EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2018

yeni ehliyet belgesi

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili merak edebileceğiniz tüm hususlar başlıklar halinde ve adım adım anlatılmıştır. Ehliyet yenileme ücretleri, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son başvuru tarihi ve zorunluluğu, sağlık raporu, yeni ehliyet sınıfları, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri, geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Önemli uyarı: Ehliyet yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

- Eski sürücü belgeniz

- Sürücü olur sağlık raporu

- Nüfus cüzdanı veya pasaport

- 2 Adet biyometrik fotoğraf

- Parmak izi verilecek (Nüfus Müdürlüğünde)

- Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu.

- Kan grubunuzu ispat eden belge(eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok)

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

2018 yılı için uygulanan ehliyet harç ücreti tarifeleri alt kısımda yer almaktadır.

Eski ehliyetini yeni çipli ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 15 TL'dir.

Eski ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni çipli ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 15 TL'dir.

Yeni çipli kimlikleri yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 159 TL'dir.

Hangi bankalara ödeme yapılır?

Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz.

Ehliyet değiştirme için nereye başvurmalıyım?

Ehliyet değiştirme işlemleri nüfus müdürlüklerince yapılmaktadır. Gerekli evraklar ile Türkiye'nin neresinde olursanız olun başvuruda bulunabilirsiniz. Ama başvuru yapabilmeniz için ehliyet randevu alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ehliyet randevu hem internet üzerinden hem de telefon ile alınabiliyor.

Ehliyet yenileme için sağlık raporu şart mı? Kaç sene de bir istenecek?

Her ne sebeple olursa olsun yeni ehliyet alacak her kişinin sağlık raporu alması gerekmektedir. Yeni çipli ehliyet ile birlikte ehliyetini yenileyen veya yenileyecek olan ağır araç sürücüleri 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri 10 yılda bir yeniden sağlık raporu almak suretiyle yenileme işlemlerini devam ettirecek. Ehliyetler artık ömürlük olmayacak.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir değişecek,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

Nüfus cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

Ehliyet yenilemek isteyenlere nüfus cüzdanı yenilemeyi de öneriyoruz. Nüfus cüzdanı yenileyenlere ehliyet gibi çipli kimlik veriliyor. Kimlik yenileme ile ilgili detaylar için alttaki bağlantıyı kullanınız.

Ehliyet yenileme için son tarih ne zaman? Ehliyet yenileme zorunlu mu?

Ehliyet belgesi yenileme işlemlerinin en son başvuru tarihi 13.12.2020 tarihinde son bulacaktır. Şayet eski ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız üstte belirtilen son tarihe kadar ehliyet belgesini değiştirme zorunlu değildir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf nedir?

5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Normal vesikalık fotoğraf ile biyometrik fotoğrafı lütfen karıştırmayınız. Vesikalık fotoğraf ile başvuru yapmayınız. Eğer biyometrik fotoğrafınız yoksa herhangi bir fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekimi yaptırınız. Yeri gelmişken belirtelim eğer yeni kimlik almak istiyorsanız alacağınız biyometrik fotoğrafı yeni kimlik için de kullanabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf çektirme ücreti tahminen 20-30 TL arasıdır. Bulunduğunuz bölgeye göre fiyatlar yükselebilir.

Sponsorlu bağlantılar

Başvurular çok uzun sürer mi?

Başvuruda bulunduğunuz nüfus müdürlüğünün yoğunluğuna göre kesin bir süre vermek doğru olmayacaktır. Fakat yeni ehliyetlerle birlikte artık parmak izi alınmaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda tahmini 1 saat içerisinde işinizi halledebilirsiniz. Daha önce parmak izi verdiyseniz yeniden parmak izi alınmamaktadır.

Sürücü belgeleri nasıl teslim ediliyor? Kaç günde gelir?

Ehliyetiniz ne yazık ki işlem yaptırdığınız esnada verilmiyor. Yeni çipli kimlikler Ankara'da basılıp Türkiye'nin her tarafına PTT aracılığıyla gönderilmektedir. Tahminen 1 hafta içerisinde sürücü belgeniz elinizde olacaktır. Önemli hatırlatma: bu işlem için PTT'ye herhangi bir işlem ücreti ödemiyorsunuz. Beyan edeceğiniz adresin doğru olduğuna dikkat ediniz.

Peki geçici belge veriliyor mu?

Sürücü belgeniz hemen verilmediği için elinize ulaşana kadar kullanabileceğiniz geçici ehliyet belgesi Nüfus müdürlüğü tarafından size verilecektir. Bu belge 15 gün geçerlilik süresi var. Zaten bu süre zarfında yeni ehliyetiniz elinizde olacaktır. Geçici ehliyet belgesi ile araç kullanabilirsiniz fakat resmi bir kimlik gibi diğer işlemlerinizde kullanamazsınız.

Eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?

Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıfları dengi belirlenmiştir. Eski sürücü belgesinde B sınıfı yazan bir kişinin yeni sürücü belgesinde M, B1, B, D1 ve F yazacak. Bu araçların hepsini kullanabileceksiniz. Ayrıntılar için yeni ehliyet sınıflarını inceleyiniz.

4.5 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (2 Oylar)