2019 Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır cezası nedir? Hususi araçlar ceza alır mı? - Günceldir!

kar lastiği cezası

1 Aralık 2018 tarihinden itibaren ülkemizde motorlu taşıtlar için kış lastiği uygulaması devreye girmektedir ve bu uygulama 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yani 1 Aralık 2018 - 1 Nisan 2019 tarihleri arası kış lastiği uygulamasının resmi süresidir! Alt kısımda sizlere kış lastiği cezasının ne kadar olduğunu? Hangi kanuna göre ceza kesildiğiniz? Hangi tarihler arasında uygulandığını ve hangi araçları kapsadığını detaylıca sunacağız.

Araç lastiklerinin ömürleri kaç senedir? Ne zaman değiştirilmelidir?

 

Bilindiği gibi günümüzde kış ve yaz lastiği uygulaması olarak araçlara zorunlu kılınmış iki tür hizmet durumu söz konusu. Bu noktada ise araçların sorunsuz bir şekilde trafikte seyir halinde olması ve güvenliğini üst düzeyde tutması bakımından lastik takiplerini yapmaları gerekmektedir. Şimdi sizlere maddeler halinde bir lastiğin ömrünü, ne zaman değişmesi gerektiğini ve düzenli olarak lastik takibi yapılabilmesinin ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

Araba tekeri nasıl değiştirilir?

lastik nasıl değiştirili

Dönemsel olarak (yaz – kış lastikleri) değişimlerinin yanı sıra, herhangi bir patlak durumunda da kullanıcılar bulunduğu bölgeden, herhangi bir usta çağırmayı masraflı bulabiliyorlar. Bu yüzden artık pek çok araç sahibi kendi lastiklerini değiştirebilmektedir. Bunun için doğru aletlere sahip olmak ve güvenlik önlemlerini almak yeterli olacaktır. Sizlere şimdi, lastik değiştirme süreçleriyle alakalı genel bir bilgi aktarımı sağlayacağız;

2019 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

özel plaka

Ülkemizde yaklaşık 20 milyona yakın kayıtlı araç bulunmaktadır. Hemen hemen 12-13 milyon kadarının otomobiller olduğunu düşündüğümüz vakit, araç sahipleri kendi alanında düzenlemeler yapabilmek adına araştırmalar yapıyorlar. Bilindiği gibi “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusu, araç sahiplerinin öncelikli olarak araştırdığı hizmetler arasında gösterilmektedir. Peki, bir özel plaka alabilmek adına ne tür masraflarla karşılaşabilirim? Sizler için bu konuyu ele alıyoruz!

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyim?

ikinci el araç alırken

Sıfır araç almaya maddi gücü yetmeyen ve ikinci el araba almak isteyenlerin fazladan para ödememeleri ve tatsız bir durumla karşılaşmamaları için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. El freni, kaput, şase numarası ya da rot balans ayarı gibi araçla ilgili temel bilgilere sahip olmak, ilerde yaşanacak olumsuzlukları önlemek için oldukça önemlidir. 10 maddede ikinci el araç alma rehberini hazırladık!

Dizel Arabamı? Benzinli Araba Mı? Yoksa Lpg'li Araba Alınmalıdır?

dizel mi benzinli mi

Araç alımlarında sürücülerin ikilemde kaldığı konulardan biri de dizel mi, benzinli mi yoksa Lpg'li araç mı? sorusudur. Araç alırken aracın ne tür yakıt harcadığı, fiyatı, aracın performansı, bütçe, ne tür bir ihtiyaç için araç alındığı ve yılda ortalama ne kadar yol katedileceği gibi faktörlere bakılır. Yakıt denince genellikle LPG’den önce benzinli ya da dizel akla gelir. Her iki yakıt türü de kendi içinde avantajlara ve dezavantajlara sahiptir, hiçbiri bir diğerinden tam olarak üstün değildir.

Arabaya Cam Filmi Çekmek Yasak Mı? Cam Filmi Çektirirken Nelere Dikkat Edilir?

arabaya cam filmi

CAM FİLMİ KONUSUNA AÇIKLIK GETİRİYORUZ! Geçtiğimiz yılın ilk döneminde yasaklanan, ardından kaldırılan, ardından tekrar yasaklanan cam filmi ile ilgili muammaya nihayet açıklık getirildi. Araba cam filmi yasak mı 2019 yılında diye merak edenler görüşü engelleyecek şekilde cam filmi çekerlerse 235 TL ceza ile karşılaşacaklar. Yönetmeliğe göre diğer hallerde cam filmi takmanın herhangi bir cezası bulunmuyor.

Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?

ruhsat çıkarma

Sıfır bir araç aldıysanız, bu noktada yeni ruhsat alabilmek açısından biraz da olsa koşuşturmaca halinde olacağınızın altını çizelim. Yani sadece arabanın ücretini ödeyerek, hemen sürüş keyfine ulaşamıyorsunuz. Bu noktada ruhsatı üstünüze alabilmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerektiğinin altını çizelim. Şimdi sizlere “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” konusuna dair açıklık getiriyoruz. Birkaç adımı takip ederek, en kısa sürede ruhsatınızı çıkartabilir ve sürüş keyfinizi sorunsuzca yaşayabilirsiniz.

