EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMAM LAZIM? KAYIP EHLİYET NASIL ÇIKARILIR? ÜCRETİ NE KADAR? 

ehliyet çalıntı

Kayıp ve çalıntı ehliyet üzerine hazırladığımız bu yazımızda sizlere yapılması gereken işlemler konusunda rehber olacak bir yazı hazırladık. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet kaybetme durumunda ne yapılır? İşte tüm merak ettiklerinizi cevabı burada.

2019 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu
Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. 2 yıl önce sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. 2019 yılı için Bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir değişiklik yapılmadı

Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

"GEÇİCİ BELGE" NE İŞE YARAR? NASIL ALINIR? NEREDEN ALINIR? GEÇİCİ BELGE İLE TRAFİĞE ÇIKILIR MI?

2019 Yılında ehliyetlerini yenileyenlerin,kaybedenlerin ve sınıf ekleyenlerin sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla "Nüfus tarafından geçici sürücü belgesi" verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NASIL ALINIR? ŞARTLARI NELERDİR? FİYATI VE YAŞ SINIR KAÇTIR?

Sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden biri otomatik vitesli araç kullanımıydı. Yönetmelik 5 Aralık 2015 tarihinde yayınlandı ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. 2019 yılında bir çok sürücü kursu "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru almakta, direksiyon eğitimini "Otomatik vitesli araçla" vermekte ve adaylar direksiyon sınavlarına "otomatik vitesli araçla" girmektedir. Sınav ücretleri "Manuel vites ehliyetiyle" tamamen aynıdır. 

otomatik vites ehliyeti nedir

2019 YILINDA RESMİ DİREKSİYON DERSİ EĞİTİMİ KAÇ SAATTİR?

direksiyon sınavı kaç saat

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. Sürücü kursuyla anlaşma yapacağınız zaman alacağınız eğitimin kaç saat olacağını lütfen teyit ediniz. 

İSTANBUL EMNİYET RANDEVU NASIL YAPILIR?

İstanbul ilinde Silah ruhsat işlemleri ve özel güvenlik kimliği işlemleri için randevu alabilmeniz mümkündür. Bu randevular online olarak alınmaktadır. Randevu aldığınız zaman emniyete biraz erken gidip eksik belgenizin olup olmadığını sorunuz. Eksik belgeniz varsa eksiklikleri gideriniz. 

"Araçlar insanları değil, insanlar araçları kullanmalıdır…”
Ehliyetsinavihazirlik.com

TRAFİK ADABI NEDİR?

trafik adabı

2016 Yılı itibariyle MEB tarafından sürücülük eğitimi müfredatına eklenen olan Trafik adabı konusunu sizler için inceledik. Trafik adabı dersi, teorik eğitime ek olarak 4 ders saati olmak üzere  eklemiştir. Trafik adabı alanından 6 soru soru sorulacaktır. 

Trafik adabı nedir: Türk Dil Kurumu, "adap" kelimesini "yol, yordam" olarak açıklamaktadır. Trafik adabı, o topluluktaki ya da ülkedeki insanların trafik içinde bireysel ve birbirlerine karşı davranış şekilleridir. Trafik psikologları, yaşam tarzı ile araç kullanmanın ilişkili olduğunu belirtmektedirler. Diğer bir deyişle, insan nasıl yaşarsa, öyle araç kullanır. Trafik adabı açısından değerlendirmek gerekirse, bir toplumdaki kişiler birbirlerine nasıl davranıyorlarsa, birlikte yaşama, yol yordamları ne ise trafik ortamında da aynı adap içinde

2019 YENİ DİREKSİYON SINAVINDA SORULACAK SORULAR

Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi ve sınavda kullanacağı aracı tanıyıp tanımadığının anlaşılması amacıyla  "araç / araba tanıma" ile ilgili sorular sorulacak. Aday sorulan sorulardan en fazla 5 tanesine yanıt veremezse sınavdan başarısız sayılacak. Alt kısımda ayrıntılı olarak hazırlanan araç tanıma makalesini okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle belirtmekte fayda var ki mutlaka eğitim aldığınız aracın özelliklerini öğreniniz. Burada yazılanlar fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. 

