Ehliyet Sınavı Hazırlık

Kayıp Ehliyet İşlemleri 2021 - Ücret ve Gerekli Belgeler

ehliyet çalıntı

Kayıp ehliyet üzerine hazırladığımız bu yazımızda sizlere yapılması gereken işlemler konusunda rehber olacak bir yazı hazırladık. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet kaybetme durumunda ne yapılır? İşte tüm merak ettiklerinizi cevabı burada.

2021 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu
Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. Sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için güncel mevzuatları hemen alt kısımdan birlikte inceleyelim. 

Ehliyetim Nerede? Kaç Günde Gelir? PTT Ehliyet Takip

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

Geçici Ehliyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Trafiğe Çıkılır Mı?

2021 yılında ehliyetlerini yenileyenlerin, kaybedenlerin, sınıf ekleyenlerin veya ilk defa ehliyet alanların sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Nüfus müdürlüğü tarafından geçici ehliyet belgesi verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

Otomatik Vitesli Araç İçin Ehliyet Nasıl Alınır 2021

2021 yılında bir çok sürücü kursu "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru almakta, direksiyon eğitimini "Otomatik vitesli araçla" vermekte ve adaylar direksiyon sınavlarına "otomatik vitesli araçla" girmektedir. Sınav ücretleri "Manuel vites ehliyetiyle" tamamen aynıdır. 

otomatik vites ehliyeti nedir

RESMİ DİREKSİYON DERSİ EĞİTİMİ KAÇ SAATTİR?

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. Sürücü kursuyla anlaşma yapacağınız zaman alacağınız eğitimin kaç saat olacağını lütfen teyit ediniz. 

İSTANBUL EMNİYET RANDEVU NASIL YAPILIR?

İstanbul ilinde Silah ruhsat işlemleri ve özel güvenlik kimliği işlemleri için randevu alabilmeniz mümkündür. Bu randevular online olarak alınmaktadır. Randevu aldığınız zaman emniyete biraz erken gidip eksik belgenizin olup olmadığını sorunuz. Eksik belgeniz varsa eksiklikleri gideriniz. 

"Araçlar insanları değil, insanlar araçları kullanmalıdır…”
Ehliyetsinavihazirlik.com

TRAFİK ADABI NEDİR?

trafik adabı

2016 Yılı itibariyle MEB tarafından sürücülük eğitimi müfredatına eklenen olan Trafik adabı konusunu sizler için inceledik. Trafik adabı dersi, teorik eğitime ek olarak 4 ders saati olmak üzere  eklemiştir. Trafik adabı alanından 6 soru soru sorulacaktır. 

Trafik adabı, bir topluluktaki ya da ülkedeki insanların trafik içinde hem kendilerine ve hem de birbirlerine karşı davranış şekilleridir. Trafik psikologları, yaşam tarzı ile araç kullanmanın ilişkili olduğunu belirtmektedirler. Diğer bir deyişle, insan nasıl yaşarsa, öyle araç kullanır.

Trafik adabı açısından olayı özetlemek gerekirse, bir toplumdaki kişiler birbirlerine nasıl davranıyorlarsa trafik ortamında da aynı adap içinde davranırlar.

YENİ DİREKSİYON SINAVINDA SORULACAK SORULAR

Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi ve sınavda kullanacağı aracı tanıyıp tanımadığının anlaşılması amacıyla  "araç / araba tanıma" ile ilgili sorular sorulacak. Aday sorulan sorulardan en fazla 5 tanesine yanıt veremezse sınavdan başarısız sayılacak. Alt kısımda ayrıntılı olarak hazırlanan araç tanıma makalesini okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle belirtmekte fayda var ki mutlaka eğitim aldığınız aracın özelliklerini öğreniniz. Burada yazılanlar fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. 

Araç içi tanıma ve direksiyon sınavında sorulacak sorular

Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek

Lastiklerin hava kontrolü

TRAFİK İŞARET LEVHALARI VE ANLAMLARI

Trafik işaretleri ve trafik levhaları hem sürücüler hem de trafiğin genel akışı için oldukça önemlidir. Sizler için trafik işaretlerini ve anlamlarını içeren bu konuyla alakalı en kapsamlı içeriği oluşturduk. Hem hafızlarını yenilemek isteyen sürücüler hem de ehliyet sınavlarına hazırlanan sürücü adayları için trafik levhalarının anlamları resimli bir şekilde açıkladık. Bu sayfada yürürlükteki tüm trafik işaretleri yer almaktadır. Öncelikle trafikte karşılaşılan "en yaygın" trafik işaret ve levhalarını liste haline getirdik. Sayfanın alt kısmında ise tüm trafik işaretlerini bir bütün olarak görebiliriniz. Hemen incelemeye başlayın!

Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanılır mı? Cezası Var mı?

Kanunlar nezdinde Ehliyet sertifikası, ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Ne yazık ki sürücü sertifikası ile araç kullanılamaz. Alt kısımda görüyorsunuz ki cezalar çok yüksek. Allah korusun kaza durumunda da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. 

MEB Trafik adabı ders notları

trafik adabı ders notları

Yeni trafik adabı ders notları MEB tarafından paylaşılmıştır. Ehliyet sınavında 6 soru olacak şekilde trafik adabı soruları sorulacaktır. Aşağıda bulunan çalışma notlarıyla trafik adabı sınavına hazırlanabilirsiniz. 

2021 Alkollü Araç Kullanma Cezası ve Promil sınırı

Alkollü araç kullanımı

Uygulamadaki en ağır trafik cezalardan biri net bir şekilde "Alkollü araç kullanma cezasıdır". Hemen alt kısımda tablo halinde ceza miktarlarını görebilirsiniz. Ayrıca promil sınırları, ehliyete el konulması durumu ve diğer ayrıntılar için sayfayı okumaya devam ediniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Sürücü belgesi olmayan bir kişinin trafiğe çıkması hem kendi canını hem de başkalarının canını riske atmasına neden olur. Bu sebeple ehliyetsiz araç kullanma cezası oldukça yüksektir. Allah muhafaza kaza durumunda mesuliyeti yüksektir. Araba veya motor farketmeksizin ehliyetsizlik cezası tutar olarak aynıdır.

2021 Radar Cezaları | Hız Sınırı Cezası

Toplum olarak trafik kurallarıyla aramız pek iyi değil. Üstelik adrenalin ve tutkuyu seviyoruz. Bir de büyük şehirlerde trafik sıkışıklığı olunca altımızdaki araç ne olursa olsun ibreyi zorlamayı seviyoruz. Bu nedenle Türkiye'de en çok uygulanan trafik cezalarından biri radar cezası olarak bilinir. Hız sınırları 3 oranlı şekilde aşılır; %10,%30 ve %50. Aşılan her oranının hız sınırı cezası ve ceza puanı farklıdır. Alt kısımda konuyu tüm detaylarıyla ele aldığımızda emin olabilirsiniz.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Haftanın her günü düzenli olarak Türkiye genelinde e-sınav uygulaması yapılmaktadır. Yapılan e-sınav sonuçları ne zaman açıklanır diye merak ediyorsanız bunu cevabını alt kısımda vereceğiz.

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2021

En çok merak edilen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz. 2021 Mevzuatına göre yazı güncellenmiştir!

direksiyon sınav tarihleri ne zaman