DİREKSİYON SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER KAZANDIRAN TAKTİKLER

Usta öğreticilerin desteğiyle hazırlanan bu yazı Direksiyon sınavı hakkında her türlü bilgiyi, en sık yapılan ve sınavı kaybettiren en önemli hataları, dikkat edilmesi gereken hususları ve başarılı olmak için yapılması gerekenleri en ince detayına kadar anlatmaktadır. Bu makalede "2020 mevzuatına göre direksiyon sınavı nasıl yapılır" sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Direksiyon sınavı hakkında yazılmış en kapsamlı yazı yılardır on binlerce sürücü adayı tarafından okunmuş, bir çok sürücü kursunun kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 

Adım adım Direksiyon sınavı:

Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar

-  Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. İlk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacak. Direksiyon sınavında sorulan sorular.

Sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Direksiyon sınavları artık tabletle yapılmaktadır. Joker'i önlemek için adayların tablet veya telefon gibi dijital aygıtlarla vesikalık fotoğrafı çekilmektedir. 

Not: Giriş belgesi ve kimlik olmadan sınava giremezsiniz. Yanınıza almayı unutmayınız.

- Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.

- Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız.

- Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz.

- Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.

Heyecan Faktörü:

- Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz.  Birçok adayın kalma sebebi  direkt ya da dolaylı olarak heyecandır. Sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri adayın heyecandan titremesi ve neticesinde direksiyon tutuşu fren gaz ve debriyaj hakimiyeti azalmasıdır. 

Direksiyon hakimiyeti:

- Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır.

- Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Fakat dönüşlerde iki elle direksiyonu tutarak dönmek zordur. Bu noktada bir el hafif serbest bırakılarak dönülen yöne göre diğer elin haraketi artırılır.

- Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.

- Direksiyon özelliği gereği dönüş tamamlandığında kendini az da olsa toplayabilmektedir. Bu noktada direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünüzü tamamlayınız.

Yokuşta kalkış:

Komisyon üyelerinin dikkat ettiği diğer önemli bir husus yokuşta kalkıştır. 

- %7 eğime sahip önceden belirlenmiş alanda durulur.

- 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır.

- Kalkış yaparken el freni kullanılmaz.

- Yokuşta kalkış yapabilmenizin en kolay yolu yarım debriyaj yapmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan çektiğimizde öyle bir an gelecektir ki araç daha gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru gitme eylemi içinde olacaktır.Zaten yarım debriyaj anına hafifçe ulaşılırken araçtaki titremeyi göreceksiniz. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten 2-3 saniye sonra ayağınızı tamamen debriyajdan çekebilirsiniz. Bu durumda, düzgün yarım debriyaj yaptığınızda aracı kesinlikle stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kayma ihtimali yok olur. Eğer yokuşta stop ettirirseniz üzülmeyin. Direksiyon sınavında "2.defa" stop eden sınavdan başarısız kabul edilmektedir.

Geri-Geri Park Etme:  

Park etme Sınavın en önemli değişkenlerinden biri olarak kabul ediyoruz. En çok aday ne yazık ki park yüzünden kalmaktadır.

Park etme iki duba arasına yapılır.

- Dubalar arasındaki mesafe aracın uzunluğunun 1,5 katı kadar olmalıdır.

- Bunun yanında park alanları paralel çizgilerle belirlenmiştir.

- Bir hamlede iki duba arasına girilir, iki duba arasında en fazla 2 hamlede park gerçekleştirilir. (Daha önce haberlerde tek hamlede park zorunluluğu geldi başlıkları yayınlandı. Bu tarz haberlere inanmayın.) Önemli olan park yerine geri geri gelirken bir defada yani ileri-geri yapmadan girmek gerekiyor. Park alanı içine girdiniz diyelim. Bundan sonra iki hamlede aracı düzeltebilirsiniz. Doğru park etme için tek hakkınız bulunuyor.

- Kaldırımla araç arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır. 

-Dubalara çarpmamanız ve kaldırıma çıkmamanız gerekiyor.

