EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2020 (GÜNCELLENDİ!)

ehliyet yenileme işlemleri

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili izlenmesi gereken işlemler adım adım anlatılmıştır. 2020 yılında ehliyet yenileme ücretlerinin ne kadar olduğu, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son günü, sağlık raporu, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri ve geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Önemli uyarı: Ehliyet yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

Ehliyet yenileme ücreti 2020 yılında ne kadar?

2020 yılında uygulanacak yeni zamlı tarifeler alt kısımda listelenmiştir.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

*Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir.

**Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 200+37 TL'dir.

* 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

** Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 237 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

Hangi bankalara ödeme yapılır?

Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz. 

Ehliyet değiştirme için nereye başvurmalıyım?

Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Ehliyet yenileme için son gün ne zaman? Ehliyet yenileme zorunlu mu?

Şu an için ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Eski ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız üstte belirtilen son tarihe kadar değiştirme zorunlu değildir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

Ehliyet yenileme için sağlık raporu şart mı? Kaç sene de bir istenecek?

Yeni mevzuatla birlikte ehliyetini yenileyeceklerin sürücü olur sağlık raporu  alması gerekmektedir. Bu bir zorunluluktur. Sürücü olur sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik veya hastanelerden alınabilmektedir. Hekimlerin sürücülerin sağlık durumlarıyla tereddüt etmesi durumunda ilgili bir üst sağlık kuruluşuna yönlendirme durumları bulunmaktadır.

Ayrıca değişen mevzuatla birlikte sağlık raporuyla ilgili yeni bir durum daha oluştuğunu belirtmek isteriz.

Örnek-1: Örneğin B sınıfı ehliyetiniz var diyelim. 01/01/2020 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda en son 01/01/2030 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecek. Yani sürücü belgenizin geçerliği 10 yıl olacak. 10 yıl sonra tekrar sağlık raporu alıp, harç ve değerli kağıt ücretlerini ödeyerek sürücü belgenizi değiştirmeniz gerekecektir.

Örnek-2: C sınıfı ehliyetinizin olduğunu varsayalım. Bu 01/01/2020 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi varsayarsak 5 sene sonra yani 01/01/2025 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecektir.

Örnek-3: Örneğin C sınıfı ehliyetiniz var, bu durumda zaten haliyle B sınıfı ehliyetiniz de olmuş oluyor. B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl C sınıfı ehliyetin 5 yıl olduğunu belirtmiştik. Siz eğer C sınıfı ehliyetinizi kullanmayacaksanız sadece B sınıfı ehliyetinizi kullanacaksanız bu durumda ehliyet yenilemenize gerek kalmıyor.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir değişecek,

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

Nüfus cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

Ehliyet yenilemek isteyenler aynı zamanda nüfus cüzdanı veya pasaportunu da yenileyebilirler.  Nüfus cüzdanı yenileyenlere ehliyet gibi tip kimlik veriliyor. Kimlik yenileme ile ilgili detaylar için yandaki bağlantıyı kullanınız.

Biyometrik fotoğraf nedir?

5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Normal vesikalık fotoğraf ile biyometrik fotoğrafı lütfen karıştırmayınız. Vesikalık fotoğraf ile başvuru yapmayınız. Eğer biyometrik fotoğrafınız yoksa herhangi bir fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekimi yaptırınız. Yeri gelmişken belirtelim eğer yeni kimlik almak istiyorsanız alacağınız biyometrik fotoğrafı yeni kimlik için de kullanabilirsiniz. 

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf çekim ücreti tahminen 25-30 TL arasıdır. Bulunduğunuz bölgeye göre fiyatlar yükselebilir. Biyometrik fotoğrafın ekstra çok teknik bir işlemi veya uğraştırıcılığı bulunmamaktadır.

Başvurular çok uzun sürer mi?

Başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünün mevcut işlem hızını ön görmek zor olacağı için, işlemler şu kadar sürer demek hatalı olacaktır. Ama yeni ehliyet alacaklardan artık parmak izi ve diğer biyometrik veriler(parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar iz) alınmaktadır.  Daha önce parmak izi verdiyseniz yeniden parmak izi alınmamaktadır. Bütün bunlar hesaba katılırsa tahmini yarım saat içerisinde işinizi halledebilirsiniz. 

