DİREKSİYON SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER KAZANDIRAN TAKTİKLER

Usta öğreticilerin desteğiyle hazırlanan bu yazı Direksiyon sınavı hakkında her türlü bilgiyi, en sık yapılan ve sınavı kaybettiren en önemli hataları, dikkat edilmesi gereken hususları ve başarılı olmak için yapılması gerekenleri en ince detayına kadar anlatmaktadır. Bu makalede "2022 mevzuatına göre direksiyon sınavı nasıl yapılır" sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Direksiyon sınavı hakkında yazılmış en kapsamlı yazı yılardır on binlerce sürücü adayı tarafından okunmuş, bir çok sürücü kursunun kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 

Adım adım Direksiyon sınavı:

Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar

Direksiyon sınavlarında normalleşme süreci bitene kadar Covid-19 nedeniyle bir dizi hijyen kuralları eklenmiştir. Sürücü kursunuzdan eğitim alırken bu kuralların neler olduğunu öğrenebileceksiniz.

-  Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. İlk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacak. Direksiyon sınavında sorulan sorular.

Sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Direksiyon sınavları artık tabletle yapılmaktadır. Joker'i önlemek için adayların tablet veya telefon gibi dijital aygıtlarla vesikalık fotoğrafı çekilmektedir. 

Not: Giriş belgesi ve kimlik olmadan sınava giremezsiniz. Yanınıza almayı unutmayınız.

- Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.

- Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız.

- Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz.

- Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.

Heyecan Faktörü:

- Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz.  Birçok adayın kalma sebebi  direkt ya da dolaylı olarak heyecandır. Sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri adayın heyecandan titremesi ve neticesinde direksiyon tutuşu fren gaz ve debriyaj hakimiyeti azalmasıdır. 

Direksiyon hakimiyeti:

- Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır.

- Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Fakat dönüşlerde iki elle direksiyonu tutarak dönmek zordur. Bu noktada bir el hafif serbest bırakılarak dönülen yöne göre diğer elin haraketi artırılır.

- Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.

- Direksiyon özelliği gereği dönüş tamamlandığında kendini az da olsa toplayabilmektedir. Bu noktada direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünüzü tamamlayınız.

Yokuşta kalkış:

Komisyon üyelerinin dikkat ettiği diğer önemli bir husus yokuşta kalkıştır. 

- %7 eğime sahip önceden belirlenmiş alanda durulur.

- 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır.

- Kalkış yaparken el freni kullanılmaz.

- Yokuşta kalkış yapabilmenizin en kolay yolu yarım debriyaj yapmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan çektiğimizde öyle bir an gelecektir ki araç daha gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru gitme eylemi içinde olacaktır.Zaten yarım debriyaj anına hafifçe ulaşılırken araçtaki titremeyi göreceksiniz. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten 2-3 saniye sonra ayağınızı tamamen debriyajdan çekebilirsiniz. Bu durumda, düzgün yarım debriyaj yaptığınızda aracı kesinlikle stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kayma ihtimali yok olur. Eğer yokuşta stop ettirirseniz üzülmeyin. Direksiyon sınavında "2.defa" stop eden sınavdan başarısız kabul edilmektedir.

Geri-Geri Park Etme:  

Park etme Sınavın en önemli değişkenlerinden biri olarak kabul ediyoruz. En çok aday ne yazık ki park yüzünden kalmaktadır.

Park etme iki duba arasına yapılır.

- Dubalar arasındaki mesafe aracın uzunluğunun 1,5 katı kadar olmalıdır.

- Bunun yanında park alanları paralel çizgilerle belirlenmiştir.

- Bir hamlede iki duba arasına girilir, iki duba arasında en fazla 2 hamlede park gerçekleştirilir. (Daha önce haberlerde tek hamlede park zorunluluğu geldi başlıkları yayınlandı. Bu tarz haberlere inanmayın.) Önemli olan park yerine geri geri gelirken bir defada yani ileri-geri yapmadan girmek gerekiyor. Park alanı içine girdiniz diyelim. Bundan sonra iki hamlede aracı düzeltebilirsiniz. Doğru park etme için tek hakkınız bulunuyor.

