2023 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

direksiyon sınav ücretleri

2023 Yılı direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir? Yasal olarak ödenmesi gereken ücret ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? 

Direksiyon sınav ücreti MEB'e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini "genelde" sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz. Gördüğümüz kadarıyla sürücü adayları ödenecek ücretlerin ne olduğunu, ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu noktada ödeyeceğiniz ücretleri lütfen en baştan konuşunuz.  

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 295 TL'dir. MEB'e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz. 

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 295 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 295 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna "direksiyon telafi eğitim ücretini" ödemeniz gerekiyor... Akla hemen şu soru geliyor direksiyon telafi ücreti ne kadar? Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB'e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Her sürücü kursu farklı fiyat belirlediğinden kimi adayımız ben 1000 TL verdim, kimi si 1200 TL verdim diyor. İlden ile ve kurstan kursa bu fiyatlar değişebilir. Yani Toplam 1000 ile 1200 TL arası değişen bir ücret talep edilmektedir.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 1000 TL ile1200 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 295 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir. 

Direksiyon sınav ücreti yıllara göre

2023 yılı direksiyon sınav ücreti 295 TL'dir.

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL'dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

2020 yılı direksiyon sınav ücreti 120 TL'dir.

 

Şehir dışında direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse ancak o ilçede girebilirsiniz. Çünkü yapılan bütün plan ve programlar buna göre yapılmaktadır.

2023 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız "Dosyanız yanar" ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Ehliyet ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?

Direksiyon sınavı ikinci 4 hak tamamlama ücretleri ne kadar oldu?

İlk 4 hak sonunda sınavdan kalanlar dilekçe vererek tekrar direksiyon sınavı eğitimlerini sıfırdan alabiliyor. Bunun içinde her ilde farklı taban fiyat uygulaması olduğundan temelde 3500 TL ile 4500 TL arası +4 hak tamamlama ücreti sürücü kurslarından talep edilmektedir. Bu fiyatları en net şekilde bağlı bulunduğunuz sürücü kursundan öğrenebilirsiniz.

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Hayır böyle bir durum yoktur. Kurslara ödediğiniz ücret, direksiyon ve teorik derslerin ücretleridir. Sınav giriş ücretlerinin ödenmesi, telafi eğitimi ödemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı şekilde başarılı olursanız kart ve harç ücretlerinin ödenmesinin sorumluluğu yine kursiyere aittir. 

Teorik sınav ücreti ne kadar?

Teorik sınav ücreti 160 TL'dir.

Ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Sınav ücretleri 

- T.C. Halk Bankası

- T.C. Ziraat bankasına ödenebilir.

Dekont üzerinde T.C. No, Ad, Soyad ve sınav adının doğru yazıldığından emin olun. MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra sürücü kursuna dekontun verilmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Zaten sürücü kursları bu işlemleri kendileri yapmaktadır. O yüzden kafanızı bunlarla yormayınız. 

 

Bunları da inceleyiniz:

Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları

Direksiyon sınavı sonuçları sorgulama

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?

Yorumlar

direksiyon sınavından 4 kez kalırsak dosyamız yanıp tekrardan ehliyet kursuna yazılıp teorik sınavına mi giriyoruz
Cevap
L park sorununu bende iki keredir yaşıyorum normal zamanda hocayla gayet iyi yapıyorum ama sinvda o dubaları görünce aşırı bı panik çarpmadan giremiyorum ve artık sınava girmek istemiyorum iyice umudumu yitirdim
Cevap
Dün bu sitede üç saat çalıştım sonuç olarak yazılı sınavdan 74 le geçtim teşekkürler
Cevap
Sınava girmeme 1 hafta var kendime güveniyorum ama güzergahı bilmiyorum ve ezberleyemiyorum 3 kez falan güzergah üzerinden yaptık ama maalesef ki araba içi ve yol kontrolü yapmaktan bakamıyorum. size naçizane tavsiyem benim gibi bu sorunu yaşayanlar lütfen bildiğiniz evinizin yakınına gidin. Ve neyde sorun yaşıyorsanız kendinize kodlamalar yapın
Cevap
Nasıl geçti sınavınız güzergah sorunu bende de var
Cevap
Benim bir arkadaşım EHLİYETTEN KALDI ve HERKES KALIYOR.Maddi ve manevi yıprandık.
Lütfen! cimere bunu yazalım...
/Sayın Yetkili
Sürücü kursunda direksiyon hocası olabilmek için istenen şartlar şu şekildedir:
-En az lise mezunu olmak.
-Eğitim verilecek ehliyet sınıfına sahip olmak.
-En az üç yıllık sürüş tecrübesine sahip olmak.
-Herhangi bir trafik cezası almamış olmak.
-En az 3 yıllık sürüş tecrübesi ( Bu süre sürücü kursuna göre değişebiliyor)
-Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilmiş “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi”ne sahip olmak.
Bunlar yeterli değil.Lütfen!,sürücü kursu eğitmenleri,M.E.B. personeli olsunlar.Can güvenliği sağlanır,
Saygılar./
Cevap
Dün 3 CÜ sınavım dı gerçekten derste iyi olup sınavda başarısız olmak kötü bir duygu parelel parkta girdim sırf teker sarı çizgiye demedi diye bırakıldım anlamadım bu kadar da olmaz.
Cevap
Öncelikle hiç direksiyon tecrübem olmamıştı direk kursla başladı serüvenim.Dün sabah 9 da sınavım başladı sınav gözetmenlerinden yanıma oturan kadın hoca öyle iyiydi ki sakın heyecan yapma deyince tüm heyecanım gitti zaten parklarım dış turum gerçekten kusursuzdu. 3 hafta boyunca ders aldım direksiyon hocamla birlikte karda yağmurda çamurda araç kullandım her detayı anlatmaktan hiç usanmadı kendisine minnattarım iyi ki tanımışım gerçekten ve sınavım harika geçti son bitiş alanına geldiğimde biraz orada heyecanlandım park yaparken o da dubaya vurmayım diye erken girdim ama hocam yapıcam dedim ve parkım da çok güzel oldu hayırlı olsun dediler :) benden önce sınavı olan arkadaş kalınca biraz çekinmiştim ama orada arabada oturan gözetmenlerin size yaklaşımı çok önemli hatta bana çok güzel kullandın dedi ve araç içini kaputu da tanıttım herşey mükemmeldi tek yapmak gereken heyecanlı olmamak.birazda şans bence hocaların insiyatifine kalıyor bariz bişey yapmadığınız sürece gerçekten yardımcı oluyorlar
Cevap
Herşey komisyonun elinde şuda bir gerçek sonuçta orada bulunan adaylar acemi bunu göz önünde bulundurmuyorlar basit hataları isteseler görmezden gelebilir örneğin paralel parkı yapmışın ama lastik çizgiye değmemiş bundanda kalınmaması gerekiyor yine komisyon asık suratlı olursa adayların moralini bozmaya yetiyor sınavda heyecan yapmayın diyorlar sizce bu mümkünmü heyecan yapmamak son olarak şunu da belirtmek istiyorum bazı komisyonlarda bayan adayları hak etmediği halde geçiriyor
Cevap
3cü sınavımda paralel parktan çıkınca sağ ayna devrik şekilde imamhatibin oraya gitmeyi başarmışım tam şerit değiştirirken fark ettim hocaya da söyledim kusura bakmayın diye hocada sorun değil dedi anlayışla karşıladı olabilir sınav anı o stresle unutmuş olabilirsin dedi
Cevap

Yorum ekle