2018 EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2018 ehliyet harç ücretleri

2018 Yılı için ehliyet harç ücretlerine % 14,47 oranında zam yapılmıştır. İlk defa ehliyet alacaklar zamlı tarife üzerinden ehliyetlerini alacaklar. Yeni harç ücretleri 29 Aralık 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Zamlı harç ücretleri 1 Ocak 2018 itibariyle uygulanmaktadır. Güncel harç ücretleri alt kısımda listelenmiştir.

Devamını oku:2018 Ehliyet harçları ücretleri ne kadar?

EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMALIYIM? (2018 GÜNCEL)

ehliyet çalıntı

Eğer eski tip ehliyetiniz yıpranmış, kayıp veya çalıntı durumundaysa herhangi bir ceza ödemesi bulunmuyor. Bu durumda ödenecek harç ücreti noktasında avantajlı durumundasınız. İndirimli tarife üzerinden toplam 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ama yeni ehliyetiniz kayıp veya çalıntı durumundaysa yenileme için mevcut indiriminden faydalanamıyorsunuz. Bu durumda yeni yeni tip ehliyet çıkarmak için ödeyeceğiniz toplam ücret 159 TL'dir. Üste belirtilen ücretlerin dışında bir ceza ücreti bulunmamaktadır. Bütün bu iş ve işlemler artık emniyette değil nüfus müdürlüğünde yapılmaktadır.

DEVAMINI OKU:Ehliyetimi Kaybettim - Adım Adım Kayıp Ehliyet İşlemleri 2018

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2018

yeni ehliyet belgesi

Sürücü belgesi değişimi ile ilgili merak edebileceğiniz tüm hususlar başlıklar halinde ve adım adım anlatılmıştır. Ehliyet yenileme ücretleri, gerekli belgeler, ödemelerin nasıl yapılacağı, ehliyet değiştirme son başvuru tarihi ve zorunluluğu, sağlık raporu, yeni ehliyet sınıfları, yeni ehliyetlerin nasıl teslim alınacağı, başvuru için randevu işlemleri, geçici ehliyet konularında ayrıntılı açıklama yapılmıştır. 

Önemli uyarı: Ehliyet yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde değil, artık Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Devamını oku:Ehliyet yenileme işlemleri 2018 | Gerekli belgeler ve ücretler

2018 Ehliyet almak için sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu ücretleri ne kadar?

Aile Hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?

ehliyet sağlık raporu


Bu yazımızda sizlere ehliyet için sağlık raporuyla ilgili anlaşılması gereken konuları izah etmeye çalışacağız. 2 yıl önce sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. 2018 yılı için Bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir değişiklik yapılmadı

Devamını oku:2018 Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

2018 Ehliyet belgesi takibi ve PTT sorgulaması

ehliyet belgem nerede

Ehliyetler kişinin işlemler esnasında "beyan ettiği" adrese gönderilmekte. Nüfus müdürlüklerinde işlem yapıldığı sırada bilgiler anında online sisteme işlenmekte ve basım süreci başlamaktadır. 

Ehliyetim gelmedi? Ehliyetim elime ulaşmadı? Ehliyetim nerede? Ehliyetim ne zaman gelir? Ehliyet için PTT sorgulaması nasıl yapılır? Gibi bir çok sorunun cevabı alt kısımda yer almaktadır. 

Devamını oku:2018 Ehliyet belgem nerede?Ehliyet belgesi PTT sorgulama için tıklayınız.

"GEÇİCİ BELGE" NE İŞE YARAR? NASIL ALINIR? NEREDEN ALINIR? GEÇİCİ BELGE İLE TRAFİĞE ÇIKILIR MI?

2018 Yılında ehliyetlerini yenileyenlerin,kaybedenlerin ve sınıf ekleyenlerin sürücü belgeleri hemen verilmediği için mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla "Emniyet tarafından geçici sürücü belgesi" verilmektedir. Bu yazının hazırlanma amacı Geçici ehliyet(Ek-50) belgesi ile ilgili kafanıza takılan soruların yanıtlanmasını sağlamaktır.

Devamını oku:2018 Geçici ehliyet belgesi nedir? Nasıl alınır? Trafiğe çıkılır mı? Ek-50 Örneği

2018 OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NASIL ALINIR? ŞARTLARI NELERDİR? FİYATI VE YAŞ SINIR KAÇTIR?

Sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden biri otomatik vitesli araç kullanımıydı. Yönetmelik 5 Aralık 2015 tarihinde yayınlandı ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. 2018 yılında bir çok sürücü kursu "Otomatik vites ehliyeti" için başvuru almakta, direksiyon eğitimini "Otomatik vitesli araçla" vermekte ve adaylar direksiyon sınavlarına "otomatik vitesli araçla" girmektedir. Sınav ücretleri "Manuel vites ehliyetiyle" tamamen aynıdır. 

otomatik vites ehliyeti nedir

Devamını oku:2018 Yılında Otomatik Vitesli Araç İçin Ehliyet Nasıl Alınır?