- Kaldırımla araç arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır. 

-Dubalara çarpmamanız ve kaldırıma çıkmamanız gerekiyor.

- "Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola dönemiyor." Özetle geri geri gelirken "L" yapma anlamına gelmektedir. Direksiyon sınavının yapıldığı alanın niteliğine göre gerekli bilgiyi ve tecrübeyi usta öğreticinizden öğrenebilirsiniz.

İki duba arasına park etmenin püf noktaları

Geri Geri gelme:

- Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan çizgilere paralel geri geri gelmeliler.

- Geri geri gelirken direksiyon sol el ile üsten tutulur.

- Vücut tam geriyi görecek şekilde döndürülür. ( Not: Geri geri gelirken kesinlikle kendinizi germeyiniz. Bu konuda sıkıntılarınız varsa mutlaka bunun üzerine çalışın. )

- Geri geri gelmeyi bitirmeden önünüze dönmeyin. Tam olarak araç durduğunda önünüze dönebilirsiniz.

- Geri geri gelirken önemli hususlardan biri direksiyonda hakimiyetidir direksiyonu sağa sola çok kırmadan istikametinizi bozmadan gelmeniz önemlidir.(Geri geri gelirken bazen yön kavramı karışabiliyor) Paralel çizgilerin dışına çıkmamalısınız.

- Geri geri gelirken, geriye dönmeden sol, sağ ve iç dikiz aynalarıyla da gelebilirsiniz. Son dönemde bu tür uygulamalar için herhangi bir engel bulunmuyor. Usta öğreticinize sorunuz.

Durma, Duraklama ,Takip Mesafesi , Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri

-Durma ve duraklama yapılacağı zaman aniden freni köklememek gerekiyor. Bu gibi bir tavır hem taşıdığınız yolcuları hem de trafiği tehlikeye düşürebilir.

-Öncelikle takip mesafesini mutlaka koruyun. 50 km hızla gidiyorsanız en az 25 metrelik bir ara bırakmanız gerekiyor. Ani bir duruş anında aradaki 25 metre rahatlıkla durmanızı sağlar ve kaza riskinizi en aza indirir.

-Sağa veya sola duraklama yaparken aynalardan yolun uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Aynalar ayarlanırken ne çok dışı ne de çok içi görecek şekilde olmalıdır. Trafiğin akış durumunu kontrol etmek için ise arada bir iç dikiz aynanızdan da bakabilirsiniz.

-Işıklara yaklaştığınız zaman dikkatli olun. Kesinlikle kırmızı ışıktan geçmeyin. Işık olmayan bir kavşağa yaklaştığınızda diğer araçların geçiş üstünlüğüne öncelik verin.

-Arada bir yolun sağında ve solundaki levhaları mutlaka kontrol edin. Hız sınırlarına uyun ve yayalara müsaade ediniz.

-Özellikle sollamaya başlamadan sol aynaya , sollamayı bitirirken sağ aynayı kontrol etmeyi unutmayın. 

- U dönüşü yapılmadan önce dönülecek tarafa doğru sinyal vermelisiniz kural olarak yerleşim yeri içinde 15 metre önceden sinyal verebilirsiniz. Eğer hızlıysanız U dönüşü yapmak kontrolü kaybettirir. Bu noktada hızınızı ve haliyle vitesinizi küçültün. Aynı zamanda U dönüşü yaptığınız yer kavşak ise veya trafik ışıkları varsa kural ihlallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

-Adayın, 30 km hız ile giderken aniden frene basması istenmektedir. Ani freni, usta öğreticinizin öğrettiği şekliyle yapınız.Fren yaparken akan trafiği kontrol etmeyi unutmayınız.

Sinyaller:

- Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz.

- Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız. 

- Sinyallerle işiniz bitince kapatmayı unutmayınız.

Trafikte Seyrederken:

- Birinci vites kalkış vitesidir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız.

