17 Aralık 2016 Direksiyon sınav tarihleri ve önemli konular

Ehliyet sınavı Türkiye genelinde yapıldı. Ehliyet sınavından 12 gün sonra yani 29 Aralık 2016 tarihinde sonuçlar açıklanacak. Teorik sınav, ehliyet sınavlarının birinci ayağını oluşturuyor. İkinci ayak ise direksiyon sınavı. Direksiyon sınavlarına nazaran, teorik sınavların başarı oranı daha yüksek. Bu yazıyı hazırlamamızın iki nedeni var. Birincisi direksiyon sınav tarihlerinin nasıl belirlendiğini anlatmak ikinci sebep ise daha şimdiden işi sıkı tutmanız için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Read more: 17 ARALIK 2016 DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ VE İPUÇLARI

27 Ağustos 2016 Direksiyon sınavı

Bilindiği üzere hain darbe girişimi sonucunda 16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavı 27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavıyla birleştirildi. Özellikle 16 Temmuz 2016 ehliyet sınavına girmek isteyen ve planlarını buna göre yapan bir çok aday aylar öncesinden kurslara başvurmuş olmasına rağmen ne yazık ki sınav iptal edildikten sonra daha da beklemek zorunda kaldı.

Read more: 27 Ağustos 2016 Direksiyon sınav tarihleri

2016/2017 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu


Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. 2016 Yılı itibariyle sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. 2017 yılı için Bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir değişiklik duyurusu yapılmadı. Yalan/yanlış haberlere itimat etmeyiniz. 

Devamını oku:2016-2017 Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

2016 YILI EHLİYET SINIFLARI

1 Ocak 2016 itibariyle ehliyet sınıfları değişti. Yeni yıl itibariyle sürücü kurslarına başvuran sürücü adayları yeni ehliyet sınıflarına göre ehliyetlerini alacaklar.Toplamda  8 olan ehliyet sınıf sayısı 18'e yükselmiştir. Eski ehliyet sınıfları ille yeni ehliyet sınıfları arasındaki farkın daha iyi anlaşılabilmesi için "temel" değişiklikler ile ilgili bilgiyi alt kısımda listeledik.  En alt kısımda ise özet liste var. Oradan bütün ehliyet çeşitlerine bakabilirsiniz. Bu değişikler sadece ilk defa ehliyet alanları değil ehliyeti olan sürücüleri de çok yakından ilgilendiriyor.

2016 yeni ehliyet sınıfları

Read more: 2016 Yılında yeni ehliyet sınıfları nelerdir?Hangi ehliyet ne kullanır?Şartlar nedir?

2016 EHLİYET HARÇ VE KART ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

ehliyet harç ücretleri hangi banka

2016 Yılı itibariyle ehliyet sisteminde bir çok yenilik yapıldı. Ehliyet işlemleri için banka bilgileri merak edilmektedir. Ödemeler üç ana isim altında toplanmaktadır. Bunlar sırasıyla:

Read more: Ehliyet ücretleri hangi bankaya yatırılır?

Ehliyet belgesi adrese teslim sistemi için PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

2016 yılından itibaren ehliyet belgeleri tek bir merkezde(Ankara'da) basımı yapılıp PTT aracılığıyla adrese yollanmaktadır.  Müracaat sırasında beyan edilen adrese gönderim yapılıyor.  Belgeyi kişinin kendisi alması gerekmektedir.

Devamını oku:Ehliyet belgem nerede? Ehliyet belgesi ptt sorgulama

2016 YILINDA EHLİYET SİSTEMİNDE NELER DEĞİŞTİ?

2016 ehliyet sınav sistemi

Bu yazımızda uzun zamandır gündemde olan ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yapılacak değişiklikler kaleme alınmıştır. Bunun yanı sıra 05 Aralık 2015 tarihinde yapılan çok önemli değişikliklerden bahsedeceğiz.

Devamını oku:2016 Ehliyet sisteminde neler değişti?

EMNİYETTE VERİLEN "GEÇİCİ BELGE" NE İŞE YARAR?

2016 Yılında ehliyetlerini yenileyenlerin,kaybedenlerin ve sınıf ekleyenlerin sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla emniyet tarafından geçici belge verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

Devamını oku:Geçici ehliyet belgesi nedir? Ek-50 Örneği