2018 EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2018 ehliyet harç ücretleri

2018 Yılı için ehliyet harç ücretlerine % 14,47 oranında zam yapılmıştır. İlk defa ehliyet alacaklar zamlı tarife üzerinden ehliyetlerini alacaklar. Yeni harç ücretleri 29 Aralık 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Zamlı harç ücretleri 1 Ocak 2018 itibariyle uygulanmaktadır. Güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Devamını oku:2018 Ehliyet harçları ücretleri ne kadar?

EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMALIYIM? (2018 GÜNCEL)

ehliyet çalıntı

Eğer eski tip ehliyetiniz yıpranmış, kayıp veya çalıntı durumundaysa herhangi bir ceza ödemesi bulunmuyor. Bu durumda ödenecek harç ücreti noktasında avantajlı durumundasınız. İndirimli tarife üzerinden toplam 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ama yeni ehliyetiniz kayıp veya çalıntı durumundaysa yenileme için mevcut indiriminden faydalanamıyorsunuz. Bu durumda yeni yeni tip ehliyet çıkarmak için ödeyeceğiniz toplam ücret 159 TL'dir. Üste belirtilen ücretlerin dışında bir ceza ücreti bulunmamaktadır. Bütün bu iş ve işlemler artık emniyette değil nüfus müdürlüğünde yapılmaktadır.

DEVAMINI OKU:Ehliyetimi Kaybettim - Adım Adım Kayıp Ehliyet İşlemleri 2018

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2018

yeni ehliyet belgesi

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili merak edebileceğiniz tüm hususlar başlıklar halinde ve adım adım anlatılmıştır. Ehliyet yenileme ücretleri, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son başvuru tarihi ve zorunluluğu, sağlık raporu, yeni ehliyet sınıfları, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri, geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Önemli uyarı: Ehliyet yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Devamını oku:Ehliyet yenileme işlemleri 2018 | Gerekli belgeler ve ücretler

2018 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu


Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. 2 yıl önce sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. 2018 yılı için Bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir değişiklik yapılmadı

Devamını oku:2018 Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

2018 Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

Devamını oku:2018 Ehliyet belgem nerede?Ehliyet belgesi PTT sorgulama için tıklayınız.

"GEÇİCİ BELGE" NE İŞE YARAR? NASIL ALINIR? NEREDEN ALINIR? GEÇİCİ BELGE İLE TRAFİĞE ÇIKILIR MI?

2018 Yılında ehliyetlerini yenileyenlerin,kaybedenlerin ve sınıf ekleyenlerin sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla "Emniyet tarafından geçici sürücü belgesi" verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

Devamını oku:2018 Geçici ehliyet belgesi nedir? Nasıl alınır? Trafiğe çıkılır mı? Ek-50 Örneği

2018 OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NASIL ALINIR? ŞARTLARI NELERDİR? FİYATI VE YAŞ SINIR KAÇTIR?

Sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden biri otomatik vitesli araç kullanımıydı. Yönetmelik 5 Aralık 2015 tarihinde yayınlandı ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. 2018 yılında bir çok sürücü kursu "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru almakta, direksiyon eğitimini "Otomatik vitesli araçla" vermekte ve adaylar direksiyon sınavlarına "otomatik vitesli araçla" girmektedir. Sınav ücretleri "Manuel vites ehliyetiyle" tamamen aynıdır. 

otomatik vites ehliyeti nedir

Devamını oku:2018 Yılında Otomatik Vitesli Araç İçin Ehliyet Nasıl Alınır?

2018 YILINDA RESMİ DİREKSİYON DERSİ EĞİTİMİ KAÇ SAATTİR?

direksiyon sınavı kaç saat

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. Sürücü kursuyla anlaşma yapacağınız zaman alacağınız eğitimin kaç saat olacağını lütfen teyit ediniz. 

Devamını oku:Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır? (2018)

2018 İSTANBUL EMNİYET RANDEVU NASIL YAPILIR?

