2018 Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır cezası nedir? Hususi araçlar ceza alır mı?

kar lastiği cezası

1 Aralık 2017 tarihi itibariyle ülkemizde motorlu taşıtlar için kış lastiği uygulaması devreye girmiştir ve bu uygulama 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yani 1 Aralık 2017 - 1 Nisan 2018 tarihleri arası kış lastiği uygulamasının resmi süresidir! Bu sebeple araçlarında "kış lastiği" olmayan sürücüler, trafik polisinin çevirmesi durumunda karşılaşabilirler. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sunulan yönetmelikle beraber 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle kış lastiğine geçmeleri zorunlu kılındı.

Oku:2018 Kış lastiği takmama cezası ne kadar? Hangi araçları kapsar?

Araç lastiklerinin ömürleri kaç senedir? Ne zaman değiştirilmelidir?

 

Bilindiği gibi günümüzde kış ve yaz lastiği uygulaması olarak araçlara zorunlu kılınmış iki tür hizmet durumu söz konusu. Bu noktada ise araçların sorunsuz bir şekilde trafikte seyir halinde olması ve güvenliğini üst düzeyde tutması bakımından lastik takiplerini yapmaları gerekmektedir. Şimdi sizlere maddeler halinde bir lastiğin ömrünü, ne zaman değişmesi gerektiğini ve düzenli olarak lastik takibi yapılabilmesinin ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

Oku:Lastik ömrü kaç senedir? Tekerler ne zaman değiştirilir?

Araba tekeri nasıl değiştirilir?

lastik nasıl değiştirili

Dönemsel olarak (yaz – kış lastikleri) değişimlerinin yanı sıra, herhangi bir patlak durumunda da kullanıcılar bulunduğu bölgeden, herhangi bir usta çağırmayı masraflı bulabiliyorlar. Bu yüzden artık pek çok araç sahibi kendi lastiklerini değiştirebilmektedir. Bunun için doğru aletlere sahip olmak ve güvenlik önlemlerini almak yeterli olacaktır. Sizlere şimdi, lastik değiştirme süreçleriyle alakalı genel bir bilgi aktarımı sağlayacağız;

Oku:Araba tekeri nasıl değiştirilir?

2018 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

özel plaka

Ülkemizde yaklaşık 20 milyona yakın kayıtlı araç bulunmaktadır. Hemen hemen 12-13 milyon kadarının otomobiller olduğunu düşündüğümüz vakit, araç sahipleri kendi alanında düzenlemeler yapabilmek adına araştırmalar yapıyorlar. Bilindiği gibi “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusu, araç sahiplerinin öncelikli olarak araştırdığı hizmetler arasında gösterilmektedir. Peki, bir özel plaka alabilmek adına ne tür masraflarla karşılaşabilirim? Sizler için bu konuyu ele alıyoruz!

Oku:2018 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyim?

ikinci el araç alırken

Günümüzde araç sahiplerinin büyük bir bölümü, maddi anlamda yaşadığı zorluklar veya araçlarının modelini yükseltme gibi sebeplerden dolayı satmaktadır. Bu durumda ise alternatif pek çok yöntem uygulanabiliyor. Devir artık teknoloji devri! Bu sebeple aracınızın piyasa değerine göre çok daha aşağı bir rakamdan galeride satılması yerine, araç satışını sağlayabilen internet sitelerine yönelebilirsiniz. Böylelikle hem aracıya ihtiyaç duymadan, hem de güvenilir bir şekilde milyonlarca alıcı ve satıcı arasında irtibat ortamı sağlanabiliyor.

Oku:İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyim?

Dizel arabamı? Benzinli araba mı? Yoksa Lpg'li araba alınmalıdır?

dizel mi benzinli mi

Bir araç satın almadan önce, pek çok kişi ilk tercih ettiği noktayı aracın yakıt durumlarına çeviriyor. Ülkemizde yakıt fiyatlarının her geçen gün artması da, birçok kişinin arabalarını satacak noktaya getirmesine neden olmaktadır. Peki, Dizel arabamı? Benzinli araba mı? Yoksa Lpg'li araba alınmalıdır? Bu konuyu şimdi en ince ayrıntıları ile ortaya sunuyoruz.

Oku:Dizel mi? Benzinli mi? Yoksa Lpg'li araç almalıyım?