- Motor devri (RPM) motorun dakikadaki dönüş sayısıdır. Vites değiştirirken motor devir göstergesine bakabilirsiniz. Genelde İbre 2500 civarında ise vitesi yükseltebilirsiniz. Yine aynı şekilde motor devri 2500 seviyelerinin altına düştüyse ve araç devirsiz çalışıyorsa vitesi düşürmeniz gerektiğini yine ibreden anlayabilirsiniz.

- Yokuşlara çıkarken vites hassasiyeti düz yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse vites düşürmelisiniz.

- Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır.

-Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km' dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmakta çok nadir olarak 3. vitese çıkmanız gerekebilir. 4 veya 5. vites kullanılmamaktadır.

-Aniden durmanız gerektiğinde, vitesi bire düşürerek kalkış yapınız.

-Vites değiştirirken debriyaja tam basınız. Hiç bir zaman debriyajdan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop eder.

Hata yaptıysanız:

Hata yaptığınızda kesinlikle o hatanızı düşünmeyin. Yaptığınızı düşündüğünüz hata, daha çok hata yapmanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Hata yapmanıza rağmen araçtan indirilmediyseniz başarılı olmak için şansınız henüz bitmiş sayılmaz. Sınavı tamamladıysanız inmeden önce vitesi boşa alın, el frenin çekerek sol aynadan yolun durumunu gözleyin eğer yol müsaitse araçtan inebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?

Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız faydanıza olacaktır. Birkaç dakika bile geç kalsanız sınava alınmayabilirsiniz. Sonuçta bu sınava her gün girmiyorsunuz. LÜTFEN SINAVA GEÇ KALMAYIN...

Direksiyon Sınavı’na kaç defa girebilirim ?

Mevcut yönetmeliğe göre direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrar alarak 4 defa daha girebilirsiniz. Diyelim ki 8 defa direksiyon sınavından başarısız oldunuz bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecek. (Ehliyet kursuna tekrar yazılmak gibi düşünülebilir.)

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?

Normalde sınava ilk giriş ücreti 120 TL'dir. Eğer sınavdan kalırsanız zaruri 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Kurslar bu noktada sizden 120 TL + 2 Saat direksiyon eğitim ücretini isteyeceklerdir.  

Direksiyon sınav ücretleri

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?

Asparagas sitelerde hala eski puanlama sistemi görünmektedir. Direksiyon sınavında herhangi bir puanlama yoktur.

- Direksiyon sınavında hiçbir hatanız yoksa sonuca BAŞARILI yazılır. 

- Puanlama belgesinde renkli puanlama yapılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa aday sonucuna BAŞARISIZ yazılır. 

PUANLAMA LİSTESİNİ VE DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI SAYFASI.

Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

Son sürücü adayının sınavı 17:10 ‘da tamamlandığında komisyon üyeleri tutanaklarını tutarak bir üst komisyona teslim ederler.

Aynı gün sonuçlar belli olur. Sonuçlarınızı kurs müdürlüğünüzden aynı gün veya ertesi gün öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınav sonuçlarını herhangi bir yerden sorgulayamazsınız.

Direksiyon sınavı ne zaman başlar?

Direksiyon sınavı ilk aday için 08:10’da başlar son aday 16:40’ta sınava alınır. Sınav 17:10’da biter. 

Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?

Giriş belgenizi kursunuzdan en geç bir gün öncesine kadar alınız. Mühür ve imzaların tam olduğunu kursa teyit ettiriniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak tarihler var. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 4 veya 5 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur.

Direksiyon sınavında başarı için:

Başarılı olmak için heyecanınızı yenmeli, aracı stop ettirmemeli, düzgünce park edebilmeli , hatasız geri geri 25 metre gelebilmelisiniz. Bunları başarıyla yerine getirirseniz ufak tefek hatalarınız göze  batmayacaktır.

Ehliyet Uygulama (Direksiyon) Sınavına İtiraz Etmek ?