Sürücü randevu

İstanbul ilinden ehliyet randevu alabilmeniz mümkündür. Ehliyet randevusu online olarak alınmaktadır.  Randevu aldığınız zaman emniyete biraz erken gidip eksik belgenizin olup olmadığını sorunuz. Eksik belgeniz varsa eksiklikleri gideriniz. Harç ücretini emniyete gitmeden ödemeniz mümkündür. Banklar aracılığıyla Türkiye’nin her yerinden ödeme yapabilirsiniz. 

Devamını oku:2018 İstanbul Emniyet Randevu (İEM) | Pasaport ve Sürücü Belgesi Randevu

"Araçlar insanları değil, insanlar araçları kullanmalıdır…”
Ehliyetsinavihazirlik.com

TRAFİK ADABI NEDİR?

trafik adabı

2016 Yılı itibariyle MEB tarafından sürücülük eğitimi müfredatına eklenen olan Trafik adabı konusunu sizler için inceledik. Trafik adabı dersi, teorik eğitime ek olarak 4 ders saati olmak üzere  eklemiştir. Trafik adabı alanından 6 soru soru sorulacaktır. 10 Şubat 2018 sınavında trafik adabı soruları sorulacaktır.

Devamını oku...2018 Trafik adabı nedir? Yeni trafik adabı dersi hakkında...

2018 YENİ DİREKSİYON SINAVINDA SORULACAK SORULAR

Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi ve sınavda kullanacağı aracı tanıyıp tanımadığının anlaşılması amacıyla  "araç / araba tanıma" ile ilgili sorular sorulacak. Aday sorulan sorulardan en fazla 5 tanesine yanıt veremezse sınavdan başarısız sayılacak. Alt kısımda ayrıntılı olarak hazırlanan araç tanıma makalesini okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle belirtmekte fayda var ki mutlaka eğitim aldığınız aracın özelliklerini öğreniniz. Burada yazılanlar fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. 

{MIDDLE_ADSENSE}

Araç içi tanıma ve direksiyon sınavında sorulacak sorular

Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek

Lastiklerin hava kontrolü

Devamını oku:Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları - Araç başında sorulan sorular

TRAFİK İŞARETLERİ VE ANLAMLARI

TRAFİK İŞARETLERİ

Karayolları Genel Müdürlüğü sayfasından alınan trafik işaretleri günceldir.  Alt kısımdan toplu halde bütün trafik işaretlerini görebilirsiniz. Gerçek şu ki trafik işaretleri ve anlamları bilmek hayati öneme sahip bir konudur. O yüzden nerede nasıl davranacağınız kavrayabilmeniz için trafik işaretlerini çok iyi öğrenmeniz de büyük fayda vardır.  

Devamını oku...2018 Trafik işaretleri ve anlamları nedir? Günceldir!

MEB Trafik adabı ders notları

trafik adabı ders notları

2018  Yeni trafik adabı ders notları MEB tarafından paylaşılmıştır. Ehliyet sınavında 6 soru olacak şekilde trafik adabı soruları sorulacaktır. Aşağıda bulunan çalışma notlarıyla trafik adabı sınavına hazırlanabilirsiniz.  Sıradaki ehliyet sınavı 10 Şubat 2018 tarihinde yapılacaktır.

Devamını oku: Trafik adabı ders notları

KİMLER STAJYER EHLİYET ALIYOR?

kimler stajyer

Bu yazımızda merak edilen önemli bir konuyu paylaşacağız. Bilindiği üzere 2016 yılı itibariyle ehliyet sınavında köklü değişiklikler olacak. Bunlardan en çok merak edileni ve hakkında yazılıp çizileni aday sürücülük üzerinedir. Medyanın ve sürücü kurslarının abartması sonucu adaylar bu konuyu fazlaca kafalarında büyüttü. Çünkü normal bir sürücü 100 ceza puanı, aday sürücü 75 ceza puanı sınırını aşmaması isteniyor. Haberlerde belirtilenin aksine ehliyet belgesinde aday sürücü ibaresi yer almayacak.

Devamını oku:Kimler stajyer olacak?

Alkollü araç kullanma cezası 2018 Promil sınırı kaçtır?

Alkollü araç kullanımı

-Hususi araç sürücüleri için 0.5 promil, ticari araçlar için 0.2 promil sınır vardır.