2018 YILINDA RESMİ DİREKSİYON DERSİ EĞİTİMİ KAÇ SAATTİR?

direksiyon sınavı kaç saat

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. Sürücü kursuyla anlaşma yapacağınız zaman alacağınız eğitimin kaç saat olacağını lütfen teyit ediniz. 

Devamını oku:Direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır? (2018)

2018 İSTANBUL EMNİYET RANDEVU NASIL YAPILIR?

Sürücü randevu

İstanbul ilinden ehliyet randevu alabilmeniz mümkündür. Ehliyet randevusu online olarak alınmaktadır.  Randevu aldığınız zaman emniyete biraz erken gidip eksik belgenizin olup olmadığını sorunuz. Eksik belgeniz varsa eksiklikleri gideriniz. Harç ücretini emniyete gitmeden ödemeniz mümkündür. Banklar aracılığıyla Türkiye’nin her yerinden ödeme yapabilirsiniz. 

Devamını oku:2018 İstanbul Emniyet Randevu (İEM) | Pasaport ve Sürücü Belgesi Randevu

"Araçlar insanları değil, insanlar araçları kullanmalıdır…”
Ehliyetsinavihazirlik.com

TRAFİK ADABI NEDİR?

trafik adabı

2016 Yılı itibariyle MEB tarafından sürücülük eğitimi müfredatına eklenen olan Trafik adabı konusunu sizler için inceledik. Trafik adabı dersi, teorik eğitime ek olarak 4 ders saati olmak üzere  eklemiştir. Trafik adabı alanından 6 soru soru sorulacaktır. 10 Şubat 2018 sınavında trafik adabı soruları sorulacaktır.

Devamını oku...2018 Trafik adabı nedir? Yeni trafik adabı dersi hakkında...

2018 YENİ DİREKSİYON SINAVINDA SORULACAK SORULAR

Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi ve sınavda kullanacağı aracı tanıyıp tanımadığının anlaşılması amacıyla  "araç / araba tanıma" ile ilgili sorular sorulacak. Aday sorulan sorulardan en fazla 5 tanesine yanıt veremezse sınavdan başarısız sayılacak. Alt kısımda ayrıntılı olarak hazırlanan araç tanıma makalesini okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle belirtmekte fayda var ki mutlaka eğitim aldığınız aracın özelliklerini öğreniniz. Burada yazılanlar fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. 

{MIDDLE_ADSENSE}

Araç içi tanıma ve direksiyon sınavında sorulacak sorular

Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek

Lastiklerin hava kontrolü

Devamını oku:Direksiyon sınavı araç/araba tanıma soruları - Araç başında sorulan sorular

TRAFİK İŞARETLERİ VE ANLAMLARI

TRAFİK İŞARETLERİ

Karayolları Genel Müdürlüğü sayfasından alınan trafik işaretleri günceldir.  Alt kısımdan toplu halde bütün trafik işaretlerini görebilirsiniz. Gerçek şu ki trafik işaretleri ve anlamları bilmek hayati öneme sahip bir konudur. O yüzden nerede nasıl davranacağınız kavrayabilmeniz için trafik işaretlerini çok iyi öğrenmeniz de büyük fayda vardır.  

Devamını oku...2018 Trafik işaretleri ve anlamları nedir? Günceldir!

MEB Trafik adabı ders notları

trafik adabı ders notları

2018  Yeni trafik adabı ders notları MEB tarafından paylaşılmıştır. Ehliyet sınavında 6 soru olacak şekilde trafik adabı soruları sorulacaktır. Aşağıda bulunan çalışma notlarıyla trafik adabı sınavına hazırlanabilirsiniz.  Sıradaki ehliyet sınavı 10 Şubat 2018 tarihinde yapılacaktır.

Devamını oku: Trafik adabı ders notları

KİMLER STAJYER EHLİYET ALIYOR?

kimler stajyer

Bu yazımızda merak edilen önemli bir konuyu paylaşacağız. Bilindiği üzere 2016 yılı itibariyle ehliyet sınavında köklü değişiklikler olacak. Bunlardan en çok merak edileni ve hakkında yazılıp çizileni aday sürücülük üzerinedir. Medyanın ve sürücü kurslarının abartması sonucu adaylar bu konuyu fazlaca kafalarında büyüttü. Çünkü normal bir sürücü 100 ceza puanı, aday sürücü 75 ceza puanı sınırını aşmaması isteniyor. Haberlerde belirtilenin aksine ehliyet belgesinde aday sürücü ibaresi yer almayacak.

Devamını oku:Kimler stajyer olacak?

Alkollü araç kullanma cezası 2018 Promil sınırı kaçtır?