Arabaya cam filmi çekmek ceza nedeni midir? Hangi durumda ceza ödenir? 

arabaya cam filmi

Birçok kişi araçlarının dış ortamda bakıldığı vakit dikkat çekmesini arttırmak açısından makyajlama yapıyorlar. Bu alanda en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de cam film çekmek! Peki, cam film çekmenin cezası var mıdır? 2018 yılı itibariyle aracına cam film çektirmenin cezası 206 TL olarak belirlenmiştir. Bu cezayı aldıktan sonra aracınızın cam filmlerini sökmeniz gerekiyor çünkü ikinci veya üçüncü kez yakalanmanız durumunda aynı cezayı tekrar tekrar ödemek durumunda kalacaksınız!

Oku:2018 Arabaya cam filmi çekmek ceza nedeni midir?

Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?

ruhsat çıkarma

Sıfır bir araç aldıysanız, bu noktada yeni ruhsat alabilmek açısından biraz da olsa koşuşturmaca halinde olacağınızın altını çizelim. Yani sadece arabanın ücretini ödeyerek, hemen sürüş keyfine ulaşamıyorsunuz. Bu noktada ruhsatı üstünüze alabilmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerektiğinin altını çizelim. Şimdi sizlere “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” konusuna dair açıklık getiriyoruz. Birkaç adımı takip ederek, en kısa sürede ruhsatınızı çıkartabilir ve sürüş keyfinizi sorunsuzca yaşayabilirsiniz.

Oku:2018 Sıfır ve ikinci el araca ruhsat nasıl çıkarılır?Gerekli belgeler

2018 Kaza sonrası değer kaybı nasıl alınır?

araç değer kaybı

Günümüzde pek çok kişi tarafından merak edilen “Kaza sonrası değer kaybı nasıl alınır?” sorusuna şimdi alternatif yöntemlerle beraber açıklık getiriyoruz. Araç değer kaybı hesaplaması yapılırken birçok etkenin, bu fiyatlandırmayı değiştirdiğini unutmamak gerekmektedir. Bu değişikliklere göre, alt kısımda sıralanmış olan maddelere göz atılması gerekmektedir;

Oku:2018 Araç değer kaybı nedir? Nasıl alınır?

Trafik kazasında yapılması gerekenler nelerdir? Kaza tutanağı nasıl tutulur?

Ufak bir dalgınlık sebebiyle hiç beklenmedik kazalar günümüzde çok sık yaşanmaya başladı. Özellikle Türkiye’de her geçen gün araç sayısının çoğalması, ehliyetlerin oldukça basit bir şekilde alınabilmesi bu felaketlerin ortaya çıkmasını doğuran bir sebep olarak görülüyor. Yolda giderken beklenmedik bir dalgınlıkla beraber kaza mı yaptınız? O halde istenen aşamaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız;

Oku:2018 Trafik kazasında yapılması gerekenler nelerdir? Kaza tutanağı nasıl tutulur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın önemi nedir?

trafik sigortası

Türkiye’de artık araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor! Peki, bu mecburi sigortanın avantajları nelerdir? Yapılmazsa ne olur? Birçok kişi adından da anlaşıldığı üzere bu sigortalılık sürecini başlatabilmek açısından firma arayışı içerisindedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, sürüş esnasında herhangi bir polise yakalanırsa ceza öder. Aynı zamanda trafikten araç men edilir, trafik şubesinin otopark alanına çekilir. Bu süreç sizlere maddi anlamda büyük bir kayıp yaşatabilir. Bu sebeple önemli olan şey, vaktinde sigortanın yapılabilmesinden geçiyor.

Oku:Trafik sigortası yaptırmazsam ne olur?

2018 Araç kampanyaları

arac kampanyalari

Sıfır otomobil satın almak isteyenlere özel olarak, araç markaları dönemsel indirimlerini başlattı! Hemen 2018 Güncel araç kampanyaları ile alakalı bilgi edinmek adına, beğendiğiniz bir marka ile görüşebilir ve sizlere hitap eden otomobilleri satın alabilirsiniz.

Oku:2018 Araç kampanyaları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Hasarsızlık indirimi nedir? Ne kadar etki eder?

