11 ŞUBAT 2017 EHLİYET SINAVI HAZIRLIK SAYFASI

11 Şubat 2017 Ehliyet Sınavı

11 Şubat 2017 Tarihinde yapılacak ehliyet sınavına hazırlık yapan sürücü adaylarının buluşma noktasına hoş geldiniz. Bu sayfa üzerinden ehliyet sınavına hazırlanabilir, hazırlık sürecinizde bilmeniz gereken önemli duyuruları takip edebilir,  çıkmış ehliyet sınav sorularını çözebilirsiniz. Bunun yanında direksiyon sınavları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

11 Şubat 2017 Ehliyet sınavında kaç soru sorulacak?

İlk yardım 12 soru,

Trafik 23 soru,

Motor 9 soru ve

Trafik adabı 6 soru olmak üzere, toplam 50 soru sorulur.

 

Ehliyet sınavında çıkmış soruları sitemiz üzerinden aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ehliyet sınavı çıkmış sorular

11 Şubat 2017 Deneme sınavı 1

11 Şubat 2017 Deneme sınavı 2

11 Şubat 2017 Deneme sınavı 3 

 

Ehliyet sınavına nasıl çalışılır?

Her şeyden önce sürücü kursunun vereceği teorik eğitimlere katılmanızı öneriyoruz. Çünkü alacağınız bu değerli bilgiler  direksiyon sınavlarında da çok işinize yarayacak. Teorik sınavda öğrendikleriniz direksiyon sınavlarında karşınıza birer belirleyici kriter olarak çıkacaktır. Ehliyetinizi aldıktan sonra da hayatınızın geri kalanında kullanacağınız hayati bilgileri özümsemiş olacaksınız. 

İkinci önerimiz çıkmış ehliyet sınav sorularını çözmenizdir. Çıkmış soruları çözerek: soru tiplerini görebilirsiniz. Daha önce sorulmuş soruları analiz ederek önemli noktaların neler olduğunu anlayabileceksiniz.  Daha önce sorulmuş soruların benzerliklerini veya farklarını görebileceksiniz. Bu noktada sitemizde çıkmış yeni müfredat soruların hepsi yer almaktadır.

 

Ehliyet  sınavı giriş belgesi nereden alınır?

Ehliyet sınavına girecek bir sürücü adayı giriş belgesini ancak ve ancak sürücü kursundan alabilir. İnternet yoluyla veya posta yoluyla giriş belgesini teslim alamazsınız. Sürücü kursu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin ilgili birimleri tarafından imzalı olması gerekmektedir. Bu belge ile sınava nerede gireceğiniz, kaçıncı hakkınız için sınava gireceğiniz, sınav saatiniz, sınav süresi ve kişisel bilgileriniz yer alıyor. Sınav giriş belgelerinizi 6 Şubat 2017 pazartesi gününden itibaren sürü kursunuzdan alabilirsiniz.

 

Ehliyet sınavı saat kaçta başlıyor? Kaç dakika sürüyor?

Ehliyet sınavı 2017 yılından itibaren Türkiye genelinde saat 14:00’de başlar 15:00’de biter. Sınavı erken biten aday sınav bitmeden salonu terk edemez. Sınava geç gelen içeriye alınmıyor. Lütfen sınava erken gidiniz.

 

11 Şubat 2017 Ehliyet sınavın ücreti ne kadar?

Ehliyet teorik sınavı giriş ücreti 60 TL'dir. Bu ücret  MEB’e ödenen resmi bir ücrettir. Sürücü kursu sizin adınıza ödeyip ücreti sizden tahsil etme yoluna gidebileceği gibi sizlerin ödeyip dekontun kendilerine teslim edilmesini talep edebilir. Lütfen sürücü kursuyla iletişim içinde olunuz.

Direksiyon sınavına giriş için ödenecek ücret ise 80 TL'dir. 

 

11 Şubat 2017 Ehliyet sınavı son başvuru tarihi belli oldu.

 11 Şubat 2017 Ehliyet sınavının son başvuru tarihi 09 Ocak 2017'dir.

 

11 Şubat Ehliyet sınavı ücretleri ne zaman yatırılacak?

