları

Geri Geri gelme:

- Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan çizgilere paralel geri geri gelmeliler.

- Geri geri gelirken direksiyon sol el ile üsten tutulur.

- Vücut tam geriyi görecek şekilde döndürülür. ( Not: Geri geri gelirken kesinlikle kendinizi germeyiniz. Bu konuda sıkıntılarınız varsa mutlaka bunun üzerine çalışın. )

- Geri geri gelmeyi bitirmeden önünüze dönmeyin. Tam olarak araç durduğunda önünüze dönebilirsiniz.

- Geri geri gelirken önemli hususlardan biri direksiyonda hakimiyetidir direksiyonu sağa sola çok kırmadan istikametinizi bozmadan gelmeniz önemlidir.(Geri geri gelirken bazen yön kavramı karışabiliyor) Paralel çizgilerin dışına çıkmamalısınız.

- Geri geri gelirken, geriye dönmeden sol, sağ ve iç dikiz aynalarıyla da gelebilirsiniz. Son dönemde bu tür uygulamalar için herhangi bir engel bulunmuyor. Usta öğreticinize sorunuz.

Durma, Duraklama ,Takip Mesafesi , Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri

-Durma ve duraklama yapılacağı zaman aniden freni köklememek gerekiyor. Bu gibi bir tavır hem taşıdığınız yolcuları hem de trafiği tehlikeye düşürebilir.

-Öncelikle takip mesafesini mutlaka koruyun. 50 km hızla gidiyorsanız en az 25 metrelik bir ara bırakmanız gerekiyor. Ani bir duruş anında aradaki 25 metre rahatlıkla durmanızı sağlar ve kaza riskinizi en aza indirir.

-Sağa veya sola duraklama yaparken aynalardan yolun uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Aynalar ayarlanırken ne çok dışı ne de çok içi görecek şekilde olmalıdır. Trafiğin akış durumunu kontrol etmek için ise arada bir iç dikiz aynanızdan da bakabilirsiniz.

-Işıklara yaklaştığınız zaman dikkatli olun. Kesinlikle kırmızı ışıktan geçmeyin. Işık olmayan bir kavşağa yaklaştığınızda diğer araçların geçiş üstünlüğüne öncelik verin.

-Arada bir yolun sağında ve solundaki levhaları mutlaka kontrol edin. Hız sınırlarına uyun ve yayalara müsaade ediniz.

-Özellikle sollamaya başlamadan sol aynaya , sollamayı bitirirken sağ aynayı kontrol etmeyi unutmayın. 

- U dönüşü yapılmadan önce dönülecek tarafa doğru sinyal vermelisiniz kural olarak yerleşim yeri içinde 15 metre önceden sinyal verebilirsiniz. Eğer hızlıysanız U dönüşü yapmak kontrolü kaybettirir. Bu noktada hızınızı ve haliyle vitesinizi küçültün. Aynı zamanda U dönüşü yaptığınız yer kavşak ise veya trafik ışıkları varsa kural ihlallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

-Adayın, 30 km hız ile giderken aniden frene basması istenmektedir. Ani freni, usta öğreticinizin öğrettiği şekliyle yapınız.Fren yaparken akan trafiği kontrol etmeyi unutmayınız.

Sinyaller:

- Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz.

- Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız. 

- Sinyallerle işiniz bitince kapatmayı unutmayınız.

Trafikte Seyrederken:

- Birinci vites kalkış vitesidir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız.

- Motor devri (RPM) motorun dakikadaki dönüş sayısıdır. Vites değiştirirken motor devir göstergesine bakabilirsiniz. Genelde İbre 2500 civarında ise vitesi yükseltebilirsiniz. Yine aynı şekilde motor devri 2500 seviyelerinin altına düştüyse ve araç devirsiz çalışıyorsa vitesi düşürmeniz gerektiğini yine ibreden anlayabilirsiniz.

- Yokuşlara çıkarken vites hassasiyeti düz yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse vites düşürmelisiniz.

- Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır.

-Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km' dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmakta çok nadir olarak 3. vitese çıkmanız gerekebilir. 4 veya 5. vites kullanılmamaktadır.

-Aniden durmanız gerektiğinde, vitesi bire düşürerek kalkış yapınız.

-Vites değiştirirken debriyaja tam basınız. Hiç bir zaman debriyajdan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop eder.

Hata yaptıysanız:

Hata yaptığınızda kesinlikle o hatanızı düşünmeyin. Yaptığınızı düşündüğünüz hata, daha çok hata yapmanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Hata yapmanıza rağmen araçtan indirilmediyseniz başarılı olmak için şansınız henüz bitmiş sayılmaz. Sınavı tamamladıysanız inmeden önce vitesi boşa alın, el frenin çekerek sol aynadan yolun durumunu gözleyin eğer yol müsaitse araçtan inebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?

Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız faydanıza olacaktır. Birkaç dakika bile geç kalsanız sınava alınmayabilirsiniz. Sonuçta bu sınava her gün girmiyorsunuz. LÜTFEN SINAVA GEÇ KALMAYIN...

Direksiyon Sınavı’na kaç defa girebilirim ?

Mevcut yönetmeliğe göre direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrar alarak 4 defa daha girebilirsiniz. Diyelim ki 8 defa direksiyon sınavından başarısız oldunuz bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecek. (Ehliyet kursuna tekrar yazılmak gibi düşünülebilir.)

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?

Normalde sınava ilk giriş ücreti 120 TL'dir. Eğer sınavdan kalırsanız zaruri 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Kurslar bu noktada sizden 120 TL + 2 Saat direksiyon eğitim ücretini isteyeceklerdir.  

Direksiyon sınav ücretleri

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?

Asparagas sitelerde hala eski puanlama sistemi görünmektedir. Direksiyon sınavında herhangi bir puanlama yoktur.

- Direksiyon sınavında hiçbir hatanız yoksa sonuca BAŞARILI yazılır. 

- Puanlama belgesinde renkli puanlama yapılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa aday sonucuna BAŞARISIZ yazılır. 

PUANLAMA LİSTESİNİ VE DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI SAYFASI.

Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

Son sürücü adayının sınavı 17:10 ‘da tamamlandığında komisyon üyeleri tutanaklarını tutarak bir üst komisyona teslim ederler.

Aynı gün sonuçlar belli olur. Sonuçlarınızı kurs müdürlüğünüzden aynı gün veya ertesi gün öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınav sonuçlarını herhangi bir yerden sorgulayamazsınız.

Direksiyon sınavı ne zaman başlar?

Direksiyon sınavı ilk aday için 08:10’da başlar son aday 16:40’ta sınava alınır. Sınav 17:10’da biter. 

Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?

Giriş belgenizi kursunuzdan en geç bir gün öncesine kadar alınız. Mühür ve imzaların tam olduğunu kursa teyit ettiriniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak tarihler var. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 4 veya 5 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur.

Direksiyon sınavında başarı için:

Başarılı olmak için heyecanınızı yenmeli, aracı stop ettirmemeli, düzgünce park edebilmeli , hatasız geri geri 25 metre gelebilmelisiniz. Bunları başarıyla yerine getirirseniz ufak tefek hatalarınız göze  batmayacaktır.

Ehliyet Uygulama (Direksiyon) Sınavına İtiraz Etmek ?

Direksiyon sınavları müfettişler tarafından denetlendiği için yönetmeliklerde direksiyon sınavına itiraz konusunda bir ifade bulunmamaktadır. Ama direksiyon sınavının uygulanışı sırasında çok istisnai durumlar gerçekleştiyse itirazınızı kursunuz vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sınavın bütün uygulanış aşamaları sıkı denetim altında gerçekleşmektedir. Direksiyon sınav sistemi irdelendiğinde heyecanlı bulunmanız bile sınavdan kalma nedeni sayılabilir.