-Geriye doğru beş yıl içinde;1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5'er yıl ehliyet belgesine el konulur.

-Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.

Devamını oku...2018 Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Promil sınırı

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2018

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2018 yılında ne kadar? 18 Yaş altındakilerin ehliyetsiz araç kullanma cezası? Ehliyetsiz araç kullanma cezasını iptali yapılabilir mi? Ehliyeti iptal edildiği  halde araç kullananların cezası ne kadar?  Tedbir veya geçici el koymada ceza miktarı ne kadar?

ehliyetsiz araç kullanma

Ehliyetsiz araba kullanana ceza kesilir. Eğer araç ehliyetsiz kullanan kişiye ait değilse bir ceza da sahibine kesiliyor. Ehliyetsiz araç kullananları ve kullandıranları buradan uyarıyoruz. Sadece maddi yönden değil, yaralanmalı kaza durumlarında ciddi ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 

Devamını oku...2018 Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar? AYRINTILI!

2018 Park cezası ne kadar? Park cezası sorgulama

Bilindiği üzere park edilmesi yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya direk plakaya ceza kesiliyor veya çekici varsa hem ceza kesiliyor hem de EMNİYET HİZMETLERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME VAKFINA araç çekme ücreti ödeniyor. Park ceza ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama nasıl yapılır? Gibi sorularınızın yanıtı alt kısımda yer almaktadır.

park cezaları

Eğer araç sürücüsü araç içindeyse ve park edilmez bir alandaysa park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Yönetmelikte bir çok park edilmesi "yasak" alan olmakla birlikte hepsi için ödenecek ceza miktarı 108 TL olarak belirlenmiştir. Ekstra bir kusur yoksa ödenecek ücret budur.

Devamını oku...2018 Park cezaları ve ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama

4 AĞUSTOS 2018 EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Her sınav döneminde binlerce kişi ehliyet sınavına girmektedir. Sınava giren adaylar 4 Ağustos 2018 ehliyet sınav sorularının ve ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını heyecanla bekliyor. Bu haberimizde açıklanma tarihlerini detaylı biçimde öğrenebilirsiniz.

Devamını oku:4 Ağustos 2018 Ehliyet sınav sonucu ne zaman açıklanacak?

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ

En çok merak edilen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz.

direksiyon sınavı ne zaman

Aşama-1 Öncelikle sürücü adayı kursa başvuru yapıp elektronik sınavı eğitimi alıyor ve ardından teorik sınava giriyor. İşte burada teorik sınavdan başarılı olan sürücü adayı için direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Yani bir sürücü adayı teorik sınavdan başarılı olamadıkça direksiyon sınavına da girmeyi hak kazanamaz. Bu detaya lütfen dikkat ediniz. 2018 yılı için uygulama bu şekilde uygulanıyor.

Aşama-2 Teorik sınavda başarıyı yakaladığınız anda direksiyon eğitimi süreci başlıyor. Bunun için direksiyon sınavı ücretinin ödenmesi ve ardından direksiyon eğitiminin alınması gerekiyor.

Aşama-3 Direksiyon sınavı eğitimi alınırken, sınav tarihlerinin belirlenme sürecinde tamamen ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin ilgili birimlerinin takdiri etkin oluyor.

Aşama-4 Sürücü kursu sınav tarihini ve saatini size bildirir. Sınava girebilmeniz için çift onaylı giriş belgesinin sürücü kursundan elden almanız gerekiyor.

Merak edilenler:

Direksiyon sınavı eğitimi aldıktan sonra ortalama ne kadar süre sonra sınava girebilirim?

Genel olarak ortalama 3 hafta sonra(21 gün) sınava girebilirsiniz.

Direksiyon sınavları hangi gün yapılıyor?

Direksiyon sınavları cumartesi veya pazar günü yapılıyor. Sabahtan akşama kadar.

Direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

Çok merak edilen konulardan biriside sınavların nerede yapıldığıdır. Sınavlar trafiğe açık evvelden belirlenmiş eğitim ve sınav güzergahlarında yapılıyor. Büyük şehirlerde hemen hemen her ilçenin kendine ait eğitim ve sınav alanı bulunuyor. Eğitim de sınav da bu alanda yapılıyor. 