- "Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola dönemiyor." Özetle geri geri gelirken "L" yapma anlamına gelmektedir. Direksiyon sınavının yapıldığı alanın niteliğine göre gerekli bilgiyi ve tecrübeyi usta öğreticinizden öğrenebilirsiniz.

İki duba arasına park etmenin püf noktaları

Geri Geri gelme:

- Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan çizgilere paralel geri geri gelmeliler.

- Geri geri gelirken direksiyon sol el ile üsten tutulur.

- Vücut tam geriyi görecek şekilde döndürülür. ( Not: Geri geri gelirken kesinlikle kendinizi germeyiniz. Bu konuda sıkıntılarınız varsa mutlaka bunun üzerine çalışın. )

- Geri geri gelmeyi bitirmeden önünüze dönmeyin. Tam olarak araç durduğunda önünüze dönebilirsiniz.

- Geri geri gelirken önemli hususlardan biri direksiyonda hakimiyetidir direksiyonu sağa sola çok kırmadan istikametinizi bozmadan gelmeniz önemlidir.(Geri geri gelirken bazen yön kavramı karışabiliyor) Paralel çizgilerin dışına çıkmamalısınız.

- Geri geri gelirken, geriye dönmeden sol, sağ ve iç dikiz aynalarıyla da gelebilirsiniz. Son dönemde bu tür uygulamalar için herhangi bir engel bulunmuyor. Usta öğreticinize sorunuz.

Durma, Duraklama ,Takip Mesafesi , Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri

-Durma ve duraklama yapılacağı zaman aniden freni köklememek gerekiyor. Bu gibi bir tavır hem taşıdığınız yolcuları hem de trafiği tehlikeye düşürebilir.

-Öncelikle takip mesafesini mutlaka koruyun. 50 km hızla gidiyorsanız en az 25 metrelik bir ara bırakmanız gerekiyor. Ani bir duruş anında aradaki 25 metre rahatlıkla durmanızı sağlar ve kaza riskinizi en aza indirir.

-Sağa veya sola duraklama yaparken aynalardan yolun uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Aynalar ayarlanırken ne çok dışı ne de çok içi görecek şekilde olmalıdır. Trafiğin akış durumunu kontrol etmek için ise arada bir iç dikiz aynanızdan da bakabilirsiniz.

-Işıklara yaklaştığınız zaman dikkatli olun. Kesinlikle kırmızı ışıktan geçmeyin. Işık olmayan bir kavşağa yaklaştığınızda diğer araçların geçiş üstünlüğüne öncelik verin.

-Arada bir yolun sağında ve solundaki levhaları mutlaka kontrol edin. Hız sınırlarına uyun ve yayalara müsaade ediniz.

-Özellikle sollamaya başlamadan sol aynaya , sollamayı bitirirken sağ aynayı kontrol etmeyi unutmayın. 

- U dönüşü yapılmadan önce dönülecek tarafa doğru sinyal vermelisiniz kural olarak yerleşim yeri içinde 15 metre önceden sinyal verebilirsiniz. Eğer hızlıysanız U dönüşü yapmak kontrolü kaybettirir. Bu noktada hızınızı ve haliyle vitesinizi küçültün. Aynı zamanda U dönüşü yaptığınız yer kavşak ise veya trafik ışıkları varsa kural ihlallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

-Adayın, 30 km hız ile giderken aniden frene basması istenmektedir. Ani freni, usta öğreticinizin öğrettiği şekliyle yapınız.Fren yaparken akan trafiği kontrol etmeyi unutmayınız.

Sinyaller:

- Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz.

- Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız. 

- Sinyallerle işiniz bitince kapatmayı unutmayınız.

Trafikte Seyrederken:

- Birinci vites kalkış vitesidir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız.

