2017 EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2017 ehliyet harç ücretleri

2017 Yılında ehliyet harç ücretlerine % 7,5 oranında zam yapılmıştır. İlk defa ehliyet alacaklar zamlı tarife üzerinden ehliyetlerini alacaklar. Yeni harç ücretleri 27 Aralık 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Zamlı harç ücretleri 1 Ocak 2017 itibariyle uygulanmaktadır. Güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Devamını oku:2017 Ehliyet harçları ücretleri ne kadar?

11 ŞUBAT 2017 DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ VE ÖNEMLİ KONULAR

11 şubat 2017 direksiyon sınavı

11 Şubat 2017 Ehliyet Sınavının Direksiyon Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Direksiyon sınavları "Ana sınav" ve "Ara sınav" olarak uygulanmaktadır. Direksiyon ana sınavına, 11 Şubat 2017 ehliyet teorik sınavında başarılı olan adaylar girmektedir. Ana sınavlar katılımın en fazla olduğu sınavlardır. Ara sınav ise ana sınavdan kalan adayların girdiği sınavdır. Ana sınavlar Teorik sınav yapıldıktan 3-4 hafta sonra yapılıyor. Çünkü 12 günlük bir sonuç açıklama, bu sonuçların sürücü kursları tarafından alınması, planlamaların yapılması ve en nihayetinde direksiyon eğitimleri var.  {MIDDLE_ADSENSE}

Bu noktada 4-5 Mart 2017 ve 18-19 Mart 2017 "tahmini" ana sınav tarihidir. Bu sınavlardan kalan adaylar için ise ara sınav tarihleri genelde 3 hafta sonrasına denk geliyor. 25-26 Mart 2017 ve 1-2 Nisan 2017 "tahmini" ara sınav tarihleridir. Fakat bu tarihler kesin değildir. Bu noktada İlçelerin kendi plan ve programları devreye girer. Direksiyon sınavı tarihleri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından mevcut imkanlarla belirleniyor. Sürücü kursu size kesin tarihinizi söyleyecektir. Bir aday direksiyon sınavından kaldıkça sıradaki sınavlar her defasında ileri bir tarihe ertelenmektedir. 12 Mart 2017 Mart Pazar günü YGS sınavı yapılacaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin direksiyon sınav tarihlerini planlarken YGS'yi de göz önünde bulundaracağını temenni ediyoruz.

Read more: 11 ŞUBAT 2017 DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ VE İPUÇLARI

27 Ağustos 2016 Direksiyon sınavı

Bilindiği üzere hain darbe girişimi sonucunda 16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavı 27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavıyla birleştirildi. Özellikle 16 Temmuz 2016 ehliyet sınavına girmek isteyen ve planlarını buna göre yapan bir çok aday aylar öncesinden kurslara başvurmuş olmasına rağmen ne yazık ki sınav iptal edildikten sonra daha da beklemek zorunda kaldı.

Read more: 27 Ağustos 2016 Direksiyon sınav tarihleri

2017 EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ - DETAYLI ANLATIM

 yeni ehliyet belgesi

Ehliyet yenileme için gerekli evraklar nelerdir? 2017 Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenileme için en son başvuru tarihi ne zaman? Ehliyet yenileme için sağlık raporu nasıl alınır? Gibi sorularınızın ayrıntılı olarak cevabını vermeye çalışacağız. Yazının devamını okuyunuz.

 

Devamını oku:2017 Ehliyet yenileme gerekli evraklar neler?Yenileme ücretleri ne kadar?

2017 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu


Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. 2016 Yılı itibariyle sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. 2017 yılı için Bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir değişiklik yapılmadı. Yalan/yanlış haberlere itimat etmeyiniz. 

Devamını oku:2017 Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

2017 YILI EHLİYET SINIFLARI

1 Ocak 2016 itibariyle ehliyet sınıfları değişti. Toplamda  8 olan ehliyet sınıf sayısı 18'e yükselmişti. Eski ehliyet sınıfları ille yeni ehliyet sınıfları arasındaki farkın daha iyi anlaşılabilmesi için bütün ehliyet sınıflarını derinlemesine anlattık. Bu değişikler sadece ilk defa ehliyet alanları değil, ehliyeti olan bütün sürücüleri de çok yakından ilgilendiriyor.2017 yılında ehliyet sınıflarında bir değişiklik yapılmadı. 2016'da yapılan değişiklikler aynen devam edecektir. Alt kısımda okumaya devam ediniz.

2017 ehliyet sınıfları

Read more: 2017 Yılında Ehliyet Sınıfları Nelerdir?Hangi ehliyet ne kullanır?Şartlar nedir?

2017 EHLİYET HARÇ VE KART ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

ehliyet harç ücretleri hangi banka

Son yıllarda ehliyet sisteminde bir çok yenilik yapıldı. Ehliyet işlemleri için banka bilgileri merak edilmektedir. Ödemeler üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar sırasıyla:

Read more: 2017 Ehliyet ücretleri hangi bankaya yatırılır?

2017 Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Eskiden ehliyetler trafik şubelerinden veriliyordu. 2016'dan beri ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Türkiye'nin herhangi bir trafik tescil biriminde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

Devamını oku:2017 Ehliyet belgem nerede?Ehliyet belgesi PTT sorgulama için tıklayınız.