Sürücü belgeleri nasıl teslim ediliyor? Kaç günde gelir?

Yeni sürücü belgeleri işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Bu işlem için gerek nüfus müdürlüğünde işlem yaparken gerek teslim anında herhangi bir ücret ödenmemektedir. Beyan edeceğiniz adresin doğru olduğuna dikkat ediniz.

Peki geçici belge veriliyor mu?

Sürücü belgesi kişiye ulaşana kadar geçici olarak kullanılabilen geçici ehliye belgesi talep etmeniz halinde Nüfus müdürlüğü tarafından verilir. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür. Ortalama 1 hafta içesinde sürücü belgenizin adresinize elden teslim edildiğini üste yazmıştık. Ola ki bu süre uzadı geçici ehliyet belgenizi tekrardan nüfüs müdürlüğüne başvuru yaparak uzatabiliyorsunuz.

Geçici ehliyet belgesi ile aracınızı kullanabilirsiniz fakat resmi işlemlerde kullanılması noktasında kurumlar bazında sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer araç kullanacaksanız geçici sürücü belgesini almayı unutmayınız.

Eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?

Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıfları dengi belirlenmiştir. Eski sürücü belgesinde(2016 yılından önceyse) B sınıfı yazan bir kişinin yeni sürücü belgesinde M, B1, B, D1 ve F yazacak. Bu araçların hepsini kullanabileceksiniz. Ayrıntılar için yeni ehliyet sınıflarını inceleyiniz.