- Motor devri (RPM) motorun dakikadaki dönüş sayısıdır. Vites değiştirirken motor devir göstergesine bakabilirsiniz. Genelde İbre 2500 civarında ise vitesi yükseltebilirsiniz. Yine aynı şekilde motor devri 2500 seviyelerinin altına düştüyse ve araç devirsiz çalışıyorsa vitesi düşürmeniz gerektiğini yine ibreden anlayabilirsiniz.

- Yokuşlara çıkarken vites hassasiyeti düz yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse vites düşürmelisiniz.

- Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır.

-Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km' dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmakta çok nadir olarak 3. vitese çıkmanız gerekebilir. 4 veya 5. vites kullanılmamaktadır.

-Aniden durmanız gerektiğinde, vitesi bire düşürerek kalkış yapınız.

-Vites değiştirirken debriyaja tam basınız. Hiç bir zaman debriyajdan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop eder.

Hata yaptıysanız:

Hata yaptığınızda kesinlikle o hatanızı düşünmeyin. Yaptığınızı düşündüğünüz hata, daha çok hata yapmanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Hata yapmanıza rağmen araçtan indirilmediyseniz başarılı olmak için şansınız henüz bitmiş sayılmaz. Sınavı tamamladıysanız inmeden önce vitesi boşa alın, el frenin çekerek sol aynadan yolun durumunu gözleyin eğer yol müsaitse araçtan inebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?

Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız faydanıza olacaktır. Birkaç dakika bile geç kalsanız sınava alınmayabilirsiniz. Sonuçta bu sınava her gün girmiyorsunuz. LÜTFEN SINAVA GEÇ KALMAYIN...

Direksiyon Sınavı’na kaç defa girebilirim ?

Mevcut yönetmeliğe göre direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrar alarak 4 defa daha girebilirsiniz. Diyelim ki 8 defa direksiyon sınavından başarısız oldunuz bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecek. (Ehliyet kursuna tekrar yazılmak gibi düşünülebilir.)

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?

Normalde sınava ilk giriş ücreti 120 TL'dir. Eğer sınavdan kalırsanız zaruri 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Kurslar bu noktada sizden 120 TL + 2 Saat direksiyon eğitim ücretini isteyeceklerdir.  

Direksiyon sınav ücretleri

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?

Asparagas sitelerde hala eski puanlama sistemi görünmektedir. Direksiyon sınavında herhangi bir puanlama yoktur.

- Direksiyon sınavında hiçbir hatanız yoksa sonuca BAŞARILI yazılır. 

- Puanlama belgesinde renkli puanlama yapılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa aday sonucuna BAŞARISIZ yazılır. 

PUANLAMA LİSTESİNİ VE DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI SAYFASI.

Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

Son sürücü adayının sınavı 17:10 ‘da tamamlandığında komisyon üyeleri tutanaklarını tutarak bir üst komisyona teslim ederler.

Aynı gün sonuçlar belli olur. Sonuçlarınızı kurs müdürlüğünüzden aynı gün veya ertesi gün öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınav sonuçlarını herhangi bir yerden sorgulayamazsınız.

Direksiyon sınavı ne zaman başlar?

Direksiyon sınavı ilk aday için 08:10’da başlar son aday 16:40’ta sınava alınır. Sınav 17:10’da biter. 

Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?

Giriş belgenizi kursunuzdan en geç bir gün öncesine kadar alınız. Mühür ve imzaların tam olduğunu kursa teyit ettiriniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak tarihler var. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 4 veya 5 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur.

Direksiyon sınavında başarı için:

Başarılı olmak için heyecanınızı yenmeli, aracı stop ettirmemeli, düzgünce park edebilmeli , hatasız geri geri 25 metre gelebilmelisiniz. Bunları başarıyla yerine getirirseniz ufak tefek hatalarınız göze  batmayacaktır.

Ehliyet Uygulama (Direksiyon) Sınavına İtiraz Etmek ?