Direksiyon sınavları müfettişler tarafından denetlendiği için yönetmeliklerde direksiyon sınavına itiraz konusunda bir ifade bulunmamaktadır. Ama direksiyon sınavının uygulanışı sırasında çok istisnai durumlar gerçekleştiyse itirazınızı kursunuz vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sınavın bütün uygulanış aşamaları sıkı denetim altında gerçekleşmektedir. Direksiyon sınav sistemi irdelendiğinde heyecanlı bulunmanız bile sınavdan kalma nedeni sayılabilir.

Bunun yanında sinyal vermeyi unutmak , takip mesafesini koruyamamak , direksiyon hakimiyetine yeterince intibak edememek, yoldan geçen araçlara kolaylık sağlamamak, motoru bağırtmak, aracı devirsiz kullanmak, eğimli yolda yeterince güzel kalkış yapamamanız, ayna ve koltuk ayarlarını yapmamak, ehliyet kemeri takmamak, güvensiz araç kullanmak, hatalı sollama, yayalara yol verememek, vitesi değiştirirken zorlanmak, çevreye duyarlı olmamak, şerit ihlali yapmak, kırmızı ışıktan geçmek vs. kalmanız için bir çok neden bulunabilir.

Siz her ne kadar kendinizi yeterli ve mükemmel hissetseniz bile farkında olmadan bir çok hata yapmış olabilirsiniz.İtiraz etmek yerine hatalarınızı kapatmak lehinize olacaktır.  Bunun yanında komisyon üyeleri, sınava uygun bir şekilde araç kullanmamanıza rağmen sınavı devam ettiriyorsa maarif müfettişleri tarafından tutulan tutanaklarla 1 yıl süreyle görev almama cezası almaktadır. İşin doğrusu hem sizin, hem de kendi hayatlarından sorumlu oldukları için nizami araç kullanmadığınızda usülen hemen araçtan indirilmeniz ve sınavınızın sonlandırılması gerekmektedir. 

Son söz:

Değerli sürücü adayı, araca binip hareket ettirdiğiniz süre boyunca komisyon üyelerinin sizin hakkınızda şunu düşünmesini arzu ediyoruz:  "Bu adaydan şoför olur". Şayet bu intibayı komisyona yansıtırsanız ve çok kritik hatalar yapmazsanız başarı için bir hayli avantajlı olursunuz.

Direksiyon sınavına katılan bütün adaylara canı gönülden başarılar dileriz...

 

Önemli konular

Direksiyon eğitimleri kaç saat olmalıdır?

Otomatik vitesle araç kullanımı nasıl olacak?

Trafik işaretleri ve anlamları

Stajyer ehliyet nedir?