Bunun yanında sinyal vermeyi unutmak , takip mesafesini koruyamamak , direksiyon hakimiyetine yeterince intibak edememek, yoldan geçen araçlara kolaylık sağlamamak, motoru bağırtmak, aracı devirsiz kullanmak, eğimli yolda yeterince güzel kalkış yapamamanız, ayna ve koltuk ayarlarını yapmamak, ehliyet kemeri takmamak, güvensiz araç kullanmak, hatalı sollama, yayalara yol verememek, vitesi değiştirirken zorlanmak, çevreye duyarlı olmamak, şerit ihlali yapmak, kırmızı ışıktan geçmek vs. kalmanız için bir çok neden bulunabilir.

Siz her ne kadar kendinizi yeterli ve mükemmel hissetseniz bile farkında olmadan bir çok hata yapmış olabilirsiniz.İtiraz etmek yerine hatalarınızı kapatmak lehinize olacaktır.  Bunun yanında komisyon üyeleri, sınava uygun bir şekilde araç kullanmamanıza rağmen sınavı devam ettiriyorsa maarif müfettişleri tarafından tutulan tutanaklarla 1 yıl süreyle görev almama cezası almaktadır. İşin doğrusu hem sizin, hem de kendi hayatlarından sorumlu oldukları için nizami araç kullanmadığınızda usülen hemen araçtan indirilmeniz ve sınavınızın sonlandırılması gerekmektedir. 

Son söz:

Değerli sürücü adayı, araca binip hareket ettirdiğiniz süre boyunca komisyon üyelerinin sizin hakkınızda şunu düşünmesini arzu ediyoruz:  "Bu adaydan şoför olur". Şayet bu intibayı komisyona yansıtırsanız ve çok kritik hatalar yapmazsanız başarı için bir hayli avantajlı olursunuz.

Direksiyon sınavına katılan bütün adaylara canı gönülden başarılar dileriz...

 

Önemli konular

Direksiyon eğitimleri kaç saat olmalıdır?

Otomatik vitesle araç kullanımı nasıl olacak?

Trafik işaretleri ve anlamları

Stajyer ehliyet nedir?