Direksiyon sınavları müfettişler tarafından denetlendiği için yönetmeliklerde direksiyon sınavına itiraz konusunda bir ifade bulunmamaktadır. Ama direksiyon sınavının uygulanışı sırasında çok istisnai durumlar gerçekleştiyse itirazınızı kursunuz vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sınavın bütün uygulanış aşamaları sıkı denetim altında gerçekleşmektedir. Direksiyon sınav sistemi irdelendiğinde heyecanlı bulunmanız bile sınavdan kalma nedeni sayılabilir.

Bunun yanında sinyal vermeyi unutmak , takip mesafesini koruyamamak , direksiyon hakimiyetine yeterince intibak edememek, yoldan geçen araçlara kolaylık sağlamamak, motoru bağırtmak, aracı devirsiz kullanmak, eğimli yolda yeterince güzel kalkış yapamamanız, ayna ve koltuk ayarlarını yapmamak, ehliyet kemeri takmamak, güvensiz araç kullanmak, hatalı sollama, yayalara yol verememek, vitesi değiştirirken zorlanmak, çevreye duyarlı olmamak, şerit ihlali yapmak, kırmızı ışıktan geçmek vs. kalmanız için bir çok neden bulunabilir.

Siz her ne kadar kendinizi yeterli ve mükemmel hissetseniz bile farkında olmadan bir çok hata yapmış olabilirsiniz.İtiraz etmek yerine hatalarınızı kapatmak lehinize olacaktır.  Bunun yanında komisyon üyeleri, sınava uygun bir şekilde araç kullanmamanıza rağmen sınavı devam ettiriyorsa maarif müfettişleri tarafından tutulan tutanaklarla 1 yıl süreyle görev almama cezası almaktadır. İşin doğrusu hem sizin, hem de kendi hayatlarından sorumlu oldukları için nizami araç kullanmadığınızda usülen hemen araçtan indirilmeniz ve sınavınızın sonlandırılması gerekmektedir. 

Son söz:

Değerli sürücü adayı, araca binip hareket ettirdiğiniz süre boyunca komisyon üyelerinin sizin hakkınızda şunu düşünmesini arzu ediyoruz:  "Bu adaydan şoför olur". Şayet bu intibayı komisyona yansıtırsanız ve çok kritik hatalar yapmazsanız başarı için bir hayli avantajlı olursunuz.

Direksiyon sınavına katılan bütün adaylara canı gönülden başarılar dileriz...

 

Önemli konular

Direksiyon eğitimleri kaç saat olmalıdır?

Otomatik vitesle araç kullanımı nasıl olacak?

Trafik işaretleri ve anlamları

Stajyer ehliyet nedir?