Araç içi tanıma ve direksiyon sınavında sorulacak sorular

Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek

Lastiklerin hava kontrolü

TRAFİK İŞARETLERİ VE ANLAMLARI

TRAFİK İŞARETLERİ

Karayolları Genel Müdürlüğü sayfasından alınan trafik işaretleri günceldir.  Alt kısımdan toplu halde bütün trafik işaretlerini görebilirsiniz. Gerçek şu ki trafik işaretleri ve anlamları bilmek hayati öneme sahip bir konudur. O yüzden nerede nasıl davranacağınız kavrayabilmeniz için trafik işaretlerini çok iyi öğrenmeniz de büyük fayda vardır.  

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Ehliyet sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

ehliyet sertifikasi

Kanunlar nezdinde Ehliyet sertifikası ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Görüyorsunuz ki cezalar çok yüksek. Allah korusun kaza durumunda da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. 

MEB Trafik adabı ders notları

trafik adabı ders notları

Yeni trafik adabı ders notları MEB tarafından paylaşılmıştır. Ehliyet sınavında 6 soru olacak şekilde trafik adabı soruları sorulacaktır. Aşağıda bulunan çalışma notlarıyla trafik adabı sınavına hazırlanabilirsiniz. 

KİMLER STAJYER EHLİYET ALIYOR?

kimler stajyer

Bu yazımızda merak edilen önemli bir konuyu paylaşacağız. Bilindiği üzere 2016 yılı itibariyle ehliyet sınavında köklü değişiklikler olacak. Bunlardan en çok merak edileni ve hakkında yazılıp çizileni aday sürücülük üzerinedir. Medyanın ve sürücü kurslarının abartması sonucu adaylar bu konuyu fazlaca kafalarında büyüttü. Çünkü normal bir sürücü 100 ceza puanı, aday sürücü 75 ceza puanı sınırını aşmaması isteniyor. Haberlerde belirtilenin aksine ehliyet belgesinde aday sürücü ibaresi yer almayacak.

Alkollü araç kullanma cezası 2019 Promil sınırı kaçtır?

Alkollü araç kullanımı

-Hususi araç sürücüleri için 0.5 promil, ticari araçlar için 0.2 promil sınır vardır.

-Geriye doğru beş yıl içinde;1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5'er yıl ehliyet belgesine el konulur.

-Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2019

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 yılında ne kadar? 18 Yaş altındakilerin ehliyetsiz araç kullanma cezası? Ehliyetsiz araç kullanma cezasını iptali yapılabilir mi? Ehliyeti iptal edildiği  halde araç kullananların cezası ne kadar?  Tedbir veya geçici el koymada ceza miktarı ne kadar?

ehliyetsiz araç kullanma

Ehliyetsiz araba kullanana ceza kesilir. Eğer araç ehliyetsiz kullanan kişiye ait değilse bir ceza da sahibine kesiliyor. Ehliyetsiz araç kullananları ve kullandıranları buradan uyarıyoruz. Sadece maddi yönden değil, yaralanmalı kaza durumlarında ciddi ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Alt kısımda ceza miktarını inceleyiniz.

Ehliyet Sınavında Sorulan Araç Göstergeleri, İkaz Işıkları ve Arıza İşaretleri

Bu yazımızda sizler için araçlarda bulunan en önemli ikaz ışıklarını ve gösterge panellerini derledik. Hem ehliyet sınavlarında soru olarak sorulan ve günlük hayatta araç kullanırken bilmeniz gereken ikaz ışıkları hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olmanız amaçlanmıştır. 

2019 Park cezası ne kadar? Park cezası sorgulama

Bilindiği üzere park edilmesi yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya direk plakaya ceza kesiliyor veya çekici varsa hem ceza kesiliyor hem de EMNİYET HİZMETLERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME VAKFINA araç çekme ücreti ödeniyor. Park ceza ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama nasıl yapılır? Gibi sorularınızın yanıtı alt kısımda yer almaktadır.

park cezaları

Eğer araç sürücüsü araç içindeyse ve park edilmez bir alandaysa park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Yönetmelikte bir çok park edilmesi "yasak" alan olmakla birlikte hepsi için ödenecek ceza miktarı 108 TL olarak belirlenmiştir. Ekstra bir kusur yoksa ödenecek ücret budur.