 

Hasarsızlık indirimi, tam anlamıyla zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası fiyatlarında sağlanan indirim avantajıdır. Oran tamamen kasko sigortasının uygulamalarına göre farklılık göstermektedir. İki araç sigortası için de indirimin geçerli olması için, herhangi bir kaza yapılmaması gerekmektedir. Yani siz sigorta süreci boyunca herhangi bir kaza yapmazsanız, diğer yenilemede kasko firmanız tarafından indirim sağlanacaktır. Ayrıca ev sigortaları için de hasarsızlık indirimi söz konusu olmaktadır.

Oku:2018 Hasarsızlık indirimi nedir?Sigorta ücretlerine ne kadar etki eder?

2018 Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ne kadar?

egzoz muayenesi

Günümüzde birçok araç sahibi, Egzoz muayenesi yaptırmamasından kaynaklı olarak trafikte sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu alanda ise Egzoz muayenesi yaptırmanın ücreti 42 TL olduğu gibi, +7 TL olarak da muayene ruhsatı ücreti alınmaktadır.

Oku:2018 Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ne kadar?

2018 Araç muayene yaptırmama cezası ne kadar?

araç muayene

Çeşitli sebeplerden dolayı araç muayenenizi yaptırmadınız mı? O halde herhangi bir uygulama esnasında trafik memuruna yakalanırsanız, sizleri yüksek meblağlarda cezalar karşılayabilir. TÜVTÜRK araç muayene işleminin yapılabilmesi açısından hemen randevu almalı, böylelikle kısa süre içerisinde araç muayenelerinizi tamamlatmalısınız.

Oku:2018 Araç muayene yaptırmama cezası ne kadar? Gecikme faizi nedir?

2018 Engelli Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir?

engelli araç alımı

Günümüzde engelli vatandaşların da trafikte tercih edebilecekleri arabalar her geçen gün üretilmeye devam ediyor. Bedensel engelliler için tasarlanmış olan bu otomobilleri alabilmek açısından bazı şartlar olduğunu bilmekte fayda var! Öncelikle, ÖTV’siz araç satın alabilme gibi bir durum düşünüldüğü zaman, herhangi bir aracı oldukça ucuz fiyatlara elde etmek mümkün. Fakat bu haklardan yararlanabilmek adına %40 ve üzeri engelin mevcut olması gerekmektedir.

Oku:2018 Engelli/Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir? ÖTV İndirimi

Tüvtürk randevu nasıl alınır? Ücreti ne kadar?

tüvtürk randevu

TUVTURK, bir araç muayene alanıdır. Dönemsel olarak tüm araçların muayenelerini yaptırabilmeleri açısından randevu almaları gerekmektedir. Sistem tamamen randevu altında çalıştığı için, randevusuz giden araçların muayenesi kesinlikle sıraya alınmamaktadır. İstanbul’da birkaç farklı alanda yer alan bu muayene alanları, aynı zamanda Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yer almaktadır.

Oku:2018 Tüvtürk randevu nasıl alınır? Ücreti ne kadar?

2018 Araç lpg dönüşümü nasıl yapılır? Maliyetleri ne kadar?

lpg dönüşümü

Yakıt fiyatları her geçen gün artıyor! Bu durumdan yakınan araç sahipleri, yakıt masraflarını dengeli tutabilmek açısından alternatif yakıt sistemlerine yönelim gösteriyorlar. Bu konuda kendisini ön plana çıkartan yakıt sistemi ise LPG! Peki, benzinli veya dizel bir araç, nasıl LPG sistemine dönüştürülüyor?

Oku:2018 Araç lpg dönüşümü nasıl yapılır? Maliyetleri ne kadar?

2018 Araç vergisi nasıl hesaplanır?

araç vergisi

Araç vergisi, dönemsel olarak her yıl araç sahiplerinin devlete ödediği bir tutardır. Karayolları Trafik Kanununa göre tescilli olan araçlar vergi altında tutuluyor. Motorlu taşıtların vergisi 2 taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Hesaplama yapabilmek açısından önemli olan faktör, aracınızın aksamları ile alakalı araştırmalar yapmak önem arz ediyor. Herhangi bir durumda ilk taksitinizi ödemediyseniz, ikinci taksit esnasında verginin zamları ile beraber toptan ödemeler talep edilir. Herhangi bir şekilde ödeme yapılmazsa, Maliye Bakanlığı banka hesaplarına haciz koyarak vergiyi tahsil eder.

Oku:2018 Araç vergisi nasıl hesaplanır? MTV hesaplanırken neye bakılır?