Yorumlar

Benim bir arkadaşım EHLİYETTEN KALDI ve HERKES KALIYOR.Maddi ve manevi yıprandık.
Lütfen! cimere bunu yazalım...
/Sayın Yetkili
Sürücü kursunda direksiyon hocası olabilmek için istenen şartlar şu şekildedir:
-En az lise mezunu olmak.
-Eğitim verilecek ehliyet sınıfına sahip olmak.
-En az üç yıllık sürüş tecrübesine sahip olmak.
-Herhangi bir trafik cezası almamış olmak.
-En az 3 yıllık sürüş tecrübesi ( Bu süre sürücü kursuna göre değişebiliyor)
-Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilmiş “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi”ne sahip olmak.
Bunlar yeterli değil.Lütfen!,sürücü kursu eğitmenleri,M.E.B. personeli olsunlar.Can güvenliği sağlanır,
Saygılar./
Cevap
Dün 3 CÜ sınavım dı gerçekten derste iyi olup sınavda başarısız olmak kötü bir duygu parelel parkta girdim sırf teker sarı çizgiye demedi diye bırakıldım anlamadım bu kadar da olmaz.
Cevap
Öncelikle hiç direksiyon tecrübem olmamıştı direk kursla başladı serüvenim.Dün sabah 9 da sınavım başladı sınav gözetmenlerinden yanıma oturan kadın hoca öyle iyiydi ki sakın heyecan yapma deyince tüm heyecanım gitti zaten parklarım dış turum gerçekten kusursuzdu. 3 hafta boyunca ders aldım direksiyon hocamla birlikte karda yağmurda çamurda araç kullandım her detayı anlatmaktan hiç usanmadı kendisine minnattarım iyi ki tanımışım gerçekten ve sınavım harika geçti son bitiş alanına geldiğimde biraz orada heyecanlandım park yaparken o da dubaya vurmayım diye erken girdim ama hocam yapıcam dedim ve parkım da çok güzel oldu hayırlı olsun dediler :) benden önce sınavı olan arkadaş kalınca biraz çekinmiştim ama orada arabada oturan gözetmenlerin size yaklaşımı çok önemli hatta bana çok güzel kullandın dedi ve araç içini kaputu da tanıttım herşey mükemmeldi tek yapmak gereken heyecanlı olmamak.birazda şans bence hocaların insiyatifine kalıyor bariz bişey yapmadığınız sürece gerçekten yardımcı oluyorlar
Cevap
Herşey komisyonun elinde şuda bir gerçek sonuçta orada bulunan adaylar acemi bunu göz önünde bulundurmuyorlar basit hataları isteseler görmezden gelebilir örneğin paralel parkı yapmışın ama lastik çizgiye değmemiş bundanda kalınmaması gerekiyor yine komisyon asık suratlı olursa adayların moralini bozmaya yetiyor sınavda heyecan yapmayın diyorlar sizce bu mümkünmü heyecan yapmamak son olarak şunu da belirtmek istiyorum bazı komisyonlarda bayan adayları hak etmediği halde geçiriyor
Cevap
Ben 3 . Sınavda kaldım ilk sınavda l park alanına hatasız gelmeme rağmen sol aynaya duba deydi 2.sınav sakinleştirici içtim çok daha kötüyüm elim ayağım boşaldı hiç birşey hissetmedim 3.hakkımda hatasız l parkı yaptım çıkışta stop etti araba heyecanını yenmek için ne yapmalıyım bu kuralları kim koyuyor şikayet edicem para tuzağı hepsi
Cevap
Gectiniz mi acaba bende 3. Sinava giricem
Cevap
Merabalar ben iki kere L parktan kaldım normalde derste sorunsuz yapıyorum fakat sınavda inanılmaz heyecan yapıyorum manuel ve heyecandan sol bacagim aşırı titriyor heyecanımı nasıl yenebilirim yarın sınavım var ve ben çok korkuyorum yine kalmaktan heyecanımı nasıl yenebilirim yardımcı olabilecek önerisi olan var mı
Cevap
Bir dahiliye uzmanına gidip heyecanınızı yenmenize yardımcı olabilecek bir ilaç yazdırabilirsiniz. Basit bir sakinleştirici işinize yaracaktır. Sonuçta böyle bir sınavda heyecan yapmamak imkansız. Eğer heyecanınız aşırı ise ufacık bir destek işinize yaracaktır. Genelde dahiliyeninin yazdığı bu ilaçlar stres hormonunu azaltarak tesir ediyor.
Cevap