Eğitim yerimden memnun değilim değiştirebilir miyim?

Hayır eğitim ve sınav yerini değiştiremezsiniz.

Direksiyon sınav saatini ve tarihini kendi isteğimle değiştirebilir miyim? 

İlçe milli eğitim müdürlükleri kendi planlamaları dahilinde tarih ve saati belirliyor. Bu nedenle değiştirme imkanı bulunmuyor.

Direksiyon sınav tarihi daha ileri bir tarihte olabilir mi?

Evet olabilir. Sürücü kursunda yeterince aday yoksa tarihler değişebilir.

Kalırsam sonraki sınav ne zaman?

Direksiyon sınavından kalınması durumunda 2 saatlik bir telafi eğitimi bulunuyor. Gene ilçe milli eğitim planlamasına göre 2-3 hafta içerisinde tekrar sınava girebilirsiniz.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor?

35 dakika sürüyor. 5 dakika aracın genel yapısı, kaputun içindekiler, ışıklandırma sistemi, soğutma sistemi, silecek sistemi, akü, motor yağı ile ilgili sorular soruluyor(Araç Tanıma). Kalan 30 dakika için araç sürüş tekniğiniz 2 gözetmen komisyon üyesi ve direksiyon eğitmeniyle birlikte test ediliyor.

Direksiyon sınav sonucunu aynı gün öğrenebilir miyim?

Direksiyon sınav sonucunda başarılı veya başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyorsunuz. Hatta son değişikliklerle birlikte sınav biter bitmez de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavını kazanırsam ne olur?

Direksiyon sınavını kazandığınız zaman sürücü kursu tarafından hazırlanan sertifikalar milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. Ardından onaylanıyor ve sertifikanızı aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne başvuru yapıp ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Sertifikalar 1 hafta 10 gün içerisinde hazırlanıyor. Ehliyetler ise nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan 1 hafta sonra adresinize gönderiliyor.

Alt kısımda direksiyon eğitmenlerinin destekleriyle özel olarak hazırladığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavıyla ilgili önerilerimiz nelerdir?

Ülkemizde 2013 sonrasında ehliyet sınavının bütününde köklü değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler ciddi bir denetimi de beraberinde getirildi. Sınavlara bakış açısı değişti. Her şey çok önemseniyor. Böyle bir ortamda da sizin bütün süreçleri önemsemeniz gerekiyor.{MIDDLE_ADSENSE}

Sürücü kursunun size vermekle yükümlü olduğu direksiyon eğitimlerine mutlaka katılın.B sınıfı için 14 ders saati eğitimin bile aslında ne kadar az olduğunu eğitimler bitince anlayacaksınız. İlk başta öğrenen için çok komplike bir yapı. Çünkü işin içinde, heyecan, baskı, trafik kuralları gibi önemli değişkenler var. Direksiyon dersleri kaç saat?

Önerilerimiz:

- Araba kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar kendinize güvenirsiniz, kendinize ne kadar güvenirseniz heyecanınızı o kadar yenersiniz, heyecanınızı yenerseniz başarılı olma şansınız o kadar artar...

30 Bin sürücü adayıyla yaptığımız, 10 maddelik anket çalışması sonuçları göre adayların yüzde 46(14.900 kişi)'si sınavda ki en önemli faktörün heyecan olduğunu belirtmiştir. Heyecanı yenmenin en kolay yolu ise kendine güvenmekten geçer.

- İzleyin... En güzel yöntemlerden biri izlemektir. Neyi izleyeceksiniz? Abiniz, babanız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuz araç sürdüğü zaman dikkatli bir şekilde izleyin. Örneğin yokuşta nasıl kalktığına bakınız, kırmızı ışığa yaklaştığı zaman nasıl ağır yavaşladığına dikkat edin, döneceği zaman nasıl sinyal verdiğine, belli bir devire ulaştıktan sonra nasıl vites değiştirildiğini izleyin, tabelalardaki işaretlere ve uyarılara bakın, arada sorun, eğer şoför hatalıysa hatasını söyleyin vs vs..

