2018 Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır cezası nedir? Hususi araçlar ceza alır mı? - Günceldir!

kar lastiği cezası

1 Aralık 2018 tarihinden itibaren ülkemizde motorlu taşıtlar için kış lastiği uygulaması devreye girmektedir ve bu uygulama 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yani 1 Aralık 2018 - 1 Nisan 2019 tarihleri arası kış lastiği uygulamasının resmi süresidir! Alt kısımda sizlere kış lastiği cezasının ne kadar olduğunu? Hangi kanuna göre ceza kesildiğiniz? Hangi tarihler arasında uygulandığını ve hangi araçları kapsadığını detaylıca sunacağız.

Oku:2018 Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Hangi Araçları Kapsar?

Araç lastiklerinin ömürleri kaç senedir? Ne zaman değiştirilmelidir?

 

Bilindiği gibi günümüzde kış ve yaz lastiği uygulaması olarak araçlara zorunlu kılınmış iki tür hizmet durumu söz konusu. Bu noktada ise araçların sorunsuz bir şekilde trafikte seyir halinde olması ve güvenliğini üst düzeyde tutması bakımından lastik takiplerini yapmaları gerekmektedir. Şimdi sizlere maddeler halinde bir lastiğin ömrünü, ne zaman değişmesi gerektiğini ve düzenli olarak lastik takibi yapılabilmesinin ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

Oku:Lastik ömrü kaç senedir? Tekerler ne zaman değiştirilir?

Araba tekeri nasıl değiştirilir?

lastik nasıl değiştirili

Dönemsel olarak (yaz – kış lastikleri) değişimlerinin yanı sıra, herhangi bir patlak durumunda da kullanıcılar bulunduğu bölgeden, herhangi bir usta çağırmayı masraflı bulabiliyorlar. Bu yüzden artık pek çok araç sahibi kendi lastiklerini değiştirebilmektedir. Bunun için doğru aletlere sahip olmak ve güvenlik önlemlerini almak yeterli olacaktır. Sizlere şimdi, lastik değiştirme süreçleriyle alakalı genel bir bilgi aktarımı sağlayacağız;

Oku:Araba tekeri nasıl değiştirilir?

2018 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

özel plaka

Ülkemizde yaklaşık 20 milyona yakın kayıtlı araç bulunmaktadır. Hemen hemen 12-13 milyon kadarının otomobiller olduğunu düşündüğümüz vakit, araç sahipleri kendi alanında düzenlemeler yapabilmek adına araştırmalar yapıyorlar. Bilindiği gibi “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusu, araç sahiplerinin öncelikli olarak araştırdığı hizmetler arasında gösterilmektedir. Peki, bir özel plaka alabilmek adına ne tür masraflarla karşılaşabilirim? Sizler için bu konuyu ele alıyoruz!

Oku:2018 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyim?

ikinci el araç alırken

Sıfır araç almaya maddi gücü yetmeyen ve ikinci el araba almak isteyenlerin fazladan para ödememeleri ve tatsız bir durumla karşılaşmamaları için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. El freni, kaput, şase numarası ya da rot balans ayarı gibi araçla ilgili temel bilgilere sahip olmak, ilerde yaşanacak olumsuzlukları önlemek için oldukça önemlidir. 10 maddede ikinci el araç alma rehberini hazırladık!

Oku:İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde!

Dizel Arabamı? Benzinli Araba Mı? Yoksa Lpg'li Araba Alınmalıdır?

dizel mi benzinli mi

Araç alımlarında sürücülerin ikilemde kaldığı konulardan biri de dizel mi, benzinli mi yoksa Lpg'li araç mı? sorusudur. Araç alırken aracın ne tür yakıt harcadığı, fiyatı, aracın performansı, bütçe, ne tür bir ihtiyaç için araç alındığı ve yılda ortalama ne kadar yol katedileceği gibi faktörlere bakılır. Yakıt denince genellikle LPG’den önce benzinli ya da dizel akla gelir. Her iki yakıt türü de kendi içinde avantajlara ve dezavantajlara sahiptir, hiçbiri bir diğerinden tam olarak üstün değildir.

Oku:Dizel Mi? Benzinli Mi? Yoksa Lpg'li Otomobil Almalıyım?