Yorumlar

Heyecanınızı yenin arkadaşlar bugün de onu yaparak direksiyon sınavdan başarılı ile geçtim en ufak hatada maalesef bırakıyorlar tolerans hiç yok sistemin kesinlikle değişmesi gerekiyor.
Cevap
Aynen sistem değişmeli ben kaldım mesela aşırı heycandan
Cevap
Pandemiden dolay dosyam yanmış bi daha dosya açtım inşallaha bu sefer geçerim
Cevap
selam herkese . bende 43 yaşından sonra ilk defa zoraki telkinler sayesinde ehliyete yazıldım. e sınavda 88 aldım . elime hiç direksiyon almadım bu yaşa kadar zaten heves yoktu. neyse daha direksiyon dersi için çağırmadılar bekliyorum. öncesinde bi tanıdık ile 2 gün 1 er saat tur attık gece aman allahım eğitici yönü sıfır. bi hata yapıldığında hemen aprlıyor. bu da yetmezmiş gibi ya senden şöfür olmaz diye de moral bozucu laflar kullandı artık hevesim kaçtı onla pratik yapmaktan vazgeçtim.. heyecan ve stres dorukta . bakalım hakkımızda hayırlısı.. herkese başarılar diliyorum . allah kimsenin emeğini boşa geçirtmesin....
Cevap
Hiç üzülmeyin siz isteyince basaramicaniz hiçbir şey olmaz moralinizi bozmadan ben yaparım diye kendinize inanmaniz yeter başarılar
Cevap
Derslerinizi usta öğretici işin ehlini bilen bir kişiden almanız hem sizin için hem de arabayı sağlıklı bir şekilde kullanmanız açısından çok büyük önem arz ediyor. Size bağıracak umudunuzu kıracak kişileri ciddiye almayın. Haftaya bende sınava gireceğim heyecanım çok ama arabaya tam anlamıyla hakim olduktan sonra dilini tam anlamıyla çözdükten sonra başarılmayacak bir şey değil şimdiden başarılar diliyorum
Cevap
Arkadaşlar manuelmi kolay yoksa otamatik mi
Cevap
Otomatik vites çok rahat ve kolay kendim otomatik vites ehliyet aldim eşime de otomatik vites ehliyete yazdir dim
Cevap
Aracı bir defa stop ettim ikincide de biraz sarsıntılar kalktım komisyon el frenini çekti ve in aşağı dedi
Cevap
Aynı benimde öyle oldu l parktan çıkarken aynanın ucu dubaya deydi ve in sınavın bitti dendi o kadar morelim bozukki sinirden ağladım ve hiç umudum yok 3sinavdaa kalırım gibime geliyor birde indirdikten sonra herşey çok güzeldi demeleri beni iyice sinir ettiler
Cevap
E sinavi gectim. Direksiyonda ne yapacagimi bilmiyorum... Burdali yorumlara bakilirsa durum zor... Adamlar usta soforluk istiyorlar. 20-25 yillik soforler bile bu sinava girsin. Bu sartlarda hepsi kalir ilkinde...
Cevap
O kadar haklısın ki sana çok katılıyorum.
Cevap
Arkadaşlar öncelikle merhaba burda bir kaç yorumu okudum baya abartmışlar kesinlikle siz büyük bir derecede hata yapmadığınız sürece onlar size yardımcı oluyorlar kasti olarak sizi kimse bırakmaz sonuçta genellikle ilk defa karşılaştığınız biri o yüzden yorumlara bakarak sitres yapmayın sakin olun dediklerine en uygun şekilde ve anlayışlı olarak davranın bu arada bugün kazandım ilk yani tekte aldım Allah inşallah herkesin gölüne göre verir .
Cevap
İnşallah darısı bizim başımıza olması dileğiyle yorumun içimi ferahlattı teşekkür ederim
Cevap
Bu cumartesi benimds sınavım var umarım parklarda bir sorun yaşamadan bitiririm:((
Cevap
C. Tesi günü sınavım vardı ilk hakkım maalesef sınavda kaldım
Derslerde çok iyi olmama rağmen bütün hocaların bu çocuk geçer dediği ve zoruma giden tek şey
derslerde o hatayı hiç yapmadım sınavda geri geri park ederken güzelce park ettim başarılı denildi çıkalım dediler neden arabayı biraz ileri alıp oyle çıkmayı denedim hayla anlamadım ve maalesef on dubayı ezdim çok heyecanlıydım park ederken debriyajda ki ayağım zangır zangır titriyordu moralim çok bozuk ümidim kaybettim bile diye düşünüyorum
Cevap
Bende bugün sınavda derslerde hiç yapmadığım hatayı sınavda yaptım L parkta yan dubaya çarptım.Tamamen heyecandan ümidini kaybetme bu tarz hata yapan sadece sen değilsin heyecandan bunlar. Üç kişinin gözü üstünde kolay değil.
Cevap