11 Şubat 2017 Ehliyet sınavının ücretleri 27 Aralık 2016 Salı-16 Ocak 2017 Pazartesi tarihleri arasında ödenmesi gerekmektedir. 

 

11 Şubat Ehliyet sınavı soruları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınavı biter bitmez sorular yayınlanmıyor. Tahmini olarak 3-6 gün arasında sorular yayınlanıyor.  Fakat sitemizin yorum alanında adaylar tarafından akılda kalan sorular paylaşılmaktadır. Sayfayı takip etmenizi öneriyoruz.

 

11 Şubat 2017 Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sonuçlarının açıklanacağı tarihleri MEB sene başında belirledi. Açıklanma süreci 12 gün sürüyor. Bir sürpriz olmazsa eğer ehliyet sınav sonuçları 23 Şubat 2017 Perşembe günü açıklanacaktır. 

Ehliyet sınav sonuçları

Ehliyet sınav sonuçları resimli anlatım

 

Ehliyet sınavından geçmek için kaç doğru yapmak gerekir? Kaç puan almam lazım?

Yeni müfredat ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulur. Her soru 2 puandır. Toplam 35 doğru yapan aday 70 puan alarak sınavdan başarılı olur. Sınavda en fazla yapacağınız yanlış veya eksik işaretleyeceğiniz soruların sayısı 15’i geçmemelidir.

 

Direksiyon sınavı hakkında önerilerimiz

3 Senedir direksiyon sınavlarında sürekli yenilikler yapılıyor. Eğitimlerinizi eksiksiz almanızı ve direksiyon sınavını önemsemenizi öneriyoruz. Altta bulunan makaleler sizlere süreç için yol gösterici olacaktır.

Direksiyon sınavı eğitimleri kaç saattir tıklayınız.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler

Direksiyon sınavıyla ilgili ankete ulaşmak için tıklayınız.

 

Sıradaki ehliyet sınavı ne zaman?

Teorik sınavdan kalan bir aday 20 Mayıs 2017 tarihinde ki sınava girebilir.

 

11 Şubat 2017 Ehliyet sınavına girenlerin direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Ana sınavı 18-19 Mart 2017'dir. Bu sınavdan kalan adaylar 8-9 Nisan 2017 tarihinde tekrar sınava girebilir. Fakat bu tarihler net değildir. İlçelerdeki aday yoğunluğuna ve planlama düzenine göre değişebilir.

 

Sınavdaki 1. Grup ve 2. Grup kavramları neyi ifade eder?

1.Grup: 2016 yılı öncesinde sürücü kursuna başvuru yapan adaylara sorulan soruları ifade eder.

2. Grup : 2017 yılından itibaren sürücü kurslarına kayıt olan sürücü adaylarına sorulan soruları ifade eder.

İki Grup arasındaki en büyük fark, 2. Gruba trafik adabı sorusu sorulmasıdır. Toplam soru sayısı aynıdır. Sınavda her iki grup için K,L,M ve N kitapçıkları şeklinde sorular sorulacaktır.

 

Yeni yılda stajyer sürücü olacağız bu ne anlama geliyor?

Yeni yılda ehliyet sınavına giren adaylar stajyer sürücü uygulamasına tabi olacaklar. 2016 Yılı itibariyle sınava giren sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edileceği için trafik ortamında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir makale hazırladık incelemenizi tavsiye ederiz.

Stajyer ehliyet nedir?

 

Direksiyon sınavından geçersem süreç nasıl işleyecek?

Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar sürücü olur raporu, biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödemeleri gerekmektedir. 11 Şubat 2017 ehliyet sınavından ve sonrasında yapılan direksiyon sınavından başarılı olursanız 1 hafta içinde sertifikanızı alabilirsiniz.

 

DİĞER ÖNEMLİ MAKALELER:

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim?

Ehliyet sınıfları nelerdir?

2017 Yılında otomatik vitesle araç kullanımı?

Trafik işaretleri toplu olarak görmek için tıklayınız.

Araç gösterge panelleri için tıklayınız.

 

4.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.67 (3 oylar)