Yorumlar

bende e sınavı gectim direksiyon kaldı inş. onuda gecerim e sınav da heycan yaptım ama direkyonda heycan yapcagmı sanmıyıorum dersker baslıyacak daha ne zaman oldugu belli degil ama hayırlısı
Cevap
Maraba arkadaşlar. Direksiyon sınavında. Gecmek. İçn kaç hakımız daha var
Cevap
4 tane hakkın oluyor eğer 4 tane hakkını biterse tekrardan 16 saat ders Alman gerekiyor
Cevap
Merhaba, İlk Defa Direksiyon Sınavına Giriyorsanız 4 Hakkınız Vardır.
Cevap
Ben yazılı sınavda 3 bayan hoca benim arkamda dedikodu yapıyorlardı ben nereye şikayet edebilirim onların yüzünden soruları çözemedi ben komşusun kızı bilme şuna kaçmış ya arkadaş ya o gün ne tesadüfse sınava girdiğim salonda 3,4 kişi geçti nası oluyorsa artık paran kazanmak için mi kaydırma falan oluyor anlamadım da ehliyet mi alcaz üniversite ye girmeye çalışıyoz belli değili sen bana ehliyet vercek sene arkadaş araba kullandırsana yazılı sınav olarak da adam b mi alacak ozaman arabayla ilgili 5 tane Bi lefalardan 5 tane geç sağlık sorularıyla ben kesin tip fakültesine giderim sanki yolda amiyat yapcaz saçmalık valla ya altı üstü Bi ehliyet verceniz şu dital sınavı okulara vermek yerine gereksiz yere sorular çözüyoruz çünkü yolda amiyat yapabiliriz veya tıp fakültesi girebiliriz
Cevap
Hayat boyunca sürekli bir imtihanda olcaz ve sonuçları sadece bizi ilgilendirir senin sonucun gibi masum insanlara iftira atma eğerki çalışmış olsaydın geçirdin ki şayet şimdi şikayet edeceğine orda uyarsaydın hocaları kendi suçunu başkalarına atma
Cevap
Merhaba, Bu Tarz Durumlar Olabiliyor, Siz Dikkatinizi Sınavlara Vermelisiniz Şikayet Etmeniz Sizin Zamanınızı Çalmaktan Başka Birşey Yapmayacaktır.
Cevap
Bir şey sorucam şimdi benim raporumda gözlükle yada lensle kullanabilir yazıyor
Buna göre ben direksiyon sınavında kullanmasam sıkıntı olurmu yada lens kullanıyorum desem bakarlarmi test için
Cevap
Direksiyon Sınavında Bu Tarz İnceleme Yapılacağını Düşünmüyorum.
Cevap
Dün 2 ci sınava girdim her şeyi çok güzel yaptım ama komisyon hoca çok heyacanlisin titriyorsun dedi bıraktı
Cevap
Malesef Aşırı Heyecan Kırmızı Hata Yani Sınav'dan Kalma Nedenidir.
Cevap
Yarın sınavım var inşallah iyi geçer Allah yardımcımız olsun
Cevap
Heyecan Yaparsanız Geçemezsiniz Sınava Odaklanın Başarılar.
Cevap
meraba ben 2 inci sınava girecem arkadaşlar ilk sınavdan kalmamın sebebi 5 dakika geç kaldım yarın sınavım var alah herkezin yardımcısı olsun sizde benim gibi geç kalmayın çok üzülürsünüz üzülmenin sebebide sınava girmeden kaybetmek çok zoruma giti aynısı başınıza gelmesini istemem
Cevap
Merhaba Sınavlara En Az 30 Dakika Önce Gitmeniz Yaranızadır.
Cevap
Benimde şubat in ilk veya ikinci günü lütfen dua edin inş iyi birilerine denk gelirim .
Cevap
Heyecan Yaparsanız Geçemezsiniz Sınava Odaklanın Başarılar.
Cevap
BENDE İLK SINAVDA GEÇEMEDİM İNŞALLAH İKİNCİ SINAVDA GEÇEÇEM. HERŞEYİ YAPTIM L PARKTA KALDIRIMA ÇARPTIM.
Cevap
Heyecan Yaparsanız Geçemezsiniz Sınava Odaklanın Başarılar.
Cevap
3. Defa girdiğim direksiyon sınavından kaldırıma yakın park ettiğim için indirildim sırf sınav parası almak için bırakıyorlar insanı hatam ne deyince verecek cevap bulamadılar yakın park ettiniz dediler 50 cm kuralına uymama rağmen bırakıldım hakkım haram olsun
Cevap
Hamle sayınız bitmiş ve lastik kaldırıma sürtecek kadar yakınsa olabilir.
Cevap
böyle durumlarda direksiyon usta öğreticiniz konuya itiraz etmedimi sonuçta o mevkide mutlaka sube mudurlerinden bir gözetmen vardir konuyu ona aktarip tutanak ile konuyu bir ust merciye aktarabilirlerdi en azindan sinav hakkiniz ve paraniz yanmazdi komisyonda 6 ay sınavdan men cezasi alabilirdi tabiki anlattiniz sekilde bir durum varsa yada bilginiz olmadan bir başka hata yapmadiysaniz bunu kurs ile gorusmedinizmi
Cevap
Merhaba arkadaslar bende bir kac deneyimi mi aktarayim umarim faydali olur. Bugun girdigim sinavda basarili bir şekilde 2. Seferde tamamlamis oldum. İlk Direksiyon sinavinda rampa yukari 2 defa stop ettiğimden indirildim. Heycanin olmasi iyidir sizi diri tutar aldiginiz egitimleri hatirlayin sınavda. Cikis Saatine Denk Geldigi icin sinavim 16.30 Trafik yogun ve oldukca dur kalk yaptik. Kesinlikle ve kesinlikle 2 viteste giderken onunuzde ki aracin cok yavasladigini gordugunuz an vitesi 1'e alin ama bunun icin arabanizin yavaslamis hatta duracak gibi olacagi zaman yapin. Aksi halde gazla devam ederseniz arac istop yapabilir agirlik bindigi icin.