Kaza Sonrası Değer Kaybı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

araç değer kaybı

Bir araç kaza yaptığında, hasar gören parçalarının değişmesi halinde orijinalliğini yitirir ve TRAMER kayıtlarına göre hasarlı kabul edilir. Araç tamir edilse dahi, satış fiyatı kazadan önceki fiyata göre daha düşük olur. Bu da aracın değer kaybetmesi anlamına gelir.

Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, kazaya karışan tarafların doldurmak zorunda oldukları bir belgedir. 1 Nisan 2008 tarihine kadar kaza tespit tutanağı trafik polisleri tarafından tutuluyordu. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle birlikte trafikte oluşan beklemelerin ve zaman kaybının önlenmesi için kaza yapan tarafların aralarında anlaşmaları halinde kaza tespit tutanağını doldurması yeterli hale geldi. Kaza tespit tutanağı hem akıllı telefonlardan online olarak hem de kağıda yazılı olarak tutulabilir. Yaralanmalı veya kamu mallarının zarar gördüğü durumlarda polise haber veriniz.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın önemi nedir?

trafik sigortası

Türkiye’de artık araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor! Peki, bu mecburi sigortanın avantajları nelerdir? Yapılmazsa ne olur? Birçok kişi adından da anlaşıldığı üzere bu sigortalılık sürecini başlatabilmek açısından firma arayışı içerisindedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, sürüş esnasında herhangi bir polise yakalanırsa ceza öder. Aynı zamanda trafikten araç men edilir, trafik şubesinin otopark alanına çekilir. Bu süreç sizlere maddi anlamda büyük bir kayıp yaşatabilir. Bu sebeple önemli olan şey, vaktinde sigortanın yapılabilmesinden geçiyor.

Hasarsızlık indirimi nedir? Ne kadar etki eder?

Hasarsızlık indirimi, tam anlamıyla zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası fiyatlarında sağlanan indirim avantajıdır. Oran tamamen kasko sigortasının uygulamalarına göre farklılık göstermektedir. İki araç sigortası için de indirimin geçerli olması için, herhangi bir kaza yapılmaması gerekmektedir. Yani siz sigorta süreci boyunca herhangi bir kaza yapmazsanız, diğer yenilemede kasko firmanız tarafından indirim sağlanacaktır. Ayrıca ev sigortaları için de hasarsızlık indirimi söz konusu olmaktadır.

2019 Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ne kadar?

egzoz muayenesi

Günümüzde birçok araç sahibi, Egzoz muayenesi yaptırmamasından kaynaklı olarak trafikte sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu alanda ise Egzoz muayenesi yaptırmanın ücreti katma değer vergisi dahil 65 TL olarak uygulanıyor.

2019 Araç muayene yaptırmama cezası ne kadar?

araç muayene

Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezası artırıldı. Çeşitli sebeplerden dolayı araç muayenenizi yaptırmadınız mı? O halde herhangi bir uygulama esnasında trafik memuruna yakalanırsanız, sizleri yüksek meblağlarda cezalar karşılayabilir. TÜVTÜRK araç muayene işleminin yapılabilmesi açısından hemen randevu almalı, böylelikle kısa süre içerisinde araç muayenelerinizi tamamlatmalısınız.

2019 Engelli Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir?

engelli araç alımı

Günümüzde engelli vatandaşların da trafikte tercih edebilecekleri arabalar her geçen gün üretilmeye devam ediyor. Bedensel engelliler için tasarlanmış olan bu otomobilleri alabilmek açısından bazı şartlar olduğunu bilmekte fayda var! Öncelikle, ÖTV’siz araç satın alabilme gibi bir durum düşünüldüğü zaman, herhangi bir aracı oldukça ucuz fiyatlara elde etmek mümkün. Fakat bu haklardan yararlanabilmek adına %40 ve üzeri engelin mevcut olması gerekmektedir.

Tüvtürk Araç Muayene Ücretleri 2019, Randevu, Gerekli Belgeler, Tekrar, İptal

tüvtürk randevu

Tüvtürk araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların yeterliliklerini kontrol etmek ve olası kazalara sebebiyet vermemek için uygulanan bir denetim sistemidir. Aracın tipine, kullanım şekline ve türüne bağlı olarak her yıl ya da 2 yılda 1 defa yapılan Tüvtürk araç muayeneleri, büyük şehirlerde araç sayısının çok fazla olması sebebiyle randevulu olarak yapılmaktadır.

2019 Araç lpg dönüşümü nasıl yapılır? Maliyetleri ne kadar?

lpg dönüşümü

Yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte alternatif yakıt sistemlerine olan ilgi artmaya başladı. Benzinli ya da dizel araçlara göre daha uygun olan LPG, sürücülerin LPG sistemini tercih etmelerini sağladı. Peki araç LPG maliyetleri ne kadar? Bu konuda farklı firmaların LPG montaj fiyatları 2019 yılında nasıl değişti, sizler için inceledik.