EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2021 (GÜNCELLENDİ!)

ehliyet yenileme işlemleri

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili izlenmesi gereken işlemler adım adım anlatılmıştır. 2021 yılında ehliyet yenileme ücretlerinin ne kadar olduğu, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son günü, sağlık raporu, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri ve geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

Ehliyet yenileme ücreti 2021 yılında ne kadar?

2021 yılında uygulanacak yeni zamlı tarifeler alt kısımda listelenmiştir.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

*Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir.

**Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 225+45TL'dir.

* 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

** Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 270 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

Hangi bankalara ödeme yapılır?

Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz. 

Ehliyet değiştirme için nereye başvurmalıyım?

Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Ehliyet yenileme için son gün ne zaman? Ehliyet yenileme zorunlu mu?

Şu an için ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Eski ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız üstte belirtilen son tarihe kadar değiştirme zorunlu değildir.

Belirtilen tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

Ehliyet yenileme için sağlık raporu şart mı? Kaç sene de bir istenecek?

Yeni mevzuatla birlikte ehliyetini yenileyeceklerin sürücü olur sağlık raporu  alması gerekmektedir. Bu bir zorunluluktur. Sürücü olur sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik veya hastanelerden alınabilmektedir. Hekimlerin sürücülerin sağlık durumlarıyla tereddüt etmesi durumunda ilgili bir üst sağlık kuruluşuna yönlendirme durumları bulunmaktadır.

Ayrıca değişen mevzuatla birlikte sağlık raporuyla ilgili yeni bir durum daha oluştuğunu belirtmek isteriz.

Örnek-1: Örneğin B sınıfı ehliyetiniz var diyelim. 01/01/2021 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda en son 01/01/2031 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecek. Yani sürücü belgenizin geçerliği 10 yıl olacak. 10 yıl sonra tekrar sağlık raporu alıp, harç ve değerli kağıt ücretlerini ödeyerek sürücü belgenizi değiştirmeniz gerekecektir.

Örnek-2: C sınıfı ehliyetinizin olduğunu varsayalım. Bu 01/01/2021 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi varsayarsak 5 sene sonra yani 01/01/2026 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecektir.

Örnek-3: Örneğin C sınıfı ehliyetiniz var, bu durumda zaten haliyle B sınıfı ehliyetiniz de olmuş oluyor. B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl C sınıfı ehliyetin 5 yıl olduğunu belirtmiştik. Siz eğer C sınıfı ehliyetinizi kullanmayacaksanız sadece B sınıfı ehliyetinizi kullanacaksanız bu durumda ehliyet yenilemenize gerek kalmıyor.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir değişecek,

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

Nüfus cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

Ehliyet yenilemek isteyenler aynı zamanda nüfus cüzdanı veya pasaportunu da yenileyebilirler.  Nüfus cüzdanı yenileyenlere ehliyet gibi tip kimlik veriliyor. Kimlik yenileme ile ilgili detaylar için yandaki bağlantıyı kullanınız.

Biyometrik fotoğraf nedir?

5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Normal vesikalık fotoğraf ile biyometrik fotoğrafı lütfen karıştırmayınız. Vesikalık fotoğraf ile başvuru yapmayınız. Eğer biyometrik fotoğrafınız yoksa herhangi bir fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekimi yaptırınız. Yeri gelmişken belirtelim eğer yeni kimlik almak istiyorsanız alacağınız biyometrik fotoğrafı yeni kimlik için de kullanabilirsiniz. 

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf çekim ücreti tahminen 30-35 TL arasıdır. Bulunduğunuz bölgeye göre fiyatlar yükselebilir. Biyometrik fotoğrafın ekstra çok teknik bir işlemi veya uğraştırıcılığı bulunmamaktadır.

Başvurular çok uzun sürer mi?

Başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünün mevcut işlem hızını ön görmek zor olacağı için, işlemler şu kadar sürer demek hatalı olacaktır. Ama yeni ehliyet alacaklardan artık parmak izi ve diğer biyometrik veriler(parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar iz) alınmaktadır.  Daha önce parmak izi verdiyseniz yeniden parmak izi alınmamaktadır. Bütün bunlar hesaba katılırsa tahmini yarım saat içerisinde işinizi halledebilirsiniz. 

Sürücü belgeleri nasıl teslim ediliyor? Kaç günde gelir?

Yeni sürücü belgeleri işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Bu işlem için gerek nüfus müdürlüğünde işlem yaparken gerek teslim anında herhangi bir ücret ödenmemektedir. Beyan edeceğiniz adresin doğru olduğuna dikkat ediniz.

Peki geçici belge veriliyor mu?

Sürücü belgesi kişiye ulaşana kadar geçici olarak kullanılabilen geçici ehliye belgesi talep etmeniz halinde Nüfus müdürlüğü tarafından verilir. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür. Ortalama 1 hafta içesinde sürücü belgenizin adresinize elden teslim edildiğini üste yazmıştık. Ola ki bu süre uzadı geçici ehliyet belgenizi tekrardan nüfüs müdürlüğüne başvuru yaparak uzatabiliyorsunuz.

Geçici ehliyet belgesi ile aracınızı kullanabilirsiniz fakat resmi işlemlerde kullanılması noktasında kurumlar bazında sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer araç kullanacaksanız geçici sürücü belgesini almayı unutmayınız.

Eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?

Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıfları dengi belirlenmiştir. Eski sürücü belgesinde(2016 yılından önceyse) B sınıfı yazan bir kişinin yeni sürücü belgesinde M, B1, B, D1 ve F yazacak. Bu araçların hepsini kullanabileceksiniz. Ayrıntılar için yeni ehliyet sınıflarını inceleyiniz.

Yeni Ehliyetin Görüntüsü

yeni ehliyet belgesi

Yorumlar

Merhabalar ben evlendiğim için soyadım değişti ehliyetimi değiştirmem şart mıdır? Kimliğim yeni tip kimliklerden 300 lira vermek saçma geldi??
Cevap
29.01.2021 de cimer (içişleri bakanlığı'na) yazdım neden eski ehliyet yeniye geçerken 15 TL öderken yeniden yeniye geçiş için 270 TL alınıyor biz son gün 2016 da sonngünlere kalmayım diye mayıs ayinda yenilettim ama hala her yıl uzatıyorsunuz kurallara uydum mağdur oldum diye cevabı bugün 05.05.2021 de geldi hazine bakanlığına sor diye! vaaah ki ne vaaaaah..
Cevap
Izmit kandıra kontrolü sırasında yeni tip ehliyetimi süresi 1ay geçti diye 514 lira ceza yazıldı sakın eski ehliyetinizi değiştirme bu ülkede devlet her türlü hallediyor yazıklar olsun verdiğim para da son kuruşuna kadar haram olsun zar zor evime ekmek götürmeye uğraşırken yazıklar olsun
Cevap
Adamlar yemiyor içmiyor nerden vergi alırım onun peşinde.10yılda bir milyonlarca kişiden trilyonlarca para kazanacaklar. Yakında nefes almak bile vergiye tabi olursa şaşmayın
Cevap
Ya ehliyeti aldi bu kiside goz sorunu oldu bunu devlet nerden bilicek. Bitti bi ehliyetle bi omur arac kullanamayacak o devir bitti
Cevap
yeni tip ehliyeti almak için ilk önce hangi işlemleri yapıyoruz sıralaması nasıl rica etsem yazarmısınız acilen ehliyeti yeniden almam gerekiyor günü geçmiş diye trafik polisi aldı 687 tl de ceza yazdılar arkadaş gelmese kamyonuda bağlıyorlardı
Cevap
Ben 2016 da yeni tip ehliyet aldım .şimdi 2021 Mayıs ayında süresi bitiyor.ve ehliyet kırıldı .ne yapmam gerekiyor.nere varacam.ne evraklar gerekli .
Cevap
Yeni ehliyetin günü doldu 270 tl para istiyorlar bizim devletimizin aracılığı ile sayın gülüm et bizi soyuyor kan kuşun alanınızdan bulun inşallah bu ne yaaaaa
Cevap
Danimarka ehliyetimi türk ehliyetine çevirmek istiyorum nereye baş vurmam lazim
Cevap
Verilen bi hakkım neden fazla ödeme yapiyorum harçları zamanında vermişim bı yeni ehliyet diye bide zaman belirtmiş soygun bu nedir Allah aşkına haram olsun
Cevap
E sınıf ehliyetimi yenileyecegim 270TL istiyorlar zehir zıkkım olsun allah çocuklarindan çıkarsın
Cevap
Ehliyet sınavimi geçtim ehliyet için verdiğim fotoğraf kötü yeni fotoğraf vermek istiyorum geçerli olur mu
Cevap
E sınıfı ehliyetimi değiştiririrken istenen dotor raporunu aime hekim mi yoksa devlet hastanasinden mi alma K gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.
Cevap
Aile hekiminden almanız yeterli oluyor
Cevap
Ehliyetini kaybeden veya çaldıran(karakoldan rapor getirirse ondanda para almayacaksın, adam zaten mağdur olmuş) 270 tl ceza ödüyor anladık ama ehliyetinin eskisini verip yenisini alan veya değişkenlerden de 270 lira istenmesi vatandaşa zulümdür.

Bize ağzı dualı “dilsiz” şeytanlar değil “Zulüm bizdense ben bizden değilim.” diyenler gerek.

Zulmedenler hangi akıbete uğrayacaklarını göreceklerdir.

Zulüm ile abad olanın akıbeti berbad olur.
Cevap
Yukarıda 15 tl yazıyor ehiliyet yenilemeye nasıl 270 tl olur
Cevap
Kazanılan hak iptal edilirmi hiç nasıl adalet b sınıf ehliyetden e sınıf ehliyete yazılıyom kazanıyom kursun parasını veriyorum lakin param olmadıgından ehliyeti almadım lazım olursa alırım bişekilde diye lazım oldu almak istedim hakkım yanmış cevap yeni kanunmuş neden parayı yatırıp almamışım neyse gücüm e,ye yetmedi ce aldım ver ver bitmiyor kardeşim.
Cevap
Askari üçrete şöförlük yapiyoruz dijitalim kırıldı yenilemem lazım 270tl harç hadi çik işin içinden ulaştırma bakanı sen anladın onu okursan eger ama nerde
Cevap

Yorum ekle