Yeni Ehliyetin Görüntüsü

yeni ehliyet belgesi

Yorumlar

Merhaba benim ehliyet 2008 yılında aldım ama evlendim soyadım değişti değiştirmek istiyorum evraklar ne gerekiyor üçret ne oluyor
Cevap
Merhaba,
15 TL Ücret
Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu
2 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi
Cevap
MERHABA
B SINIFI EHLİYETİM VAR ANCAK FORKLİFT SERTİFİKAM VAR ONU DA İŞLETMEK İSTEDİĞİMDE NE ÖDERİM NE İSTENİR
Cevap
Merhaba, G Sınıfı Harç Ücreti Ödeyeceksiniz.
Cevap
Merhabalar 1995 yılinda B sınıfı ehliyet almıştım./02/2020 Tarihinden itibaren A2 ehliyet almaya hak kazandım.Ehliyetimi yenilerken aynı zamanda A2 de yazsın istedim.Ehliyetimi yenilerken bütün bunlar için kalem kalem ne öderim.Teşekkürler..
Cevap
A2 Harç Ücretini + Yenileme Ücreti Ödeyerek, Nufüs Müdürlüğüne Gideceksiniz Gerisini Onlar Halledecekler.
Cevap
Eski ehliyetimde gözlük kullanmıyordum şimdik kullanıyorum göz muayene gereklimi
Cevap
Aile hekimine gittiginde zaten sistemde gorucek gözlük kullandığını. E devlet üzerinden ehliyet sağlık raporu başvuru formunu dolduracaksin ilk.onu doldururken dikkat etmen gereken göz rahatsizligini sadece kullandığı gözlük lEns vs yazan kısımda işaretlemek. Gözlük olarak gorunecek. Gözle alakali bikaç yer daha var. Başka göz kusurunu isaretleme yoksa engelli görünürsün(mumkunse aile hekiminin yanında e devlete girip birlikte isaretle telefondan.hata yapma riski olmaz.hata yapsanda dr sistemde görür onaylamaz duzeltmeni söyler .24 saat içinde silip düzeltme şansın var). He bunları yaptın gerisi aile hekimine kalmış. İster yazı okutur ister sevkeder ya da raporu verir.
Cevap
Evet, Göz Muayenesi Olacaksınız.
Cevap
Merhaba 2005 yılında E sınıfı ehliyet almıştım.yenilemek için sabıka kaydı gerekiyormu.ücret nekadar vereceğim
Cevap
Sistemden bakıyorlar zaten ona.ama illa alıcam diyosan e devletten alabilirsin.b sınıfı ile ayni ise 15 tl olması gerekiyor degismediyse
Cevap
15 TL Ücret
Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu
2 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi
Cevap
2009 da aldım ehliyetimi sağlık raporunu almaya gittim göz ve nörolojiye gitmem gerektiğini söyledi aile hekimim hastaneye gittim 50tl dan 100tl muayne parası istediler her muayne için böyle bişiy varmı
Cevap
Muayene Ücretleri Sigorta Ve Özel Hastanelerle Alakalı Bir Durumdur.
Cevap
Ehliyetimi degistirmek istiyorum saglikraporu aldim ve harc parasini yatirdi. Baska evrak geeeklimi.
Cevap
Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu
2 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi
Cevap
B ehliyetim var eski tip şimdi a2 eklettiricem yeni ehliyet kartı için harç yatirmam lazimmi yoksa eski ehliyete ekleyebilirlermi
Cevap
Her Yeni Sınıf İçin Harç Ücreti Yatıralacaktır.
Cevap
Merhaba, B sınıfı sürücü ehliyetim trafik kazası sonrası özel tertibatlı B sınıfı olarak değişecek ne kadar üçret yatırmalıyım.
Cevap
Merhaba, 2016 Öncesi 15 TL Sonrası 237 TL Ücret Ödenecektir.
Cevap
sürücü belgemi değiştirmek için sağlık raporu aldım ama 5 ay oldu fırsat bulup gidemedim bu rapor ne kadar geçerli ve raporda 1 sene sonra kontrol yazdı göz doktoru bu ehliyette etkili mi yani 10 yıl mı 1 yıl mı olacak ehliyetim?
Cevap
Sağlık Raporu 1 Yıl Geçerlidir, Göz Muayenenenizi Olup Gitmelisiniz.
Cevap
C sınıfı ehliyetim var ama ben otomobil kullanıyorum bu durumda 10 yıl mı geçerli bu c sınıfı ehliyet
Cevap
2016 Sonrası C Ehliyeti 5 Yıl Geçerlidir.
Cevap
sürücü belgemi yenilemek için başvuruda bulundum fakat Yurt dışında adli sicil kaydım olduğu gerekçesiyle başvurum reddedildi, TCK da herhangi bir hüküm giymedim, buna itiraz edebilir miyim
Cevap
Bir Avukatla Görüşmeniz Daha Yararlı Olacaktır.
Cevap
Kan grubu kartı gerekli mi eski kimlikte yazan kan grubunu kabul ediyorlar mı ?
Cevap
Kan Grubu Doğruysa Sorun Olmaz.
Cevap
1999 tarihli ehliyetimde kıźlık soyadım var.yani evlendikten sonra değıştirmedim.bu sekilde kullanabilirmiyim suresi varmı
Cevap
Eski Ehliyetlerin Son Kullanma Tarihi 31 Aralık 2022'dir.
Cevap
Ehliyet değiştirmek için İkamet ettiğimiz il den değilde başka bir il den gerçekleştirebilirmiyiz
Cevap
Evet, Gerçekleştiriliyor.
Cevap
İkamet im kırsehirde.. Ben dalamanda oturuyorum. Daha ikametgahımı almadım. Şuan ankarada ailemin yanındayım izinde. Buradayken ehliyetimi yenilemek istiyorum. Nufustan bana işlemi burada yaptıramazsınız. İkametgahınızın olduğu yerde yenileyin dediler. Ne kadar doğru
Cevap
Tüm Nufüs Müdürlüklerinden Yapılıyor.
Cevap
Eşimin b ehliyeti var sonradan a ehliyetide aldı. Yenilemek için ne kadar ucret yaptırmam gerekiyor
Cevap
2016'dan Öncesi 15 TL Sonrası 237 TL'dir.
Cevap
1998 yılından ehliyetim var. 1999'da evlendim. Soyadım değişti ama ehliyetimi kullanmadığım için değiştirmemiştim. Eski soyadımla olan ehliyetimi şimdi yenilemek istiyorum. İstenilen belgelere ek birşey lazım mı? Birde ücret ne olur?
Cevap
-Eski ehliyetiniz
-Biyometrik fotoğraf
-Sürücü olur sağlık raporu
-13+2 TL bankalara harç ödemesi yeterlidir.
Cevap
Sürücü belgemde ve kimlik kartımda tesettürlü fotoğrafım var açık resmimi koycam ne kadar oldu ücretleri?
Cevap
Sürücü Belgeniz 2016 Ve Sonrasında Alındıysa 237 TL Ödeyeceksiniz, Daha Eski Yıllarda Alındıysa 15 TL Ödeyeceksiniz.
Cevap

Yorum ekle