Öğrenmek sadece uygulamakla olmaz. Eğer eğitim sürecinize bunları da katarsanız bilerek ve hatta bilmeyerek çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız...{BOTTOM_ADSENSE}

- Teorik sınava hazırlanırken öğrendiklerinizi tekrar edin... Teorik sınavların amacı size kuralları öğretmektir. Öğrendiğiniz kuralları akan trafikte uygulayın. Örneği şehir için trafiğinde hız limitinizi bilin, sollamanın nasıl yapıldığını teoriden uygulamaya geçirin, trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini özümseyin. Çünkü teoride öğrendiğiniz her şey sınavda bir başarı kriteri olarak ele alınacak...

 - Sınavda puanlama yok.... Bu sınavda puanlama 100 üzerinden verilmemektedir. Adaylar hataları sonucunda Geçti veya Kaldı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerine bakmak size fayda sağlayabilir. Puanlamada üç renk var. Mavi renkli maddeler 5 hatada, sarı renkli maddeler 2 hatada ve kırmızı renkli maddeler tek hatada kalma nedenidir.

Puanlamayı incelemek için tıklayınız.

- Yokuşta kalkış, geri geri gelme ve park... Sınavda en belirleyici aşamalar bunlar. Bu aşamaları daha derinlemesine öğrenmenizi öneriyoruz. 

Yokuşta kalkarken 2.defa stop etmeden,

Geri geri gelirken kurallara uygun, paralele çizgilerin dışına çıkmadan,

Park ederken bir hamlede park yerine girebilmeli ve park alanı içinde en fazla iki hamlede parkınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Direksiyon uygulama aşamalarıyla önemli ayrıntılar için tıklayınız.

- Eğitim aldığınız sırada genelde, araçta siz ve usta öğreticiniz oluyor. Fakat sınavda siz, usta öğreticiniz ve iki komisyon üyesi yer alıyor. Sınavlarda "yokuşta kalkarken" zorlanılıyor. Sebebi araçtaki yük miktarının artmasıdır. O nedenle sınavda yokuşta kalkarken dikkatli olunuz.{BOTTOM_ADSENSE}

- Bineceğiniz arabayı iyi tanıyın. Bineceğiniz arabayı tanımanız sürüş esnasında size esneklik katacaktır. Hem de direksiyon sınavında komisyon tarafından, aracı tanıyıp tanımadığınızın anlaşılması amacıyla sizlere sorular sorulacaktır. Akü nerede, silecekler nasıl açılır, kaput nasıl açılır, yağ nereden konulur, ilk yardım çantasında neler var, arka bagaj nasıl açılır vs. vs. Bu tarz sorulan sorulardan 5 tanesini bilmezseniz başarısız olursunuz. Usta öğreticiniz size bu eğitimi verecektir.  Aynı zamanda bu sorular heyecanınızı yenmeniz için bir fırsat olabilir. Komisyonla iletişim kurmanıza yardım eder. Araç tanımayla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

- 2018 Direksiyon sınavı giriş ücreti 100 TL'dir(MEB'e ödenir). Fakat direksiyon sınavından kalınca işlerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda "zorunlu telafi eğitimi" olarak adlandırılan, 2 saatlik eğitimi almak zorundasınız. 2 saatlik eğitimi sürücü kursu veriyor. Bu eğitim hatalarınızın kapatılması amacıyla yapılan bir eğitimdir. Tam bu noktada ücretler artıyor. Ortalama 200-300 TL arası bir ücret söz konusu. Direksiyon sınav ücretleri için tıklayınız.

- Direksiyon sınavından geçersem... Eğer sınavdan geçerseniz 2 hafta içinde sürücü dosyanız hazırlanıyor. Harç ücretlerini ödeyip, Emniyetten randevu alarak sürücü dosyanız ile başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınız anda "Geçici ehliyet" veriliyor. Yani direksiyonu geçtikten sonra 2 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz... 15 gün içinde de ehliyetiniz adresinize geliyor. Geçici ehliyet belgesi için tıklayınız.

Herkese başarılar. 

Direksiyon sınavı 2018