benim sınavım pazar gunuydı 2. Hakkımdada kaldım sırf arabaya yı surede sorunum yok ama gel gelelim guzergahı bilmediğim ıcın bıraktı beni sınav guzergahını bilmek sartmıydı bılmıyordum
Cevap
Eğitim gördüğünüz başlangıç ve bitiş olan alan sizin güzergahınız ve bunu şaşırsanız dahi bırakıyorlar yani bilmeniz gerekiyor
Cevap
Güzergah dediginiz neydi acaba. Yani medela 4 duba l park yeri 25 metre geri gitme bunlarin yerini mi bilmek gerek acaba bunlarmi acaba kalkis patk etme. Ve tekrar kalkis yerine gelme bunlaridami bilmek gerek. Bilinmedimi birakyolarmiymis...
Cevap
Ders sırasında hergün sınav turu yapiliyo sizin sınav günü sınav güzergahıni unutmaniz maalesef kalma sebebi
Cevap
Merhaba.
Güzergah; günlük trafik akışı içerinde sürüş beceri eğitimini aldığınız yollar, kavşaklar,geçitler ve 25 mt.geri gelme,ani fren yapma,eğimli yol da kalkış,paralel park etme,L park etme gibi manevraları yaptığınız ve sonunda başlangıç noktasına döndüğünüz sürüş parkurudur.Dolayısıyla sürücü adaylarının; uygulama sınavına girecekleri bu parkuru bilmeleri gerekmektedir.
Ancak sınav günü veya saatinde ,istisnai durumlar oluşmuş sa( örneğin yol çalışması, yol çökmesi vb..) güzergahın o kısımlarında değişiklikler olabilir. Bu durumda da aday o kısımlarda oluşturulan yeni geçiş yoluna göre yönlendirilir. Dolayısıyla aday, belirlenen bu güzergah dışına çıkarsa başarısız olur.
Başarılar dilerim.
Cevap
İlk direksiyon sınavı da kaldım aşırı derecede heyecan vardı
Cevap
Ben hastanede çalışıyorum ve aynı heyecan bendede oluyordu bir dr a danıştım aşırı heyecan oluyorsa bu senin kalp atımını ve nabzını hızlandırdığı için yarım dideral almamı önerdi sende bir nöroloji dr danışarak sınavdan yarım saat önce içebiliirsin
Cevap
Bende o ilactan aldim ve yarin sinavim var.eczaci aksam yarim kullan dedi .saat 2 de sinavim o saate kadar etkisi kalir mi .1saat kalami kullanmak gerek bilgi verirmissiniz
Cevap
Reçetesiz alınabiliyor mu eczanelerden ?
Cevap
Bende ilk sınavında kaldım aşırı derecede heyecan vardı bende
Cevap
1de kaldim hoca ders verirken debriyaja frene bastıgı için ben Parelel parkta ne yapmam gerektiğini bilemedim taşa değdi 2sinava girdim komisyon daha başlamadan beni bırakacaktı 2aracin arasından arabayı cikarmami söyledi ben yapamam dedim çünkü önde ve arkada araç var birinin çıkması gerekiyor du neyse bı sekildee çıkardım bu sefer park yerinde tüm parkları çok iyi yaptım komisyon L parkta aynanın ucu dubaya değdi dedi beni araçtan indirdi öndeki komisyon degmedigini söyledi ama sınav sonlandı 3 sınavda 2 istop bitirdi 2.sinavda haksız yere bırakıldım ve benim ogün bacağımda titreme meydana geldi 3sinAvda debriyaja basamadim ayağımı kaldiramadim 4sinava giricem ama umudum yok
Cevap
Otomotik olarak sınava girseydiniz fark edermiydi kurs hocanın puan veriyormu
Cevap
Artık üzülmek mi desem stres mi desem dayanacak gücüm kalmadı ya dosyam yandı 5. Girişim olucak hata yok ilk sefer ikinci sefer eyvallah dersin üç de de dört ya son hak insaf allah b. versin insaf dubaya değmedi duba devrilmedi çok yakın oldum diye istersen devam etme kalıcaksın dediler böyle zihniyetimize tüküreyim allah b. versin evet versin o paradan hayır gelmez size arabayı haraket etmeme rağmen ş. ayağı frende ulan bilerek yaptınız bilerek dilerim çocuklarınız aileniz bile hasret kalır ehliyete gencecik halimizle bizi soktuğunuz duruma bak insafsızlar .
Cevap
Çok şükür ki bugünkü direksiyon sınavımda başarılı geçti ve başarı nedeni sınavda 15 dakika öncesi sınava gireceğim araca bindim ve biraz eğitim aldım heyecanımı yendim ve başarı nedeni budur arkadaşlar
Cevap
Ban de bı gün sınava girdim sinyal verdiğim için bıraktı beni yokuş yapılan yere doğru ilerliyorum sağ tarafta olduğu için sağa sinyalimi verdim in dedi bana Allah belasını versin inşallah
Cevap

Yorum ekle