Arabaya Cam Filmi Çekmek Yasak Mı? Cam Filmi Çektirirken Nelere Dikkat Edilir?

arabaya cam filmi

Geçtiğimiz yılın ilk döneminde yasaklanan, ardından kaldırılan, ardından tekrar yasaklanan cam filmi ile ilgili muammaya nihayet açıklık getirildi. Araba cam filmi yasak mı 2018 yılında diye merak edenler cam filmi çekerlerse 427 TL ceza ile karşılaşacaklar. Cezayı alan sürücülerin cam filmlerini sökmeleri gerekir, aksi halde ikinci ya da üçüncü kez cam filmi ile yakalandıklarında tekrar ceza ödemek zorunda kalırlar.

Oku:Arabaya Cam Filmi Çekmek Yasak Mı? Son Durum Ne? Kaç Numara Film?

Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?

ruhsat çıkarma

Sıfır bir araç aldıysanız, bu noktada yeni ruhsat alabilmek açısından biraz da olsa koşuşturmaca halinde olacağınızın altını çizelim. Yani sadece arabanın ücretini ödeyerek, hemen sürüş keyfine ulaşamıyorsunuz. Bu noktada ruhsatı üstünüze alabilmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerektiğinin altını çizelim. Şimdi sizlere “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” konusuna dair açıklık getiriyoruz. Birkaç adımı takip ederek, en kısa sürede ruhsatınızı çıkartabilir ve sürüş keyfinizi sorunsuzca yaşayabilirsiniz.

Oku:2018 Sıfır ve ikinci el araca ruhsat nasıl çıkarılır?Gerekli belgeler

Kaza Sonrası Değer Kaybı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

araç değer kaybı

Bir araç kaza yaptığında, hasar gören parçalarının değişmesi halinde orijinalliğini yitirir ve TRAMER kayıtlarına göre hasarlı kabul edilir. Araç tamir edilse dahi, satış fiyatı kazadan önceki fiyata göre daha düşük olur. Bu da aracın değer kaybetmesi anlamına gelir.

Oku:Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, kazaya karışan tarafların doldurmak zorunda oldukları bir belgedir. 1 Nisan 2008 tarihine kadar kaza tespit tutanağı trafik polisleri tarafından tutuluyordu. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle birlikte trafikte oluşan beklemelerin ve zaman kaybının önlenmesi için kaza yapan tarafların aralarında anlaşmaları halinde kaza tespit tutanağını doldurması yeterli hale geldi. Kaza tespit tutanağı hem akıllı telefonlardan online olarak hem de kağıda yazılı olarak tutulabilir. Yaralanmalı veya kamu mallarının zarar gördüğü durumlarda polise haber veriniz.

Oku:Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler Nelerdiir? Kaza Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın önemi nedir?

trafik sigortası

Türkiye’de artık araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor! Peki, bu mecburi sigortanın avantajları nelerdir? Yapılmazsa ne olur? Birçok kişi adından da anlaşıldığı üzere bu sigortalılık sürecini başlatabilmek açısından firma arayışı içerisindedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, sürüş esnasında herhangi bir polise yakalanırsa ceza öder. Aynı zamanda trafikten araç men edilir, trafik şubesinin otopark alanına çekilir. Bu süreç sizlere maddi anlamda büyük bir kayıp yaşatabilir. Bu sebeple önemli olan şey, vaktinde sigortanın yapılabilmesinden geçiyor.

Oku:Trafik sigortası yaptırmazsam ne olur?

2018 Araç kampanyaları

arac kampanyalari

Sıfır otomobil satın almak isteyenlere özel olarak, araç markaları dönemsel indirimlerini başlattı! Hemen 2018 Güncel araç kampanyaları ile alakalı bilgi edinmek adına, beğendiğiniz bir marka ile görüşebilir ve sizlere hitap eden otomobilleri satın alabilirsiniz.

Oku:2018 Araç kampanyaları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Hasarsızlık indirimi nedir? Ne kadar etki eder?

 

Hasarsızlık indirimi, tam anlamıyla zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası fiyatlarında sağlanan indirim avantajıdır. Oran tamamen kasko sigortasının uygulamalarına göre farklılık göstermektedir. İki araç sigortası için de indirimin geçerli olması için, herhangi bir kaza yapılmaması gerekmektedir. Yani siz sigorta süreci boyunca herhangi bir kaza yapmazsanız, diğer yenilemede kasko firmanız tarafından indirim sağlanacaktır. Ayrıca ev sigortaları için de hasarsızlık indirimi söz konusu olmaktadır.