Alkollü araç kullanımı

-Hususi araç sürücüleri için 0.5 promil, ticari araçlar için 0.2 promil sınır vardır.

-Geriye doğru beş yıl içinde;1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5'er yıl ehliyet belgesine el konulur.

-Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.

Devamını oku...2018 Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Promil sınırı

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2018

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2018 yılında ne kadar? 18 Yaş altındakilerin ehliyetsiz araç kullanma cezası? Ehliyetsiz araç kullanma cezasını iptali yapılabilir mi? Ehliyeti iptal edildiği  halde araç kullananların cezası ne kadar?  Tedbir veya geçici el koymada ceza miktarı ne kadar?

ehliyetsiz araç kullanma

Ehliyetsiz araba kullanana ceza kesilir. Eğer araç ehliyetsiz kullanan kişiye ait değilse bir ceza da sahibine kesiliyor. Ehliyetsiz araç kullananları ve kullandıranları buradan uyarıyoruz. Sadece maddi yönden değil, yaralanmalı kaza durumlarında ciddi ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 

Devamını oku...2018 Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar? AYRINTILI!

2018 Hız sınırı cezaları ne kadar? Sorgulama nasıl yapılır?

hiz cezalari

Radar cezası 2018 yılı için ne kadar? Radar cezası sorgulama nasıl yapılır?

%30 hız sınırını geriye doğru 5 defa ihlal eden sürücünün 1 yıl süreyle ehliyet belgesi elinden alınır. Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz. Yani yönetmeliklere göre açıkça belirtildiği üzere %10'a hız sınırından sonra cezai işlem söz konusudur.

Madde 51: Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.

Devamını oku: 2018 Radar cezası ne kadar? Hız sınırı cezası sorgulama

2018 Park cezası ne kadar? Park cezası sorgulama

Bilindiği üzere park edilmesi yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya direk plakaya ceza kesiliyor veya çekici varsa hem ceza kesiliyor hem de EMNİYET HİZMETLERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME VAKFINA araç çekme ücreti ödeniyor. Park ceza ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama nasıl yapılır? Gibi sorularınızın yanıtı alt kısımda yer almaktadır.

park cezaları

Eğer araç sürücüsü araç içindeyse ve park edilmez bir alandaysa park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Yönetmelikte bir çok park edilmesi "yasak" alan olmakla birlikte hepsi için ödenecek ceza miktarı 108 TL olarak belirlenmiştir. Ekstra bir kusur yoksa ödenecek ücret budur.

Devamını oku...2018 Park cezaları ve ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama

4 AĞUSTOS 2018 EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Her sınav döneminde binlerce kişi ehliyet sınavına girmektedir. Sınava giren adaylar 4 Ağustos 2018 ehliyet sınav sorularının ve ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını heyecanla bekliyor. Bu haberimizde açıklanma tarihlerini detaylı biçimde öğrenebilirsiniz.

Devamını oku:4 Ağustos 2018 Ehliyet sınav sonucu ne zaman açıklanacak?

4 Ağustos 2018 Direksiyon sınavları ne zaman yapılacak?

Direksiyon sınavları "Ana sınav" ve "Ara sınav" olarak uygulanmaktadır. Direksiyon ana sınavına, 4 Ağustos 2018 ehliyet teorik sınavında başarılı olan adaylar girmektedir. Ana sınavlar katılımın en fazla olduğu sınavlardır. Ara sınav ise ana sınavdan kalan adayların girdiği sınavdır. Ana sınavlar Teorik sınav yapıldıktan 3-4 hafta sonra yapılıyor. Çünkü 12 günlük bir sonuç açıklama, bu sonuçların sürücü kursları tarafından alınması, planlamaların yapılması ve en nihayetinde direksiyon eğitimleri var. 

direksiyon sınavı ne zaman

1-2 Eylül 2018 ve 8-9 Eylül 2018 "tahmini" ana sınav tarihidir.  Bu sınavlardan kalan adaylar ise yapılan planlamalara göre ileri bir tarihte ara sınava girmektedir.  22-23 Eylül 2018 ve 29-30 Eylül 2018 "tahmini" ara sınav tarihleridir. Fakat bu tarihler kesin değildir. Bu noktada İlçelerin kendi plan ve programları devreye girer. Direksiyon sınavı tarihleri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından mevcut imkanlarla belirleniyor. Sürücü kursu size kesin tarihinizi söyleyecektir. Bir aday direksiyon sınavından kaldıkça sıradaki sınavlar her defasında ileri bir tarihe ertelenmektedir. 

Ana sınav Ara sınav 
1-2 Eylül 2018 22-23 Eylül 2018
8-9 Eylül 2018 29-30 Eylül 2018
Devamını oku: Direksiyon sınavları ne zaman yapılacak? 4 Ağustos Ara ve Ana Sınav Tarihi