Bugün sınavım vardı, tek seferde geçtim. 50.yıl Tahran lisesindeydi. Girecek olanlara tavsiye vermek istiyorum. Arabanın kaput ve bagaj içerisini tanıtırken bana tekerleği nasıl değiştiririz diye sordular. Uyarı levhasının şehir içi ve dışı arabaya mesafesinin ne kadar olması gerektiği soruldu. Bunun dışında gitmem gereken güzergahtan farklı bir şekilde yolda ilerlettiler. Trafik hali talihsizlikler olabiliyor misal tam yokuştayken ambulans geldi yol verim derken komisyon üyesi benim direksiyon hakimiyetime trafiğe ilk çıktığımız anda olduğu için güvenmedi ve ani fren yaptı. Bu durum benim canımı çok sıktı dedim tamam kesin kaldım ama sonra hayırlı olsun dediler. Kısacası kendinizi heyecan yapmamak için çok şartlandırmayın. Arabayı iyi tanıyın trafikte kendinize güvenin ve sınava değilde derse giriyormuşcasına rahat ama dikkatli olun. Umarım herşey istediğiniz gibi olur.
Cevap
Bu gün direksiyon sınavim vardı üçüncü girişim di ve birincisinde tekerlekleri sarı çizgiye kadar geçecek ti o olmadı ikincisinde iki sefer istop ettirdim ve aşırı heyecan vardı bugün yanımdaki komisyon üyeleri çok iyi ler di ve beni heyecanlandigimi görünce konuşup sakinleştirdi ve hiç heyecan yapmadan bitirdim parkuru ve geçmiş olsun dedi kendi hocam da hayırlı olsun dedi inanın o mutluluğu anlatamam geçemeyen arkadaşlar heyecan batırıyor herşeyi kendinize güvenin heyecanı yenince herşey oluyor
Cevap
2 hafta sonra direksiyon sınavım olacak ve o kadar gerginim ki artık sağlığımı etkilemeye başladı. 14 günlük eğitimle sürücü olmamızı bekliyorlar. Sınav formatının tekrar düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. O komisyon üyeleri ve hocalar dört dörtlük mü araba sürüyorlar? Arabayı hiç stop ettirmediler mi ya da insanlık haliyle sinyali aynayı unutmadılar mı? Soruyorum sadece! Emek veriyor herkes maddi açıdan da herkesin gücü yok. Bu kadar insafsız ve anlayışsız olunmaz. Allah'a havale ediyorum ve aldıkları parayı hiçbir şekilde helal etmiyorum. Kimse ehliyeti alır almaz direkt trafiğe çıkmıyor bunun bilincindeyiz yani. O zaman sınavda da bizden usta sürücü gibi davranmamızı beklemeyin. Hepimiz insanız!!!
Cevap
Bütün düşüncelerimi dile getirmissiniz tsk ederim su saat oldu uyuyamadim dusunmekten
Cevap
Ben de ilk girişim de kaldım, herşey çok iyi gidiyordu L Park rampa kalkış geri gitme vs hepsini yaptım en son parelel park yapınca sınavim bitiyordu, parkida yaptım ama sarı çizgilere tekerler değmedi diye biraktilar
Cevap
Sorunsuz hatasız ilk sinavimdan gectim bugün evraklarimi aldım benim sorunum sinyallerdi ben heyecan yapınca hemen kontrolü ele aldım sohbet açmaya çalıştım ve sinyalleri dahi unutmadım bu iş kendine inanmak ile başlıyor inanin başarırsiniz
Cevap
Evet girerken sağ sinyali verip giriyoruz sonra dörtlükler yanıyor 25metre geri gitmede bugün bende kaldım ilk girişim sağ ön ve arka terlek sarı çizgiye kadar olacak mis bir parmak vardı arasinda o yüzden kaldim
Cevap
arkadaşlar burda yorumları baktım mesele kızlar stop etmede kalmış bazılarıda sinyal vermede geç kalmış sınavda kalan var bış zamanıızda yorumları okuyun ki bakın ne için sınavda kalmışkar okuyun tedbirinizi alın stop etmede ayağınızı birden devriyajdan çekmeyin çekersen stop eder yavaş yavaş çekin .o tek frene basma bassan stop eder debriyajla birikte bas.o önce sinyal sonra pedala basılır burda kızlar önce pedala sonra sinyal vermiş kalmış birde sinyali geç versen kabıl etmiyorlar bende bilmiyordum kızlar yazmış sinyali zamanda verin. burda misal 100 yorum varsa elli bugün diğer elli yorumu başka gün okuyun ki hele bakın sınava girenler neden kalmış tedbirinizi alın öyle sınava girin iyi olur el freni unutmuş kalmış birisi yazmış yazdım el frenide unutmayn
Cevap

Yorum ekle