Oku:2018 Hasarsızlık indirimi nedir?Sigorta ücretlerine ne kadar etki eder?

2018 Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ne kadar?

egzoz muayenesi

Günümüzde birçok araç sahibi, Egzoz muayenesi yaptırmamasından kaynaklı olarak trafikte sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu alanda ise Egzoz muayenesi yaptırmanın ücreti katma değer vergisi dahil 55 TL olarak uygulanıyor.

Oku:2018 Egzoz Muayenesi Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

2018 Araç muayene yaptırmama cezası ne kadar?

araç muayene

Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezası artırıldı. Çeşitli sebeplerden dolayı araç muayenenizi yaptırmadınız mı? O halde herhangi bir uygulama esnasında trafik memuruna yakalanırsanız, sizleri yüksek meblağlarda cezalar karşılayabilir. TÜVTÜRK araç muayene işleminin yapılabilmesi açısından hemen randevu almalı, böylelikle kısa süre içerisinde araç muayenelerinizi tamamlatmalısınız.

Oku:2018 Araç Muayene Yaptırmama Cezası Arttı! Peki Ne Kadar Oldu?

2018 Engelli Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir?

engelli araç alımı

Günümüzde engelli vatandaşların da trafikte tercih edebilecekleri arabalar her geçen gün üretilmeye devam ediyor. Bedensel engelliler için tasarlanmış olan bu otomobilleri alabilmek açısından bazı şartlar olduğunu bilmekte fayda var! Öncelikle, ÖTV’siz araç satın alabilme gibi bir durum düşünüldüğü zaman, herhangi bir aracı oldukça ucuz fiyatlara elde etmek mümkün. Fakat bu haklardan yararlanabilmek adına %40 ve üzeri engelin mevcut olması gerekmektedir.

Oku:2018 Engelli/Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir? ÖTV İndirimi

Tüvtürk Randevu Alma, İptal Etme, Tekrar Etme, Ücretler ve Gerekli Belgeler

tüvtürk randevu

Tüvtürk araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların yeterliliklerini kontrol etmek ve olası kazalara sebebiyet vermemek için uygulanan bir denetim sistemidir. Aracın tipine, kullanım şekline ve türüne bağlı olarak her yıl ya da 2 yılda 1 defa yapılan Tüvtürk araç muayeneleri, büyük şehirlerde araç sayısının çok fazla olması sebebiyle randevulu olarak yapılmaktadır.

Oku:2018 Tüvtürk Randevu Alma, Tekrar, İptal, Gerekli Belgeler ve Ücretler

2018 Araç lpg dönüşümü nasıl yapılır? Maliyetleri ne kadar?

lpg dönüşümü

Yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte alternatif yakıt sistemlerine olan ilgi artmaya başladı. Benzinli ya da dizel araçlara göre daha uygun olan LPG, sürücülerin LPG sistemini tercih etmelerini sağladı. Peki araç LPG maliyetleri ne kadar? Bu konuda farklı firmaların LPG montaj fiyatları 2018 yılında nasıl değişti, sizler için inceledik.

Oku:2018 Araç Lpg Dönüşümü Nasıl Yapılır? Maliyetleri Ne Kadar?

2018 Araç vergisi nasıl hesaplanır?

araç vergisi

Araç vergisi, dönemsel olarak her yıl araç sahiplerinin devlete ödediği bir tutardır. Karayolları Trafik Kanununa göre tescilli olan araçlar vergi altında tutuluyor. Motorlu taşıtların vergisi 2 taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Hesaplama yapabilmek açısından önemli olan faktör, aracınızın aksamları ile alakalı araştırmalar yapmak önem arz ediyor. Herhangi bir durumda ilk taksitinizi ödemediyseniz, ikinci taksit esnasında verginin zamları ile beraber toptan ödemeler talep edilir. Herhangi bir şekilde ödeme yapılmazsa, Maliye Bakanlığı banka hesaplarına haciz koyarak vergiyi tahsil eder.

Oku:2018 Araç vergisi nasıl hesaplanır? MTV hesaplanırken neye bakılır?