Aklinizda Bulunsun : 1-2-3-4-5 vitesleri bisiklet vitesi gibi dusunun bisiklette vitesi 2 ya da 3 alirsaniz biraz daha zor kaldirirsiniz araci 1 ise en hafifidir rahatlikla kalkis yapabilirsiniz egimli yollarda hiziniz yeterli degilse 1'e alin ve ivmeyi yakaladiginizda 2'yle devam edebilirsinjz. Onun disinda Sakin ve soguk kanli olun. Hepinize sinavda basarilar bu arada sinavda kalanlar uzulmesin Kaldiginizda bir anlami olacak. Tek seferde gecmeniz durumunda gecmis olmus olacaksiniz fakat kaldıktan sonra tekrar sinava girip gectiginde ki o duygu tecrube deneyim anlatilamaz ne kadar zor ve sıkıntılı gecerse ayni oranda mutlulugu yuksek olur herseyin gecip gittigi gibi bu da geçecek Ehliyetinizi aldiktan sonra seneler gececek ve bu kalmanin verdigi etki unutulmaz birer anı olacaktur iyi anlamda hepinize basarilar
Cevap
Herşeyi kusursuz yaptım araçı stop ettirmedim l parktan çıkarken tam sağ yerine hafif sola kırmışım dubaya sürttüm yarın sabah yine sınavım var inşallah geçerim
Cevap
Benimde son 1 haftam kaldi sinava ilk gunler daha guzel gidiyordu derslerim ama son iki gundur hata ustune hata yapiyorum umarim gecerim
Cevap
Ben bugün girdim sınava geçtim. Önemli olan sakin kalmak ve sinyalleri unutmamak. Parklarda da panik yapmadan odaklanarak işleme koyulmak gerek. Komisyon üyeleri cok iyiydi sohbet ederek sınavı tamamladım. Umarım sizede iyi komisyon denk gelir başarılar
Cevap
Heyecan Yaparsanız Geçemezsiniz Sınava Odaklanın Başarılar.
Cevap
22 Aralık'ta direksiyon sınavından kalmıştım daha sonra 2.sinav için kurs hiç aramadı ya mesaj.atmadi sizce kursa gitme gerek varmı yoksa bekleyeyim mı?
Cevap
Sizinde Arayıp Sormanız Bilgi Almanız Gerekiyor.
Cevap
Şimdi benim askere gitmem gerek ikinci sınav girdim ve gecemediysem diğer şansları dondurma seçeneği var mı yoksa tekrar sıfırdan girmem mi lazım sınava
Cevap
Askeri görevini yerine getirmek amacıyla sınava gireniyorsun bir sordur yinede
Cevap
hak dondurma diye bir olay yok her sinav sonu bir sonraki sinava otomatik tanimlaniyorsunuz ancak su sekilde olabilir 1 rapor hakkiniz var ( saglik kurumlarindan ) 1 de ucret yatirmadan sinava girmezsiniz böylelikle yaklasik 6 ay gibi bir süreç ile son sinavinizi ertelersiniz bilmem sizin için yeterli bir surecmidir
Cevap
Ölüm Gibi Şeylerde 1 Ay Gibi Bir Süre Verirler Onun Dışında Dondurma Diye Birşey Olmaz, Yazılı Sınavı Geçtiyseniz Direksiyon Sınavına Girersiniz.
Cevap

Yorum ekle